WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 12 Mei 1910. Hoogste barometerstand 781.1 in.M. te Hernosand, laagste 748.1 m.M. te Parijs. Verwachting tot den avond van 13 Mei 1910 Matigo winden uit O lijke richting. Gesteldheid van de luchtToenemende be wolking, mogelijk onweersverschijuselen. Temperatuur: Zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 50 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 62 TURKIJE. Het. Comité voor eenheid en voor uitgang te Saloniki, heeft aan de be volking de uitnoodiging gericht tot deelneming aan een volksbijeenkomst, die a.s. Donderdag als protest tegen den door de Kretenser afgevaardigden in naam van den Koning der Hellenen afgelegden eed zal plaats vinden. In alle groote provinciesteden zyn evenzoo protestbyeenkomsten afge kondigd. De Konstantinopelsche corres pondent van de Times meldt, dat de Porte Dinsdag telegrafisch met hare gezanten by de vier beschermende mogendheden van gedachten heeft ge wisseld en hun heeft opgedragen, in zeer krachtige bewoordingen in verzet te komen tegen de eedsaflegging van de Kretenzer wetgevende macht aan den Koning der Hellenen en te ver klaren dat het de Turksclie regeering leed doet, dat de mogendheden niet in de gelegenheid zijn geweest, hun belofte gestand te doen, om de Otto- maanscbe souvereiniteit op Kreta tegen een dergelijke inbreuk te beschermen. Het gerucht loopt ook, dat de Porte r.og een andere mededeeling heeft ge daan, behelzende, dat de thans op Kreta geschapen toestand de uitzen ding van Turksche troepen naar het eiland noodig zou kunnen maken, in geval de mogendheden werkeloos ble ven. Maar de correspondent geeft deze geruchten onder voorbehoud weer. AMERIKA. De New York Herald meldt, dat president Taft Maandagavond in Pas saic (New Jersey) nauwelijks aan een groot ongeluk met zyn auto is ontko men. Op een overweg is die auto bijna gegrepen door een expres-trein. Een afdeeling ruiterij en bereden politie begeleidde hem. Een gedeelte van het geleide was juist over de spoorstaven, toen op 20 voet van de auto van den president, de trein voor bijvloog. De rest van het geleide stoof in verwarring achteruit. Een groep boomen had den naderenden trein aan het gezicht onttrokken en een bocht in den weg vergrootte bet gevaar, terwijl het gejuich van de menigte het lawaai van de wiolen van den trein overstemde. Taft verloor geen oogenblik zyn spreekwoordelijke kalmte. TWEEDE KAMER. Er vallen twee belangrijke dingen te noteerenDe heer Schaper heeft zijn qualificaties ten opzichte der rechterzijde gebezigd bij de versmo ring van het verzekeringsdebat inge trokken. Hy had gelijk, die excuses waren hem niet gemakkelijk gemaakt door al hetgeen er over gezegd en geschreven is. Maar de heer Schaper is even heftig als eerlijk en valsche schaamte weerhield hem niet. Do Minister van Koloniën en dat is het tweede belangrijke evene ment heeft een eerste échec gele den het wetsontwerp tot aankoop der lijn Batavia Buitenzorg, waar over onlangs de stemmen staakten, is, zooals wy gister reeds meldden, verworpen met 47 tegen 39 stemmen. Verscheiden R. Katholieken kozen party tegen de Regeering en van links scheen alleen de heer Tydeman niet overtuigd door dr. Bos' uitne mende redevoeringen tegen deze geld verspilling. Er is overigens over te trekhonden meuig woord gesproken, waarmee zy zelve bitter weinig van doen hadden. Het liep voornamelijk over de me thode van wetgeving bij dit ontwerp gevolgd. Wel plaatsten enkele sprekers de opmerking, dat men de dieren niet ten koste der menschen diende te beschermen, maar de meeste redevoe ringen golden toch de vraag in hoe ver der gemeentelijke autoriteit thans nog bevoegheid tot regeling van het onderwerp werd gelaten. Ook de quaestie der delegatie naai de uitvoerende macht ook hier zal een algemeene maatregel weer nage noeg alles regelen vond ampele bespreking. In sommige opzichten is het ont werp wat verduidelijkt, overigens werd niets veranderd. De luttele veranderingen in het ontwerp noopten den voorzitter tot verwondering der Kamer om de stem ming aan te houden tot een volgende vergadering. Ook