DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 93. VRIJDAG 22 APRIL 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. Gr. RIJKEN S. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco por post id. f 1.40. Alzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel mee 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnon- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. VAN DE FRANSCHE VERKIE ZINGEN. 't Is bekend dat vele Fransche kie zers het der vertrekkende Kamer zeer kwalijk genomen hebben, dat zij op zekeren dag plotseling, zonder vooraf te waarschuwen, het traktement der Kamerleden van 9000 francs heeft gebracht op 15000. De afgevaardigden die dit op hun geweten hebben, be grijpen natuurlijk heel goed dat het hun veel kwaad k n doen in den stembusstrijd, want niets is voor een tegen-candidaat gemakkelijker dan aan de kiezers te zeggen de Kamer heeft die-en-die hervormingen, welke beloofd waren, niet tot stand gebracht, maar ze heeft wel tijd gehad om goed voor haar eigen zak te zorgen. Daarom heeft de president der Kamer, de heer Henri Brisson, in een te Auriol (na bij Marseille) gehouden redevoering de 15000 francs verdedigd. Men zegt aldus Brisson dat wij eerst de kiezers over de verhoo ging onzer jaarlijksche tegemoetko ming hadden moeten spreken. Maar wanneer dat gebeurd was, dan zoudt ge geen verkiezing hebben gehad, maar een aanbesteding. De een zou 15000 francs geëischt hebben, de an der 9000, een derde zou het wellicht voor 6000 hebben willen doen en weer een ander zou hebben kunnen betoogen dat de kamerleden in 't ge heel geen geld behooren te krijgen. Zoo zou de verkiezing een aanbeste ding zijn geworden, waar de laagste inschrijver het werk krijgt. Neen, het was geen quaestie die men den kie zers kon voorleggen. Dan heeft men gezegd z>o ging Brisson voort dat de Kamer bij overrompeling het voorstel heeft aan- GUY BOOTHBY. 42) Behalve andere dingen was er een piano in de studeerkamer gekomen, en 's avonds speelde zij voor ons en zong bekoorlijke Fransche chansons met een stem even frisch en open als van een vinkje. Intusschen had ik opgemerkt, dat er een merkwaardige verandering ten kwade over QuinnioD was gekomen. De zwaarmoedigheid, die een tijd lang verdrongen was door de komst van zijn nicht, was nu met dubbele kracht teruggekeerd, en wat erger was, scheen hem iederen volgenden dag meer te beheerschen. Hij deed nauwelijks zooveel, dat het de moeite waard was er van !e spreken, en scheen voortdurend in een soort doodsangst te leven, dat hem iets ver schrikkelijks zou overkomen. Heel dikwijls bracht I ij den geheelen mor gen doo1', opgesloten in zijn eigen ka- genomen, en men heelt mij zelfs ver weten dat ik er op een ongewoon uur mee ben aangekomen, toen er slechts twintig leden aanwezig waren. Dat is een leugen ik heb de vergadering op den gewonen tijd geopend, de de batten zelfs gerekt en kamerleden uit een ander gedeelte van het gebouw laten halen. Daarenboven is acht da gen later de quaestie weer voor de Kamer geweest en in den breede be handeld, terwijl een maand daarna de Senaat op zijn beurt het ontwerp heeft behandeld en goedgekeurd. De aanwez:ge kiezers, die trouwens tot Brisson's partij behoorden, ver klaarden zich ten zeerste voldaan. BELGIË. In de laatste dagen hebben er in Brussel eiken avond ongeregeldheden plaats voor een nieuw geopend ma gazijn in de Nieuwstraat. De sociaal democraten trachten het personeel van het nieuwe magazijn tot stakiDg over te halenmaar de magazijn bedienden, meerendeels vrouwen, wil len daar niet van weten, en zoo ko men eiken avond de socialisten voor het magazijn, ten einde de werk willigen tot staking over te halen. Het is zoo erg geworden, dat het waienhuis 's avonds reeds vroeg ge sloten wordt en het heele stadsdeel moet worden afgesloten. Er zjjn 47 menschen in hechtenis genomen, van wie er 38 voor den strafrechter zul len verschijnen. Booze tongen zeggen dat het den socialisten eigenlijk niet om loons- verhoogiug te doen is, maar dat Oe concurrentie meespreektzij hebben in dezelfde huurt coöperatief waren huis, waar men ongeveer dezelfde zaken kan koopen als in het nieuw opgerichte. mer, dan zag hij niemand en voor zoo ver ik kon ontdekken, deed hij totaal niets behalve uit het venster kijken. Deze stand van zaken bezorgde mij, zooals u wel kunt denken, grooten angst. Tot nu toe was hij zoo'n vroolijke, opgewekte man geweest, altijd goed gehumeurd, en onveranderlijk bezig zich by anderen aangenaam te ma ken. Nu zat hij heel dikwijls een ge heelen maaltijd lang aan tafel zon der een woord te spreken, brhalve wanneer men hem wat vroeg. Zijn ge laat was ook magerder geworden en er lag een angstige blik in zijn oogen die e: nooit uit verdween. Meer dan eens vroeg ik mij af, of zjn nichtje de verandering had opgemerkt, die over hem gekomen was. Hot kwam mü on mogelijk voor, dat dit niet het geval zou zijn, zoo duidelijk was de omme keer. Ik kreeg de overtuiging, dat ik mij hierin niet vergist had, toen zij eens terwijl ik bezig was oenige papie ren op mijn schrijftafel te sorteeren, de kamer binnenkwam en kalm de deur achter