is het 10 pCt. dividend van ons brood, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. HET VOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. 128. ZATERDAG 4 JUNI 1910. 7e JAARGANG BINNENLAND. FEUILLETON. Quinnion de Philosoof. binnenland. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLAN Hoofdredacteur B» 8. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar mot geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. 11.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. Van 1 Bui ton PRIJS DER AD VERTEN TIEN tot 5 regels 1 0.40. Voor icdcren regel meer 10.0S. het Kanton Amersfoort por regel fO.10. Bij abonnement belangrijke korting.j Tot plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten hot kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advortentiobureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. DE UITSLUITING IN HET BOUW VAK IN DUITSCHLAND. De van regeeringswege iugeleide onderhandelingen om tot een compro mis te komen in den strijd in het bouwvak, hebben geleid tot het op stellen van een ontwerp-overeenkomst, door drie door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken daartoe uit- genoodigde regeeringscommissarisen. Beide partijen moeten voor 6 Juni een beslissing nemen. Wordt het ontwerp aangenomen als grondslag voor verdere onderhande lingen door de plaatselijke werkgevers- en arbeidersorganisaties, dan moeten laatstgenoemde onderhandelingen op 13 Juni geindigd zijn. Op 15 Juni moet de uitsluiting worden opgeheven. Zijn er dan nog twistvragen, die niet kunnen worden opgelost, dan moet een scheidsgerecht uitspraak doen. De ontwerpovereenkomst bevat nu in hoofdzaak de volgende bepalingen: De arbeidstijd zal overal gelijk blij ven aan dien, welke vóór de uit sluiting bestond. Alleen daar, waar deze arbeidstijd langer was dan tien uur per dag, zal hij tot tien uur worden verminderd. Het loon blijft evenzoo gelijk aan dat hetwelk voor de uitsluiting werd betaald. Ook stukwerk zal mogen worden gegeven en de daarvoor geldige ta- rie- en moeten binnen 6 weken met onderling goedvinden zijn samenge steld. Er zullen geen slachtoffers mogen worden gemaakt. De werkgevers zullen vrij iQ het aannemen van het personeel, maar het lidmaatschap van eenige organi satie mag geen motief tot uitsluiting of ontslag zijn. Alle geschillen zullen worden on- VAN GUY BOOTHBY. 75) Nooit meor had ik zoo iets on dernomen en ik vertrouw, dat ik het nooit weer doen zal. Ik werd gekweld door hevige angst over Quinnion, en vervolgd door de herinnering aan het hevig beangste meisje, dat wj in het hotel hadden achtergelaten. De klau tering zelfs was er een, die het uithou dingsvermogen van menig man, die trotsch is op zijn bekwaamheid in het klimmen, te boven zou zijn ge gaan. De mist was zóó dicht, dat ik mij voortdurend met verbazing afvroeg, hoe het mogelijk was, dat onze gids den weg kon vinden. Telkens booger klommen wij, totdat het scheen of er nooit een eind zou komen aan die klimpartij. Plotseling bleef onze gids derworpen aan een verzotningscom- missie, die uit een gelijk aantal ar beiders en werkgevers is samenge steld. Kan de commissie niet slagen in het uit den weg ruimen der geschil len, dan zullen deze worden onder worpen aan het centraie scheidsge recht. De overeenkomst wordt aangegaan tot 31 Maart 1913. Aan deze ontwerpovereenkomst is door de commissarissen een model toegevoegd van een arbeidscontract, zooals dit voor plaatselijke overeen komsten gewenscht is. Met eenigen goeden wil kan thans aan den strijd een einde worden ge maakt. Geschiedt dit niet, dan blijft de strijd niet tot de bouwvakken be perkt en dan zal de publieke opinie zich keeren tegen de partij, door wier onverzettelijkheid het herstel van den vrede onmogelijk is gemaakt. FRANKRIJK. Uit Versailles is een compagnie spoorwegtroepen van de genie naar het Zuiden gezonden, om het verkeer op de Zuiderspoorwegen gaande te houden. De stakers, 1250 in getal, brengen eenige zeer ernstige en alleszins ge gronde grieven te berde. De loonen zjjn belangrijk lager dan bij de groote maatschappijen. De machinisten ver dienen niet meer dan 140 frc. per maand, hetgeen voor een land, dat de twijfelachtige voordeelen der protectie geniet, een zeer laag loon genoemd mag worden. Ook met de vrije dagen is het droevig gesteld. Er zijn er, die 60 dagen werken, zonder een rust dag. Intusschen zijn de stakers van plan zich absoluut kalm te houden. Van sabotage willen zij niet hooren, en zij noemen de militaire bescherming van de lijnen, een absoluut overbodigen maatregel. De prefect van Nice heeft de af gevaardigden der stakers in de