by de wet tot overbrenging van de haven van Delfzijl onder het beheer der provincie Groningen was een juridisch debat het voornaamste. De Minister en de heer Van Lijnden waren het niet eens over de betee- kenis van artikel 1 der Waterstaats- wet en hebben daarover in den breede van gedachten gewisseld. Schriftelijk bantwoorde vragen. Militaire muziek korpsen. Vraag den heer Van Asch van Wijck, omtrent de indieniDg eener suppletoire begrooting voor verbete ring van de financieels positie van de leden der militaire muziekkorpsen „Bij de behandeling van de Oorlogs- begrooting voor het dienstjaar 1909/10 bij de 2e Nota van Wijzigingen de aanvrage voor gelden ten behoeve van „verbetering der fioancieele positie van de leden der muziekkorpsen" op verzoek van de Commissie van Rap porteurs teruggenomen. De voorzitter van die Commissie stelde aan den Minister van Oorlog voor om deze aanvrage zoo spoedig mogelijk weder by suppletoire begrooting by de Kamer aanhangig te maken. Zou Z.Exc. de Minister van Oorlog kunnen mede- deelen of de hierbedoelde suppletoire begrooting spoedig bij de Kamer zal inkomen, en zoo niet, aan welke om standigheden dit is toe te schrijven Antwoord van den heer Cool, Mi nister van Oorlog „Naar aanleding van uw schrijven van 3 Mei j.l. heb ik de eer (JHoogEdelGestr. te doen kennen.dat ik de mij daarbij kenbaar gemaakte vraag van den heer Yan Asch van Wijck bij deze als volgt wensch te beantwoorden „De gelden, noodig voor de „ver betering van de flnancieele positie van de leden der muziekkorpsen" worden aangevraagd bij een ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het VUIe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1910, welk wets ontwerp het Departement van Oorlog reeds heeft verlaten, en naar ik hoop, spoedig de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal bereiken." Huwelykenvan officie ren. Naar het Vad. verneemt, is aan de departementen van Oorlog en Ma rine eene regeling in bewerking, waar door voor officieren wordt afgeschaft de verplichting om voor het aangaan van een huwelijk verlof te vragen aan den betrokken minister. Zooals men zich mogelijk herinne ren zal, beeft de minister Sabron op 15 December 1908 in de Tweede Ka mer reeds de verzekering gegeven dat de Regeering zich onledig hield met het ontwerpen eener herziening van de op dit punt bestaande bepalingen. Komt deze wijziging tot stand, dan vervalt van rechtswege de motie, door de heeren Lely, De Beaufjrt, Thom son, Ruys de Beerenbrou'ck en De Sa- vornin Lohmau, in de vergadering van 20 December 1907 ingediend, die strekte tot intrekking van bedoelde bepaling in het Kon. Besl. van 14 Febr. 1872 (no. 19.) Het onderzoek der Am- ster damsche enquête-com missie. Naar wij vernemen, strekt het onderzoek der commissie van en quête inzake het beheer der gemeen telijke electriciteitswerken zich steeds verder uit en heeft het de grenzen van de memorie van dr. De Gelder reeds ver overschreden. Dinsdagmorgen te halfnegen ver voegde zich een gedelegeerde van de commissie met haar secretaris en twee stenografen aan het bureau der Cen trale aan den Hoogte Kadijk. Na aan komst van enkele hoogere ambtenaren der Centrale zijn op order van den gedelegeerde der enquête-commissie, den beer Wibaut, enkele schrijfbureaux en kasten door een smid opengebroken en is de inhoud zorgvuldig onderzocht. Enkele stukken, van zeer belangrijken en ernstigen inhoud in verband met de hangende enquête zyn gevonden en in beslag genomen. Voorts vernemen wij, dat de com missie Dinsdagmiddag een bezoek heeft gebracht aan de woningen van een drietal hoogere ambtenaren der Elec- trische Centrale ten einde ook daar gegevens te verzamelen. (Hdbl.) Minister van Justitie. Het Ministerschap van Justitie is volgens De Tijd aangeboden aan den heer mr. E. R. H. Regout, Tweede Kamerlid voor Helmond, die gister avond uit Brussel, waar hij vertoeft voor Tentoonsleliingsbelangen, te 's-Gravenhage werd verwacht. De oud-Minister Loeff, andermaal uitgenoodigd, bedankte definitief om gezondheidsredenen. Congres Gemeentebe drijven. Tot het Nationaal Congres ter bespreking