WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 20 April 1910- Hoogste barometerstand 775.2 m.M. te Biarritz, laagste 742.7 m.M. te Hemosand. Verwachting tot den avond van 21 April 1910. Meest matige Westelijke tot Zuid-Weste lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk later regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 768 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 51 TURKIJE. De opstand in Albanië heette in de laatste berichten volkomen gedempt. Men is te optimistisch geweestwel hebben de hoofden zich onderworpen en de veroverde kanonnen en de ge vangenen teruggegeven, maar de ont wapening der opstandelingen heeft opnieuw veel beroering gewekt. De Albanees beschouwt het dragen van zijn geweer als het recht van den vrijen man en wil zjjn wapen niet afgeven. De regeering schijnt in haar plan te volharden om nu eens en voor al tijd de Albaneezen ten onder te bren gen. De concentratie van troepen om Prisjtins en Prirsen duurt voort. In en om Prisjtina liggen 16 bataljons infanterie, drie batterijen en een re giment cavalerie. De troepenzendingen hebben in de meest volstrekte orde plaats, geheel anders dan vroeger onder het oude régime. Ook houding en kleoding der manschappen zijn oneindig veel beter dan vroeger. ITALIË. Volgens de Qiornale d'Italia zal de regeering een voorstel tot hervorming van het kiesrecht doen, waarin aan ieder die lezen kan het kiesrecht zal worden gegeven. Een schrijfproef zal voor den aspi rant-kiezer niet noodig zijn. FINLAND. Do Petersburgsche correspondent van Stockholms Tidningen schrijft, dat het weer voor Finland licht schijnt te worden. Stolypin's wetsvoorstel komt voor het eind van 't jaar in eind- behandeliDg. Van verschillende zijden wordt er in de Doema tegen het wets ontwerp geprotesteerd. En men hoopt, dat ook de houding van de buiten- landscbe geldmarkt de regeering tot voorzichtigheid zal manen. Men be weert ook, dat de tsaar anders over de zaak gaat denken. Herziening derJacht- w e t. Het verslag is verschenen van de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 11 Maart 1904, om „te onderzoeken, welke wijzigingen en aanvullingen de wettelijke bepalingen tot regeling der jacht behoeven, meer in het bijzonder ter bevordering van de afschaffing der heerlijke jachtrech- ten en ter verkrijging van eene billijke regeling tot vergoeding van wild- scbade." Ons thans bepalende tot een korte samen.atting van de conclusie der Commissie, vermelden wij, dat zij eene oplossing voorstelt, zooals in Oostenrijk en sommige Duitsche lan den bestaat. Daar worden kleinere perceelen van de gronden eener ge meente vereenigd tot één jachtter rein, waarop de jacht ten bate van de gemeentekas of ten behoeve van de eigenaren, wier gronden deel uit maken van de samengestelde jacht gebied, wordt verpacht, of dat door een aangestelden jager wordt bejaagd. Het subjectieve jachtrecht gaat voor deze gronden verlorenhet wordt voor hen uitgeoefend door een nieuw gevormd lichaam, bet jachtcomplex. Hiertoe adviseert de commissie ook voor ons land. In overeenstemming met de uitdrukking „waterschappen" noemt de commissie deze met het oog op de jacht gevormde complexen „jachtschappen". Wat bet heerlijk jachtrecht betreft, de Commissie stelt voor, dat bij het in werking treden eener nieuwe jacht wet alle bestaande heerlijke jacht- rechten zullen verdwjjnen. Aan hen die bij dat in werking treden in het bezit en genot van die rechten zjjH, wil zij uit 's lands kas een volledige schadeloosstelling verleenen, op den voet van de regeling, die voor het Tiendrecht is vastgesteld. Door heffing van een bedrag, toe reikend om rente en amortisatie der schadeloosstelling te voldoen, van de eigenaren der van heerlijk jachtrecht ontheven gronden, wordt de Staat in dertig jaren schadeloos gesteld. Die heffing wordt a's jachtrente op de betrokken perceelen bevestigd en met de grondbelasting geïnd." Het ontslag-de Gelder. Het hteft de aandacht getrokken,, schrijft het H.bld., dat de commissie van onderzoek in zake het ontslag- De Gelder en het beheer der Ge meentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam jl. Zaterdagnamiddag on verwachts in de kant iren van