UIT DE PERS. STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Tbermometerstand BINNENLAND. Kunst en Wetenschap. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 1 Juni 1910 Hoogste barometerstand 762.3 m.M. te Horta, laagste 742.3 m.M. te Christiansund. Verwachting tot den avond van 2'Juni 1910. Meest matige Z.lijko tot Z-.W.lijke wind. Gosteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, mogelijk regen of onweer. TemperatuurWarmer. Barometerstand te, AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. te Amersfoort. Hoogsto gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 54 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 1 Juni des morgens 7 uur is 59° F. TURKIJE. De ontwapening der Arnauten wordt voortgezet. Die der dorpen in de om geving van Prisjtina en Drenitza is geëindigd, op 't oogenblik wordt ze nog bij Podrimar doorgevoerd. In Prisjtina alleen zijn 15.000 ge weren aan de bevolking ontnomen. De tot het inrukken in het gebied van Djakowa bestemde troepen zijn in drie kolonnes verdeeld. De opmarsch zou heden geschieden en wachtte nog op de aankomst van 5 redif-bataljons, die het Labdal ontwapenden. Ofschoon men eerst geen tegenstand verwachtte, scbynt de Turksche re geering door berichten van spionneD tot andere gedachten gekomen te zyn. De Arnauten moeten in die streek verschansingen opgeworpen en zelfs de straten van hun stadjes verbarri- cadeerd hebben. Men wil nu door 't oprukken van de groote troepenmacht den Albaneezen den moed benemen den strijd aan te binden. Volgens mededeeiingen van den mi nister van oorlog en de commandee- rende generaals begint nu het meest belangwekkende gedeelte der pacifi catie, die nog een maand kan duren. FRA> KRUK. Bjj de jongste verkiezingen in Frankrjjk werd de burgemeester van Eraville door een kiezer in het stem bureau met een revolverschot gedood. De doode werd algemeen en naar het schijnt met recht voor den minnaar van de vrouw van den moordenaar, een zekere Dallemagne, gehouden. Dallemagne verheugde zich van oudsher in de achting van al zijn medeburgers. Zij hebben van deze gevoelens een sprekend getuigenis afgelegd. Dallemagne, die, zooals ieder begrijpt, niet candidaat was, is bjj eerste stemming tot plaatsvervanger van ZjU slachtoffer gekozen. Kwartjesvinders. De di rectie der H. IJ. S. M. heeft het per soneel aangeschreven om met alle ten dienste staande middelen te trachten een einde te maken aan de practyken der zg. kwartjesvinders. Voortaan moet de afgifte of ver lenging van bestaande abonnementen aan bekende kwartjesvinders worden geweigerd. Daar zij dan met tienrittenboekjes of gewone plaatsbiljetten zullen gaan reizeD, moet het treinpersoneel te hunnen opzichte zooveel mogelyk ge bruik maken van de bij artikel 12 van het Algemeen Reglement voor het Vervoer op de Spoorwegen gegeven bevoegdheid, om aan hen hunue plaat sen in de treinen aan te wyzen en met de meeste beslistheid te vorderen, dat zij die aanwyziog volgen. Weigeren zy hieraan te voldoen, dan moeten zy niet alleen niet tot den trein worden toegelaten, doch ook an het station worden verwijderd, waar toe zoo noodig de hulp der po'itie is in te roepen. Geven zjj gedurende den rit aan leiding tot klachten van het publiek of pen-oneel, hetgeen gewoonlijk ge schiedt door dreigen of schelden, dan moeten zij onverbiddellyk op het eerst volgende station, waar de trein stopt, uit den trein en van het station wor den verwijderd. Zoo mogelijk moeten namen van getuigen worden opgenomen. Eindelyk wordt een correct, doch beslist optreden aan stationschefs en treinpersoneel aanbevolen. V r ij z. - D e m. Bond. In de jl. Zondag gehouden Hoofdbestuurs vergadering van den Vryz.