van Gemeentebedrijven, uitgaande van de Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebe langen in den Haag, zijn tot dusver toegetreden 36 gemeentebesturen, ver- eenigingen en 171 leden. Het aantal inschrijvers voor het Waarborgfonds bedraagt 58. Rondgedeeld zyn de praeadviezen ter behandeling in het C, 7 en 9 Juni a.s. te houden congres te Scheveningen t.w. van lo. mr. J. Patyn en W. H. Vliegen, betreffende de vraag door welke be ginselen het uitoefenen van bedrijven door de gemeente behoort te worden beheerscht 2o. van eene commissie bestaande uit mr. S. J. Blaupot ten Cate, direc teur van het Bureau voor Staats- en Administratief-rechtelyke adviezen te 's Gravenhage, mr. J. L. C. van Essen, secretaris der gemegnte Arnhem en A. De Vulder van Noorden, lid van het bestuur der Vereeniging voor Ge meentebelangen, over de vraag welke behoort de verhouding te zyn tusschen de financiën der bedrijven en die der gemeente en op welke wijze behoort zich deze verhouding in de gemeente rekening af te spiegelen. Deze commissie geeft als hare mee ning te kennen, dat de afscheiding tusschende financiën der gemeente en die harer bedrijven, niet te scherp kan zyn. Het conflict in de bouw vakken te Amsterdam. He den worden de werken weer open- gestold. De desbetreffende officieele mededeeling van de Alg. Patroons ver. luidt aldus „Naar aanleiding van het uitge vaardigde manifest heeft zich een zoodanig aantal metselaars en opper lieden aangemeld by de leden en den secretaris der A. P. V., dat het be stuur der Algemeene Patroonsver- eeniging in overleg met bestuurderen der Gecontracteerde Metselaars- en Oppdrlieden-Vereenigingen daarin aan leiding vond te besluiten tot het op vatten van het werk by alle patroons op Donderdag-(heden)ochtend." De f u n d e e r i n g v a n het Koninklyk Paleis. Het onder zoek naar den toestand der fundee ring van het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam is afgeloopen. De fundamenten werden nog geheel gaaf bevonden. Volgens het oordeel der deskundigen zijn zy van dien aard, dat zij het gebouw nog wel een vijf honderd jaar dragen kunnen. H. B. S. te Bussum. In de gister gehouden raadszitting verwierp de raad met 7 tegen 5 stemmen het voorstel van B. en W. om hun een crediet te verleenen van f 76.750, voor den bouw eener H. B. S. Tegen stemden de heeren Arendsen (anti- rev.), en de katholieke leden Scher mer, Voest, Bensdorp, de Kort, Groe nen, Kleinman, Thole. Voor stemden de vrijzinnige leden Nagtglas, Ver steeg, Schowe, Moolenburg, (wetb.), Oldigs en Termeulen. De uitslag dezer stemming werd met verbazing op de met belangstellenden bezette publieke tribune vernomen, daar de heeren Schermer, Voest en de Kort, alge meen als voorstanders der oprichting bekend stonden. Tot leeraar aan de teekenschool te Bussum werd benoemd W. Kloyn, met 6 stemmen tegen 5 stemmen op den heer Visser. SMERIGE BENDE. De Nederlander schrijft Men zal voortaan den heer Scha per het gebruik van het hier genoemde scheldwoord men weet hoeveel er over te doen is geweest niet meer mogen verwijten. De heer Schaper heeft heden in de Kamer erkend dat hij deze woorden niet had mogen gebruiken en ze zon der eenige reserve terug genomen. Wel is waar verklaarde by dit niet te doen onder den indruk van het dreigement dat hem voortaan het epitheton geacht vóór afgevaardigde zou worden onthouden, maar, welke de redenen van de terugneming ook mogen zyn, wij hebben haar te aan- vaaiden en kunnen dus volkomen instemmen met de woorden des voor zitters, dat heel de Kamer deze ver klaring van den geachten afgevaar digde van Appingedam met voldoe ning zal hebben vernomen. L'incident est clos. (De zaak is uit.) B(j Kon. Besluit is aan mej. W. A. Everaars een pensioen verleend van f 435. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de „Amersfoortsche Kunstkring" in de beide bovenzalen van Ons Huis op Woensdag 18 en Donderdag 19 Mei a.s. des avonds van half acht tot tien uur een kunstbeschouwing van werk harer leden zal houden, die voor ieder belangstellende toegan kelijk is.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2