DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 110. VRIJDAG 13 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur B. G. BIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. DE EEMLANDEB ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 6 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertantiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. BELGIË. Krachtens een door den Minister Helleputte genomen besluit, zoo vin den wij in het H. v. Antw., mogen thans alle ambtenaren, de onderge schikten zoowel als de hoofden van diensten, in hun briefwisseling met het hooger bestuur en met hun onder- hoorigen zich van die der beide lands talen bedienen, waaraan zy de voor keur geven. Een ambtenaar, wien men tot dus ver verplichtte stukken te ondertee kenen, waarvan hij den inhoud maar ten halve of soms in 't geheel niet verstond, zooals bijvoorbeeld ver slagen over ongevallen hem in dienst overkomen, is thans van die ver plichting ontheven en kan eischen, dat dergelijke stukken in 't Vlaamsch worden opgesteld. Wy weten, dat er hier en daar in de ministerieele bureelen individuen schuilen, die te lui of te dom zijn of zün geweest, om de tweede landstaal aan te leeren en derhalve het voor nemen hebben de uitvoering van bo venbedoeld besluit te dwarsboomen, doch wy weten ook, dat de Minister zich die tegenwerking niet zal laten aanleunen en besloten heeft, die hee- ren desnoods te vervangen door amb tenaren uit de provincie, waaronder men velen aantreft, die de twee talen in den grond kennen, en beter op hun plaats zouden wezen te Brussel dan de één talige sleurmannekens, die er nu troonen en voor hun taak in 't geheel niet berekend zijn. DUITSCHLAND. Het Berl. Tageblatt heeft een uit gebreid verslag over de uitlatingen, VAN GUY BOOTHBY. 67) Toen drukte ik op de veer in het paneel, na eerst de kaars op de on derste treê gezet ie hebben, om mijn handen vrü te houden, en bereidde rny er op voor, den vijand daarbiu- nen te ontmoeten. Gemakkeiyk en zonder geruisch te maken, schoof de deur op zijde, tot dat zy wüd open stond. Ik was over tuigd, dat daarbinnen iemand was. Stel u myn verbazing voor, toen ik ontdekte, dat daar be halve door mijn kaars volslagen dui sternis heerschte. Ik nam de kaars op en hield haar in de hoogte. Het licht flikkerde door den tocht, maar voor zoover ik zien kon was de ka mer leeg. Nog met het licht boven mjjn hoofd en met mijn pook stevig in de rechterhand geklemd, liep ik recht vooruit, passeerde den bison-kop, die my met zijn roode oogen aanstaar- die graaf Zeppelin gedaan heeft over het ongeluk by Weilburg. Op Zeppe lin's aandringen had men afgezien van een interpellatie in den Ryksdag over de schipbreuk van de Z. II, om dat hy aannam dat de militaire over heid uit dat treurige voorval tegen zyn stelsel geon munt wilde slaan. Mocht hy zich echter daarin vergissen en men het hem lastig blijven maken, dan zou by zich toch gedwongen zien, een beroep op den Ryksdag te doen. Misschien zou dan de dag van beraad slaging in den Ryksdag een diesater voor het legerbestuur worden. Want het was niet te loochenen, dat by de landing te Limburg ernstige verzui men waren begaan. Be plaats van de landing was niet gekozen. Verder was de verankering niet op de door hem voorgeschreven wijze aangebracht, want dan had de punt van het lucht schip vlak bij den grond moeten lig gen, de ankerlyn voortdurend strak gespannen moeren blyven en het achterste gedeelte in de richting van den wind gekeerd moeten zyn. Een ergerlijk verzuim was voorts, dat men het schuitje zonder beman ning gelaten had. Indien het perso neel volgens het voorschrift op zjn plaats was geweest, dan zou men slechts de motoren aan den gang be hoeven te maken. Het luchtschip zou dan nooit vernield zyn. Onbe grijpelijk was het ook dat men te Homburg de ervaren stuurlui liet uitstappen en met den spoor hun reis liet vervolgen, alleen om andere officieren gelegenheid te geven eens in een Zeppelin te zitten. Het mini sterie van oorlog schijnt nu het on geluk aan zyn stelsel te willen wij ten. Gebeurt dit, dan zal hy zich weten te verdedigen. De Duitsche Hansabund heeft de, ging langs den tijgerkop, en zocht mijn weg tusschen de tafels en stoe len totdat ik om den hoek in de hal kon kyken, waarin de voordeur uit kwam. Nog steeds was er geen levend we zen te zien ofschoon ik zocht achter de gordijnen en de meubelen, en in ieder hoekje, waarin met mogelyk- heid een menschelyk wezen verborgen zou kuDnen zyn. En tocb was ik vol komen bereid op handslag te ver klaren, dat ik beneden iemand ge hoord had; ik wist, dat dit zelfs geen oogenblik aan twijfel onderhevig kon zyn. Als ik bet maar eens gehoord had, dan zou ik nog hebben kunnen gelooven dat ik mij vergiste, maar het had zich eenige keeren hernaald. Wel is waar kwam het eerst geheel onverwachts, maar toen ik er naar geluisterd bad, en het op het portaal had gehoord, was ik even kalm en evenzeer geschikt om de waards van ieder geluid te taxeeren, als elk ander mensch. Ik liep op de voordeur toe en onderzocht