WEERBERICHT. Thermometorstand STADSNIEUWS. Kerk en Schoolnieuws. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 21 Mei 1910 Hoogste barometerstand 770.3 m.M. te Bodo, laagste 757.3 m.M. te Arlon. Verwachting tot den avond van 22 Mei 1910. Zwakke tot matige O.-lijke tot N.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Heden waar schijnlijk onweer in het Zuiden, morgen halfbewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurKoeler. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 759 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 87 Laagste hedennachtF. 66 Hedenmiddag 12 uurF. 81 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 20 Mei des morgens 7 uur is 70" F. Spreker wees op het „Standaard"- artikel van 4 April, dat hij criti- seerde als blufferige grootspraak, met smadelijke verdachtmaking van mo tieven van anderen. Wat de juridische zijde van het vraagstuk aangaat, sloot spreker zich aan bij de o. a. door de heeren De Beaufort en Van Hamel voorgedragen weerlegging van de tegen betequête- voorstel geopperde juridische bezwa ren. De bewering van den heer No- lens, dat eene enquête geen belang rijk persoonlijk element mag bevat ten, is een juridische phantasie, steu nende op geen enkel wetsaitikel. Hierna kwam spreker tot de méri tes van zijn voorstel, met het oog op den materieelen inhoud daarvan. Hij betoogde, dat hier wel degelijk mate rieels reden is om hier een nader on derzoek in te stellen. Spreker wees er op, dat noch mejuffrouw West meijer noch de heer Lehman iets ge daan hebben om dr. Kuyper te ont lasten in zake de beschuldiging vau geld te hebben ontvangen in verband met decoratie-verleening. Bovendien is eene enquête noodig om vele dui stere zaken op te heffen, waarom dr. Kuyper vroeg na zijn verweer van gelden ontvangen te hebben na de decoratie. Hoe wist mej. Westmeijer reeds een maand vooruit, toen zij de toelage ontving, dat R. Lehmann zou worden gedecoreerd? En hoe wist de juffrouw, dat E. A. Lehmann op de voorloopige decoratie-lijst heeft ge staan Ook achter het briefje betreffende de Utrechtsche Universiteit, waarin gesproken wordt over eene som van f43,000, kan schuilen een misbruik van macht. Alles wijst op solidariteit tusscbeu Kuypor en mej. Westmeijer, die vele zaken hebben gedaan. Vandaar dat de oud-minister alle reden had om die juffrouw staande te houden. Al die duistere punten, waaromtrent slechts een tipje is opgelicht, dienen tot klaarheid te worden gebracht. Ontkend kan niet, dat de politiek van dit voorstel zich tegen de anti- rev. partij richt, omdat in die party verschijnselen zijn voorgekomen die in den weg staan aan een gezonde ontwikkeling van ons politieke leven. De antirev. partij heeft steeds ons volk verdeeld, scheidsmuren opgericht, eerst in de school, toen in de kerk. De aanhangers moesten geïsoleerd worden. Daarvoor bestonden geen wezenlijke motieven. Beslag heeft men getracht te leggen op arbeiders- en vakbeweging, toen men daarvan ge vaar duchtte voor eigen belang. Het resultaat van al dat drijven en op hitsen was het ministerie-Kuyper. Toen heeft men niet uitgewerkt dat Christelijke beginsel, waarvoor al die scheiding was aangebracht Daarvan is niets terechtgekomen. Toen is machts politiek, succespolitiek gekomen van al dat Christelijke bleef uiets over dan de zucht om de macht in handen te houden. De Kuyperzaak belicht nu fel dezen toestand. In flagranten strijd werd met de zg. beginselen gehandeld. In 1904 heette het hier in Den Haag, dat het Christelijke ministerie moest ge handhaafd worden om de leiding te geven aan ons maatschappelijk en zedelijk leven(Bravo's). Nu klampt men zich vast aan éen persoon, zonder zich om al het audere te bekommeren. Spr. citeert prof. Fa- bius en mr. dr. Van de Laar over het vernis der Christelijke partijen. Het beginsel bestaat eenvoudig niet meer alles wordt opgeofferd aan de succes- politiek, zelfs het Christendom-zelf. Aldus genoemde heeren, die het weten kunnen. Wy hebben alle reden het licht te laten vallen in die antirevo- lutionnaire partij, die in het geheim haar zaken regelt, die publiek eigen eigendom zyn. Dat is het politieke belang van het voorstel. Ook de tegenstand tegen het voorstel heeft zijn politiek belang. De heer v. Idsinga voorzag een party stemming. Terecht. Spr. hoopt niet, de rechterzyde te kunnen bokeeren, en heeft dit ook niet verwacht. Er zijn misschien ter rechterzyde niet zoovele vrienden van dr. Kuyper. Maar de heeren vormen te zamen een Christelijke coalitie en als de antirev. partij niet wil, dat gij, R.