DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 115. VRIJDAG 20 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur R. O. RIJKENS. 13UITENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. DE EEMLANDER ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADTERTENTIEN Van 1 tot 6 regols f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.lO. (Bij abounomcnt bolangr\]ko korting.) Tot plaatsing van advartcntiën >n reclames v»n buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. DE UITSLUITING IN DE BOUW VAKKEN IN DUITSCHLAND. Langer dan een maand reeds duurt in Duitschland de strijd in de bouw vakken, en de gevolgen doen zich zeer ernstig gevoelen. Er wordt ge klaagd over gebrek aan werk in de vakken, die met de bouwvakken in verband staan, voornamelijk voor schrijnwerkers, loodgieters, behangers enz. In verschillende steden worden adressen opgesteld aan het stads bestuur, om op deze gevolgen van de uitsluiting voor andere vakken te wijzen. Over de uitbreiding van de uit sluiting meldt de Köln. Ztg.Bij het begin der uitsluiting verklaarde de werkgeversbond dat in 23,000 zaken 400,000 werklieden zouden worden uitgesloten. Dit aantal is niet bereikt. De werkgeversbond heeft op 1 Mei het aantal uitgeslotenen als 186,000 aangegeven, op 15 Mei als 19S,000. De werkliedenorganisaties hebben daarentegen de volgende cijfers ge publiceerd Van de 1040 afdeelingen van den Metselaarsbond werden in 529 met 127,192 leden 64,361 leden uitgesloten. Van deze hebben op andere plaatsen 6114 werk ge vonden, en 7513 zjjn weder aan den arbeid gegaan, zoodat 50,734 uit geslotenen rondloopen. Van de timmerlieden zijn er 22,500 uit gesloten. Van de opperlieden waren op 21 April 23,985 uitgesloten, 43,651 nog aan den arbeid. Van den bond der christelijke werklieden zijn 14,000 leden uitgesloten. Wanneer men nu het aantal ongeorganiseerden, die uitgesloten zijn, op 20,000 stelt, dan komen de organisaties tot een cijfer, dat nog beneden 150,000 blijft. VAN GUY BOOTHBY. 62) Ik denk, dat bet nutteloos is, je nog maals te verzekeren, dat ik, wat die beschuldiging betreft, volkomen on schuldig ben, en als je mij wilt geioo- ven, dan moet ik je ook mjjn innige overtuiging omtrent jouw onschuld meedeelen. Waarom jij je bent gaan verbeelden, dat ik er iets mee te ma ken had, is meer dan ik kan begrij pen. Ik heb er heelemaal geen voor deel van gehad, ook zal ik dat er waarschijnlijk nooit van hebben. Waar om heb je niet liever in een andere richting gekeken om den waren schul dige te vinden Misschien heb je wel andere vijanden gehad, die je wilden beleedigen. Kom, Cyril, oude jongen, is het niet mogelijk voor ons het ver leden te vergeten en te trachten weer vrienden te worden Mag ik vragen, waarom je zoo plotseling op mjjn vriendschap ge- Die organisaties tellen te zamen meer dan 300,000 leden, zoodat nog niet de helft uitgesloten is. De werkliedenorgamsaties, die geen reden hebben om de gevolgen der uitsluiting te verkleinen, wijzen er dus op, dat de uitsluiting niet aan de verwachting der patroons beant woordt. Van 450,000 werklieden is geen sprake, en de cijfers door de patroonsvereeniging aangegeven, zijn nog overdreven, al is het feit, dat ruim van de arbeiders in de bouw vakken broodeloos zijn, al erg genoeg. Het gevolg daarvan zal zijn, dat de verwachting der werkgevers, dat de uitsluiting spoedig zou geëindigd zijn wiji de werklieden zouden moe ten toegeven, niet zal uitkomen, en dat de strijd van langen, wellicht van zeer langen duur zal zijn. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Zondag a.s. zullen in België de verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden wordeD. Het belooft een heete strijd te worden, heeter dan in de laatste vjjf-en-twintig'jaar het geval is geweest. Toen was steeds een overwinning der katholieken met zekerheid te voorspellen, nu is het anders de eensgezindheid in de ka tholieke partij is verbroken en de liberalen hebben zich onderling en met de socialisten verbonden tot een „kartel", met het doel de kerke lijke Kamermeerderheid iD de Kamer, die vijf-en-twintig jaren lang het land geregeerd heeft, te vernietigen. Velen in den lande geven den niet-clericalen een goede kans. De mooie kans voor de linkerzijde is vooral gelegen in de geringe eens gezindheid der tegenpartij. Dat blijkt daaruit dat er tal van candidaten lijs ten uitgevaardigd zijn door dissidente katholieken en katholieke democraten, steld bent? vroeg ik. Geloof mij, ik ben niet zoo dwaas om te veronder stellen, dat het hartelijkheid of be- langlooze vriendelijkheid van jouw kant is, die je daartoe brengt. Het is alleen, omdat ik gaarne van dienst wil zijn, antwoordde hij. In weerwil van jouw minachting te genover rnjj, ben ik in staat je een grooten dienst te bewijzen. Ik zou dat heel graag doen als jij mij dan ook wat tegemoet wilde komen. Zeg tot mij, Gilbert, ik wil alles vergeten en vergeven, en ik zal alles doen wat in mijn macht is, om jou te redden uit het drijfzand, waarin je iederen dag meer dreigt weg te zinken. Dat waren groote woorden van zijn kant, maar als hij mij wilde bang ma den, dan gelukte hem dat niet. In weerwil van zijn goed nagebootste oprechtheid kende ik hem veel te goed, om eenig vertrouwen te stellen in zijn g'.adde tong. Wat ik echter wilde weten, was waarom de Italia nen er op uit gestuurd waren om mij te bespieden, en daar wilde ik achter komen, dat stond vast. Heb je mijjnog iets anders te zog gen vroeg ik. Zoo ja, wacht er dan niet langer mee, want de tijd gaat voort en ik heb veel haast. die niet medegaan met de partij, zoo- dat er in Brussel niet minder dan zeven candidaten-lijsten zijn. Dat verdeelt natuurlijk het stemmental der rech terzijde. TURKIJE. De Albaneezen, die den strijd nog niet hebben opgegeven, staan in het Drenitzadal en in de Morawavallei. De eersten zijn de geslagenen van den slag bij Stimlja. De laatsten, de overwonnenen bij Katsjanik, voeren met troepen van 40 tot 50 man den echten guerilla-krjjg tegen de Turken. Torgoet pasja heeft verklaard, dat met de 16 rcdif-bataljons, die onder weg zijn, zich 50.000 man Turksche troepen in Noord-Albanië zullen be vinden. De plaats Katsjanik bleek gisteren morgen geheel door militairen omsin geld te zjjn, terwijl enkele afdeelingen huis voor huis onderzochte i en de geweren in beslag namen. Evenzoo werd in de naburige dorpen gehan deld. Do Turken schijnen dus, in deze streek ten minste zeker niet, de ontwapening niet aan de dorps overheden over te laten. In de Turksche Kamer is be raadslaagd over de Kreta-quaestie. Sommige afgevaardigden verlangden, dat de vloot naar Kreta en het leger naar de Grieksche grens gezonden zouden worden om de vaderlandlie vende opwinding van het volk te doen bedaren. De leider der Jong-Turken wilde van deze plannen niets weten. De Kamer, betoogde hij. moet het op treden der regeering afwachten, wan neer zjj vertrouwen stelt in het ministerie. DENEMARKEN. Dj Kopenhaagsche Naiionaltidende Ik heb je veel te