DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 107. DINSDAG 10 MEI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. EEMLANDER Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Por 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer fO.OS. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advortentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerochtigd het Algomeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. FRANKRIJK. Reuter seinde gister den uitslag der Frausche herstemmingen. Gelijk al gemeen verwacht werd, hebben de herstemmingen geen noemenswaarde verandering gebracht in den stand der partijen. Het republikeinsche blok beeft zijn ontzaglijke meerderheid nog vergroot en de nationalisten met hun geestverwanten zijn nóg meer terug gedrongen. Van belang is de herkiezing van Jaurès, Millerand en Brisson. Vooral do laatste liep gevaai van te vallen, ten eerste werens de impopulariteit, die de quaestie van de 15,000 francs hem bezorgd heeft, en ten tweede omdat de „ingeschreven zeelieden" zijn candidatuur zoo krachtig bestre den, ten einde zich op de regeering te wrekon. Niettemin is Brisson or gekomen. TURKIJE. De Turksche troepen moeten weer slaags zijn geraakt met de opstande lingen in Albanië gisteren werd ge seind dat van den vroegen morgen af reeds gevochten werd tusschen de troepen en het Albaneezen-hoofd Issa Boletinaz, nabij Tsjervaljewo. De slag scheen gunstig te loopen voor de troepen. Overigens is er twist uitgebroken tusschen de officieren van het expe ditiekorps. De jonge officieren zijn heel ontevreden met de wijze waarop de ouderen de expeditie leidendezen zijn naar den zin der jonge officieren te kalm, ze willen den vijand sparen, terwijl de jongeren hem wenschen te vernietigen. Vandaar dat Sjefket Pasja, de minister van oorlog, naar Saloniki gereisd is om den vrede te herstellen. VAN GUY BOOTHBY. 65) Terwijl ik haar, gezeten bij het vuur, gadesloeg, zooals zjj daar hui selijk zat achter de theetafel, vroeg ik mij af, of Feversham ooit de bru taliteit zou hebben zoo'n schurkach tige beschuldiging tegen mij in te brengen, die, helaas I volkomen bin nen de grenzen van het mogelijke lag, en of zij my dan genoeg zou ver trouwen, om het niet te gelooven. Ik hoopte vurig dat dit wel het geval mocht zijn, want ik stelde haar goede opinie meer op j rijs, dan van iemand anders ter wereld. HOOFDSTUK X. Zoo ging de eerste dag na het ver dwijnen van Justus Quinnion voorbij. Juffrouw Sylvia en ik dineerden sa men, maar, hoe ik ook mijn best deed, zonder veel opgewektheid. Zij speelde Men is in Turkije nog beschaaf der dan in Spanje. De overheid te Constantinopel had een maatschappij concessie ver leend tot het houden van stierenge vechten. Op het Taximplein, midden in de stad was reeds een reusachtige arena gebouwd. Stieren en toreadores zouden uit Spanje geïmporteerd worden. De publieke opinie was echter voor deze barbaarsche genoegens niet te vinden. Talaat Bey, de Minister van Binnenlandsche Zaken, heeft ze dan ook ten stelligste verboden. RUSLAND. De zwager van minister Stolypin, senator Neidhardt, is doende in Polen een onderzoek naar verschillende be stuursaangelegenheden in te stellen, op dezelfde wijze als senator Garin in Moskau deed. Het resultaat is even treurig als overweldigend. Gouverneur- Generaal Scalon zal met spoed ontslag moeten vragen. Neidhardt kwam tot de ontdekking, dat het er bij de intendance te War schau al even ellendig uitzag als bij de intendance te Moskau. Bovendien bleek, dat in overleg met de hoofd intendance geknoeid werd. Overste Akimoff, de chef van de afdeeling- materieel, en de rechterhand van den intendant-generaal Sjoewajeff, is ge arresteerd. Yoor Sjoewajeff zijn hoogst onaangename oogenblikken aange broken. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is te St. Petersburg bjj verschil lende hoogere intendance-ambtonarea en -officieren huiszoeking gehouden. Er werd veel voor de heeren uiterst bezwarend materieel bijeengebracht. Men verwacht nu, dat de hoofdinten dance grondig herzien zal worden. Aldus de Petersburgsche correspon dent van de Frankfurter Zeitung. geen piano dien avond, maar wij za ten ieder aan een kant van het vuur tot ongeveer tien uur, toen Sylvia, die vermoeid scheen, mjj „goeden nacht" wenschte en naar haar kamer ging- Ik volgde echter haar voorbeeld niet, maar stak een pijp aan en bleef waar ik was, onder het rooken steeds denkende over hetgeen er dieD dag gebeurd was. Hoe meer ik er over nadacht, hoe onbegrijpelijker kwam alles mij voor. Zelfs nu, terwijl ik hier zit te schrij ven, word ik weer getroffen door het merkwaardige van dit alles. Eerst het verdwijnen van Quinnion op zijn pantoffels, toen mijn gesprek met de politie, het feit, dat ik door dien Ita- liaanschen jongen gevolgd werd, mijn gesprek met den notaris, die mij zijn opinie te kennen gaf, dat Justus Quinnion niet volkomen wel bjj het hoofd was, mijn ontdekking, dat Fe versham in gezelschap was van den jongen, die mij gevolgd was, het