-Katolieken en Christelyk-bistorisehen, vóór stemt, dan stemt gij tegen! (Bravo's). Wat was dat woord van den Ka tholieken woordvoerder koud en koel Indien men de overtuiging had, dat hier onverdiend een groot man door het slyk werd gesleurd, had men dan niet een ander woord van dr. Nolens gehoord? Geen woord van sympathie By de twee sprekers der Cbrist.-hist. party evenmin een woord, geen klank van verdediging voor den beklaagde I En de houding der antirev. party ten slotte. Niets dan een verklaiing, waarvan men de waarde kan beoor- deelen na hetgeen in De Rotter dammer is bekend gemaakt. Verder niets. Wanneer spreker's voorstel moet vallen, wordt het opgeofferd aan de coalitiepolitiek. De rechterzijde moet zichzelf den slag toebrengen door den bitteren kelk ten gronde uit leeg te drinken. Op deze mijlpaal in de politiek zal dan uwe schande beschreven staan (Bravo's en applaus). AmbtenarenbydeRijks- verzekeringsbank. Het be stuur der vereeniging van ambtena ren bij de Rijksverzekeringsbank heeft, zoo wordt ons gemeld, in de laatste huishoudelijke vergadering ontslag ge kregen, in verband met cnregelmatig- heden, die in het financieel beheer zouden zyn ontdekt. De Octrooiwei. Naar de Tel. verneemt bestaat het voornemen aan de agenda der Kamerwerkzaam heden, welke vóór de zomervacantie afgedaan zullen worden, de octrooi- wet toe te voegen. Zooals bekend, zou professor Jitta de regeering by de verdediging van dit ingewikkeld wetsvoorstel in de Tweede Kamer al8 regeeringscommis- saris ter zyde staan. Door ongesteld heid van den hoogleeraar is hierin wijziging gekomen, en zal nu als re- I geeringscommissaris optreden de heer j mr. Th. A. Fruiu, advocaat te Rot- I terdam, die bij de verdediging van het wetsontwerp het juridische gedeelte zal behandelen, terwijl Minister Tal- ma het economisch gedeelte voor zijne rekeni ig zal nemen. Gisterenmiddag had aan de verf- fabriek een vry ernstig ongeluk plaats. De heer Otto, die bezig was in de machinekamer, had het ongeluk met zyn rechterarm tusscheu de poelie's te geraken. De geneesheer dr. Schreu- der constateerde dat de arm gebroken was. De Ned. Centraalspoorwegmaat- sehappij heeft voor den dienst harer sneltreinen op de lijn Utrecht-Zwolle twee nieuwe sneltrein-locomotieven aangeschaft. Deze machines moeten van bijzondere capaciteit zyn, daar zij voldoende kracht by groote snelheid behoorden te kunnen ontwikkelen om de uit een groot aantal rijtuigen be staande treinen op tijd te Zwolle en te Utrecht te kunnen brengen. In het drukke reisseizoen werden de sneltrei nen naar en van Groningen en Leeuw arden naar Holland dikwijls elk afzon derlijk gereden, doch met de nieuwe locomotieven zal dit niet meer het geval behoeven te zijn. Ze zijn in staat een trein van 400 ton met een snelheid van 120 kilo meter per uur te vervoeren. Nog dient vermeld te worden, dat de waterhouder niet minder dan 20.000 liter water kan bevatten. Binnen enkele weken zullon deze machines de sneltreinen op het baan vak UtrechtZwolle gaan vervoeren. Zooals we reeds eerder meedeel den, zal de verkiezing voor vier leden van de Provinciale Staten in het kies district Amersfoort plaats hebben op Dinsdag 7 Juni a. s., de stemming, zoo noodig, op 17 Juni en de herstem ming op 28Junid.a.v. De aftredenden zijn de heeren K. v. d. Burg (ant. rev.) te Amersfoort, A. J. Bicker Caarten (Christ, hist.) te Baarn, H. C. A. de Jong (R.K.) te Amersfoort en W. van Klooster (R.K.) te Eemnes. De kerkelijke partyen handhaven ook in ons district de coalitie en zul len de vier aftredenden opnieuw can- dideeren. Heden zijn door de afd. Amers foort van het Centraal Genoots. hap voor Kinde: herstellings- en vacantie- kolonies een 6-tal kinderen uitgezonden naar het koloniehuis te Egmond aan Zee. Het A. D. deelt mede, dat de heer H. van 't Kruijs, in verband met de aubade waaraan ook de stafmuziek van het 5e reg. inf. meewerkt, een repetitie van hot korps heeft geleid. De heer van 't Kruijs toonde zich zeer tevre den en maakte den korps commandant een compliment over de vorderingen van de muziek. Op den openbaren weg zijn ge vonden en op het bureau van politie gedeponeerd een kinderschoentje, een merklap, een handschoen en een eet lepel. PREDIKBEURTEN Zondag 22 Mei 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Dr. W. van Linger, Evang. Luth. pred. te Doetinchem. REMONSTRANTSCIIE KERK. Voorm. 