is het 10 pCt. dividend van ons brood DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HET YOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. 116. ZATERDAG. 21 MEI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur B. RIJK ENS. BUIT EJNL AND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. BINNENLAND. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLANDER ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post ld. fl.40. Alzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERT ENTIEN Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer 10.03. Buiten het Kanton Amersfoort per regol f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van adverUntiën en reclames van buiUn het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam. DE KRETENZER-QUAESTIE. De Kretenzers spelen hoog spel. Ze hebben thans definitief besloten, de Mobammedaansche afgevaardigden niet toe [te laten tot de algemeene ver gadering, omdat zij den eed van trouw aan den Koning der Hellenen niet willen afleggen. Dat is dus zoo open lijk als het kan een verklaring dat zij de souvereiniteit van Turkije niet meer erkennen, maar zich beschouwen als onderdanen van den Griekschen Koning. De Kretenzers lokkeu door die hou ding uit, in het gunstigste geval, scherpe maatregelen van de mogend heden, met het doel het oppergezag der Turken te doen eerbiedigen. Ge schiedt dat niet, dan zal Turkije on getwijfeld zelf ingrijpen, d.w.z. man schappen op het eiland doen landen de vloot ligt al klaar. En wat Grieken land in dat geval zal doen, is niet met zekerheid te zeggen, maar waar schijnlijk is het niet, dat het zonder weerstand te bieden de Kretenzers zal laten straffen, wegens hun liefde voor den Griekschen Koning. M.a.w. een Grieksch-Turksche oorlog zou aller minst onwaarschijnlijk wezen. De Kretenzers hopen blijkbaar nog steeds de mogendheden op hun hand te krijgen, als zij slechts zorgen voor de veiligheid der Mohammedanen hetgeen vroeger door de mogendheden als voorwaarde is gesteld voor hun steun aan de Kretenzers. Maar de Kretenzers vergeten blijkbaar dat de toestand niet meer is zooals vroeger, d.w.z. bij het begin der Oostersche crisis. Toen meenden de mogendheden dat Turkije even gemakkelijk afstand zou doen van Kreta als het 't deed van Bosnië en Bulgarije, maar Turkije VAN GUY BOOTHBY. 63) Neen I val mij niet in derede. Myn woorden zijn ernstig bedoeld. Had ik geweten, dat je bij, laat ik eens den ken, noemt hjj zich niet Justns Quin nion, woonde Ik zeg, als ik dat eer der geweten had, dan zou ik je heb ben opgezocht en gezegd welk groot gevaar je liep, en dan zou ik je ge waarschuwd hebben om heen te gaan, nu je nog veilig was. lederen dag wordt nu het gevaar grooter. Daar ben ik my niets van be wust, antwoordde ik. Wat kan dat ge vaar zijn, dat mij bedreigt en waar om en voor wien zou ik de vlucht ne men Dat kan ik je niet zeggen, was zijn antwoord. Ik heb gezworen, dat ik het niet doen zou en alleen met dat voorbehoud heb ik toestemming gekregen er met je over te spreken. Een ding echter, kan ik je w. 1 zeggen heeft dat niet gedaan en dreigt nu zelfs met geweld, voor het geval de Kretenzers niet willig zijn. De mo gendheden willen dat voorkomen en nemen daardoor een ganscheljjk andere houding aan dan vroeger. De Jeni Gazeta verneemt van gezag hebbende zijde, dat de gezanten der berschermende mogendheden aan hun antwoord aan de Porte zullen toevoe gen, dat de mogendheden, om de Kretenzers te beletten afgevaardigden naar de Grieksche Nationale Vergade ring te zenden, er over denken de Kretenzer Wetgevende Vergadering te ontbinden en den staat van beleg op Kreta af te kondigen. SPANJE. Te Barcelona is Woensdagavond een tweede bom ontploft, die evenmin als de eerste menscben gekwetst heeft. In de stad heerscht evenals te Ma drid groote ontsteltenis over dit her nieuwd optreden der terroristen, die zich zeven maanden rustig gehouden hebben. TWEEDE KAMER. Gister werd het debat over een enquête in zake den lintjeshandel van Dr. Kuyper voortgezet. Het was de dag van mr. Troelstra. Spreker herinnerde aan de sensatie, door de onthullingen van mr. Tideman verwekt, en hoe na dr. Kuyper's eerste verweer ook de recbtsche pers, als „De Tijd" en „De Gelderlander", onderzoek en meer licht noodig oor deelde. Voorts herinnerde hij aan hetgeen geschied is na Kuyper's verklaring in de Kamer, en hoe, ondanks de onvol ledigheid daarvan, zij .ie vrienden door dik en dun met hem medegingen. In plaats, dat van de rechterzijde een enquête-voorstel kwam, gaf men daar onmiddellijk gevolg aan den door den heer Lohmangegeven wenk betreffende eene commissie van beoordeeling. De aankondiging in „De Standaard" van dezen eereraad, droeg weer een goor onoprecht chachet; een stempel van onwaarheid en misleiding, door de voorstelling, dat het instellen van deze commissie niet een gevolg was van het ingediende enquête-voorstel. Wat de bedoeling