be zoek van den orgeldraaier op het plein. Als ik geneigd was geweest om te lachen, dan zou ik daartoe aanleiding hebben kunnen vinden in het ver dwijnen van de eetwaren uit de pro- SPANJE. De verkiezingen zijn zoo goed als afgeloopen. De regeering verwacht, dat gekozen zullen worden 230 libe ralen, 104 conservatieven, 43 republi keinen en 1 socialist. De regeerings- meerderheid zou dan elke denkbare oppositiecombinatie met 60 steramen de baas blijven. GROOT-BRITANNIË. Volgens een later ontvangen amb telijk bericht zal het lijk desKonings den 17n Mei naar de Westminster Hall overgebracht worden, waar ge durende 3 dagen voor het publiek ge legenheid zal bestaan den Koning nog voor het laatst te zien. Den 20n Mei zal dan de bijzetting te Windsor plaats vinden. In Windsor bevindt zich ook de laatste rustplaats van den oudsten zoon des Konings, den in 1892 over leden hertog van Clarence, in den grafkelder onder het gedenkteeken ter eere van Prins Albert.- Daar zal de Koning zij aan zij met vele andere Koningen van Engeland worden bij gezet. TWEEDE KAMER. In de gister gehouden zitting der Tweede Kamer werd mr. Th. Meester beëdigd en door den voorzitter en vele leden gelukgewenscht met zjjn herstel. De voorzitter en de minister van Buitenlandsche Zaken herdachten het overlijden van den Koning van Groot- Britanniö en Ierland en werden door de leden staande aangehoord. De voorzitter deelde mede, dat hoogstwaarschijnlijk nog gisteravond de Memorie van Antwoord van den heer Troelstra zou verschijnen op het visiekamer, maar ik was op dit oogenblik zóo zwaarmoedig gestemd, dat ik zelfs het flauwste glimlachje niet zou hebben kunnen tevoorschijn roepen. Terwijl ik daar zoo zat te trekken aan mijn pijp, kwam een onweer staanbaar verlangen in mij op, mij weer eens in verbinding te stellen met mijn ouden oom, om zoo mogelijk te ontdekken, of hjj nog gelooide, dat ik schuldig was aan de misdaad, waar mee men mij doodverfde. Ik zou hem verzekeren, dat mijn eenig verlangen was zijn goede opinie terug te win nen. De tijd, daarvan was ik over tuigd, zou eeos den waren schuldige bekend maken en, als het toeval het wilde, mijn onschuld vaststellen. Niet in staat aan de verleiding lan ger weerstand te bieden, ging ik naar mijn schrijftafel, omeeu briefte schrijven. Wat ik precies schreef, zou ik nu onmogelijk meer kunnen zeg gen, ik weet alleen, dat, terwijl ik schreef, het beeld van het oude thuis en het vriendelijk gezicht van zijn bejaarden meester zóó klaar en dui delijk weer voor my opdoemde, dat ik voor het oogenblik weer terug scheen te zijn op de geliefde plaats, naast hem wandelend over zjjn bezit- Voorl. Verslag betreffende het voor stel tot het houden van een enquête naar de handelingen van dr. Kuyper in de decoratiequaestie. Indien het Eindverslag tijdig gereed komt, zal de Voorzitter nader voor stellen, dit voorstel, Donderdag over een week na de pauze aan de orde te stellen. Koning Edward t. H. M. de Koningin zal zich bij de begrafenis van Koning Edward van Groot-Britan- nis en Ierland, doen vertegenwoordigen door Z. K. H. den Prins der Neder landen, die tot het volbrengen van die zending met het pantserschip Heeraskerck naar Londen zal worden overgebracht. Ook een reclame voor het Christel ij k onder w ij s. Men schrijft aan de N. R. Ct. In de RIjnlandsche Courant, een antirev. weekblaadje van de Rijnstreek van 7 Mei 1910, leest men het vol gende Bodegraven. Zaterdag 30 April 11. had hier een treurige plechtigheid plaats. Voor de tweede maal binnen enkele maanden werd oeu leerlinge van de openbare school ten grave gedragen, dit maal een eenig kind, de vorige maal een eenig dochtertje. Wat hebben ouders in de opvoo- ding hunner kinderen toch een groote verantwoordelijkheid, vooral met 't oog op de eeuwigheid. Verslag van de verg ade ring van den Bond voor Vrouwenkiesrecht gehou den te Almelo, 8 Mei 1910. Zondag 8 Mei is de derde algemeene jaarvergadering van den Bond voor Vrouwenkiesrecht gehouden te Alme lo. '26 afdeelingen hadden hunne afge vaardigden gezonden. De vergadering ting; hij, zooals zijn gewoonte was, met zijn hand op mjjn schouder, en ik mijn hart voor hem uitstortend, zooals ik dat nooit voor iemand au- de«r had gedaan, zelfs niet voor mijn eigen vader. Toen kwam de herinnering aan dien vreeselijken dag weer terug, waarop ik tegenover hem had ge staan in zijn studeerkamer, als dief en leugenaar gebrandmerkt, en ik ondervond nog eens weer den bitteren nasmaak van die smadelijke verne dering. Ik zag Gilbert Feversham naast den stoel van mijn oom staan, met een kwaadaardigen glimlach op zjjn ge laat, even duidelijk, alsof het op dit oogenblik gebeurde. Hij had mij dit alles aagedaan en nu begon ik te gelooven, dat hjj, niet tevreden niet zjjn eerste duivelswerk, weer tegen mij samenspande, in do hoop van mij misschien geheel te kunnen ruïneeren. Maar ik was besloten, mij daar met kracht en macht tegen te ver zetten, er mocht dan van komen wat wou. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1