in waarde, omdat de Gemeente na langer of korter tijd genoodzaakt zal zijn, dien grond te onteigenen. Dat er verschillende middelen zijn om zoo'n stuk grond hooger in waarde te doen stijgen ligt voor de hand, b.v. de eigenaar richt dien grond in tot tuin en verhuurt dien tuin tegen hoogen prijs. Dat inrichten tot tuin kan een gemeentebestuur niet beletten. Maar nog afgescheiden van trucs om den grond in waarde te doen stijgen, al leen reeds het bouw-verbod doet den prijs oploopen, want deze grond zal niet eerder benoodigd zijn voor pu- blieken weg te dienen, dan, nadat achter dien grond een weg is aan gelegd, waardoor de omliggende gron den natuurlijk in waarde stijgen. De grond waarop 't bouw-verbod rust, is als 't ware de sleutel van den toegang tot de gronden, die meer achterwaarts liggen, zoodat niet anders dan tegen hoogen prijs kan worden onteigend, 'tls dus in't belang van de Gemeente, dat zij tracht, de gronden waarop een bouw-verbod z a 1 worden gelegd, in handen te krijgen, aleèr het uitbrei dingsplan bekend is. Nadeel voor om liggende eigenaren spruit daar niet uit voort, wijl de gronden waardöor een weg wordt gepiojecteerd, reeds daardoor aanmerkelijk in waarde stijgen. Wil de gemeente een uitbreidings plan in werking zien, dan moet zij zorgen eerst de gronden in haar bezit te hebben. Doet zij dit niet, dan wordt het uitbreidingsplan allicht een rem, die den vooruitgang van' de ge meente tegenhoudt. En het exploiteeren van gronden door de gemeente werpt winst af. Mag ik dit met een enkel voorbeeld aantoonen Den 29 Augustus 1905 zijn hier ter stede verkocht ongeveer 12 Heet. groenland. Deze landen worden door den stads-architect genoemd in de toe lichtende beschrijving bij de indiening van het eerste uitbreidingsplan in December 1905. Dus 3 4 maanden n a bovengenoemde veiling. We lezen in die toelichting: „Op het gedeelte van het uitbrei dingsplan, dat begrensd wordt door den Bisschops- en den Woudenberg- schenweg, de Gasthuislaan en de Heiligenbergerbeek vindt men ook wegen van 20 M. bieedte. Aangezien door slooten en greppels in dit zelfde terrein de afwatering naar de Heiligenbergerbeek plaats heeft van de hooger gelegen gronden ten westen van den spoorweg Amers foortKesteren was het noudig hierin een gracht te projecteeren, welke in de onmisbare afwatering kan bljjven voorzien. Deze gracht in kromme richting gegraven, van een vijverkom voorzien, op drie plaatsen overbrugd en aan beide zijden door beplanting omgeven, zou aan dezen stads-uitleg tevens een aantrekkelijk karakter kunnen geven." Wanneer wij nu rekenen, dat de toenmalige architect langer dan vier maanden heeft gewerkt over het uit breidingsplan dan begrijp ik niet, dat B. en W. met zoo'n mooi plan voor oogen, dit terrein niet hebben aangekocht voor 't uitbreidingsplan bij de publieke veiling. Daar had een arbeiders-park kunnen worden aange legd, zoo fraai als het Agneta-park zich durft denken. Als de gemeente toen in publieke veiling die gronden had gekocht, had zij zeker daarvan reeds van de hand kunnen zet ten. De gronden zijn thans in han den van eene stichting, die ze tien heeft gekocht voor geldbelegging, waardoor er geen kijk op is, dat daar gebouwd zal worden. Nu hebben we voor dat gedeelte een heel fraai uit breidingsplan, maar 't blijft een prentje in de kast. 