BINNENLAND. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Tliermometerstand STADSNIEUWS. AGENDA. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, '22 April 1910 Hoogste barometerstand 769.0 in.M. te Biarritz, laagste 742.2 m.M. te Wisby. Verwachting tot den avond van 23 April 1910. Meest matige Noord-Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbewolkt, waarschijnlijk eenigszins buiïg. TemperatuurKouder. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 in M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 58 Laagste hedennachtF. 37 Hedenmiddag 12 uurF. 48 ker meer verklaarbaar als die andere verklaring, dat hjj dit jaar geen buitenlandsche reis zou ondernemen, omdat de kosten van het levens onderhoud zoo hoog waren gestegen 1 De Amerikaan houdt van een zekeren pretensieuzen eenvoud tegen over de buitenwereld. De voor de behandeling van buiten landsche aangelegenheden benoemde commissie heeft besloten een wetsont werp-Root, dat Amerikaansche be ambten en officieren machtigt onder scheidingen en geschenken van buiten landsche vorsten aan te nemen, niet in pleno te laten behandelen. De commissie is van meening, dat slecbts van buitenlandsche universiteiten of wetenschappelijke vereenigingeri af komstige eerbewijzen aanvaard mogen worden. Zij oordeelt verder, dat het niet in overeenstemming met de waardigheid van een republikein te brengen is, zich met ordeteekenen te behangen. Bovendien kan de Amerikaansche re geering die beleefdheden niet beant woorden. Dit besluit beteekent voor ruim '200 republikeinen een min of meer bittere teleurstelling. Het ergste is echter admiraal Sperry er aan toe, die de magnifieke zilveren punchbowl, die de Mikado hom ten geschenke gaf, niet dan van een behoorlijken afstand mag bewonderen. Landweer. Bepalingen zijn gemaakt omtrent de inlevering vao de wapenen, de kleeding- en uitrus tingstukken en het ledergoed, zoomede van de reglementen of dienstvoor schriften ingeval een lichting land weer in haar geheel wordt ontslagen. De verlofgangers van de landweer worden in het laatste jaar van hun diensttijd opgeroepen om in de maand Juli van dat jaar de hun van rijks wege verstrekte wapenen, Meeding en uitrustingstukken, voorwerpen van ledergoed en reglementen en dienst voorschriften in te leveren. De Com missaris der Koningin bepaalt de plaatsen, dagen en uren waarop de bedoelde inlevering moet geschieden. Burg. en Weths. geven minstens tien dagen van te voren door aanplakking of op ander gebruikelijke wijze ken nis aan de landweerplichtigen in bu» gemeente van den datum eDZ. der inlevering. De Papendrechtsche strafzaak. In de jongste dagen worden ingevolge opdracht van den rechter-commissaris de verschillende hoofdgetuigen in deze zaak ondor- worpen aan een verhoor door drie psychiaters. Dezen hebben eveneens den beklaagde Garsthagen onderzocht op den stand zijner geestelijke ont wikkeling. De bedoeling dezer onderzoekingen zou zijn een verklaring van deskun digen te erlangen omtrent de geloof waardigheid en betrouwbaarheid der door de genoemde personen in het proces gedane opgaven. De bedoelde deskundigen zijn prof. Jelgersma te Leiden, dr. Van Deven ter, inspecteur van het staatstoezicht op 't krankzinnigengewezen te Am sterdam, en dr. Van Erp Taalman Kip, directeur van het sanatorium te Arnhem. Staking geëindigd. Te Heerenveen behoort de staking der timmerlieden weer tot het verleden. De partijen zijn overeengekomen nu het uurloon te bepalen op 17 ct. en met 1 Januari a. s. onvoorwaardelijk 18 cent. TOONKUNST. Nog nimmer hebbeü we een uit voering onzer Toonkunst-zangvereeni- ging bijgewoond, die ons zoozeer vol daan heeft als die van gisterenavond. De omstandigheden waren daartoe wel is waar zeer gunstig. Een prachtig koorwerk, solisten, die allen, de een meer de ander minder, maar over 't geheel toch goed voldeden, en een uitstekende begeleiding van het zoo ten volle voor zijn taak berekende Arnhemsche orkest. Waarlijk, er had heel wat moeten gebeuren, om den totaalindruk te schaden. Maar ge lukkig was dat niet het geval. Het koor heeft zich kranig geweerd