DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 92. DONDERDAG 21 APRIL 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur St. G-. HIJKENS. De Reuzenstrijd^ FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BUITENLAND. EEMLANDEB Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f 6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. ?Jg*LL J '-rA PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 6 regels 10.40. Voor ioderen regel mee 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belaugrjjko korting.) De groote uitsluiting, een sociale quaestie, is voor zeer vele Duitscbers van oneindig grooter belaDg dan de politieke quaestie, die van bet kies recht. Er is en er wordt veel gebouwd in den laatsten tijd in Duitscbland. Dat botrelt met name de industrie districten aan den Rijn en in West- falen. Te Essen alleen werden jaarlijks duizend nieuwe gebouwen opgetrok ken. De firma Krupp had Aiet minder dan hODderd metselaars in haren dienst. Thans is het daar en overal bijna uit met het werker.. Te Berlijn worden nog sommige gebouwen, waarmede men bezig is, afgewerkt en hier en daar is nog tot het laatste oogenblik onderhandeld. Maar de kansen opeen vergelijk waren van meet af niet groot. In het geheele rjjk worden drie en twintigduizend zaken die werk geven aan vierhonderdduizend arbeiders do.r de uitsluiting getroffen. Een groot aantal arbeiders ongeveer, acht en twintig percent, is georganiseerd, be hoort tot eene vereeniging. De meesten zjjn leden van eene socia listische vereeniging, maar ook een deel is aangesloten by de Christelijk- sociale party, die trouwens in de oogen der werkgevers al ,'niet veel anders zyn dan de socialistische party zelve. Als men nu in aanmerking neemt dat behalve de arbeiders in engeren zin van het bouwvak, .ele duizenden, die daarmede in betrekking staan ook door |uitsluiting van hun bestaan worden beroofd, dan begrijpt men welk een invloed deze geweldige stryd tusschen werkgevers en werk nemers {heeft op de maatschappelijke verhoudingen. VAN GUT BOOTHBY. 41) Er was iets Fransch aan, dat ik niet kan beschrijven, maar dat het algemeen effect bijzonder verhoogde. Intusschen was ik aan den anderen kant van den haard gaan zitten, en wy babbelden zoo vrij met elkaar alsof wy elkaar al jaren kenden in plaats van minder dan een uur, toen ik het geluid van den sleutel van Quinnion in het slot van de voordt-ur hoorde. Ik stond onmiddellijk op. Ik denk, dat het uw oom zal zjjn, juffrouw de Marcelle, zei ik. Ik denk, dat ik verstandig zal doen met naar beneden te gaan en bem van uw komst op de hoogte te brengen. Hij zal zich natuurlijk afvragen aan wien de bagage beneden toebehoort. Wil u hier wachten Zij stemde daarin toe en ik ging naar beneden om mijn chef met het nieuws bekend te maken. Georganiseerde en niet georgani seerde arbeiders allen zijn uitge sloten en de laatsten zijn er in zoo verre slechter aan toe dan de eersten omdat met hen niet op gelijken voet door de werkgevers wordt onderhan deld. Zij vo men geen eenheid die alleen bindende besluiten kan nemen. Het gaat zooals wy vroeger zeiden niet om eene quaestie van hooger loon of minder werkuren. Die staat voor 't oogenblik op den achtergrond. Maar de werkgevers willen meesters zyn in hunne zaak, in hunne werk plaats. Het groote Duitsche blad, de Köln. Ztg., constateert, dat hier strijd wordt gevoerd om de macht en be roept zich op bet oordeel van prof. Stein, te Frankfort, specialiteit in staathuishoudkunde, die onlangs op een door hem gegeven cursus ver klaarde „De arbeidersvereenigingen zijn nooit geweest wat men zeide dat zy waren, werkstakersvereeni- gingen. Zy zagen al spoedig in, dat de werkstaking een tweesnijdend wa pen is. Aanvankelijk waren zij wel genoodzaakt strijd te voeren, maar in de laatste jaren zijn de stakingen verminderd. De groote werklieden- vereenigingen groeien en worden ook millionairs en dat wordt niemand on gestraft. Zy zijn groote bedrijven geworden, die speciaal voor hun vak gevormde beambten hebben. Er bestaat in Duitscbland eene arbeidersbureau cratie van meer dan drieduizend be ambten. Als grootbedrijven zijn de vereenigingen onderworpen aan de wetten van elk grootbedrijf. Zy wor den gecentraliseerd. De besturen krij gen steeds grooter invloed, wat men bij stakingen kan waardeeren. Geen louwplan wordt door de regeering ernstiger voorbereid dan eene staking door de arbeidersvereenigingen." En de spreker voegde daaraan toe, dat de geestelijke strijd tegen de sociaal-democratie, waarvan men zoo veel sprak na de opheffing der soci alistenwetten, weinig gegeven heeft, want dat in de politiek als in 't openbaar leven de macht den door slag geeft. Er staan dus twee machten tegen over elkander, beide gewapend, want beide hebben een strijdkas. De arbei ders bezitten eenige millioen. Maar de werkgevers ondersteunen elkander en niet uitsluitend de bouw-onderne- mers zijn bij de zaak betrokken. Zij worden bijgestaan door vele georgani seerde vereenigingen, in de eerste plaats die der handelaars in bouw materialen. Het is voor den buitenstaander, den buitenlander een belangwekkende strijd en leerzaam ook. Maar de Duitsche werkgevers en arbeiders be talen de kosten en het zal een dure les