't Is eigenaardig hoe over zoo'n uitbreidingsplan wordt gedacht, een plan waarvan de gronden aan anderen toebehooren, b.v.om bij het bedoelde terrein te blijven. Daar zijn lanen met plantsoenen geprojecteerd. Er zijn er bij van 100 U. breed. De plaats waar de vijverkom moet worden uitgediept, eischt pl.m. 225 M. breedte van de gronden, 't Is toch te mal om alleen te jjloopen, door te eischen, dat een ander al dat moois op zijn kosten zal aanleggenbruggen, waterpartijen, plantsoenen, enz. Daarom nogmaals wil de Gemeente werkelijk iets be reiken met haar uitbreidingsplan, dan moet z i vooraf trachten de gronden in handen te krijgen. Een uitbreidings plan behoeft niet veel te omvatten. Alleen die gedeelten, waarop kijk is, dat ze binnen betrekkelijk korten tijd zullen worden bebouwd I M. de V. ik geloof niet, dat mijn medeleden mij voetstoots gelijk zullen geven. Ik begeer dit ook niet. Maar toch omdat ik het een zaak van zoo overwegend belang acht, vraag ikle uitstel van behandeling en 2e voorlichting van deskundigen voor de Raadsleden. Ik vermoed dat het College van B. en W. hier geen ooren naar zal hebben. En toch acht ik het noodig. Wanneer ik naga elke poging, hier aan gewend, om een beteren kijk op die zaken te verkrijgen, telkens wordt afgewezen of bestreden, dan geloof ik recht te hebben dit tevermoeden. Ik acht het echter voor hen die n h ons komen van het grootste belang, dat alles wat betrekking heeft op deze zaak goed wordt onder handen genomen. 't Is meermalen een strijder: om „Rechthaberei". Mag ik U ook hier van een bewijs leveren Een jaar ongeveer geleden heeft de Yereeniging H. en N., een poging aan gewend om als nog verandering te krijgen in den aanleg van oen nieu wen weg naar Birkhoven. Onder meer wees zij er op, dat eene wijziging van het bestaande uitbrei dingsplan geen beletsel behoefde te zijn voor de uitvoering van haar ver zoek. En wat antwoordden B. en W. o.a. daarop „Een uitbreidingsplan levert geen „bezwaar op; immers de Gemeente „stelt dit plan vast en kan er dus „van afwijken. Hier wenschen wij „een ernstig woord van protest te „doen hooren een uitbreidingsplan „wordt onder hoogere goedkeuring „gemaakt, ten einde eene juiste „uibreiding tot stand te kunnen „brengen en goede verkeerswegen „open te houden." Dit werd geschreven op 23 April 1909. Een week daarvoor nl. 15 April 1909 was door den Inspecteur v/h Bouw- en Woning-toezicht een g e- w z i g d uitbreidingsplan bij B. en W. ingediend, 't zelfde plan wat eerst nu aan den Raad ter vaststelling wordt aangeboden. Bij de indiening is uit drukkelijk geconstateerd, dat de w ij- z i g i n g in het uitbreidingsplan en het uitbreiden daarvan een ge volg is van den nieuwen verkeersweg naar Birkhoven. 't Zelfde motief dus als ook H. en N. had. M. de V., ik hoop dat het mij ge lukt is, den Raad te overtuigen, dat hier groote belangen voor de toekomst op het spel staan grooter, dan mogelijk door velen oppervlakkig zal worden verm ed. Het voorstel van den heer van Duinen wordt door andere leden gesteund. De heer Sanders. Mijnheer de Voorzitter. Hetgeen de heer van Dui nen heeft gezegd doet mü twijfelen aan zijn practischen zin. Het streeft blauwe idealen na, die een ieder wel heeft, och als we een uitbreidingsplan ontwerpen is het onmogeiijk er een te maken op een andere basis, dan waarop het hier is gegeven. Het plan van den heer van Duinen is zoo onpractisch als maar eenigszins mo gelijk. De gemeente zou alle gronden moeten koopen en dan veel te hooge prijzen betalen, waardoor de gemeente- financiën in gevaar worden gebracht. Doch