gelegen heid gesteld te overleggen met een vertegenwoordiger van de te Parijs gevestigde directio. DUITSCHLAND. Toen de regeerende vorst van Lippe Detmold zich met zjjn jongsten broe der Prins Julius per automobiel naar de badplaats-Meinberg begaf, werden in de buurt van het dorp Schöne- mark door Italiaansche arbeiders stee- nen naar den auto geworpen. De vorst werd niet geraakt. Prins Julius kreeg een onbeduidende schram aan het hoofd. De dader is bekend. AMERIKA. Bijna alle spoorwegen in het Noorde lijk gedeelte der Unie, van den Atlan tischen tot den Stillen Oceaan, hebben aan de Interstate Commerce Commis sion kennis gegeven, dat zij van plan zijn verhoogde vrachttarieven op koop waren in te voeren, die begin Juli in werking zullen treden. De beambten der Interstate Commerce Commission verwachten, dat binnen enkele dagen nog andere verhoogde vrachttarieven ingediend zullen worden. De vracht- verboogingen zullen op deze wijze algemeen worden. De procureur-generaal Wickersham weigerde zich uit te laten over de maatregelen, die hij zal nemen in ver band met het voornemen der spoor wegen om de verhooging der tarieven door te drijven. CHINA. Het departement van Buitenland- sche Zaken te Washington verneemt, dat de Nanking proclamaties zjjn aan geplakt, die oproepen tot vreemdelin- genmoord en v rnieling van de eigen dommen der vreemdelingen. De consuls te Nanking dringeu aan op vertrek van de vreemdelingen. DeEeds-quaestie. 0pd6 volgende vraag van den heer Roes- singh omtrent regeling van de eeds- quaestie beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 Flinke dépötbouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag oen dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. staan en vroeg mij fluisterend, te luisteren. Wjj deden dat, maar voor 't oogen- blik was het eenige geluid, dat onze ooren bereikte, het druipen van vocht uit een rots vlak bij, en het spook achtig gehuil van een nachtuil wat verder den heuvel af. Toen, plotseling, trok de mist even op en kwam de maan door de wolken kijken. Wij stonden aan den voet van een hoogo rots, op welks hoogste puut twee gestalten elkaar in doodelijke omarming omvat hielden, terwij', een derde zijn uiterste best deed, in de hoop hen te bereiken vóór het te laat zou zijn. Zjjn verlangen werd niet verwezenlijk, want toen hij nog ongeveer acht meters van hen af was, waren zij vlak bij den rand gekomen, zwaaiden daar een oogenblik heen en weer en toen nog altijd elkaar vast houdende, verloren zij hun evenwicht en vielen naar beneden op het kleine plateau, waarop wij stonden. Grigson en ik waren,de eersten, die ons rekenschap gaven van het ver schrikkelijke, dat gebeurd was. Wij snelden toen naar de plek, waar de twee mannen naast elkaar lagen. Bei den waren bewusteloos, en voor het oogenblik dachten wij, dat zij dood waren. Gelukkig hadden wij een lan taren meegebracht, en ik had de voor zorg genomen, een fleschje brande wijn in mijn zak te steken. Feversham was de eerste, die zijn oogen opende. Of hij mij al dan niet kende, zou ik niet hebben kunnen zeggen, maar toen ik wat brandewijn in zijn keel had gegoten, vond hij voldoende kracht om tot mij te spre ken. Laat mij maar aan mij lot over, zei hjj, ik heb afgedaan, en heb je hulp niet noodig. Ik maande hem aan stil te blijven liggen en niet te spreken. Dat kon hjj later doen, als bij sterker was. Sterker, mompelde hij. Je weet even goed als ik, dat ik nooit sterker zal worden. Ik heb ditmaal heelemaal afgedaan. Ik geloof, dat ieder botje in mijn lichaam gebroken is. Geef mij nog wat brandewijn. Ik voldeed aan dit verzoek, waarna hij zijn oogen sloot en zwaar lag te hijgen. Te trachten hem vaudaar te verwijderen stond gelijk met zijn ein de te verhaasten, dat was duidelijk. Ik liet hem iiggen en ging naar den armen Justus, die nog bewusteloos was. Alphonse riep mij weer aan de zijde van mijn neef terug. Hij was nog bij kennis, maar het was gemak kelijk te zien, dat hij beel snel ach teruit ging. Alles is nu voorbij m6t mij, zij h;i op zwakken toon. J(j schijnt toch het laatst te zullen lachen. Dat is de oorlogskans. Ik meende alle kaarten in handen te hebben, maar jij bent me de baas geweest. Geef mij nog wat brandewijn, en ik zal mijn best doen een koop met je te sluiten. Ik gaf hem nog wat alcohol, en voor het oogenblik werd zijn stem wat sterker. Als ik je een dienst bewijs, wil jij er dan wederkeerig mij een bewij zen Dat hangt er van af, wat het is, antwoordde ik. Maar het is wel mogeiijk, dat ik mijn best zal doen je verzoek in te willigen. (Slot volgt.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1