WEERBERICHT. Tliermometerstand STADSNIEUWS. AGENDA. Ingezonden. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.60 uur. De Bildt, 25 Mei 1910. Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Aberdeen, laagste 760.0 m.M. te Haparauda. Verwachting tot den avond van 26 Mei 1910. Meest matige N.-lijke tot N.O.-lijke wind. Gosteidheid vau de lucht: Licht tot hallbewolkt, droog weer. Temperatuur: Zeilde. Barometerstand re AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 24 Mei des morgens 7 uur is 66° F. alles te mogeD zeggen dat is grievend. Het gevolg hiervan zal echter zijn, dat Dr. Kuyper's volgelingen meer en meer overtuigd zullen zijn, dat niet Kuyper, zooals van de linkerzijde wordt beweerd, de natie heeft gesplitst, maar dat juist hij het geweest is die het door de liberalen afgescheurde deel der natie tot eenheid heeft weten te brengen. Spreker schreef de venijnige taal van den heer De Beaufort toe aan Kuyper- haat, omdat de liberalen overwonnen zijn en de haat van den heer Troelstra aan de beteugeling van de anarchie in 1903. Men had over den afwezigen Dr. Kuyper niet zoo mogen spreken de led6n der Kamer hebben over elkander geen controle uit te oefenen en het enquête-recht mag niet misbruikt worden. Toen spreker tot bet instellen van een ee:eraad adviseerde, heeft hij niet gedacht aan de mogelijkheid eener enquete. En ook thans hield hij vol, dat deze juridisch hier Diet oirbaar is, wijl wèi een bepaalde zaak maar niet een persoon aan eene enquête kan worden onderworpen. In de Memorie van Toelichting op de Enquêtewet staan dit uitdrukkelijk vermeld. Hoewel tegen Kuyper geen enkel bewijs is aan te voeren, en alles enkel op vermoedens berust, gaat men zelfs reeds zoover, door te beweren dat de regeering, door hem in de Grondwet Commissie te benoemen, aan de Kamer een slag in het aangezicht toebracht. Wat blijft er riep spreker met stemverheffing uit hier in de Ka mer op zoo'n wijze over van humani teit en objectieviteit Immers niets 1 niets I De heer Roodhuijzen interrumpeerde: „Windt u maar niet zoo op!" en de heer Schaper riep„Aanstellerij 1" Spreker verdedigde voorts breed voerig zijn in zijne nota aangenomen standpunt. Zijne conclusie is, dat uit alles blijkt, dat het er om te doen is om den ge- haten Kuyper te verwijderen. Ondanks het geweldig geschreeuw, dat aan de linkerzijde zal opgaan, hoopte spr. dat het Enquête-voorstel zal worden ver worpen waDt het zou hem ten zeerste grieven als voor de eerste maal het enquêterecht werd misbruikt jegens een man als dr. Kuyper. De heer Loeff erkent dat de rede van mr. Troelstra op jl. Vrijdag schit terend was en hij aanvaardt de ver klaring van dien spreker over het politieke motief van zijn optreden. Het was trouwens niet de eerste keer, dat wij dien afgevaardigde zoo zagen optreden in het belang der publieke moraliteit. Spr. herinnert bijv. aan het jaar 1903, toen ook de heer Troelstra optrad als hoogleeraar in de politieke moraliteit (eenige vroo- lykheid), toen door hem verdedigd werd het breken vaD een accoord en zelfs van een afgelegden eed. En toen was zijn groote tegenstander het object van deze enquête. Nu stelt spr. zich voor, dat de heer Troelstra reeds lang zich heeft verheugd om wraak te kunnen nemen. (Een stem: Dit is reeds in 1905 geschiedvroolyk- heid, ook bij sociaal-democraten). Spr. sluit zich verder aan bij het betoog van den heer Lohman, waar hij uiteenzette het werk, dat dr. Kuy per nu haast veertig jaar op politiek terrein heeft verricht. Dr. Kuyper verjoeg de liberalen uit het regee- ringskasteel en men mag vragen of dit niet voor altijd zal zijn. Nu is het logisch en psychologisch zeer ver klaarbaar, dat daardoor een groot ver zet tegen dien persoon ontstond bij diegenen, die verjaagd werden van het erf, dat zij beschouwden als hun rechtmatig erf en dat dientengevolge een fout van zoo iemand zoo breed mogelijk wordt uitgemeten om daaruit politieke munt te slaan en ongedaan te maken wat hij tot stand bracht. Spr. en de zijnen hebben geen oogenblik geloofd, dat de antirev. partij d°or het door mr. Troelstra aangevoerde zou zijn gediscrediteerd. De verhouding tusscheu de antirev. en R.