het slot, de grendels en den ketting. Zy waren precies zooals zy moesten zyn. De deelen van hel groote geschilderde raam, die opengemaakt konden worden, waren 0ok volkomen veilig gesloten. Blijk- een verklaring uitgevaardigd dat het Pruisische kiesrecht-ontwerp zyn in ziens op velerlei belangrijke punten indruischt tegen de belangen van handel en nijverheid, die meer dan twee-derden van de staatslasten dra gen en volgens het ontwerp slechts een zeer beperkt kiesrecht zouden krygen. Vooral ook door de onbillijke verdeeling in kiesdistricten komen handel en nyverheid, die immers byna geheel in de groote steden gevestigd zyn, e: heel slecht af. FRANKRIJK. Pechoux, een schildersknecht te Lyon, die zich wilde wreken op zyn patroon, had in diens huis een bom nedergelegd, die gelukkigerwijze niet sprong. Pechoux werd in hechtenis genomen en verklaarde de bom te hebben vervaardigd in een huis, dat hij te Grenoble bewoonde. Aan het adres, dat by had opge geven, werd een huiszoeking gedaan en daar werd een anarchistisch arse naal ontdekt van zulk een omvang, dat blijkbaar nog anderen dan Pechoux in de vervaardiging der helsche machi nes betrokken moesten zyn. De politie te Grenoble heeft dan ook reeds een reeks verdachten in hechtenis genomen. TURKIJE. Een ambtelyk telegram van den bevelhebber Toergoet Sjefket pasja over de jongste krijgsverrichtingen in Albanië meldt Na driedaagsche gevechten hebben te troepen den pas van Tsjrnoljewa volkomen gezuiverd en het dorp Boe- dakowa, waar de aanvoerder van de opstandelingen, Hassan Hussein, woon de, platgebrand. De opstandelingen leden groote verliezen en vluchtten baar was de indringer, wie hj dan ook zyn mocht, niet door d ze toe gangen binnengekomen. Niet in staat er eenig b?grip van te krijgen, ging ik in een gemakke- lyken stoel zitten, om alles te over denken, terwyl ik de kaars op een klein Turksch solontafeltje, dat er vlak bij stond, plaatste. Langzamerhand, terwijl de stilte voortduurde, begon ik tot het besluit te komen, dat Alphonse in zyn slaap moe3t hebben gewandeld, want zoover ik na kon 'gaan, was er niets in de kamer aangeraakt, ofschoon er veel dingen van groote waarde in stonden, die een dief zich best had kunnen toeëeigenen ik was er zelfs dikwyls tegenover Justus tegen opgekomen, dat die dingen daar stonden over geleverd aan iedereen, die het in zijn hoofd mocht krygen binnen te sluipen. In vroeger dagen was hy een bekend verzamelaar van antieke zilveren voorwerpen geweest, en het grootste deel van die verzameling was in de kamer verspreid in glazen kasten, die heel gemakkelijk opengebroken had den kunnen worden. Maar alles was ongeschonden, zelfs geen zilveren zoutlepeltje werd vermist. Maar dit moet tocb verklaard in de richting van Dsjakowa. Aan Turksche zyde zyn acht soldaten ge sneuveld, twee officieren en achttien soldaten gewond. De telegrafische ver bindingen met Prizren en Werisowitsj zyn hersteld. Van andeie zyde wordt gemeld, dat de Turken dapper oprukten en dikwyls van de bajonet gebruik maakten. De minister van oorlog Mach moed Sjefket pasja gaat naar Werisowitsj, om de krygsverrichtingen van dicht bij bij te kunnen wonen volgens een ander bericht om zelf het bevel te aanvaarden. Ook heet het maar natuurlijk niet van ambtelijke zijde dat de opstandelingen zich reeds weer vereenigen. SPANJE. By de in Spanje in zwang zjjnde politieke zeden, bestond er niet de minste twyfel, of de partij van bet zittende Ministerie, zou met een zeer sterke meerderheid uit de verkiezingen komen. En aldus geschiedde. Uit de tot dusver bekende cijfers weet men reeds, dat het nieuwe Par lement 230 liberalen, 103 conserva tieven, 45 republikeinen, 1 sociaal democraat, 8 Carlisten en 8 nationa listen zal tellen. Behalve de regeeringspartij hebben echter ook de Republikeinen een niet onbelangrijke overwinning behaald. Te Madrid kregen zij zes zetels tegen vier in de vorige Kamer. Verder werd de leider der sociaal democratische party, de heer Pablo Iglesias, te Madrid gekozen en zal als eerste socialist in bet Parlement zit ting nemen. De Republikeinen en socialisten hebben vooral veel stemmen te dan ken aan de omstandigheid, dat door hun propagandisten overal met klem worden, zei ik tot mijzelf. Ik zal naar beneden gaan en Alphonse eens ondervragen, misschien kan hij mij op een of andere wijze ophelde ring geven. Dit deed ik met behulp van een andere schuifdeur aan den rechter kant van de hal, waarover ik u, meen ik, nog niet gesproken heb. De steile trap, die naar het sous-terrein leidde, was in volslagen duisternis gehuld, maar ik had myn kaars mee genomen, zoodat ik geen gevaar liep er af te vallen. Ik hoorde heelemaal niets daar beneden, ofschoon ik tel kens bleef staan om te luisteren. Eindelijk kwam ik in de keuken, die er zooals gewoonlijk onnavolgbaar netjes en helder uitzag. Ik geloof niet, dat er een andere kok bestond, zoo keurig netjes als die waardige, kleine Frauschman. Het was meer dan een gewoonte van hem, het was bijna een manie. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1