de G. E. W. aan den Hoogen Kadijk is ver schenen, vergezeld van den secretaris der commissie en een aantal steno grafen. Het onderzoek duurde den geheelen middag en omvatte, behalve een aan tal boeken en administratieve be scheiden, het verhoor van den chef der centrale en van een aantal in specteurs van de installatie-afdeeling. Het blad verneemt voorts, datjeen aantal firma's voor het aanbrengen van electrische installaties zich be klaagd hebben over achteruitzetting eenerzijds en bevoorrechting ander zijds, bij het aanbrengen van instal laties bij het gemeentelijk electrisch bedrijf, hetgeen lot allerlei geruchten aanleding heeft gegeven. Gisterenmiddag werd het onderzoek der commissie ten stadhuize voort gezet en waren het weder bijna uit sluitend ambtenaren van de installatie- afdeeling, die met verschillende boeken verschenen en gehoord werden. Het onderzoek duurde tot halfzes en werd toen geschorst. Nog verneemt het biad, dat het onderzoek tal van wantoestanden in het bedrijf aan het licht brengt, welke sedert jaren moeten hebben bestaan. Dat de commissie bij haar enquête ook in het verleden teruggaat, moge blijken uit het feit, dat de vroegere onder-directeur, de heer Lohr, thans irecteur der G. E. C. te Nijmegen, een geheelen dag door de commissie is gehoord De directeur der G. E. W., de heer Ressiug, is reeds gedurende acht dagen door ongesteldheid verhinderd zijn werkzaamheden waar te nemen. Minister Nelissen. Naar het Centrum verneemt vertoeft de Minister van Justitie thans te Bussum. De kansen, dat de Minister alsnog zijn ambt zal kunnen blijven ver vullen, moeten er, volgens het blad, den laatsten tijd niet op verbeterd zijn. Eerste Kamerverkie zing. Voor de vervulling der vaca ture in de Eerste Kamer, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. M. J. Van Asch van Wijck, zitting heb bende voor Utrecht, worden, volgens het Centrum, genoemd jhr. mr. L. H. J. M. Van Asch van Wijck, lid van den Centralen Raad van Beroep en baron van Ittersum, lid der Staten van Utrecht. Samenwerking. De ge meenteraad van Laren heeft, met 4 tegen 3 stemmen, besloten aan de gemeente Bussum voor het stichten van eene Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus eene bijdrage voor ééns van f3500 toe te staan, waar voor dan leerlingen uit Laren onder dezelfde voorwaarden als die uit Bus sum van het middelbaar onderwijs aldaar zulien kunnen gebruik maken. Roosevelt. De oud-President Roosevelt komt Vrijdag 29 dezer te 1.31 in Den Haag aan het Holl. Spoor aanhjj zal zijn intrek nemen in Hótel des Indes. De accijns-opbrengst. De ingevoerde verhooging van den accijns van f63 tot f90 per H.L., waarvan de minister een inkomst verwachtte van ruim 5 millioen, heeft over Maart niet die bate gebracht om de ver wachting van den minister te wettigen. Er is over die maand slechts f 88.594 meer ontvangen dan in Maart 1909. Voor de schatkist is de opbrengst, die b(j 1/12 der raming ongeveer 5.1/4 ton ten achter blijft, zeker aller minst bevredigend. De verwachting injkringen van distillateurs, waar mon, naar de N. R. Ct. verneemt, in den afzet van den groothandel reeds nu een vermindering van 25 30 pet. kan waarnemen, is alleszins verwezen lijkt, daar uit de opbrengst over de afgeloopen maand schijnt te mogen worden afgeleid, dat de veraccijnsde hoeveelheid bjjkans 27 pet. kleiner is geweest dan verleden jaar. Hierbij mag terloops worden opgemerkt, dat, aangezien het rijk aan de houders van vervoerbiljetten zes weken krediet geeft gedekt door borgtocht, die de distillateurs moeten stellen de op brengst feitelijk niet die van Maart is, doch die over de 2e helft van Januari en de le helft van Februari. Ware de veraccijnsde hoeveelheid dezelfde geweest als verleden jaar iets wat trouwens de minister van financiën, die een vermindering in het verbruik van 13 14 pet. voorzag, ook niet verwacht bad dan had de verhooging tot een vermeerdering in de opbrengst van circa 42 pet. moeten leiden. Thans bedraagt die vermeerdering nog geen 4| pet. Maakt men de vergelijking niet met verleden jaar, maar met Maart 1907 en voor afgaande jaren, dan blijkt de opbrengst thans, ondanks de accjjnsverhooging, nog lager te zijn