WEERBERICHT. STADSNIEUWS. AGENDA. Kerk en Sehoolnieuws. Uit de Omgeving Ingezonden. ALLERLEI. Stoom vaartbericli ten. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 4 Juni 1910. Hoogste barometerstand 775.5 m.M. te Horta, laagste 751.8 m.M. te Bodö. Verwachting tot den avond van 5 Juni 1910. Zwakke veranderlijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen of onweer. TemporatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. ïherwomet°rstand te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurF. 71 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 4 Ju ui des morgens 7 uur is 64" F. .Oordeelt de Regeering niet, dal na liet laatste arrest van den Hoogen Raad in zake het afleggen van een eed of belofte, de regeling van de eeds- quaestie zoo urgent is geworden, dat wetswijziging te dier zake zeer drin gend is beeft de Minister van Bin- nenlandsche Zaken geantwoord „In antwoord op uw schrijven van 25 Mei 1910, No. 168, heb ik de eer u te berichten, dat de Regeering ten aanzien van de in dat schrijven be doelde aangelegenheid, hare gedrags lijn eerst zal kunnen bepalen na ge zette overweging van het arrest van den Hoogen Raad, waarvan zij tot hiertoe nog slechts door een bericht iu de dagbladen heeft kunnen kennis nemen." Octrooiwet e n B akker s- w e t. Naar „De Ned." verneemt, zal de behandeling der Octrooiwet nog in deze zitting der Kamer plaats heb ben. Daarentegen zal, volgens ge noemd blad, de Bakkerswet niet meer iu behandeling kunnen komen. De heer Lobman kan het weten, alsol hij de president zelf ware. Deze berichten zullen dus wel juist zijn. Naar wy vernemen, heeft het Be stuur van Amicitia besloten, er voor taan meer nauwlettend op te doen toezien, dat het terras, bij muziekuit voeringen, niet wordt bezocht door personen, welke hiertoe niet gerech tigd zijn. In verband hiermede is het misschien niet ondienstig eens iu herinnering te brengen, dat stadgenooten alleen bin nen bet eerste jaar na hun vestiging alhier kunnen geïntroduceerd worden, en dan slechts voor hoogsleus éen maand, en dat zoons van leden en leerlingen van inrichtingen van on- deiwys, die den 18-jarigen leeftijd heb ben bereikt, als zomerlid kunnen worden aangenomen. Bij onderhandsche aanbesteding is aan den heer L. van Wijngaarden opgedragen het schilderwerk van 12 woningen aan de Westerstraat. Naar wjj vernemen zal in elk dezer woningen, die gebouwd worden voor rekening van mej. E. Middelburg, een badge'egenheid worden aangebracht. De Burgemeester van Amersfoort-, noodigt allen, die niet op de laatst- vastgestelde lijst van k ezers voor de Kamer van Koophandel te Amersfoort voorkomen, maar aanspraak kunnen maken om op de nieuwe kiezerslijst te worden geplaatst, uit daarvau vóór 1 Juli aanstaande ter Secretarie aan gifte te doen op aldaar verkrijgbare formulieren. Alleen zij kunnen genoemde aan spraak maken, die voldoen aan de beide volgende vereischten A. Men moet kiezer zijn van leden van den -Raad der gemeente Amers foort. B. Men moet te Amersfoort bestuur der of mede-bestuurder ziju en ge durende ten minste twaalf achtereen volgende maanden zijn geweest van een bedrijf van handel of nijverheid. Het kiescollege der Ned. Her vormde gemeente alhier vergaderde gisteravond ten getale van 53 leden voor de vervulling van zeven vacatures in d;-n kerkeraad te weten vier in het college van ouderlingen, door pe riodieke aftrediDg van de heeren P. Wesseling en J. van Apeldoorn J.Lz. en door het bedanken van de heeren J. Klink en J. H. Boks; verder drie in het college van diakenen, door periodieke aftreding van de heeren R. van Dijk en P. van Veen en door het bedanken van den heer J. E. van Nie. Als ouderling werden herkozen de heeren F. Wesseling met 43 en J. van Apeldoorn J.Lz. met 49 stemmen en gekozen de heeren M. van Heioma en P. Stienstra, respectievelijk met 34 en 30 stemmen tegen 17 en 14 op den heer A. E. Couvéeals diakenen werden herkozen de heeren R. van Dijk met 45 en P. van Veen met 47 stemmen, gekozen werd de heer C. W. F. Reijckers met 27 stemmen tegen 23 op den heer A. Smeitink. Bij de verschillende stemmingen waren eenige briefjes blanco ingeleverd terwijl op onderscheiden personen af zonderlijk nog 1 tot 7 stemmen waren uitgebracht. De vereeniging „Nos Jungunt Rosae", vereeniging ter bevordering van de Rozenteelt in ons land, orga- seertop 26 Juni in de buiteusocieteit Amicitia eene tentoonstelling van rozen, waarbij zoowel kweekers als liefhebbers kunnen inzenden alles op rozengebied wat aan moois in hunne kweekerijen en tuinen te vinden is. Worden gewoonlijk op tentoon stellingen prysvragen uitgeschreven, hier is dit niet het geval, een ieder is vrij in de samenstelling zyner in zending naar eigen smaak. Dat deze nieuwe soort tentoon