STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Tliermometerstand BINNENLAND. AGENDA. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 29 April 1910. Hoogste barometerstand 774.4 m.M. te Horta, laagste 740.5 m.M. te Christiansund. Verwachting tot den avond van 30 April 1910. Matige tot krachtige later afnemende N. W.-lijke tot W.-lijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk be wolkt, weinig ot geen neerslag. TemperatuurZachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 57 Laagste hedennachtF. 38 Hedenmiddag 12 uurF. 54 hij bedwongen of bijna bedwoDgen is. Men schat het aantal opstandelingen op ongeveer 30.000 en de :egeeiing stelt daartegenover een troepenmacht van niet minder dan 90.000 man. Niettemin schijnen voor het oogenblik de opstandelingen meester van het teriein te zijn. Het gevecht bij Stirn- liza acht men een strategische fout de bevelhebber had den pas van Katsjanik moeten bezetten, in plaats van dat gevecht te voeren. Dien pas hebben thans de opstandelingen iuge- r.omen en daarmede beheerschen zij ■het terreiD, omdat zy hierdoor meester zijn van den spoorweg Uskub-Prisjti- na-Mitrowitza. Er zij 11 daar bjj Kats janik naar men schat ongeveer 15.000 opstandelingen verzameld. Na gehouden ministerraad kreeg de opperbevelhebber hevel den pas van Katsjanik te bezetten en de Albaneezen die dezen bezet houden, aan te vallen. Voor Ipek staan 5000 Albaneezen. Ade dorpen in Boven-Albaniö zyn thans in opstand. De bezetting van Djakowa door de opstandelingen woidt officieel beves tigd. De helft van het bataljon bezet tingstroepen is ontwapend. De autori teiten zijn verdreven. De bevolking van Ipek verklaarde onder eede zich bij de opstandelingen te voegen. De Arnauten besloten Hitrowitza aan te vallen. Men ziet dat de onderwerping der Albaneezen van een paar weken ge leden slechts een kiygslist geweest is, of dat de hoofden zich wel willen onderwerpen, maar de mannen zelt niet. In elk geval zal het de regeeiing nog heel wat moeite, geld en tijd kosten om den opstand meester te worden zy schynt evenwei vast be sloten te zijn nu eeos voor goed met de lastige Albaneezen af te rekenen zy roept recruten op, brengt er bat- teryen heen en zal den stryd niet opgeven voor de Albaneezen wei kelijk ten onder gebracht zyn. Althans zoo is de wensch van den minister v.in oorlog. Wellicht zullen de Albaneesche afgevaardigden weten te zorgen dat de onderdrukking tijdig gestaakt wordt. Gisterenochtend kwam het bericht van de opblazing van den spoorweg van Uskub naar Mitrowitza en de toevoegiDg, dat de lyn nu in handen der Albaneezen is. De Turksche tioe- pen zijn er dus nog niet in geslaagd den pas by Kasjanik, het tweede station aan de spoorlyn van Uskub naar Mitrowitza, weer te bezetten. Ook de berichten in andere bladen gewagen van hee wat anders, dan van een herovering van den genoem den pas. Eu al zal de bewering in Albaansche kringen te Konstantinopel, geuit, dat geheel Albanië zal afvalleD en de Turksche regeering dan tegen over 300.000 gewapenden staat, wel schromelijk overdreven zijn de toe stand begint er voor de Turken zeer ernstig uit te zien. FRANKRIJK. De Matin geeft een overzicht van het aantal stemmen, dat door heel het land is uitgebracht op de candi- daten der verschillende partijen. Dit is vooral belan wekkend omdat men er eenigszins uit kan opmaken hoe de party-verdeeliDg iu de Kamer zoo ongeveer wezen zou, indien de even redige vertegenwoordiging werd in gevoerd. De opave van de Matin luidt als volgt Op de partijen van het republi- keinsche blok zyn uitgebracht bijna vyf millioen stemmen op de gema tigde partijen (progessisten en libe ralen) ongeveer anderhalf millioenop socialisten en revolutionnairen iets meer dan een millioen, op de conser vatieven bijna achthonderdduizend en op de nationalisten niet meer dan honderdvijftigduizend. Men ziet dus, dat ook by evenredige vertegenwoor diging het. regeeringsblok nog hecht en sterk zou staan. Wel opmerkelijk is bet kleine stemmen tal dat de ele- ricalen hebben weten te behalen. Natuurlijk geeft zulk een opgave niet precies aan de