STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Thermometerstand Kerk en Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 28 Mei 1910. Hoogste barometersband 770.4 m.M. te Horta, laagste 746.2 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 29 Mei 1910. Meest matige Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 762 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. tc Amersfoort. Hoogste gisterenF. 61 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 28 Mei des morgons 7 uur is 63° F. bedoeling om het M. U. L. O. door subsidie de vleugels wijder te d en uitslaan integendeel, slechts de zorg, dat het aan het bijzonder middelbaar onderwijs te geven subsidie de be staande inrichtingen voor M. U. L. O. niet in het gedrang zou breDgen en de vrees, dat vele dier instituten zich tot H. B.-scholen zonden erkappen, zijn voor dit ontwerp de hefboomen geweest. Nu wil de Minister het rap port der Ineenschakelingscommissie afwachten, er valt veel voor te zeggen, mits er eenige kans bestaat, dat het weldra wordt omgezet in wetsontwerpen. Maar om met den door den heer De Geer in het geding gobrachten bezadigdsten afgevaardigde te spreken geen der tegenwoordige Kamerleden zal beleven, dat het stel sel der commissie in het Staatsblad komt. En toen de heer Tydeman, een verwyt des Ministers relanceerende, opmerkte, dat Zyne Excellentie in consequent bleek, wyl hij bij het M. O. bet rapport niet, by het M. U. L. O. het rapport plots wel wil afwach ten, toen bleek de stelselloosheid van het Departement wel scherp. Of nu de termyn van 1 Jan. 1910 in het ontwerp zal blijven, staat te bezien. Wy hebb >n nog geen stem vernomen, behalve die des Ministers, welke verdedigbaar acht de nieuw op te richten M. U. L. O.-scholen niet te subsidieerenmaar mr. Heems kerk zette zich schrap en scheen de kans van aanneming van het desbe treffend amendement niet te erkennen. J. J. Veeren Te Utree'it is gistermorgen op 64-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer J. J. Veeren, gemeente-ontvanger aldaar. Vrouwenkiesrecht. De Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht heeft gister ingevolge besluit van de al- gemeene vergadering, 11 en 12 Dec. j 1. te Zwolle gehouden, een adres ge richt aan H. M. de Koningin, met het eerbiedig verzoek, „spoedig een voor stel tot grondwets- en kieswets wijziging, beoogend de invoering van vrouwenkiesrecht, aan de Tweede Kamer te zenden, opdat er voortaan by de samenstelling der wetten, tot heil van ons allen, mannen en vrou wen, ook rekening gehouden moge worden met de zedelijkheidsbegrippen en de rechtsovertuiging van de vrouwe lijke helft van het Nederlandsche volk." Voorts een adres aan de Tweede Kamer met het dringende verzoek, een voorstel tot grondwets- en kies- wetswyziging, ten einde te komen tot de invoering van vrouwenkiesrecht, voor te dragen, De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze provincie bij schryven van 23 Mei 1910, 3e a/d. no. 1007, hem zijn voornemen heelt medegedeeld Woens dag den 8 Juni a.s. aan deze gemeente een bezoek te brengen en dat zy, die Zijne Hoog EdelGestrenge wenschen te spreken of hunne opwachting wen schen te maken daartoe van 10^ tot 12-J uur ten Stadhuize in de gelegen heid zullen woiden gesteld. Een ieder, die ten audiëntie wonscht te komen wordt beleefd verzocht vóór Dinsdag 7 Juni des middags 12 uur naam en kwaliteit of corporatie op de daartoe bestemde lyst ter Gemeente secretarie in te schrijven. Maandag 30 Mei a.s. zal door de Amersfoortsche muziekvereeniging, diréeteur Den Heer J. A. Jochems, een concert worden gegeven in het plantsoen. Aanvang 8 uur. „Oude liefde roest niet" kunnen ook de Ulrechtsche vesting artilleristen zeggen, nu zy zijn aangewezen om in de eerste helft der maand Juni en in Augustus wederom schietoefeningen te houden op de Zeister heide. Daar toch ter plaatse waar eens het be roemde kamp was te vinden, zoogoed als vereeuwigd in het bijna klassieke „strijd broeders voor het laatste en we gane naar de kamp van Zeist" daar oefenden zich vele jaren achter een de Vesting-artilleristen in het