WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 10 Mei 1910 Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te Horta, laagste 747.7 m.M. te Christiansund. Verwachting tot den avond van 11 Mei 1910 Zwakke tot matige winden uit W.-lijke richtingen. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gistereuF. 59 Laagste hedennachtF. 35 Hedenmiddag 12 uurF. 54 was voorafgegaan door een schitterend geslaagden feestavond, door de afge- vaaidigden en een groot aantal belang stellenden bijgewoond. Bij de opening wees de presidente op het bemoedigende van den toestand, op de noodzakelijkheid van het twee ledig doel, dat de Bond voorstaat, n.l. het inlichten van de vrouw over maat schappelijke zaken en het streven naar vrouwenkiesrechtop het gematigde van het streven tegenover tegenstan ders en onbekeerden. De politiek geeft geen richtsnoer voor de leden van onzen Bond, die een gematigd feminis me voorstaat en ook zachtheid en schoonheid wil stellen in dienst van land en volk. Toch wil de Bond geen gematigdheid in het werk en den ijver der ledenintegendeel zonder heel veel ijver voor deze goede en recht vaardige zaak zal het doel niet bereikt worden. De vergadering gaf een goed voorbeeld van dien ijver door direkt na het min gunstig verslag van den penningmeester, nagenoeg het geheele te kort bij inteekening op eene lijst te dekken. Door de groote uitbreiding nemen werkzaamheden en kosten steeds toe en is meer steun noodig. Er zijn nu 3058 leden, 136 voor standers in 42 afdeelingen. Het aan tal cursussen was bizonder groot en ze waren bijna overal goed bezocht verscheidene debatingclubs werden met goed resultaat opgericht, en nog op veie andere wijzen werd voor propa ganda gezorgd. Mevrouw WijnaendtsFrancken werd dank gebracht, voor het vele dat zjj voor den Bond gedaan heeft, nu zij zich uit de practiacho vrouwenbewe ging gaat terugtrekken. Nadat alle punten van de werklijst waren behandeld en nog eenige inte ressante mondelinge verslagen waren uitgebracht, werd Breda gekozen tot plaats van samenkomst voor het vol gende jaar. Het voorstel van het H. B. om elk jaar een onderwerp.de vrouwenquaestie rakende in bespreking te nemen, werd aangenomen. De vergadering werd besloten met een gemeenschappelijken maaltijd, waaraaD door 57 dames en heeren, afge vaardigden en leden werd deelgenomen. De afdeel ing Almelo mag zeker hulde worden gebracht voor de bizonder goede en hartelijke wijze, waarop zij haar gasten heeft ontvangen. R. S.-H. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 10 Mei 1910 des namiddags halt twee. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig 15 leden. Afwezigde heeren Gerritsen en Kroes. Medegedeeld wordt, dat o.a. zijn in gekomen de volgende stukken Van B. en W. procesverbaal van opname van kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger op 25 April 1910. Verslag van de Commissie tot bij stand in het beheer van de Gasfa briek over 1909. Verslag van de Commissie tot bij stand in het beheer van Birkhoven over 1909. Van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs het verslag over 1909. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken het verslag over 1909. Van de Amersfoortsehe Industrie- en Huishoudschool het verslag over 1909. Van de Ambachtsschool het verslag over 1909 en tevens het verslag van den vakteekencursus voor ambachts lieden over 1909. Van de Amersfoortsehe vereeniging tot bestrijding der tuberculose het verslag over 1909. Eene dankbetuiging van H. Corver voor de hem toegekende periodieke verhooging van jaarwedde. Een adres van Mr. W. H. A. Elink Schuurman houdende verzoek tot voor waardelijke deelneming aan den nieu wen bond voor onderlinge brand- en inbraakverzekering. In haoden van B. en W. ter fine van prae-advies. Een adres