DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 96. DINSDAG 26 APRIL 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur B Cr. RIJK ENS. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BUITENLAND. DE EEMLANDEB ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIE# Van 1 tot 5 regels f0.4U. Voor iederen regel meor 10.08. Buiten het Kanton Amersfoort por regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tol plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is ..uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. HOOGE BELANGEN. Wjj h«bben bier voor ons een eenige kolommen lang verslag, waar uit we een paar zinnen wenscben te citeeren „Onbeschrijfelijk is bet gejuich, dat thans losbarst. Hoeden vliegen de lucht in, menschen die elkaar totaal onbekend zijn, drukken el kaar geestdriftig de band." „Grooter is thans de geestdrift een enthutiast op de tribune heft 't volkslied aan en statig klinkt uit duizenden kelen bet Wilhelmus tusscben de boomen van 't land goed Klarenbeek. Een" moment van geestdrift om nooit te vergeten Wat is daar aan de hand geweest, zullen zjj vrageD, die nog niet weten uit welk verslag deze zinnetjes zijn geknipt. Is daar het vaderland voor ondergang behoed Is daar een oorlog afgewend Is daar, na een dood en verderf brengenden krijg, de vrede afgekondigd Neen, lezers, daar is een voetbal wedstrijd gespeeld. Elf Duitschers hebben daarbij een partij voetbal ver loren tegen elf Nederlanders. En daarvoor stroomen duizenden en nogmaals duizenden, meestjongelieden, met extra-treinen naar Gelderlands hoofdstad om van dien strijd getuige te zijn en winden zich bij een over winning der Nederlanders dermate op, als de correspondent van „De Courant* ons meedeelt. Zij doen alsof er ter wereld geen VAN GUY BOOTHBY. 44) De moeilijkheid was, te weten in welke richting ik dat eerst moest probeeren. Ik had geen lust de hulp van de politie in te roepen, tenzij dit absoluut noodzakelijk bleek te zijn. De bladen zouden dan onvermij delijk bet nieuws dadelijk bekend maken, wat om verschillende redenen het laatste was, dat ik in dit geval wenschte. Vóór dat ik de kamer verliet, on derzocht ik zijn kleerenkast, en over tuigde mij, dat hij was heengegaan in de kleeren, die hij den vorigen dag had gedragen, n.l. een pak van donkerbruin laken met een klein ruitje er in, dat nauwelijks zichtbaar was, behalve als men de stof van nabij beschouwde. Ook had bij een bruine das aan van gebreidde zijde die zijn nicht de vorige week voor hem gemaakt had. Na mij van dit hoogere belangen waren dan de uitdrukking is van een geestig Haar- lemsch journalist het trappen met een bal tusschen twee palen. Wij hebben niets tegen het voet balspel gelooven ook niet, dat bet zoo ruw maakt als sommigen ons willen verzekeren, maar meenen toch dat men goed zou doen met steeds voor oogen te houden, dat voetballen is het trappen van een bal tusschen twee palen. Meer niet. En onze jeugd moge zijn geestdrift en toewijding^ bewaren voor andere, hoogere belangen. En het is belaas meest de vrijzin nige jeugd, die zooveel tijd aan voet balspel en wedstrijden offert. Terwijl de antirevolutionnairei;, roomsch-katholieken en sociaal demo craten hun jeugd in allerlei vereeni- gingen bijeen houden, haar gepaste ontspanning aanbieden, gymnastiek- cursussen voor haar oprichten, enz. enz., bekommert zich zoogoed als nie mand om de vrijzinnige jeugd. Maar tegelijkertijd wordt in dergelijke ver- eenigiegen den jongolieden spelender wijs onderricht gegeven in vraagstuk ken van socialen aard, worden er de kiezers voor de toekomst gekweekt. Wat zijn zo niet zeldzaam in ons land, de vereenigingen van jonge liberalen En toch zouden ze zoo ge- wenscht zijn. Gewoonlijk gaan de jongelieden niet uit zichzelven tot het stichten van zoo'n vereeniging over daarvoor is leiding van ouderen noo- dig en later eenige toewijding en op- alles overtuigd te hebben, verliet ik de kamer weer en deed de uit elkaar hangende deur zoo goed mogelijk dicht. Tot nu toe had ik nog niets van juffrouw Sylvia gezien, ofschoon zij zeker het kraken, dat op mijn aanval op de deur volgde, moest hebben opgemerkt. Yan het portaal ging ik naar de studeerkamer, waar ik Alphonse voüd, die bezig was het ontbijt klaar te zetten. Het feit, dat hij maar voor twee personen had klaar gezet, sneed mij door de ziel, hij was er van overtuigd, dat zijn meester niet aan dit maal zou verschijnen. Ik vroeg hem, of hg iets ontdekt had, dat eenig nieuw licht op deze ongelukkige historie zou werpen. Ik had hem in de slaapkamer wel wat ruw toege sproken, en dat betreurde ik oprecht, toen ik zag, hoe zijn zenuwgestel in de war was. Hij scheen mij daarom echter heelemaal geen kwaad hart toe te dragen. Ik heb niets ontdekt, mijnheer, antwoordde hij. Ik heb geen tijd ge had om rond t.e kijken. U denkt toch niet, mijnheer, dat mijn meester eenig kwaad kan zijn overkomen Zeg dat alstublieft nietik zou mijn rechter arm willen