verhouding der partijen over het heele land, want in verschillende districten, waar de uit slag niet twijfelachtig is, bly'ven de kiezers van de minderheid thuis. Rij evenredige vertegenwoordiging zouden dezen natuurlijk ook meetellen. Maar toch geeft het lijstje eenigszins een beeld van den toestand. DUITSCHLAND. De Strassburger Neue Zeitung ver zekert te weten, dat de Keizer zich heeft uitgesproken ten gunste van de autonomie van Elzas-Lotharingen. De Keizer zou zich als volgt hebben uitgelaten „Ik vind het gelukkig dat deze zaak eindelijk op dreef komt. Het is inderdaad noodig, dat het land zyn eigen belangen kan behartigen". GROOT BRITANNIË. De begrooting werd in het Hoo- gerhuis in alle lezingen aangenomen. Het Lagerhuis werd tot 26 Mei verdaag 1. FINLAND. De degradatie van Finland tot Rus sische provincie is zoover gevorderd dat de Tsaar nu zelfs aan den Senaat heeft doen verbieden, te spieken over de „Finsche regeering". Aanleiding hiertoe gaf de voiige Senaat, die aan Nederlandsche matrozen voor de red ding van de bemanning van een Finsch schip gouden horloges wilde geven. Die horloges zouden over St.-Peteis- burg naar Nederland gezonden wor den maar toen men in St.-Peters- burg zag dat erin gegraveerd stond „van de Finsche regeering", werden de horloges niet verder gestuurd. Naar aanleiding hiervan heeft Stoly- pin den Senaat aangeschreven dat een Finsche regeering niet bestaat. Een teeken van de„Prins Willem II". De duinwachter J. Kelderbuijs heeft naby de Koog op Texel aan het strand een uit zee aan gespoelde flesch gevonden, welke een brielje bevatte, waarop met potlood stond geschreven „God help, wy vergaan. S. S. Prins Willem II. A. v. L." (Tot de bemanning behoorde ook de tweede hofmeester A. Van Leiden, te Amsterdam woonachtig. Deze is dus vermoedelijk de afzender van dit treu rig bericht.) Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans bijeengeroepen tegen Maandag 9 Mei, a. s., des nam. te 2 uur. Mishandeiing door po litie. Een zoon en een schoonzoon van den op het politiebureau-Leidsche- plein te Amsterdam mishandelden lantaarnopsteker hebben namens hun vader by den officier van justitie een klacht ingediend tegen de politie we gens mishandeling en vryheidsberoo- ving. De officier weigerde echter de klacht te aanvaarden. De klacht moest door den vader zelf worden opschrift gesteld of uit z jn mond worden op- geteekend en schriftelijk ingediend worden. Een van beide zal alsnog ge schieden. Indien er gisteren plaats zou zijn in een der gasthuizen, dan zou de ongelukkige oude man daar worden opgenomen. Zijn linkerzijde is ver lamd. Door het sociaal-democratisch Raads lid Jos. Loopuit, die over het geval zal interpelleeren, is by den burge meester schriftelijk de volgende vraag ingediend „Meent de heer burgemeester, hoofd der politie hier ter stede, niet, dat, meer in het bijzonder met het oog op het geval van den lantaarnopsteker G. l'Ecluse en de behandeling, die hem in den avond van 25 April jl. van de zyde der politie is wedervaren, tegen een geest van toenemende ruw heid by ons politiekorps dient te worden gewaakt?" Vergiftiging met meta- n o 1. Naar aanleiding van het artikel „Vergiftiging op do groote schaal", in „De Middenslandsbond", hield de Ne- derlaDdsche Bond van Slijters iu ge distilleerd Vergun ling B. onder voorzilteischap van den heer C. Ar nold, op Dinsdag 26 dezer een buiten gewone vergadering ter bespreking iaii heigeen er gedaan moet worden om den eerlijken handel te beschermen tegen de verdenking aan vergiftiging door verkoop van met Metanol ver mengde dranken. Nadat de quaestie in den breede was uiteengezet, en verschillende fei ten van knoeierijen met Metanol waren medegedeeld, werd hulde gebracht aan de redactie van het weekblad „De Middenstandsbond" voor het genomen initiatief in deze en vervolgens met algemeene stemmen het volgende be sluit genomen De vergadering van (als boven) spreekt haar verontwaardiging uit over de wijze waarop hebzuchtige fabrikanten, chemisten, handelaren en tusschenpersonen op gewetenlooze wyze hebbeü samengewerkt tot samen stelling en