-Dem.Boud zyn benoemd tot voorzitter van het Hoofdbestuur de heer Herman Snij ders te Middelburg, tot ODd6r-voor- zitter pof. dr. D. Van Embden te Amsterdam, en tot penningmeester mr. J. A. Van Gilse, de Carpentier- straat 10, alhier. Gedistilleer d-v e r b r u i k. De hoeveelheid gedistilleerd ad 50°/0 in 1909 per hoofd der bevolking ver- accjjnsd, heeft, naar het Centr. Bureau van den Volksbond tegen drankmis bruik ons meldt, bedragen 6.932 Liter als cyfer de bevolking aangenomen dat van 1 Jan. 1909, of 5,825.198. In verband met het feil, dat, ten gevolge der wet van 4 Dec. 1909 (Stbi. 375) tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd in het laatst van dat jaar groote hoeveel heden gedistilleerd zyn veraccynsd, die eerst in 1910 zijn geconsumeerd, woidt er op gewezen dat alle beschou wingen betreffende het verbruik van gedistilleerd per hoofd der bevolking, uitgaande van het hierboven vermelde cijfer, in dit geval waardeloos zijn. POLITIEK CHRISTENDOM. De Haagsche correspondent van het Hbl. schrijft: Zoo nu en dan krygt men eens, door 't eene of andere curieuse ver schijnsel, een bijzonder duidelijk in zicht in de diepte van het bederf dat, ten gevolge van dr. Kuypsr's politi- seeren met het Christendom, is in gevreten in breede kringen van ons volk. Het onderstaande schrijven, dat wij ontviogen en dat afkomstig is van iemand die niet tot dr. Kuyper's kerk zegt te behooren, maar tot de Ned. Hervormde (doch men bedenke wel dat bv. de heer Talma óok nog Ned. Hervormd is) toont hoever het geko men is met de hoovaardige zelf genoegzaamheid, den waan van een uiterkoren volk te zijn, èn met de persooDSvergoding, die de heer Kuyper onder zijn politieke christenen stelsel matig heeft aangekweekt. We zijn er vast van overtuigd, dat de krasse uiting van een en ander in dezen brief volkomen weergeeft wat duizenden Kuyperianen denken. De brief luidt als volgt Amsterdam, 27 Mei. Geachte Heer, „Te tien dage werden Herodes en Pilatus vrienden, daar zij te voren vijanden waren." Wanneer was dat? Toen het er cm ging Christus aan het Kruis te slaan. O, zy hadden te voren niets met elkaar op, maar nu het er om ging den verachten Nazirener te bespotten, nu reikten zij elkander de hand. Zoo ook gy met de socialisten, met name Troelstrawat hebt ge hem omhoog gestoken om zyn dappere daad van Christusvervolging. O! maar dat vindt ge belachelijk is Kuyper dan Christus Neen, hij is een zondig raensch, met groote ge breken (voor mij, als lid der Herv. Kerk niet sympathiek), maar hy is een opsr.lyk belijder van den Chris tus, en omdat de Verheerlijkte Hei land buiten u lieder bereik is, koelt gij uw woede aan Zijne belijders. En, gelukkig 1 nu was er houvasthy, dr. K., schijnt werkelijk iets gedaan te hebben dat niet geheel in den haak is, misschien niet erger dan voorgan gers van hem ook deden, (want och, Herodes er. Pilatus, d.i. Troelstra en gij, weten wel wat er van die rein heid der politieke zeden aan is), maar nu kan men zyn hart eens luchten. Tot hoelang? Arme man I totdat de dood in uwe vensteren klimt, en dan? dan zult ge voor den Rechterstoel van Chris tus gesteld worden en de geduchtheid der waarheid moeten ondervinden van dat woord „Die Myn volk aan raakt, raakt Mijn oogappel aan I" Of Hy dan de zonden Zyner belij ders hier niet bezoekt? O, zeker, maar dat is Zijn zaak, en niet de uwe of uwer vrienden. Hy weet wel dat Zyn volk, Zijn belijders voor wie Hjj stierf, geen heiligen zyn, maar heel gewone menschen, d.i. groote zonda ren. Stoot gy u daar nu den kop aan stuk, dat Hij zulke menschen zich niet schaamt, broeders te noemen; te laat zult ge het u beklageD, waD- neer ge al die slechte menschen zult zien in de Heerlijkheid, en u, brave man, ijveraar voor reine zeden, bestrij der der zonde (in anderen), met al uwe vrome vrienden buitengesloten, en ter helle verwezen. O, foei, wat een ouderwetsche uitdrukking I Ja, dat baat u niet, binnen wie weet hoe 'n korten t(jd zult gij (ten zij ge u bekeert) ondérvinden dat die ouderwetsche uitdrukking een vreese- lijke werkelijkheid in zich bevat. Achtend en Heilwenscbend, Uw dw. De brief was voluit ondei teekend. Daar wij echter niet wisten of publi catie door den schrijver was gewild, vonden wij geen vrijheid, den naam er onder te laten. Ons komt dit epistel een merkwaar dig document voor, een treffend voor beeld van dr. Kuyper's gevaarlijke demagogie. Want welk een treurig geestesbe- derf spreekt uit deze