van het bestuur van de Sociaal-Technische vereeniging van democratische ingenieurs en architec ten betreffende het gebruik van lood wit. Gerenvoyeerd aan B. en W, Adressen van J. A. Jekel en anderen en van M. Brouwer te Groningen betreffende verlichting van den Leus- denschen weg en het gelegenheid geven tot aansluiting a in het buizennet ter plaatse. In handen van B. en W. ter fine van prae-advies. Een verzoek van G. Sardeman en J. Oidenbuis Tonckens om eene con cessie voor het exploiteeren van elec- triscbe klokken. Grenvoyeerd aan B. en W. ter fine van praeadvies. Een adres van het bestuur der Oranje vereenigiDg met verzoek voor 1910 eene subsidie van f 200 beschik baar te willen stellen. De voorzitter stelt voor dit dade lijk te verleenen. Aldus besloten. 1. Benoeming van een onderwyze- res aan de Openbare lagere school le soort voor Meisjes. Benoemd wordt mej. G. de Groot te Ommen. 2. Voorstel .an B. en W. tot uit breiding van het personeel aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. Wordt z. h. o. conform besloten. 3. Benoeming van een onderwijze res in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat. Benoemd mej. L. C. A. Mensing te Amersfoort. 4. Benoeming van een onderwijze res in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat. Benoemd mej. A. G. M. den Har- tog te Amersfoort. 5. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Beekstraat. Benoemd mej. G. \-an Hoogevest te Amersfoort. 6. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat. Benoemd mej. A. M. van der Singel te Amersfoort. 7. Voorstel van B. en W. betref fende het verleenen van verlof aan de onderwijzeres Mej. M. B. Eykelboom (openbare lagere school le soort voor jongens.) Voorgesteld wordt dat verlof te verleenen van 1 Mei tot 1 Juli 1910 en zoo Doodig eeu plaatsvervangster aan te stellen. Wordt z. h. o. conform besloten. 8. Voorstel van B. en W. tot de finitieve vervulling van de betrekking van klokkenist. Benoemd de heer S. A. van Kalveen. 9. Voorstel van B. en W. betref fende reclames van H. J. van den Brink e i J. Schuilenburg tegen den aanslag van vergunningsrecht. De heer R ij kens: Ik zou gaarne een enkele inlichting wenscheD, mijnheer de Voorzitter. In de stukken lees ik, dat eeD der reelamaLten in 1909 299 Liter meer heeft verkocht dan in 1908. Ik laat nu onbesproken of zooiets ter stond tot verhooging mag .eiden, om dat de vergunninghouders door den verhoogden accijns minder winst maken. Maar ik zie, dat de andere reclamant in 1909 een paar honderd lite:s minder heeft verkocht dan in 1908. Toch wordt ook deze hooger aangeslagen. Is het om deze verhoo ging to rechtvaardigen, dat men van dezen reclamant den verkoop van vier vorige jaren opgeeft, terwijl men van den ander maar twee neemt De voorzitter wijst er op, dat men hier te doen heeft met een adres van den schatter De Groot, en niet van B. en W. De heer Sanders: Met de her schatting komt de zaak dus in orde. DeheerRykeus: U zult dan waarschijnlijk mijn vraag overbrengen aan den schatter. Voorgesteld wordt als schatter te benoemen den heer J. A. Hoksbergen. Deze wordt vervolgens benoemd. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting voor het jaar 1910. Wordt z. h. o. conform besloten. 