verkoop van een verderfe lijk vocht „Metanol" genaamd Besluit zich per adies ie wenden tot ZExc. den Minister van Financiën, met drin gend verzoek om zoo spoedig mogelijk over te gaan tot publicatie van de namen van al diegenen welke zich aan wetsovertreding hebben schuldig gemaakt, door het in voorraad heb ben en verkoopen van Metanol of van met gemethyleerden spiritus vermeng de dranken. De negende volkstel ling. Iu een bijvoegsel tot de Neder- landsche Staatscourant zijn thans opgenomen de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde voorloopige uitkomsten van de negende tienjaarlijksche Volkstelling van 31 December 1909. Provinciegewijs worden daarin de door de gemeentebesturen uit de tellersregisters berekende bevolkings cijfers vermeld voor iedere gemeente naar de geslachten gesplitst. De provincie Utrecht telde by de 8e volkstelling in 1899: 123.482 man nen en 127.052 vrouwen, totaal 251.034 inwoners. Thans telt de provincie 141.258 mannen en 147.122 vrouwen, samen 288.380 inwoners. Te toenemende bevolking in het Rijk in de laatste 10 jaren bedroeg gemiddeld per jaar 1.38 pCt. Was de geslachtsverhouding by de 8e volkstelling als 1000 man tegen 1025 vrouwen, bjj de 9e volkstelling was die verhouding als 1000 mannen tegen 1021 vrouwen. De vermindering van het relatief aantal vrouwen in het Ryk houdt verband met het eenigszins kleiner worden van het jongensoverschot bij de geborenen eD het meer en meer gelijk worden der sterfte onder de beide geslachtengelijk bekend is, is de sterfte onder de mannen nog steeds grooier dan onder de vrouwen. Huisindustrie. Naar bet N. v. d. D. verneemt, zal het bureau der Vereeniging voor de Nederland- sche Tentoonstelling voor Huisindu strie aan de aangesloten vereeniningen voorsteilen nog niet tot ontbinding der vereeniging over te gaan, zoolang de regeerings-enquête nopens de toe standen in de huisindustrie in ons land nog gaande is en de regeering nog geen wettelijke maatregelen tot bescherming de huisarbeiders heeft getrofien. Naar wij vernemen bestaat het voornemen alhier eene afdeeling van de Evangelische Maatschappij op te richten, ter vervanging van het be staande correspondentschap. De kapitein B. Reynvaan van hot 5e regiment infanterie wordt kapitein van speciale diensten en belast met de leiding van het voorb. mil. onderricht. De le luitenant L. J. Rieber, van de militaire verkenningen, die gedurende de maand April tot het bijwonen der practische oefeningen bij het 5e regiment infanterie onder de wapens was, is naar zijn garnizoen te 's Gravenhage teruggekeerd. De tooneel- en reciteerclub „Thalia" houdt Zondag 1 Mei a.s. haar feestelijke jaarvergadering in het Valkje, ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan. Buiten verschillende voordrachten zal de Amersf. Mandolineclub „Arion" hare welwillende medewerking ver- leenen. Aan de universiteit te Utrecht is het theoretisch apothekers examen met gunstig gevolg afgelegd door mej. M. van Slooten. Het detachement van het 5e regiment infanterie, dat sedert 20 April heeft deelgenomen aan de schietoefeningen in de legerplaats by Harskamp is gisteren in het garni zoen alhier teruggekeerd. -- Gisterenavond ontstond brand iri een schuurtje achter het huis van den heer J. v. d. Linde in de Kleine Nachte gaal steeg. Door spoedige hulp van buren was men het vuur weldra meester, zoodat de brandweer niet be hoefde uit te rukken. De brand schijnt ontstaan te zyn door een broedmachine. De Inspecteur van Politie en opper- brandmeester waren ook reeds aan wezig. Naar wy vernemen zal er mor gen geen parade worden gehouden, daar geen voldoend aantal geoefende manschappen op het oogenblik in de garnizoenen zijn. Pledeu slaagde te Utrecht voor het onderwyzers-examen de heer W. van Manen, leerling van de Rijks- Normaallessen alhier. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 1 Mei Vergadering van de afd. van den Ned. Bond van Post- en Telegr. beambten in de Kroou 2 Mei Verg. Volks- en Schoolbaden, in Ons Huis. 3 Mei Verkiezing Kiescollege Herv. Ge meente.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2