de heer van Duinen is ook in tegenspraak met zijn vroegere daden. Was het niet de plicht van den heer van Duinen geweest voorstellen te doen als hij thans wenscht. De Com missie van fabricage, waarvan de heer van Duinen ook lid is stelt met alge meens stemmen voor het voorstel aan te nemen. De groote verdienste van het plan is dat een goed verkeer wordt gekregen naar Birkhoven. Spr. kan dit zeggen, omdat het is opge maakt voor hij wethouder was. De heerPlomp meent dat men in den raad niet in een openbare vergade ring moest bepleiten, dat de Gemeente gronden zou moeten koopen en daarna een uitbreidingsplan zou ontwerpen. DeheervanDuinen licht nader zijn meening toe en wijst er op, dat hij in de laatste tijden een geheel anderen kijk op de uitbreidingsplan nen heeft gekregen. De gemeente acht hij nu benadeeld ten faveure van de grondeigenaren. De heer Plomp: Dat moet u nader aantoonen. De heer van Duinep vraagt niets dan een onderzoek. Alleen in het belang van de Gemeente spreekt hij. Laat het dan onpractisch zijn, goed men onderzoeke het. De heerSanders acht deze discussie onvruchtbaar, daar de heer van Duinen niet zijn plannen aanvalt. Nogmaals wjjst spr. er op dat de Commissie van fabricage tot aan neming van het uitbreidingsplan ad viseert. De heer Oosterveen vraagt of er overwegende bezwaren zijn om nog een vergadering te wachten met ht nemen van een besluit. De leden zouden zich dan nog eens nader op de hoogte kunnen stellen. De heer Sanders meent, dat geen enkel practisch nut is opgenoemd van een uitstel. De heer van Duinen vraagt van zijn kant of de heeren meenen, dat ze zoo op de hoogte zijn, dat ze geen inlichtingen meer behoeven. De heer Sanders wijst er op, dat de heer van Duinen in zijn eerste motiveering verschilt van zijn nu ge voerde. Met 8 stemmen voor en 7 tegen wordt het voorstel tot uitstel vor- worpen. Voor waren de heeren Ruis, Salomons, van Duinen, Oosterveeo, Rijkens, Esveld on Hagedoorn. De heer Rijkens: Mijnheer de Voorzitter, ik heb een paar opmer kingen naar aanleiding van dit plan een van algemeenen en een van bij zonderen aard. De weg, die ten zuiden van den Utrechtschen weg is geprojecteerd in het verlengde van de Paulus Buislaan, loopt vlak langs het nieuwgebouwde perceel van den heer de Groot. Hoe is men er toe gekomen om dezen vergunning te geven om den voorgevel vlak tegen den weg want die stond ook reeds op het vorige uitbrei dingsplan aan te bouwen. Wat dezen nu is vergund, zal men moei lijk anderen kunnen weigeren, anders gaat willekeur heerschen. Maar dan krijgen we daar ook een straat in plaats van een laan. En het zal toch niet de bedoeling zijn in dat gedeelte der gemeente straten aan te leggen Ik geloof dat die ioestand daar nog kan worden verbeterd, als men be sluit het verlengde van de Paulus Buyslaan twee of drie meter verder oostelijk te leggen en dan met een zachten bocht naar de Ringlaan te doen loopen. Men komt dan ook op grond van den heer de Groot, doch deze eigenaar zal stellig met zoo'n verandering genoegen nemen. Mijn andere opmerking is, zouals ik zeide, van algemeenen aard. Zij be treft het afwijzend advies van de Ge zondheidscommissie. Een der redenen, waarom de Commissie met dit uit breidingsplan niet is ingenomen, is, dat er geen pleinen en terreinen voor openluchtspelen op zijn aangegeven. Ik ben dit geheel met de Gezondheids commissie eens. We zouden er wat voor geven als we in de oude stad enkele pleinen hadden