zich sloot. Mijnheer Armitag', zei ze, met zachte stem, heeft u een paar minu ten tijd, om met mij te praten Ik ben al lang bezig de gelegenheid duar- DUITSCHLAh D. De Pruisische kiesrechtcommissie eindigde de tweede lezing van het kiesrechtontwerp. Een door de Re geering bestreden amendement, dat in het vervolg in beide Huizen een meerderheid van 2/3 der geldig uit gebrachte stemmen eischt voor de invoering van wijzigingen van het stemrecht, werd verworpen. Voor de drieklassenindeeling wer den nieuwe bepalingen aangenomen. Betreffende de zgn. „cultuurdragers" werd het regeeringsontwerp iu hoofd zaak weer in eere hersteld. De overige paragrafen werden voor namelijk in overeenstemming met de besluiten van de eerste lezing aan genomen. De strijd in de bouwvakken te Berlijn is zoo goed als zeker geëin digd. Het scheidsgerecht van het „Gewerbegericht" te Berlijn, heeft een uitspraak gedaao, waarbij partijen zich, behoudens definitieve goedkeu ring van de voltallige veigaderingen hunner lastgevers, neerlegden. Alle arbeiders krijgen een zekere loousver- hooging. FRANKRIJK. De nieuwe Fransche wet op de automobielbelasting is met een kleine meerderheid van stemmen door de Senaat aangenomen. Te Parijs betalen wagens van meer dan 12 p.k. met 2 zitplaatsen 50 fres., die met meer dan 2 plaatsen 90 frs. In gemeenten met meer dan 40.000 inwoners 40 en 75 frs. In gemeente met 20.000 k 40.000 inw. 30 en 60 frs, en in die tot 20.000 inw. 25 en 50 frs. Daarentegen imgen de vreemde lingen voorlaan vier iuplaats van drie maanden in Frankrijk vertoeven voor te zoeken. Zeker, zoolang als u wilt, juf frouw Sylvia, antwoordde ik. Ik heb op bet oogenhlik heel weinig te doen Waar wenscht u over te praten Over mijn oom z&i ze, terwijl zy op een stoel naast het vuur ging zit ten. Ik maak mij ernstig ongerust over hem. Hij schijnt iederen dag te veranderen. Heeft u dat zelf ook niet opgemerkt Ik gaf toe, dat het mjj ook was op gevallen, en dat het mij niet minder leed had gedaan als haarzelf blijkbaar. Het is precies of hy bang is van iets of van iemand, ging zij voort, on bewust dezelfde conclusie trekkend, als waartoe ik zelf gekomen was. En toch, waar kan hu bang voor zijn Hij is er de man niet naar om zich vijanden te maken. Hij is de vrien delijkheid en voorkomendheid zelf. Wat kan daarom de reden daarvan zjjn Het maakt mij angstiger dan ik zeggen kan. Ik deed mijn bast haar gerust te stellen, maar dat gelukte mij slechts ten deele. Het valt altijd zoo moeilyk iets tegen eigen overtuiging iü met kracht te verzekeren. Wfi waren midden in ons gesprek, toen mijnheer Quinnion voor ze door den fiscus worden ge troffen. TURKIJE. Uit Albanië kwam Dinsdag een telegram uit Constantinopel, dat een overval meldde van 12.000 Albanee- zen op twee Turksche troepenafdee- lingen bij Berissowitsj De Tnrken werden 24 uur bele gerd en vroegen om versterking te Ueskub, van welke plaats toen een even groote troepenmacht tot ontzet aanrukte. Ook deze werd overvallen, en nadat een officier en een mindere waren gevangen genomen, moest zjj t rugtrekken. Daarop zord men verscheidene bataillons af, die eenige Albaansche dorpen bombardeerden, welker inwo ners id int gebergte vluchtten. De belegerden werden toen eerst ontzet. Geueraal Torgoet Sjefket pasja vaardigde daarop 't bevel uit, ieder treffen te vermijden, totdat de op- marsch met het geheele expeditiele- ger mogelijk zou zyn. Dagelijks gaan er zes i zeven bataljons van Saloniki naar Albanië. AMERIKA. John Rockefeller heeft zich op een wjjze over Roosevelt geuit, die be wijst, dat het wantrouwen van de trustmagnaten tegen den vijand der „rijke roovers" nog niet verdwenen is, zoo seint de correspondent van het Berl. Tageblatt. De petroleumkoning heeft verklaard, dat hü zich van de feestelijkheden, die er ter eere van Roosevelt bij diens terugkeer zullen gehouden worden, ver zou houden. Hij hield niet van den „geweldigen jager", die er nu zoo trotscb op was, dat hij al die groote dieren in Afrika had neergelegd. Deze uiting van Rockefellor is ze- zelf de kamer binnenkwam. Hij zag er uit of hij in nachten niet geslapen had, en met waren angst merkte ik op, hoe hij dadelijk naar het buffet ging en zich zoDder een woord tot een van ons beiden te spreken een sterken brandy-soda klaar maakte. Nadat te hebben opgedronktn viel hij in een der gemakkelijke stoelen neer en zat eenige minuten lang zon der ophoudeD in het vuur te kijken. De spanning was bijna ondragelijk. Ik keek tersluiks naar juffrouw Syl via en merkte op, dat zij haar oom met angstige oogen adesloeg. Toen stond zij op en ging kalm de kamer uit. Eenige oogenblikken lang deed ik alsof ik druk met mijn papieren bezig was, sloeg ze om en nog eens om alsof ik iets bepaalds zocht. Toen stond Quinnion van zyn stoel op en naderde mij. Het effect van de brandy was voorbij, en hij beefde nu als een iepenblad. Cyril, begon hij na, mij bij mijn voornaam aansprekend, wat hij anders nooit deed, ik heb behoefte eens ernstig met je te spreken. Je bent mijn vriend, geloof ik, en ook de vriend van mijn nichtje (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1