-K. partij is er even hartelijk door gebleven. (Bravo's) De heer Tydeman is het oneens met zijn partijgenoot De Beaufort, dat men reeds genoeg weet en daar om geen onderzoek behoeft in te stelleD. De reeds bekende feiten heb ben een groote ontroering in den lande gewekt. Hoe meer meu in de details van deze zaak doordringt, hoe meer de zaak belangrijk wordt. De eisch van meer licht is een eisch van pu blieke moraliteit. Er is een tipje van den sluier opgelicht; de omvang van het gebeurde kan veel grooter zyn dan men denkt, ook om de langdurige verhouding tusschen dr. Kuyper en mej. Westmeyer. Reeds tijdeDS het Kabinet-Kuyper is aanmerking ge maakt op het gebruiken van onver antwoordelijke tusschenpersonen by het doen van benoemingen en derge lijke deze zaak komt nu iu haar volle scherpte uit. En dan zou men zich tegen verder licht verzetteD Men heeft nu dr. Kuyper een zekere ontoerekenbaarheid ten laste gelegd maar dit zal dan toch wel reeds vol doende zijn om hem niet weder de raadsman der Kroon te doen worden en daarom is het onbillijk de linker zijde te verwijten, dat dit voorstel er alleen op gericht zou zijn om dit te bereiken. De tegenstand van rechts wijst op politieke oogmerken aan die zijde, (een stem Juist). De solidariteit tusschen dr. Kuyper eu zijn partij, die spr. begrijpt, accen tueert juist dit geschil de antirev. paitij is de bindende party in de coalitie. Daardoor is deze quaestie een politieke geworden. Sinds Vrijdag heeft men ter rechter zijde getracht van defensieve offen sieve partij te worden, men heeft nieuwe niet-ernstige argumenten tegen de liükerzijde bijeengezocht. Spr. gispt deze houdiDg ODder teekenen vaD goedkeuring der linkerzijde. De heer Oosterbaan zegt, dat men nu reeds veertien dagen bezig is de politieke begrafenis van dr. Kuyper voor te bereiden Dr. Kuyper moet dood 1 (Gelach en interrupties) Niet rechts moet de onschuld van hem yewyzen, maar links moet de schuld van hem bewijzen. Ook voor spr. is geen eereraad of enquête noodigby gelooft dr. Kuyper op zijn woord. De heer de Beaufort noemt de rede van den heer Lohman zwak en weer legt de bewering, als zou hij dr. Kuyper op een ongepaste wijze hebben beje gend. Dit is te eenenmale oDjuist. De rechtsche partijen zijn meeder- heid hen in de minderheid brengen is alleen mogelijk als dr. Kuyper aan het hoofd der Regeering staat. Het is daarom onbillijk, de linkerzijde te verwijten, dat zij dr. Kuyper poogt uit te stooten, ten einde daardoor zelf weer meederheid te worden. Dr. Kuyper mist de eigenschappen van den waren staatsmanvandaar die groote naïviteit, die voldoende reden is om hem niet weer raadsman der Kroon te doen zijn. Zelfs de antirev. heer De Jong gaf toe dat dr. Kuyper van een niet- recbtsch man als Lehmann geld aan nam voor zijn partij. Zoo iets is toch verbazingwekkend. EeD enquête zou alleen een zaak, geen persoon kunnen gelden. Maar wanneer het een zittend Minister Lold, was dezelfde heer Lohman wèl voor een enquête. Daar begrijpt spr. niets van. Was de heer Lobman heden ochtend vergeten, wat hij in zijn nota geschreven had Spr.'s meening is niet gewijzigd. De redenaar heeft vroeger niet ge zegd, dat in deze zaak een tipje van den sluier is opgelicht, maar over het vreemde regeeriDgshuishouden uit den tijd van dr. Kuyper in het algemeen. Over deze zaak is spr. voldoende in gelicht. Bescherming trekhon den. De Tweede Kamer heeft het ontwerp houdende nadere bepalingen ter bescherming van trekhonden aan genomen met 5S tegen 11 stemmen. Tegen stemden de heeren Duymaer van Twist, Van Foreest, Roessingb, Van Doorn, Roodhuyzen, Treub, Teen stra, De Wyckerslooth, Smeenge, Smidt en Vorsterman van Oyen. Vaktentoonstelling voor het smidsbedrijf. Naar wy ver nemen zal er van 5 tot en met 9 Juli a.s. in de „Korenbeurs" te Groningen, een „Vaktentoonstelling voor bet Smidsbedryf" worden gehouden de eerste tentoonstelling op dit gebied in geheel Europa. Ongeveer 100 exposan ten nemen aan de tentoonstelling deel. Het doel dier tentoonstelling is„Het publiek te toonen, wat de huidige smid presteert*. Het geheel zal een aardigen blik geven op 'de tallooze brunches, waaruit het smidsbedrijf be staat en aantoonen, dat de