voor die open luchtspelen. Dan zou het publiek ook vrij wat minder last ondervinden van de jeugd, die nu die speelplaatsen zelf uitzoekt, wat ten deele vergeeflijk is. Maar laten we nu ten minste zorgen, dat ze op het uitbreidingsplan niet ontbreken. Ik stel voor dit plan aan B. en W. te renvoyeeren met verzoek alsnog aan dit bezwaar van de Gezondheids commissie tegemoet te komeu. De heerSanders deelt mede, dat inderdaad op billykheidsgronden is afgeweken in de rooilijn voor h et huis van den heer De Groot. Wat de bezwaren van de gezondheids commis sie betreft in verband met open plek ken voor openlucht spelen merkt Spr. op dat de gemeente zulke gronden zou moeten outeigenen, waartoe het zeker nu niet de geschikte tijd is. De heer Rijkens is bet niet met den wethouder eens, dat men later moet onteigenen. Het is juist goed, dat men vooraf weet, waar de open plekken komen. De heer Rijkens stelt voor het voorstel te renvoyeeren. Met 87 st. wordt dit voorstel aangenomen. Tegen de heeren Celosse, Sanders, Tromp van Holst, Jorissen, Plomp, Hamers en Veis Heijn. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van verordeningen be treffende het vaststellen e,> opheffen van zg. bouwvei boden. In verband met het vorig voorstel aangenomen, 14. Voorstel van B. en W. tot wij ziging van het reglement voor de vergaderingen van den Gemeenteraad te Amersfoort. Wordt conform besloten met op twee na algemeene stemmen (tegen de heeren Sanders en Veis Heijn.) 15. Voorstel van 4 raadsleden tot het benoemen eener commissie in zake progressieve inkomstenbelasting. De heer Plomp meent, dat de meerderheid dezer vergadering is voor progressie in het algemeen. Een andere quaestie is echter of voor Amersfoort een progressieve inkomstenbelasting gewenschtis. Amersfoort is en gemeen te, die hunkert naar het feit, datiemand met vermogen zich hier zal vestigen. In een gemeente met veel handel en industrie is voor progressie veel te zeggen. Men overwege ook, dat Amers foort ligt te midden van gemeenten met veel lager belastingen. Een groot gedeelte van de belasting zal worden gelegd op de hoogst aan geslagen en spr. zou dit voor Amers foort zeer gevaarlijk achten. In onzen tijd met veel subsidies, ach t spr. het billijk ieder zijn pennings ke te doen bijdragen. Hebben we iu Amersfoort geen progressie een zekere degressie hebben we door de vrij stellingen. Ook daarom acht spr. pro gressie gevaarlijk omdat bet de zucht van uitgaven verhoogt. Bovendien zou spr. nu progressie onverstandig achten daar een commissiein deTweede Kamer uitbreiding van de gemeente middelen overweegt. De geschiedeuis leert dat men iemand niet te sterk moet stellen tusscheu zijn geweten en zijn beurs. Elke gemeente heeft behoefte aan lieden met fortuin, die een machtigen middenstand kunnen vormen om den arbeider in het leven te houden. De heer Jorissen vraagt, waarvoor de commissie noodig is. Do onderteekenaars van het voorstel hadden z. i. met een uitgewerkt voor stel bij den raad moeten komen. In de afd.vergaderingen kunnen ze nog nader aan de leden hun meening duidelijk maken, terwijl ten slotte de landsvergadering open staat. Waartoe de commissie zou dienen, begrijpt spr. niet. De heer Oosterveun meent dat de commissie deze zaak niet kan uitmaken. De een denkt er zoo over, de andere anders. Het nut van een commissie ziet spr. niet in. (Vervolg Raadsverslag in het Bijvoeg sel.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 3