woorden van een armen zeloot TIEN BRIEVEN aan zenuw lijders. Baarn Hollandia-Druk- kerij 1910, f0,40. Een hersteld zenuwlijder, die voor heen bij het onderwijs werkzaam was, vertelt hierin op aangename wijze zijn ervaringen tijdens zyn ziekte opgedaan en geeft tenige practische wenken in den „strijd om de gezond heid". In de brocburenreeks Levens vragenis bij de Hollandia-Drukkery te Baarn verschenen een bewerking uit het Duitsch Van Newest's geschrift „Die Gravitationslehreein lrrtum van de hand van Dr. A. J. C. Snijders. Deze studie tracht een finale opruiming te houden onder de tot nu toe gel dende leerstellingen omtrent de zwaar tekracht, die ons van der jeugd af als dogma's zijn ingepompt. Newest waagt een poging om van de verschijnselen der zoogenaamde „zwaartekracht" een geheel nieuwe verklaring te geven en die meer in overeenstemming te bren gen met tal van bekende natuurver schijnselen. BLOEMENSPORT door A. G. E. Hoyer f0.50. Van den uitgever H. P. ter Braak te Deventer ontvangen we een handig boekje voor bloemenliefhebbers, die, buiten wandelende, gaarne wat meer aandacht wenschen te schenken aan Flora's kinderen, dan gewoonlijk het geval is „BloemeDsport" van A. G. E. Hoyer geeft door handige en bekkopte indeeling aan amateur-botanici een gemakkelijke gelegenheid om zich op de hoogte te stellen der meest voor komende gewassen. De le luitenant J. E. Haitsma Muiier, van het le reg. veld-artillerie te Amersfoort, wordt 6 Augustus ge detacheerd in de legerplaats bij Olden- broek als commandant der trein-af- deeling. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen voor onderwijzeres mej. Ch. Mulder. Eeu gepens. militair uit Amers foort, thans reizend koopman, die nog eenige dagen hechtenis tegoed had, werd in een logement te Apeldoorn aangehouden, en is tot het ondergaan zyner straf naar Zutphen overgebracht. De Amersfoortsche tram ver voerde in de afgeloopen maand Mei 11859 passagiers, d.i. 199S meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar, toen dit aantal 9861 bedroeg. De op brengst vervoer was f 594.40 tegen f498.05 in Mei 1909, alzoo een ver meerdering met f 96.35. De totale op brengst was vorig jaar echter f2.05 meer dan nu, nl. f652.65 tegen f 650.60 over de afgeloopen maand. De dag- kilometeropbrengst daarvan was f 11.65 tegen f 11.69 in het vorig jaar. De heer W. H. Tick, onderwij zer aan de openbare lagere school 2e soort alhier, staat no. 1 op de voor dracht ter benoeming van een onder wijzer bjj het openbaar lager onder wijs te Haarlem. We vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende adver tentie, omtrent het toelatingsexamen voor het gymnasium. Het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente vergadert Vrijdag a. s. ter verkiezing van ouderlingen, wegens periodieke aftreding van de heeren F. Wesseling en J. van Apeldoorn J. Lzn., en bedanken van de heeren J. H. Boks en J. Klink, en van diakenen, wegens periodieke aftreding van de heeren R. van Dyk en P. van Veen Jr., en bedanken van den heer J. E. van Nie. Moord te 's-G ravenhage. Een 23-jarig meisje G. S., afkomstig uit Doesburg, doch sedert een paar jaren in dienst bij de familie Voor hoeve te 's-Graveuhage, woonde met deze familie sinds een paar weken in eene woning aan de Luiksche straat. Nadat het meisje Maandagmiddag om streeks 4 uur met een kinderwagen en 4 kinderen van genoemde familie was uitgegaan, werd op korten afstand van haar woniog, nl. in den Badhuis weg, onverhoeds door een ongeveer 35-jarig manspersoon een revolver schot op haar gelost. Zy viel onmid dellijk neer en bleek terstond over leden. De dader richtte daarna het wapen op zich zelf en verwondde zich ern stig aan het hoofd. Dr. Keuchenius en een paar verpleegsters uit diens nabijgelegen inrichting voor zenuw lijders verleenden hem hulp. De kinderen waren van schrik weg- geloopen en werden voorloopig in de inrichting opgenomen. De verwonde dader is later per automobiel naar het gemeentezieken huis in den Haag overgebracht, ter wijl het lyk van het slachtoffer naar

De Eemlander | 1910 | | pagina 2