Neder- landsche SmedeD niet zoo achterlijk zijn, als door velen wordt gedacht. Ter voorbereiding van het 13e Internationaal Congres tegen het Al coholisme, dat in 1911 in den Haag gehouden z I worden, heelt zich een comité gevormd, bestaande uit tal van Nederlaudsche dames en heeren. Hieronder komt ook de naam voor van prof. F. Kenninck alhier. Mej. M. R. Verleng, onderwij zeres aan de Chr. school te Hoeve laken, is als zoodanig benoemd te Soest. In haar plaats is benoemd de heer F. Frengen te Amersfoort. Door een misverstand deelden we in ons nummer van gisteren medë, dat de afdeeling Amersfoort der Ned. Ver- eeniging voor Volks- en Schoolbaden Dinsdag 31 Mei zou vergaderen. Een dusdanige vergadering op dien datum is echter niet uitgeschreven, wel een bestuursvergadering. In ons bericht van de U.V.V.- seriewedstrijden staat dat H.V.C. Her cules III klopte. Dit moet zyn Her cules II. De Ned. Postduivenvereeniging „De Hoop" te Weesp heeft haar pro gramma van wedvluchten vastgesteld, waarop o.a. voorkomt een tusschen- vlucht op 8 Juni van Amersfoort. In Baarn heeft heden een Amers- foorter, zekere W., die daar ventte met manufacturen, eeu bloedspuwing gekregen. Hy is in het ziekenhuis al daar opgenomen. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 26 Mei. Alg. Verg. sociëteit „Vereeniging". Buitou verantwoordelijkheid der Redactie. Amersfoort, 24/5/'10. Aan den Heer Hoofdredacteur der Eemlander. WelEd.Geb. Heer! Daar velen teleurgesteld zijn by 't aanschouwen der Komeet van Halley (zonder staart), vond ik het niet on dienstig U het volgende mede te deelen, 't welk voorkomt in een werk van den Hoogleeraar J. J. Vou Lit- truw, Directeur van het Obsei vatorium te Weenen (1845). De Halleysche komeet scheen in het jaar 1456, toen zij na aan de aarde voorbijtrok, zeer groot en helder ver licht te zyn, want de kroniekschrijver van dien tyd beschrijft haar als eene „cometahorrendae magnitudinus," (ko meet van een verschrikkelijke grootte). De staart besloeg een lengte van 60 graden. In niet veel mindere pracht ver toonde dit hemellichaam zich bjj de twee naast opvolgende verschijningen, in de jaren 1531 eo 1607. By de derde komst echter in het jaar 1682 scheen hetzelve reeds flauwer van licht en kleur, en de twee laatste terugkomsten in de jaren 1759 en 1835 onderschei den zich in dat opzicht nog veel minder. Daar nu niets van den staart zicht baar was, en naar ik meen geen der groote bladen melding maakte van de mogelijkheid, dat de Komeet zon der staart zou verschijnen, meende ik UEd. bovenstaande even te moeten mededeelen. Hoogachtend, UEd. dw. J. SPEULSTRA. Tegen wanbetalers. De middenstandsvereeriiging te Kromme nie heeft, volgens De Middenstander, een man aangesteld om klanten, die men kan missen als kiespijD, de wan betalers, te manen. Ten einde dien man een ietwat officieel uiterlijk te geven, zoo vertelt het blad verder, heelt men hem uitgedost met een groote vuurroode pet op het hoofd, waarop duidelijk te lezen staat„voor onwillige betalers." Wat geschiedt nu? Een winkelier of patroon kan met den besten wil van de wereld zijn geld van zeker iemand niet krijgen. Hy gaat naar het incasso-bureau, geeft den naam op van zijn debiteur, en het zaakje begint. Het bureau schrijft den wanbetaler aan. Een roode enveloppe, waarop het zelfde opschrift staat als van den man met de roode pet, wordt door den postbeambte bezorgd. Inhoud „wan neer u zich binnen drie dagen ver voegt bij Mlir. X. (naam van den winkelier, waar wanl-etaler in het krijt staat) ten einde of te betalen, of eene schikking te treffen, zal de man met de roode pet u in den loop van de volgende week met een bezoek komen vereeren." Slechte betaler is in de meeste ge vallen spoedig bij zyn schuldeischer, want dat de buren zien, dat de man met zyn berucht hoofddeksel aan de deur staat, daar hebben de meesten een hekel aan. Stel echter het geval, dat men aan deze waarschuwing niet voldoet. De volgende week verschijnt de ge vreesde man er. verzoekt wanbetaler heel kalm aan zyn verplichtingen te voldoen. Zoo gaat het week in, week uit, zoodat een ieder zien kan, dat die en die slechte betalers zijn de

De Eemlander | 1910 | | pagina 2