schieten, totdat in het midden der zeventiger jaren, de invoering van bet stalen geschut, een grooter schietplaats noodzakelyk maakte. Zoo moest het schynen alsof in 1876 voor de laatste maal de kogels en granaten werden geslingerd over de heidevlakte, die eens de troepen van Marmont her bergden. Maar zoo zal het dan niet zijn. Het bleek toch noodig de vesting artillerie nog meer te oefenen in het heusche schieten, dan in het kamp van Oldebroek het geval kan zijn. De Zeis ter heide nu, is nog altijd zeer geschikt voor oefeningen op kleinere schaal en vurende met lichter geschut, be hoeft de onveilige strook niet te groot te wezen. Reeds worden de kanonnen, mor tieren en mitrailleurs gereed gehouden om over enkele dagen naar het Ryks- terrein bij Kampoord te worden ver voerd waar schietende batterijen haar vuur, in de richting der pyramide van Austerlitz, zullen openen, ni op 8 Juni en enkele volgende dagen. De heide in die buurt is alsdan onveilig, zóó onveilig, dat men er zich niet zonder Ie. ensgevaar kan wagen de militaire autoriteiten zullen met waar schuwingsborden en posten dit terre n afbakenen. De roode vlag op de ijzeren toren en Eifeltoren in klein for maat stemme dan voorts ieder tot voorzichtigheid. Ook wordt ten ernstigste gewaar schuwd tegen het oprapen van niet gesprongen projectielen. Deze toch zijn in de behandeling uiterst gevaar lijk, omdat schokken of stooten ze onmiddellijk tot springen kunnen bren gen, terwijl zelfs deskundigen het wel laten ze te ledigen, ze worden op ndere wijze door de artilleristen on schadelijk gemaakt. Een ieder en een iegelijk schuwe die dingen, want zou men het er op wagen, ze mede te nemen, de strafrechter zoude er zich mede bemoeien, immers die projectie len en ook de scherven, enz. zijn en blijven Rijks eigendom en mogen niet worden medegenomen. Een buffetjuffrouw, die eerst eenige dagen geleden in betrekking is gekomen in „Café Centraal" alhier, zou hedenmiddag op de tweede ver dieping iets opbergen in een kast, toen ze op een met matglas gedekten koekoek ging staan. Ze zakte er door heen en plofte in de benedenzaal neer, met het ongelukkig gevolg, dat ze een been brak en eenige wonden bekwam. Arts Morren verleende de eerste ge- kundige hulp waarna zy naar het St. Elizabeth's gasthuis werd over gebracht. Aan den Raad onzer Gemeente is het volgende adres verzonden „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de bond van Nederlandsche Gemeente werklieden Afdeeling Amers foort dat hij Uwen Raad beleefd maar dringend verzoekt, wel te willen be sluiten tot een spoedige behandeling en vaststelling van het reglement, regelende de rechtspositie van de werklieden in dienst der Gemeente Amersfoort. Dat hjj ter nadere motiveering van dit verzoek de eer heeft te ver wijzen naar bijgaande memorie van toelichting. Tevens neemt hy deze gelegenheid te baat, nogmaals by Uwen Raad aan te dringen op de toegezegde nieuwe loonregeling, aangezien de oude als geheel onvoldoende moet worden beschouwd." Bij dit adres is de volgende memo rie van toelichting gevoegd. Het zy adressant vergund, beleefd onder uwe aandacht te brengen dat nu reeds ruim drie jaar gewacht wordt op de regeling en vaststelling der woon plaats voor waarde waarop de werk lieden in dienst der gemeente Amers foort hun arbeid hebben te verrichten. Zoowel door de organisatie als door Raadsleden is meermalen op spoed aangedrongen en in een der laatst gehouden Raadszittingen werd door uwen voorzitter de stellige verzeke ring gegeven dat de behandeling spoe dig kon worden tegemoet gezien. Het behoeft zeker geen betoog dat de werklieden, die reeds gedurende langen tyd verbetering van hunne arbeids voorwaarden tegemoet zien, met blijd schap kennis namen van deze mede- deeling, opdat nu eindelijk aan hun reeds lang gekoesterden wensch zou worden voldaan. Telkens weer keken zij de verschillende raadsstukken na, maar telkens werden zy teleurgesteld van daar dan ook dat zy nogmaals meenen een poging te moeten doen hun zoojlang gekoesterden wensch in vervulling te zien gaan. Zy meenen zulk door dit adres te mogen doen eu spreken daar bij