dan toen. Te Utrecht slaagde gisteren vooi het examen van onderwijzer de heer F. van Spiegel. Na de verloting gehouden tijdens de huisvlijttentoonstelling in Amicitia zijn niet raindei dan een en dertig prijzen, waaronder zeer mooie, onaf gehaald gebleven. Zij zijn nog gedu rende korten tyd tegen inlevering van het lot te bevragen bij mevrouw de baronesse Yan Oldenneel, Utrechtsche weg no. 2, en wel door de houders van een of meer der nummers 10 12 88 113 194 199 309 331 332 337 343 404 410 425 471 494 516 518 521 526 547 612 615 633 646 666 710 7*2 751 797 904. Morgenavond houdt het Nut een algemeene ledenvergadering in Ons Huis. De agenda vermeldt o.a.Jaar verslag eD Bestuursverkiezing, wegens aftreding van den heer A. M. Tromp van Holst en Ds. J. L. F. de Meijere. Het comité uit de Amersfoort- sche vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft een groot aantal jonge dames bereid gevonden om op Zaterdag 30 April a.s. zich met den verkoop der celluloid bloemetjes te belasten. Zooals men weet, zal de op brengst worden aangewend om eenige piae-tuberculose kinderen een paar weken naai zee te zenden, 't Is dus met het oog op dit goede doel te hopeD, dat alle bloemetjes op dien dag zullen worden verkocht. Donderdag 28 April a.s. zullen de Hagespelers in Amicitia hun laat ste opvoering in dit seizoen geveu, ditmaal het blijspel „Joseph in de klem", van Henry Arthur Jones. De bekende recensent Van Bruggen schreef van een opvoering van dit stuk, door Verkade's gezelschap, in het „Handelsblad" „'n Kleine episode met een vroolijk slotde schrijver zegt het zelf. En al had hjj 't niet gezegd, we zonden 't zóó en niet anders hebben gezien. Zooals by „Dolly betert zich", had Henry Arthur Jones ook nu een aar dig opzetje gevonden. Mevrouwtje is bij afwezen van haar echtgenoot een nacht in haar woning verbleven, ter wijl daar een andere man ook ver toefde. De een wist van den ander niet, maar Sir Joseph Lacy staat als een Don Juan, Lady Verona Mayne als een coquette bekend, en beiden zouden er samen „vandoor" zjjn ge gaan indei tijd, vóór de dame met Hardolph Mayne trouwde. De schjjn is tegen hen en de vrien den brengen 't verder. Sardousche handigheid had de schrij ver niet tot zijn beschikking toen hij dit gegeventje uitwerkte. Maar hier en daar kan hjj Engelsch-leuk zijn. En zoo amuseert zijn spelletje, gelijk dat van Dolly amuseerde. De Hagespelers, op deze Britsche salonblague getraind, gaven van „Jo seph in de klem" een aangename ver tooning. Men mocht den indruk ont vangen, dat de heer Verkade, voor Joseph speleDde, telkens zoo snedig wist te pareeren en zich zoo op z'n gemak gevoelde in de lange-jas van zijn rol, dat „in de klem" kwalijk als aanduiding van zijn toestand paste. Eer maakte de kwaadsprekerige heer Harry Tavender (Hans Brüning) een beklemden indruk. Mej. Plato moge een streeling voor de oogen geweest zijn, om Lady Verona naar den dui- delijken eisch van den tekst te ver tolken, had zij meer van de coquette moeten bezitten. Wat aanzetten in die richting zal haar deel teekenender maken. Den heer Hissink in het bijrolletje van den zwaar-op-de-hand- schen prof kan men het verwijt van te dun typeeren niet maken, evenmin Broedelet, die een uitnemende onbe- duideling was. Laat ods nog Amalia de Groot prijzen om haar snibbige Mrs. Tavender, en op B. van Hagen het stempel zetten, dat hij was „ge knipt" voor zijn bediendenrol. Aankleeding, zoo van tooneel als tooneelspelers was in de puntjes. Het publiek zoo goedgezind, dat men zich wagen mag aan de voorspellingde heer Verkade haalt met dit dinsig- lieidje het eind van zijn seizoen." De wachtmeester E. F. L. Ver spoor van het le reg. veld-art. alhier, is bevorderd tot opperwachtmeester en in verband daarmede overgeplaatst bij genoemd reg. te Utrecht in garni zoen. In de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk zal Zondag a.s. des morgens half elf als spreker op treden Ds. P. Heering van 's-Graven- bage. Op den openbaren weg zijn ge vonden en op bet bureau van politie gedeponeerdeen horlogeketting, een lepeltje, een fietspomp en een vork. Wjj vestigen er de aandacht op, dat de algemeene vergadering

De Eemlander | 1910 | | pagina 2