en bleef den geheelen avond zeer wel luidend. Bijzonder .fraai werden het slotkoor van het eerste deel en de k'oralen in het derde gedeelte gezongen. De uitvoering heeft dit koorwerk dan ook ten volle recht laten weder varen en het ons gegeven op een wijze, die niets dan lof verdient. Het was aangenaam luisteren naar de buitengewoon stemmende vertolking er van, terwijl de zekerheid, evenals het nauwlettend volgen van de leven dige intenties van den heer Petri, voorbeeldig was. Yan de solisten heeft vooral mevr. Loman veel bijgedragen tot het zoo volkomen mogelijk maken van het succes. Haar glansvol geluid klonk het geheele werk door heerlijk zuiver en er straalde een warmte van uit die zeer aangenaam aand.ed. Hoe ge makkelijk zij haar stern beheerscht, bewees ze vooral aan 't slot bij het uitjubelen harer vreugde over het be reiken van het doel. Ook de alt, mej. Joh. v. d. Berg, voldeed buitengewoon. Haar mooi rond geluid sloeg goed aan en klonk met een aangenaam timbre bijzonder mooi. Minder trof ons de mezzo-so- piaan, mej. A. Vlieger. Hoewel een sympathieke stem, die steeds zeer zuiver klonk, kon ze ons minder be koren. In het eerste en tweede ge deelte vonden we haar wel wat zwak, maar in het d?rde gedeelte kwam ze veel beter uit. De heer L. Meylink, dien we eeni- gen tijd geleden alhier eenige liedereu hoorden zingen heeft onze verwachtin gen verre overtroffen. Wel zouden we niet durven beweren, dat hij er al is, maar toch heeft hij laten hooren, dat hij een vrij beschaafd tenorgeluid be zit. Zijn stem heeft goede eigen schappen, die hjj echter nog niet ten volle kan beheerschen, waardoor het klankcharme zoo nu en dan nog al leed. Wij hebben hem overigens met genoegen gehoord. De heer Max Kioos, de baryton, had niet veel gelegenheid zich in volle kracht te toonen. Wat we echter van hem te hooren kregen bewees, dat we in hem een zanger mogen begroeten van buitengewor.en aanleg, met prach tige stemmiddelen. Als bewijs van hulde mocht hij een krans in ont vangst nemen. Ook voor de begeleiding niets dan lof. De Arnhemsche Orkestvereeniging heeft zich uitstekend van zijn taak gekweten en er zeker niet weinig toe bijgedragen om het succes van den avond te vervolmaken. De heer Petri mag nu zeker tevre den zijn over .het koor. Het moet voor hem in hooge mate streelend zijn, dat de indruk zoo buitengewoon gu istig was, want, afgaande op het daverend applaus aan het slot, dat wel iets kreeg van een ovatie aan den volijverigen, bekwamen dirigent, mogen we constateeren, dat bij het talrijke publiek, deze uitvoering allen zeer heeft voldaan. Na de pauze werd den heer Petri door Mevrouw Rijkensvan Slooten onder de volgende bewoordingen een krans aangeboden Hooggeachte Directeur I Het zij mij vergund U namens de leden der Zangvereeniging dezen krans aan te bieden. Hij zij U een klein bewijs van erkentelijkheid voor de vele moeite, die U zich hebt getroost, voor het groote geduld, dat U met ons hebt gehad. Moge onze afdeeling van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst ondei Uwe bekwame leiding nog menig goed geslaagde uitvoering ten gehoore brengen. De heer Petri dankte voor dit be wijs van sympathie en vertrouwde op aller medewerking, dan zal het zeker mogelijk zjjn goede uitvoeringen te geven. Gisterenavond hield het plaat selijk Nutsdepartement een algemeene ledenvergadering in Ons Huis, onder voorzitterschap van den hesr A. M. Tromp van Holst. Het rapport der commissie tot na zien der rekening 1908 '09, dat ad viseerde tot goedkeuring der reke ning, werd aangenomen en den pen ningmeester dank gezegd voor het gehouden beheer. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de heeren M. L. Celosse en W. H. Kam in de plaats van de hee- ten A. M. Tromp van Holst en Ds. J. L. F. de Meijere, die niet herkies baar waren. De rekening en verantwoording van het Ziekenfonds werd goedge keurd. Tot bestuursleden van het fonds werden herkozen de heeren J. C. Rolandus Hagedoorn en B. A. Siddré en gekozen in de vacatureB. A. van Ruyven de heer H. C. van Dam. De heer F. van Spiegel slaagde ^gisteren te Utrecht voor het examen vrye- en ordeoefeningen der gymna stiek. —Een ernstig ongeluk had gisteren avond op het rangeerterrein bij het station alhier plaats. Bij het rangeeren geraakte de rangeerder W. v. d. Geld, die de wagons moest koppelen tus- schen de buffers, met het noodlottig gevolg, dat zjjn borst geheel werd in gedrukt, zoodat hij onmiddellijk dood was. De machinist van den trein, die op het sein tot optrekken wachten, ging eens kijken, toen dit uitbleef, en vnnd den ongelukkige tusschen de buffers. Hij laat een weduwe met 5 kinderen na. In verband met een dezer dagen gewezen vonnis door den Hilver- sumschen kantonrechter inzake het vervreemden van bierfleschjes verzoekt men ons er nogmaals de aandacht op te vestigen, dat de bier bottelaars groote schade hebben, wanneer maar steeds vergeten wordt de flesschen terug te bezorgen. Geen wonder dan ook, dat zij van hun kant krachtig op treden om dit euvel, dat meest uit onachtzaamheid voorkomt te bestrijden. Vooral in deze dagen van schoonmaak en opruimen komt men er zoo licht toe flesschen weg te doen, vaak zon der te denken, dat men daartoe het recht mist. Wie zich zelf liever geen onaangenaamheden wil bezorgen, dient te bedenken dat die flesschen het eigendom zijn van den leverancier, voor wier zy een betrekkelijk groote waarde vertegenwoordigen. Veel moeite kost het trouwens niet om de fleschjes even terug te doen bezorgen of een boodschap te zenden, dan zal de eigenaar ze zeker gaarne laten halen. (Hieronder wordon gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 22-23-24 April. Concours-hippique op Birk- hoven. 23 April. Uitvoering Nap. de la Mar in Amieitia. 24 April. Jaarfeest afd. Amersfoort Algem. Ned. Geh. Bond in Amieitia. 24 April. Algem. verg. Centraal Gen. voor kinderherst- en Vac. kolonies. 28 April. De Hagespelers in Amieitia. 1 Mei Vergadering van de aid. van don Ned. Bond van Post- on Telogr. beambten in de Kroon BARNEVELD. Bjj hei stemming tot lid van den gemeenteraad is gekozen de heer W. de Roller met 496 stem men tegen 326 op den heer J. B. Rutgers. Groote Scheepsbrand. Te Rotterdam ontstond gisteravond te halfzes een ontzettende scheeps- biand, zooals die in jaren niet voor gekomen is, nl. aan boord van de vrachtboot Soramelsdijk, der Baltimo- reljjn van de Ned. Amer. Stoomvaart- Mij., agenten Furness en Nephews. Het schip lag aan paal 1-3 in de Maashaven, ladende en was gevuld met lompen, jenever, hars, terpentijn, koolteer, enz. en door lichterschepen omgeven. In het voorruim waren werk lieden bezig met repareeren toen een gloeiende nagel in de brandbare lading van het voorruim viel, waardoor de brand ontstond. Pogingen tot blusschen met eigen middelen mislukten en wel dra sloegen de vlammen hoog op uit het voorruim. Alarm werd gemaakt en de brandweer kwam met 16 stoom spuiten en 6 handspuiten opzetten. De rijdende stoomspuiten, drie in ge tal, konden van de landzijde het schip, dat midden in de haven lag, niet be reiken. De handspuiten schroefden de slangen aan en pljpleiders gingen met roeibooten naar het schip. Inmiddels hadden dertien drijvende stoomspuiten zich langs stuurboord opgesteld en wierpen een ontzaggelijke watermassa in het schip. Door de gloeiende hitte week echter het waterdichte schoten stond in een oogenblik ook het tweede ruim in lichtelaaie. Te zeven uur be gon ook het derde ruim te branden en gelastte de havenmeester in over leg met de autoriteiten het schip te verlaten. De brandweer en de equipage verlieten toen 't schip. De brandweer moest retireeren met achterlating van verscheidene slangen en de verdere blusscbing overlaten aan de spuiten met vaste straalpjjpen. Te balfaeht was ook het derde ruim, grenzende aan de machinekamer een vuurzee en was het voorschip reddeloos verloren. Te acht uur waren de wanden ko lossaal uitgezet, het dek gesprongen en ging het schip door ingestort wa ter overhellen. Hoe donkerder het werd, hoe fraaier de aanblik. Eeu ontzaglijke menschenmassa is getuige van den brand, die aan alle zijden der haven prachtig is waar te nemen.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2