den wensch uit dat hun verdere teleurstelling en langer wachten zullen worden be spaard. Zij vertrouwen, dat de Raad het groote belang dat voor de werk lieden in dienst der gemeente in de regeling der rechtspositie gelegen is, zal beseffen, dat de Raad zal in zien dat de verbetering der arbeids voorwaarden geheel afhangt van een spoedige behandeling dezer zaak en daarom verzoeken zy U dringend het geduld der werklieden niet langer op de proef te stellen. Er zal zeker niet kunnen worden beweerd dat de werk lieden in dienst der gemeente niet lang en geduldig hebben moeten wach ten, laat men daaraan eens een eind maken. Daarmee vergen zy zeker niet te veel van de goedheid en voortvarend heid van de leden van uwen Raad. PREDIKBEURTEN Zondag 29 Mei 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Dr. H. J. Toxopëus, Evang. Luth. pred. te Harlingen. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 1G-J uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persynstr. 1. Geen dienst. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zjjn ver trokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 18 Mei tot en met 24 Mei 1910. GEVESTIGD. J. H. H. Ihns, van Amsterdam naar Vlasakkerw. 1. W. van de Bunt, van Njjkerk naar Zog straat 49. G. Kuit, van Nijkerk naar Utrechtsche- weg 65. J. van de Broek, van Leusden naar Leus der weg 74. B. M. Boom, van Amsterdam naar Utrechtschew. 70. E. Roest, wed. P. H. Olydam, van Haarlem naar Westerstraat 107. A. Breuer, echtg. van G. van de Laar, van Fak-Fak (N. Guinea) naar Stations straat 15. W. M. Droog, van le Kazernestr. 13 naar Hessenstr. 13. M. H. Oosterbroek, van Apeldoorn naar Soesterw. 61. G. A. Fabius, wed. mr. H. Wesseling, van Hilversum naar Paulus Buyslaav 4. D. J. Bosman, van Hilversum naar Paulus Buysl. 4. M. G. B. Hessing, van Utrecht naar Schimmelp.str. 40. A. M. S. Roodenrijs, van Baarn naar Zuidsingel 44. M. C. de Boer, van Bovenkarspel naar Zuidsingel 44. J. A, Nijenhuis, van Lichtenvoorde naar Zuids. 44. E. M. Bruning, van Soest naar Zuids. 44. A. M. Kleve, van Zelhem naar Zuids. 44. J. H. J. Janssen, van Enschedé naar Zuidsingel 44. E. G, M. Overmars, van Zwolle naar Zuidsingel 44. H. Weyermars. van Wij he naar Zuid singel 44. B. A. M. Leyen, van Alkmaar naar Zuidsingel 44. G. M. Ticheler, van Alkmaar naar Zuidsingel 44. F. Landmeier, van Haarlem naar Var kenmarkt 3. C. Smit, van Schoten naar Varkenm. 8. N. van der Wacht, wed. Nolton, van Den Haag naar Utrechtschestraat 32. F. J. Ketelaar, van Den Haag naar St. Andriesstr. 15. C. Louwerse, van Grypskerek naar Utrechtschew. 119. J. Brieko, van Utrecht naar Langestr. 37. W. H. Roelands, van Baarn naar Utrechtschew. 83. J. W. Kraanen, van Hoorn naar Ko ningstraat 3. M. H. van Vulpen, van Maarn naar Zuidsingel 42. VERTROKKEN. J. W. Boog, van Soesterweg 246 naar Soest. P. van Barreveld, van Utrechtschew. 64 naar Utrecht. A. P. Blok, van Achter 't Oude Stadh. 5 n. Rotterdam. B. Christ en gezin, van Groote Nachte gaalstraat 12 naar Leusden. J. Vonk, van Langestr. 97 naar Arnhem. P. J. Koning, van Arh.str. 24 naar 's-Graveland. D. J. W. van Tellingen, van Utr.weg 36 naar Baarn. P. B. Marinus, van P. Bothstraat 25 naar Amsterdam. J. de Mots, van Wolferstraat 8 naar Delft. W. F. H. Kretschmar, van Langestr. 39 n. Amsterdam. A. W. van der Heijden, van Kamp straat 74 naar Amsterdam. C. T. Bodefee, wed. G. J. H. van Dijk, van Muurhuizen 117 naar Utrecht. C. G. Kammerer. van Soesterstr. 81 n. Oud-Beierland. R. W. de Haas, van Langestraat 87 naar Velp. A. P. Derksen, wed. J. Enserink, van Aldegondestraat 37 naar Utrecht. T. E. M. Overmars, van Zuidsingel 44 naar Zwolle. G. Berns, van Utrechtschestraat 44 naar Cleve. M. A. den Hartog, van Achter Luiaard 36 naar Deventer. W. L. Bakkeren, van Aldegondestraat 9 naar Besoyen. M. E. van den Berg, van Arnh.w. 164 naar Leusden. C.'.van Wessum, van Teutstraat 17 naar Druten. H. van Huik, van Bloemend.str. 40 naar Hoogland. A. Diters, van Appelmarkt 19 naar De Bilt. M. W. van 't Wel, echtg. van J. Va- cans, van Hoogeweg 23 naar Jutphaas.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2