11. Voorstel van B. en W. betref fende het geven eener subsidie voor het kosteloos openstellen van de zweminrichting van P. van Achter- beigh. De hoer Plomp: Mijoheer de Voorzitter. Ik kan me moeilijk ver eenigen met het voorstel van B. en W. om f750 subsidie te geven voor kostelooze gelegenheid tot zwemmen na 6 uur. Men heeft natuurlijk ge dacht aan de arbeiders. Doch de ar beiders zijn om 6 uur nog niet klaar. In Augustus wordt het reeds vroeg douker. Het geldt dus hoofdzakelijk de maanden Juni en Juli. Ik vrees dat het een soort speelplaats voor kinderen zal worden en acht daarvoor zulk een hooge subsidie niet ge rechtvaardigd. De heer Van Duinen kan zich evenmin vereenigen met het voorstel hoewel hij met volksbaden veel op heeft. Aan de Lienderd zijn gron den gekocht. Spr. is toen naar B. en W. gegaan en heeft gewezen op eeD geschikte gelegenheid voor een bad inrichting. B. en W. waren van oor deel, dat de gemeente dan veel meer grond zou moeten koopen, dan waar aan ze behoefte had. Dit nu achtte hij geen bezwaar. De gronden waren in handen van iemand, van wien men ze te allen tijde zou kuDnen krijgeD. Na drie jaar heeft Spr, nog eens geinformeerd. De gemeente heeft een kortelijke gelegenheid verloren laten gaan. Spr. kan zich mot dit voorstel niet vereenigingen. De heer Rolandus Hage- doorn is eveneens zeer voor volks baden, doch bij begrijpt niet, wanneer arbeiders na 6 uur moeten gaan ba den, die dikwijls op groeten afstand werken. Ook deze spreker vreest dat het een kinderspeelplaats zal worden en acht daarvoor eeD zoo hooge sub sidie niet gerechtvaardigd. De heer Rijkens vreest, dat het goede hier wel eens een vijand zou kunnen zijn van het betere. De afd. Volksbaden heeft ook plan nen en deze zouden wellicht door aan nemen van het voorstel in gevaar komen. De heer Sanders meent dat uit de beraadslagingen niet is gebleken de liefde van de heeren voor volks baden. Dat voorstel beoogt om momenteel in de behoefte zoo goed mogelijk te voldoen. B. en W. hebben niet meer kunnen krijgeD, Men heeft gemeend dat het baden feitelijk alleen zou gelden voor de maanden Juni en Juli. Doch dat is onjuist. Is Augustus niet de warmste maand Ook meent spr. dat na 6 uur de gelegenheid om te zwemmen voor arbeiders het grootst is. Nog wijst. spr. er op dat dit voor stel niet prejudiceert op andere plan nen. Men heeft hier eenvoudig de keus tusschen deze gelegenheid en de clandestiene. De heer R ij kens vraagt of B. on W. van plan zijn de plannen van Volks- en Schoolbaden krachtig te steunen, dan zal hij voor het voorstel stemmen. Verschillende stemmen Dat is nu niet aan de orde. Daarover kan nu nog niet worden beslist. De heer Celosse vraagt de heeren uren te noemen die beter ge schikt zjjn dan kan alsnog overleg worden gepleegd. De heer Plomp acht dit niet op den weg van den Raad te liggen. Spr. maant aan tot voorzichtigheid en rekening te houden met de finan ciën. Spr. is er voor al datgene te doen, wat Amersfoort doen kan. De heer Sanders antwoordt dat nu nog niet over de plannen van Volks- en Schoolbaden kan worden beslist. De heer Veis He ij n wijst er nogmaals op, dat de subsidie te hoog is en de gelegenheid na 6 uur zeer beperkt in verband met het vroege invallen van de avonden. Het voorstel wordt met 132 ver worpen. Voor de wethouders Celosse en Sanders. 12. Voorstel van B. en W. betref fende eene wijziging van het uitbrei dingsplan. De heer v. Duinen: Mynheer de Voorzitter I Het thans bij den Raad ingediende plan de agenda spreekt van wijziging - maar die wijziging is van dien aard, dat, al thans voor het berg-kwartier het gerust een nieuw plau mag heeten. De inlichtingen, die ik in den laatsten tijd heb ingewonnen omtrent den aard van zoo'n uitbreidingspiao, zijü oorzaak dat ik eene geheel andere voorstelling daarvaD heb gekregen, en 't wil rnjj voorkomen meer juist, dan mjjue vroegere opvatting. Het voor- geschrevene in artikel 28 v.d. Woning wet, moge in theorie eenvoudig schyDen, de praktijk leert, dat een uitbreidingsplan de Gemeente op groote kosten kaD jagen, indien van meeo af niet die maatregelen worden ge nomen, die noodig zyn, om later praktijken te voorkomen. Daar hebben wij b.v. de bouw- verboden, een noodzakelijk gevolg van een uitbreidingsplan. De grond waarop een bouw-verbod rust, stijgt daardoo

De Eemlander | 1910 | | pagina 2