geven (hier hield hij dat offering van die ouderen om de ver eeniging bijeen te houden. Dat de ouderen onder de vrijzinni gen dit mogen gaan inzien en mogen beseffen, dat het hun plicht is, den jongelieden te doen begrijpen, dat er hoogeie belangen zijn om hun geest drift voor te bewaren dan het meer of minder gelukkig trappen van een bal tusschen twee palen. FRANKRIJK. Zondag zijn door heel Frankrijk de verkiezingen gehouden voor de bijna 600 leden (één op de 70,000 inwoners) der Fransohe Volksvertegenwoordi ging. Den uitslag, voor zooveel die gisternacht om vier uur te Parijs bekend was, hebben we nog in ons vorig nommer meegedeeld. Er moeten nog over de tweehonderd herstem mingen gehouden worden, zoodat men nog niet met zekerheid kan uitmaken hoe de samenstelling der Kamer van 1910 zal wezenmaar toch blijkt reeds uit den nitslag van Zondag, dat de republikeinsche radicale stroomin», die in de laatste jaren in Frankrijk overheerschend is, nog niet is afge nomen. Voorts is het groote aantal terstond gekozen candidaten der radi cale en radicaal-socialistische partij voor de regeering van Briand een aangename vertassing, alsook de ver kiezing van zooveel ministers, onder wie hij zelf, bij den eersten stem busgang. Gelijk in Frankrijk gebruikelijk is, liep de verkiezing niet geheel zonder ernstige incidenten van stapel. De herstemmingen moeten volgens lichaamsdeel in de hoogte met een plechtigheid, die op ieder ander oogen- blik onbeschrijfelijk komiek geweest zou zijn). Ik, Alphonse Marie Guere- don, zou dezen rechter arm geven, om hem te helpen. U gelooft mij toch, als ik dat zeg, mijnheer Ik geloof, dat je alles zou doen, wat je kon, antwoordde ik. Zorg nu zoo spoedig mogelijk, dat de ontbijt tafel gereed is, en kom dan benedeD bij mij. Heeft Ramsey de thee nu bo\en gebracht? vroeg ik. Juffrouw Ramsey, moet ik u nog vertellen, was de vrouw, die als dienstbode optrad, maar die niet in huis woonde, iederen morgen kwam zij ongeveer een uur voor het ontbijt en 's middags ging zij weer heen. Ik waarschuwde Alphonse, dat hij tegen haar niets moest zeggen van hetgeen er gebeurd was, en ging toen naar beneden, om mij van een paar dingen op de hoogte te stellen. Mijn e9rste bezoek was aan den kapstok beneden, om mij te overtui gen, welk hoofddeksel Quinnion had gedragen, toen hij het huis verliet. Zijn voorraad hoeden was heelemaal niet erg uitgebreid, hjj bestond uit den grooten, slappen hoed, die hij onveranderlijk op zijn nachtelijke de grondwet plaats hebben op den tweeden Zondag na de afkondiging van den uitslag der eerste stemming. Dat is dus ditmaal op den 8en Mei. RUSLAND. Zooals wij eenige dagen geleden mededeelden, heeft er te hoogster plaatse in Rusland een oogenblik een voor Finland gunstiger strooming geheerscht, maar deze heeft niet lang geduurd. NaJat het den vrienden van Fin land, met Kokowzef aan het hoofd, gelukt was den Tsaar zachter te stem men voor Finland, en deze den staats secretaris Langhoff in duidelijke be woordingen te kennen had gegeven, dat er verandering van koers te wach ten was, spande de reactie alle krach ten in om dat te verhinderen. De Rijksraad besloot dadelijk een commissie voor Finland te kiezen en daD de quaestie nog voor de beslis sing in de Doema te doen behandelen. Da reactionnairen in de Doema tra den in drukke besprekingen met de hotkliek. Het gevolg van een eu ander was, dat Goetsjkof, de president der Doema, op de laatste audiëntie te Zarskoje Selo, de besliste opdracht ontviDg de Finsche quaestie niet, zoo als aanvankelijk was bepaald, in den herfst, maar nog voor het zomerreces af to doen. De poging der vrienden van Fin land om tijd te winneD, is dus mis lukt. Zij hopen echter nog, zoo wordt uit Petersburg aan de Frankf. Zeit. geschreven, op een nieuwe verande ring van zienswijze en op de vrucht baarheid der obstructie. TURKIJE. De opstand in Albanië schijnt nog allesbehalve te zjjn gedempt. Gisteren seinde Reuter tochten droeg, een breed geranden Panama, een zwart vilten kaasbolletje en een donkere pet. Zjjden hoeden wilde hij in geen geval dragen, hij begeerde niet voor een fat of handels man aaDgezien te worden, was hij gewoon te zeggen als wij hem hier mee plaagden. Wat zijn kleeding betrof, hield hij heelemaal niets vaü iets, wat de aan dacht trok en toch zou men hem nooit voor iets anders dm voor een gentleman houdeD. Terwijl ik voor den kapstok stond, kwam ik tot de overtuiging, dat mij een nieuwe verrassing wachtte. Een voor éen nam ik de verschillende hoeden en jassen er af. Vreezend, dat ik mij vergist zou hebben, begon ik weer opnieuw en met het zelfde re sultaat. Geen enkele van zijn hoeden of jassen werd vermist. Als hij het huis verlaten had, wat zeker het geval was, dan was hij blootshoofds gegaan. Van dit standpuDt uit geke ken scbeeo zijn vlucht niet vooruit bedacht, maar het resultaat van een plotseling opgekomen vrees of opwel ling. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1