WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. Kunst en Wetenschap. STADSNIEUWS. Kerk en Schoolnieuws. AGENDA. Rechtzaken. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 21 April 1910 Hoogste barometerstaud 773.7 m.M. te Scilly, laagste 742.7 m.M. te Haparanda. Verwachting tot den avond van 22 April 1910. Meest matige Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 768 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 56 Laagste hedennachtF. 42 Hedenmiddag 12 uurF. 56 eischte de gelijkheid '.an beide sek sen voor het kierecht, terwijl hy met een armvol petities kwam aandragen. De vrouwen appliudiseerden op de tribunes, waarop de president stilte gebood en de tribunes deed ontrui men. Vakschool voor de Ty po g r a h i e. Gisterenmiddag werd de Vakschool voor de Typographic aan den "Jutphaaschenweg te Utrecht, in tegenwoordigheid van een talryk pu bliek, officieel geopend met een korte toespraak van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Het fraaie gebouw is geheel naar de eischen der hygiëne ingericht en bevat een aantal ruime lokalen. De tentoonstelling welke in het ge bouw wordt gehouden strekt zich, behalve over het werk der leerlingen, ook uit over het modern Nederland- sche boek- en drukkersmateriaal en graphiscbe nieuwigheden. Wethoudersbenoeming. De heer L. Serrurier, is in de gisteren gehouden Gemeenteraadszitting tot wethouder gekozen van Amsterdam. Hy wenscht gebruik te maken van den wettelyken tijd van beraad (3 dagen), alvorens zich te verklaren omtrent het al of niet aannemen van deze benoeming. Het Hbl. heeft zich na afloop der Raadsvergadering tot den heer Ser rurier gewend met de vraag of hy de benoeming aanvaardt. Hij deelde mede, dat hy zich een beslissing nog voor behoudt en deze niet voor a. s. Vrij dag nemen zal. In verband namelyk met de han gende enquête, in zake het beheer der G. E. W., wenscht de heer Ser rurier aan zijn beslissing een onder houd met B. en W. te doen vooraf gaan. De heer Serrurier is thans voor de 4e maal tot wethouder benoemd. De eerste maal was by wethouder van September 1889 tot September 1895. Daarna, tijdelijk, in de plaats van dr. Blooker, van half November 1901 tot half April 1902, en eindelyk van Sep tember 1902 tot September 1907. OVERLATEN AAN DE TEGENPARTIJ. Onder dit opschrifte bevatte de Standaard, zooals wy gisteien in een artikel reeds meldden, 'lezer dagen een hoofdartikel, ten einde te ontraden, wat in een bericht uit Utrecht werd gemeld, dat nl. het denkbeeld was opgeworpen, om bij de Staten-stembus de vier liberale aftredende leden niet te bestrijden met tegen-candidatureu, maar ze te laten zitten. In het te Utrecht verschijnende Centrum wordt het denkbeeld ver dedigd op billijkheidsgronden en met het oog op de publieke opinie. Het blad is niet bevreesd, dat, wanneer van rechts enkele zetels van de tegen partij onbestreden worden gelaten, de moed by de recbtsebe kiezers daar door zul worden verzwakt, hun energie geknot, 't politieke leven bedorven, zooals de Stand, in uitzicht stelde. Zelfs zou het blad de onderstelling durven wagen, dat het niet gemakke lijk is groote bezieling te wekken voor een stryd om enkele zetels, wier bezit de meerderheid geenszins ver plaatst en bij de verovering waarvan de invloed van rechts op de samen stelling der Eerste Kamer niet is be trokken. Vereenvoudiging van onze schrijftaal. Aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken is door dr. P. C. Boutens, Frans Coe- tien, Frans Mijnssen en Arij Prins, mede uit naam van een zeventigtal letterkundigen, medegedeeld „dat zy meenen zich openlyk en gezamenlijk te moeten verklaren tegen de door de Vereeniging tot vereen voudiging van onze schrijftaal voor gestelde ingrijpende veranderingen der Nederlandsche taal, de offlcieele invoering of de algemeene toepassing waarvan zjj als een ramp voor hun volk zouden beschouwen. „Ofschoon ten volle overtuigd, dat een taal is als eeD steeds veranderd organisme en allerminst gehecht aan de spellingswijze en het taalsysteem van De Vries en Te Winkel, meenen zij echter, dat een poging