1U-J uur, Ds. J. van Loenen Martinet van Bussum. Collecte voor de Ver. „Tot Steun". DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persynstr. 1. Voorm. 10| uur, Ds. E. M. ten Cate. Een b-e n d e. Zekere Cuaccolo, een der groote mannen van de be- I kende Italiaanscbe misdadigersbende, de penningmeester van den troep, was een verrader geworden ten eer ste maakte bij het geld op en ten tweede stond hy in geheime verstand houding met de politie. D. w. z. niet met de stedelijke politie, die immers bevriend is met de Camorra, maar met de carabinieri, de politie van den staat. De Camorra kwam achter Cuacco- lo's verraadhy werd naar Portici gelokt en daar terechtgesteld. Zyn vrouw, die te Napels gebleven was, werd eveneens vermoord. Toen be sloot de overheid de Camorra weer eens geducht te lyf te gaan. Capez- zuti, een officier der Carabinieri, werd er mee belast, en niettegenstaande de tegeuwerking der stedelijke politie wist by weldra een vijftigtal leden der Camorra achter slot en grendel te krijgen. Zelfs de chef der bende, Erricorre, die naar New-York gevlucht was, wist hy daar te laten grijpen. Al die boeven zullen in den komen den herfst terechtstaan voor het ge zworenenhof in Rome. Er komen in het proces 45 beklaagden, 69 advo caten en 1000 getuigen. De bekwame Capezzuti, de oficier, die alles uitgebracht heeft, zit op het oogenblik zelf gevangen. In den trein was hij zoo onvoorzichtig om heftig te schelden op de Napelsche rechters. Toevallig zaten ze er een paar in zyn coupé ze lieten den officier in hechtenis nemen wegens beleediging van de rechterlijke macht. Polygamie. Ongeveer een week geleden werd te Pittsburg een zekere „kolonel" James Teplow in hechtenis genomen, onder beschuldi ging van bigamie. En sedert dien tyd hebben zich niet minder dan twaalf vrouwen gemeld, die alle be weren wettig met hem te zijn ge trouwd. Teplow is een man van een knap uiterlijk en van aangename vormen, die er niet alleen een ruim hart op nahoudt, maar ook een zeer ruim geweten. Sinds geruimen tyd reeds heeft de politie jacht op bem gemaakt wegens verschillende afzetterijen, die hij gepleegd had; hjj verdween echter telkens, zoodra hem de grond te warm onder de voeten werd en dook dan onder een anderen naam weder elders op. Hy sloot telkens weer een nieuw huwelijk, wanneer het geld of de goedgeefscbheid van zijn vrouw, die hy het laatst gehuwd had, ten einde was en hjj werd eerst gearres teerd, toen hy van zijn allerlaatste vrouw juweelen had weten in handen te krijgen met het dobl om met de opbrengst daarvan de kosten van het huwelijk met hare zuster te be talen. T r a g i s c h I Te München woonde een doodarme Bulgaarsche student, een zekere Oreskow. Daar de jongen zeer ijverig was, had een Bulgaarsch officier zich zyn lot aangetrokken en elke twee maanden ontving hy van dezen een postwissel van 500 mark. Deze maand nu was de postwissel uitgebleven en Oreskow, die geen cent meer bezat, besloot een einde aan zijn leven te maken en schoot zich dood. Gisterenmorgen kwam de postwissel, die vertraging had ondervonden, door dien de arme stakker was verhuisd, aan I Ietsover dierentuinen. In een Duitsch blad vinden we een en ander over Duitscho en Engelsche dierentuinen. Het aantal levende die ren in den Berlijnsehen „Zoo" bedraagt 3150, in Hamburg 2390, in Keulen 2000, in Breslau 1850 en in Frank furt 1800. Ook het aantal bezoekers in de Duitsche dierentuinen is groot. Meer dan een millioen menschen heb ben iu het afgeloopen jaar den dieren tuin van Karl Hagenbeek by Ham burg bezocht. In den dierentuin te Londen kwamen daarentegen maar 797.000 bezoekers. Nu scheelt het natuurlijk ook dat te Londen de die rentuin des Zondags gesloten is. De Berlijnsche „Zoo" telt 1400 verschil, lende soorten van zoogdieren en v0.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2