van dat voorstel betreft, merkte spreker op, dat dr. Kuyper reeds doodeljjk is getroffen. Het voorstel dient ook niet om hem te treffen, maar om aan te toonen, dat men in het streven om hem te vernietigen niet verder is gegaan dan men mocht en dan hij verdiende. Spreker betoogde voorts breedvoerig, dat de eereraad, omtrent welks wjjze van werken niets bekend is, van geen enkele beteekenis is voor de publieke opinie of voor de politieke zedelijkheid. Dr. Kuyper's vrienden zwijgen waar zij zouden moeten spreken, en de re geering heeft ook niets gezegd, niets gedaan om de meening, als zoude dr. Kuyper onschuldig zijn, ingang te doen vinden. De regeering heeft den leider geen steun verleend, tot diens plotselinge benoeming in de Grondwetscommissie eene benoeming, waaromtrent spreker zich aansloot by de critiek van den heer Roodhuijzen. Het eenige steunpunt voor dr. Kuy per's vrienden is het „eerlijk woord" van dr. Kuyper zelf. Maar nieuwe, duistere zaken voegen zich bij de oude, en dat eerlijk woord wordt hoe langer hoe waukeler. Zoo de zaak-Van Heeckeren, waarin Kuyper's betrouw baarheid weder vreemd uitkomt: en niet minder de zaak-De Jong. Deze zaken zijn niet geschikt om Kuyper aanstonds op zijn woord te gelooven. Maar ook de houding der anti-revolu- tionnaire party in en buiten de Ka mer noodzaakte spreker zpn enquête- voorstel te handhaven. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza i er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 Flinke dépöthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag oen dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van MeursiDg's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. en dat is het feit, dat als het ergste gebeurt en je wordt in zjjn huis gevon den, dat dan geen macht in Europa sterk genoeg zal zjjn je te redden. Denk zelf maar eens na, man. Waar is hjj Hjj verbergt zich En waarom doet hij dat? Zeg mij dat zeg mij dat, je kunt niet 1 Welnu, ik zal het je zeggen. Omdat hjj zijn woord gebroken heeft tegenover hen, die hem ver trouwden, en er daarom een vloek over hem is uitgesproken. Een maand geleden kreeg hjj daarvoor een waar schuwing en voortdurend sinds dien tijd heeft hij in vreezen en beven ge leefd, bang om overdag uit te gaan en schrikkend van zijn eigen scha duw. Het is mogelijk, d t hij er in slaagt zich een paar weken voor hen verbor gen te houden, maar even zeker als wij op 't oogenblik samen staan te praten, zullen zij hem ten slotte te pakken krjjgen. Ik heb je alles verteld wat ik kon. Denk er over en handel zooals je verstand je voorschrijft, als je mijn waarschuwing in den wind slaat, verwjjt het mij dan niet, als je er voor moet lijden. Ik zal rnjj niet houdén alsof ik wist wat ik zou zeggen, daarom wenscht0 ik hem eenvoudig „goeden morgen" en ging mijns weegs, mjjn uiterste best doende uit te maken welke houding ik in deze zaak zou aannemen. In de eerste plaats, kon ik Feversbam hee- lemaal niet vertrouwen en in weer wil van zijn pogingen om mij te doen gelooven, dat hij zjjn best deed mij te helpen, was ik voor mijzelf volko men overtuigd, dat zijn motieven to taal niet leken op die, waarvoor hy ze blijkbaar zoo graag wilde laten doorgaan. Aan den anderen kant ech ter dacht ik er aan, dat de arme Jus tus de laatste maand verre van ge lukkig was geweest, en dat hij zich niet alleen had laten ontvallen, dat hij' gevolgd werd, maar ook dat hy verschillende voorzorgen had geno men voor de toekomst van zjjn nicht in geval hem iets onverwachts mocht overkomen. Verder moest ik zijn geheimzinnig verdwijnen in aanmerking nemen, om maar niet te spreken van het spionneeren van die afschuwelijke Italianen. Dat alles bij elkaar geno men, wist ik niet wat er van te moe ten denken. My allerlei dingen her innerend, die ik hem had hooren zeg gen, sinds ik hem nu kende, kon ik rnjj best voorstellen, dat hij lid zou geworden zjjn van een of ander ge heim genootschap. Het geheimzinni ge waas zou voldoende zijn, om tot zyn verbeeldingskracht te spreken. Maar als dat zoo was, wat kon hij dan gedaan hebben, waardoor zyu medebondgenooten zoozeer tegen hem in het harnas gejaagd waren? En ook, wat had myn schurkach tige neef er mee te maken, tenzij hy zelf ook lid was van die samenzwering Bij mijn thuiskomst hoorde ik tot myn groote verlichting, dat mijnheer Grigson nog niet verschenen was, want ik had hem nu nog wel iets meer te vertellen, dat een geheel an der licht zou werpen op het geval. Dadelijk haastte ik mij naar de studeerkamer, waar ik juffrouw Sylvia naast den haard geduldig vond zitten naaien. Zij keek naar mij op, toen ik binnen kwam met iets, wat blijk baar als een vroolyke glimlach be doeld was. Hy was echter alles be halve vroolyk, eer het tegenoverge stelde. Ik gaf haar de artikelen, die zij gevraagd had voor haar te zullen koopen, waarop zjj mij voor de moeite bedankte. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1