zeggen, ant woordde hjj, zijn uiterste best doende mij niet te laten merken, hoe woe dend hij was. Als je verstandig bent, dan luister je naar mij en neemt mijn waarschuwing aan, vóór het te laat is. Je zult het zeker altijd betreuren, als je het niet doet. Ik lachte alleen smadelijk en zei hem in zjjn gezicht, dat er meer voor noodig was, om mij hang te maken, en als dat zijn plan was, dat hij dan beter deed vlug heen te gaan, daar 't al laat was. Ja, als jij er lust in hebt jezelf te ruïneeren, en anderen met je naar beneden te trekken, ga dan je eigen gang en dan wil ik met de heele zaak Diets meer te maken hebben. Je zegt, dat jij je eens hoopt schoon te was- schen van de beschuldiging die tegen je is ingebracht. Volhard in je weige ring om naar mij te luisteren, en je zult ondervinden, dat je daartoe nooit de gelegenheid zult hebben, Nog eens en voor 't laatst, vraag ik wil je naar rnjj luisteren of niet Zijn opmerking over het naar be neden trekken van anderen deed mij even nadenken, voordat ik een beslis sing nam. Ik dacht aan juffrouw Syl via en haar oom, dien ik gezworen doet mededeeling van een waren of vermeenden aanslag eener vreemde mogendheid op de neutraliteit van Deneraarken. (Bedoeld wordt ver moedelijk Duits.-hland). Een agent dier mogendheid, beweert het blad, heeft getracht voor een zeer ongewoon hoogen prijs en onder een zeer onwaarschijnlijk voorwendsel een strategisch hoogstbelangrijk stuk land aan de Sond in de buurt van Kopen hagen te koopen. Het gaat om een gebied, dat als uitnemende landings plaats en als steunpunt voor de ver- oveiiug der hoofdstad zou kunnen dienen. SPANJE. Te Barcelona is voor het gebouw van het Engelsche consulaat een bom gesprongen. Niemand werd gewond. TWEEDE KAMER. Gisteren is de behandeling begonnen van het enquête-voorstel van den heer Troelstra. 't Is wél geweest, zegt de hoefijzer correspondent van het Hbld. „Allerlei steonen, van vriend en vijand, hebben den oud-minister ge troffen. Eerst de fijne, gladgepolijste kiezeltjes van den heer De Beaufort, die haast geen gewicht schenen te hebben maar het kregen door de ge weldige hoogte van voorname hoog hartigheid waarvan ze, achteloos, werdeo losgelaten. Toen de scherp gepunte, kantige, felgemikte steenslag van den heer vsn Doorn. Daarna weder een paar granietblokken dio de heer Van Idsinga per abuis omver- schopte op de politieke reputatie van dr. Kuyper. Vervolgens het koele zerkje waarmee de ijskoude vriend had te zullen opsporen. Ik zal naar u luisteren op één voorwaarde, zei ik. En die is Dat je mij zegt, waarom je die Italianen hebt uitgestuurd om mij te bespieden Ik zag aan hem, dat hij een beetje ontsteld was over deze onomwonden vraag. Zjjn tegenwoe digheid van geest of mogelijk zjjn onbeschaamd heid keerde echter spoedig terug en omdat hij begreep, dat het niets zou geven die beschuldiging ver van zich te werpen, haastte hij zich mij te ver zekeren, dat hij het alleen gedaan had om te ontdekken, waar ik woonde. Deze verkiariDg was zoo tastbaar on waar, dat ik al mijn wantrouwen voelde terugkeeren en met dubbele kracht. Maar ik had beloofd te zullen luisteren naar hetgeen hij mij te zeg gen had, daarom gaf ik gem gelegen heid voort te gaan. De geheele zaak kan in weinig woorden gezegd worden, Cyril, begon hij. Ik wilde je vragen rnjj te beloven het huis, waarin je op dit oogenblik woont, zonder uitstel te verlaten. Zon der tijd te verliezen moet je heengaan. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1