tot veran dering die practise!) de schrijftaal aan de spreektaal onderschikt by ons te lande van een verkeerd beginsel uit gaat. „Het „Geschaafd Nederlands" toch is een abstractie en als norm on bruikbaar. Bovendien zal niemand durven volhouden, dat in ons vader land door het gespoken woord meer dan door het geschreven beschaving en ontwikkeling gediend worden. „Het „Beschaafd Nederlands" is over het geheel een zeer beperkte, arme taai, grootendeels op de stoffe lijke behoeften van het dagelijkse!) leven gericht, waar gauw en gemakke lijk de voornaamste eischen zijn. „Aldus verschijnt het streven naar taaivereenvoudiging en practische be knoptheid vooral als het utiliteitsbe grip van een langzaam ver-amerika- niseerend zakenleven, dat met bescha ving waarlijk niets gemeen heeft. „Daarom dient, wie nog iets anders voor zyn landgenooten noodig acht dan een taal, die byna enkel voertuig is voor laag-by-den-grondsche nuttig heid, zich te kanten tegen een stre ven als het „Kollewijnsche", dat regel recht op geestesverarmingen daarmede vermindering van beschaving uitloopt. „Maar bovendien meenen de onder- geteekende zich ook te moeten ver zetten als letterkundigen. „Literaire kunstenaars zullen er in het algemeen niets tegen hebben zich uit te drukken in de gangbare taal en naar de gangbare schrijfwijze, oud of nieuw, welke deze ook zij, mits die beide bun genoeg ruimte laten tot uiting hunner uiteraard meer of min niet-alledaagsche gedachten en gevoelens. „Maar tegen een vereenvoudiging in naam der nuttigheid - een nut tigheid die tot verarming der taal leidt moeten zij opkomen, waar zy juist behoefte hebben aan verrij king en zoo veel mogelijk verschei denheid van taalvormen tot uiting van hun geestesleven. „Zij willen derhalve protesteeren tegen een wdlens-en-wetens verarmen en vulgariseeren van hun werkmate riaal, niet omdat zy zelf het in dien verbasterden staat zouden behoeven te gebruiken, maar wyl het verbaDd met hun lezers aldus steeds meer te loor gaat. Immers dezen eindigen met niet meer te begrijpen, ten minste niet meer te voelen, die vollere, rijker geschakeerde taal der literatuur, waar zij zelf aan een arme, kleurlooze on buigzame gewoon geraakten. „Het geestesleven der natie ver armd, de letterkundige kunstenaars al verder buiten de gemeenschap huns velks gesteld, ziedaar het kwaad, dat, naar overtuiging van onderge- teekenden, het stelsel-Kollewijn bren gen zal, wordt het eenigszins alge meen ingevoerd. „En als Nederlandsche Burgers en als Letterkundige Kunstenaars mee nen zij dus verplicht te zijn Uwe Excellentie hunne zienswijze te doen kennen, om te pogen het ophanden gevaar alsnog te keeren, dat den vormrykdom onzer taal met onver mijdelijke verarming bedreigt." Dinsdagavond vergaderde de schietvereeniging „Wilhelmina" af- deeiing Amersfoort van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren in „de Arend", ter uitreiking der prijzen, behaald gedurende het winterconcours en ter behandeling der voorstellen voor den a. s. zomer. Voor de pryzen werden in aanmerking genomen de hoogste 10 serien door ieder schutter ges.'hoten op buks en cylindergeweer. De prijzen werden onder toepasselijke toespraak van den voorzitter, de heer D. van Buuren uitgereikt aan R. Meyer met 957 punten, welke tevens de wisselmedaille ontving als koningschutterD. van Buuren, 955 p., H. van der Vlugt, 952 p., J. van Oor schot 916 p., R. H. Schukking941 p., J. A. Uding 940 p., C. A. van Doorn 936 p., L. Broek 906 p., W. van Ach terberg!) 