worden in sociale wetenschap, die zy gaan beoefenen. De kans is onzeker en wie ook moge winnen, er zullen dooden en gewonden op het slagveld blijven, menschen die zullen ondergaan of zwaar getroffen worden, aan beide zijden. FRANKRIJK. Reuter seinde gister dat de zeelui in Duinkerken besloten hebben tot op heffing van de staking. Daar hadden ze inderdaad goede reden voor: nóch in Bordeaux, nöch in Duinkerken is de staking gelukt. Uit beide havens ver trokken de booten alsof er niets ge beurd was. De heele beweging schijnt vrijwel doodgeloopen te zijn. Een kiezersvergadering in Parijs, waar minister Millerand zou spreken, Ik vond hem daar bezig zijn jas uit te trekken en met veibazing kijken naar de bagage, die de koetsier om het hoekje van de voordeur had neer gezet. Hallo, Armitage, begon hij, toen hy mij zag, wat ter wereld moet dit beteekenen Ik wist niet, dat wy be zoek verwachtten. Wie is het? Het is bezoek van een dame, ant woordde ik, en het klinkt v: eemd, maar zij is uw nicht. Zij is ongeveer drie kwartior geleden gekomen en is nu boven. Mjjn nicht? riep hij uit, alsof hjj niet begreep, wat ik met die uitdruk king bedoelde, want ik moet hier in herinnering brengen, dat hij haar nooit gezien had. Bedoel je het kind van myn zuster? Ja, herhaalde ik. Het kind van uw zuster. Maar wat komt zij hier doen, en waar is haar moeder vroeg hij. Spreek op man vertel mij alles. Ik zie, dat je iets voor my verborgen houdt. Wat is dat? Het kwam my beter voor, het zelf te vertellen, dan deze moeilijke taak aan het meisje boven over te laten. Dus maakte ik hem bekend met het feit, dat zijn zuster dood was, en dat baar dochter, omdat zij zich niet ge lukkig voelde, bij de familie van haar vader, het Kanaal was overgestoken om by hem bescherming te zoeken Ofschoon hy niet veel aandoening toonde, kon ik toch zien, dat het be richt van den dood van zijn zuster hem trof. Arme Margaretha, zei hij. En zoo is zy dus verdwenen evenals alle an deren, en haar kind is naar my toe gekomen. Komaan, ik zal voor haar doen, wat ik kan, al was het alleen maar ter wille van haar moeder. Hoe ziet zij er uit Ik vertelde hem, dat zy bijzonder mooi was, waarna hy zei, dat hij naar boven zou gaan om kennis met haar te maken, terwijl hij my verzocht haar koffers te laten brengen naar de kamer naast die van hem. Het zal iets heel nieuws voor ons zijn een vrouw in huis te hebben, merkte hij op, terwijl hy de trap op ging. Daarop giug hij heen, en ik zag hem niet weer vóór een half uui later, ofschoon ik hem in de studeerkamer kon booren praten. Intusschen waren Alphonse en ik druk bezig om de kamers zoo goed mogelijk voor haar in orde te brengen. Ik was naar mijn werd door een troep socialiston en nationalisten (zonderlinge combinatie uitoengejaagd. De heeren sloegen de ruiten stuk en braken de gasarmen af. Millerand koos met zijn aanhangers het hazenpad. ZWITSERLAND. Het volgende telegram uit Génève vinden wij in Duitsche bladen De Synode vau de onafhankelijke evangelische kerk in het kanton Neu- enburg had Otto Dardel opgedragen, een geheel objectief onderzoek in te stellen omtrent het proces-Ferrer. Na maanden lang gewerkt te hebben heeft de heer Dardel nu ziju conclusies ge openbaard hy heeft bevonden dat door de Spaansche overheid alle in aanmerking komende wetten zjjn ge schonden en dat men te doen heeft met een waren justitieelen moord. Nadat de Synode het verslag had aan gehoord, nam ze eenstemmig een mo tie aan, waarbij de revisie van het proces-Ferrer noodzakelijk werd ge- heeten. TURKIJE. De Arnauten hebben zich terug getrokken in het gebergte, ten einde te voorkomen, dat zy omsingeld zou den worden. Zy hebben geen gevolg gegeven aan het bevel om hunne wapens in te leveren. Er zyn ver sterkingen afgezonden. Men zal de Arnauten vervolgen, totdat zij zich onderwerpen. AMERIKA. Een groote stoet van suffragettes in bevlagde automobielen is eergiste ren naar het Capitool getrokken om een adres met 400.000 handteekenin- gen aan de leden van Senaat on Kamer aan te bieden. De vrouwen drongen het gebouw binnen eu ook de senator Lafollette kamer teruggegaan om mij voor de lunch wat te verfrisschen, toen Quin nion binnenkwam en naast mijn toi lettafel ging zitten. Zij is een goed meisje, zei hij, en nu ik wat met haar gepraat heb, ben ik bly, dat zjj overgekomen is. Wy moeten ons best doen om haar gelukkig te maken ofschoon ik bang ben, dat zij het vervelend zal vinden, totdat zij er aan gewoon is. Toch bleek dit heelemaal niet het geval te zijn, integendeel, zy scheen altijd veel schik in haar leven te heb ben. Het deed mij goed haar gade te slaan, terwijl zij in huis bezig was, want echt vrouwelijk, nam zy natuur lijk dadelijk de teugels van de huis houding in de hand. Even natuurlijk schikten wij ons daarin en daarom heerschte zjj met ijzeren roede. Zelfs Alphonse kwam onder de betoovering van haar invloed en deed op het ge bied der kookkunst allerlei wonderen om haar goedkeuring te verdienen. Toen zy ongeveer een maand bij ons in huis was, waren wij zoo aan haar bijzijn en haar zorgen voor ons ge woon geraakt, dat het moeilyk viel te begrijpen hoe wij ooit zonder haar hadden kunnen leven. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1