898 p., H. J. Ruys 897 p., W. Vink 889 p., D. van Eek 880 p., J. J. van Doorn 841 p., G. van Ede 835 p. Voor hen die de meeste lozen be haalden, kwam de heer R. Meyer, die 65 rozen schoot, niet in aanmerking, omdat deze de medaille verwierf voor koningschutter; 1ste prijs H. van der Vlugt met 64 rozen, de heer D. van Buuren 2de prijs met eveneens 64 rozen. Van hen, die niet geregeld de oefe ningen konden bijwonen, verwierven pryzen: J. T. de Greef, J. Elsakker en H. S. Valkenburg. Op de geluksbaan werden pryswin- naarsJ. J. van Doorn, W. van Ach terbergt), W. Vink, G. van Ede, H. van der Vlugt, D. van Buuren, R. H. Scliukking, D. van Eek, J. Teunisse, en R. H. Meyer. Op Hemelvaart ag wordt op de Leusderbeide een wedstrijd met scherp gehouden om fraaie prijzen. Aanvang des morgens ten 9 uur en eindigende des namiddags ten 4-J- uur. Des avonds worden de prijzen op eenigszins feestelijke wijze uitgereikt, gevolgd door bal. Gedurende den zomer wordt even als het vorig jaar een doorloopende wedstrijd met scherp gehouden des Maaudagsmiddag op de Leusderheide, terwijl alsdan tevens gelegenheid is zich te oefenen op flobertbuks. Een en ander hield nog al op, zoo dat de voorzitter eerst laat de ver gadering kon sluiten met eene op wekking om zich ook in het vervolg flink te blijven oefenen. Omtrent het optreden van Nap de la Mar te Apeldoorn met betzelfde programma waarmee hy a.s. Zaterdag alhier komt, lezen we o.a. in de N. Apeld. Crt. het volgende Na de pauze ging Hij??? of Hy 'n succesklucht in twee be drijven. Het is een dolle klucht, waar mede het gezelschap een groot lach succes gehad heeft. Het ding is zeer handig in elkaar gezetde verwisseling van de beide tweelingbroeders leidde tot de aller- vermakeijkste vergissingen. Naafloop moest eeDigemalen gehaald worden. Het groote succes is wel in hoofdzaak te danken aan Nap de la Mar die op de hem eigene en bekende wyze de rollen van de beide tweelingbroeders ver vulde. Ook de andere medespelenden voldeden goed. Rest ons nog Chantecler, het attractie nummer van den avond. Het is een parodie in 1 bedrijf op Edmond Rostand's bekende Chantecler, en het dient gezegd, een niet onaar dige parodie. De décors en costuums, de laatste naar teekeningen van den heer Joh. Linse, waren zeer goed gekozen. Het tooneel geeft een boerenerf te zien met als stoflage den haan, de kip, de faisanthen, den uil, den hond, de merel en het kuiken. Ook hier een proloog, door Chante cler, waarna het voorscherm rijst en daarmede de zou, voorgesteld door een verlichte ballon. Er werd met de noodige Schwung gespeeld, zoodat het succes niet uit bleef. In de gisteren gehouden open bare vergadering van de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State werd mededee- ling gedaan van het Kon. besluit, houdende de beslissing, dat aan C. Bruynis te Amersfoort, alsnog onvoor waardelijk vergunning is verleend voor een smederij tot herstelling on vervaardiging van electrische verlich- tings- en andere toestellen. Deze in richting waarvoor B. en W. de vergunning weigerden is volgens het Kon. besluit eerder te vergelijken met eene instrumentmakerswerkplaats dan met eene grofsmederij. ONDERWIJZERS-SALARISSEN. De Gemeenteraad te Weesp besloot in zijn jongste vergadering dat het salaris van eiken klasseonderwijzer met inachtneming der wetsbepaling zal bedragen f650, met tien éénjaar- lyksche verhoogingen van f 50. Boven dien wordt voor gehuwde onderwij zer.; een vergoeding van woninghuur van f 150 toegekend, mits zy den leef tijd van 28 jaren hebben bereikt. Aan de hoofden van.scholen wordt, indien hun geen woning kan worden verschaft, daarvoor eene vergieding van f300 toegekend. Het salaris der hoofden werd bepaald op f1300, voor de hoofden van scholen A en B en f1600, voor het hoofd der school C (M. U. L. O.) Daar zal dus geen gebrek aan keuze zyn bij vacatures. Heel wat anders dan in Amersfoort. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 22-23-24 April. Concours-hippique op Birk- hoven. 23 April. Uitvoering- Nap. de la Mar iü Amicitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algein. Ned. Goh. Bond in Amicitia. 24 April. Algem. verg. Centraal Gen. voor kinderherst- en Vac. kolonies. 28 April. De Hagespclers in Amicitia. 1 Mei Vergadering van de atd. van den Ned. Boud van Post- en Telegr. beambten in de Kroon VRIJGESPROKEN. De Rechtbank te Zutfen heeft J. B., arts te Loenen, gemeente Apel doorn vrijgesproken. Gelijk men zich zal herinneren, luidde de dagvaarding tegen hem, dat hij zoo roekeloos nalatig en plicht verzakend is geweest, om zich niet aanstonds, althans zoo spoedig moge-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2