stelling, „rozeudag" genaamd, opgang maakt, getuigt het belangryk aantal inzendingen, waarvan reeds door de commissie van voorbereiding, Loe- zegging is ontvangen. Er zullen dan ook duizenden van de mooiste rozen op dien dag bijeen gebracht worden. W\j kunnen onzen lezers zeer aan- be' elen deze tentoonstelling eens te gaan zien door veelvuldige kruising heeft de roos vooral in het laatste tiental jaren zoo enormen vooruitgang gemaakt op 't gebied van houding en kleur, dat zjj hoe langer hoe meer den eerenaam van Koningin der bloe men verdient. De toegangsprijs tot de tentoon stelling zal zeer matig worden gesteld, terwijl aan de bezoekers bovendien des i .m. van 2^—4J uur een matinee zal worden aangeboden, uit te voeren door de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie. Op den openharen weg is gevonden e.d op het bureau van politie gedeponeerd een bos sleu- tels. (Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergaderingen, uitvoeringen enz.) 7 Juni. Vergadering' afd. Amersfoort v. d. Kon. Ned. Bond van Oud-Onder off. in „de Arend", ten half negen. PREDIKBEURTEN Zondag 5 Judi 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. E. T. Herbschleh, Evang. Luth. pred. te Edam. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. lój uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persijnstr. i. Voorm. 16} uur, Ds. J. B. du Buy te Borne. ZEIST. De liberalo kiesvereeniging „Zeist" stelde voor de a.s. Staten verkiezingen (district Amerongen) tot candidaten de heeren G. J. Kneppel- hout van Sterkenburg te Driebergen en jbr. G. F. van Tets to Zeist. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Door uitstedigheid was ik Dinsdag verhinderd do vergaderiug van den Raad bij te wonen. Ik heb echter met bevreemding van verschillende be handelde zaken kennis genomen uit de locale bladen. Dat is o.a. het geval met de bespreking over het uitblijven van het Werkliedenreglement. De ver slagen kunnen den buitenstaander den indruk geven, dat de raadscommissie, belast met de samenstelling, de trage gang voor hare rekening neemt. Maar als lid dier Commissie, acht ik het in dit geval gewenscht er op te wijzen dat dit niet juist zoude zijn. De Commissie heeft in 't najaar van 1907 verschillende bijeenkomsten ge had, met en zonder deputation van de Werklieden-Vereenigingen, en was in begin Januari 1908 gereed met hare conclusiën, die met algemeene stem men zijn aangenomen. Den Secretaris werd opgedragen, in verband met die conclusiën een reglement samen te stellen. In 't laatst van December 1909, dus na verloop van bjjna twee jaren, is de Commissie eerst weder bijeen geroepen, nadat meermalen door enkele leden op afdoening was aangedrongen, 't Bleek toen dat een concept was samengesteld, dat niet beantwoordde aan de conclusiën der Commissie, maar door het ontwerp eene andere strekking had gekregen, dan de Com missie zich had voorgesteld. In die zelfde bijeenkomsc is, weer eenstemmig, het verzoek gedaan het concept als nog te doen beantwoorden aan de vroeger genomen conclusiën, met eene wijziging op een der punten. Sedert hob ik er niets meer van vernomen. Doch bieruil blijkt dat de Commissie geen veiwyt treft, 't Eenige wat zij kon doen is den secre taris aansporen tot afwerken. En dat is gedaan. Maar als daaraan geen gevolg wordt gegeven, dan staat de Commissie machteloos. Noch de Ge meentewet, noch het hier vigeerende Peglemenc van orde geeft eene bijzon dere Commissie eenige macht tot han delen. In Gemeentebelangen van dit jaar no. 13 vinden wy op pag. 151, dat „die Commissies (d. z. de Raads commissies) geen bestuursbevoegd- „heid en geen bestuursverantwoorde lijkheid hebben, daar deze by B. en „W. berusten." 'k Hoop, dat het nu ieder duidelijk zal zijn, dat de Commissie heeft ge daan wat zy kon. Met dank voor de plaatsing Hoogachtend Amersfoort, Uw dienscw. 3 Juni 1910. S. J. van Duinen. Een waarschuwing. De kommissaris van politie te Harder wijk waarschuwt geen handelsrelaties aan te knoopen met Jan de Groot, 22 jaar, molenaar en aannemer, vroe ger wonende te Bleyswijk, alvorens inlichtingen te hebben bekomen bij genoemden kommissaris van politie. Het raadsel van de ko meet van Hal ley. De Parijsche geleerden kunnen het kometenvraag- stuk nog maar niet oplossen. Overste Marchand beweert in de „Gaulois", dat de komeet eerst in Augustus zichtbaar wordt. De bere keningen der astronomen zouden on juist zü n geweest, daar zij voorop zetten de gravitatie wet van Newton, die volgons Marchand op een dwa ling berust. Omtrent zijn eigen op vatting zegt Marei tand ook nog een en ander, waarmee de geleerden zich het hoofd kunnen breken. Zijn heele theorie zal hij bekend maken, als de komeet in Augustus of September zijn berekeningen bewestigt. Reeds den 9den Mei beeft bij gezegd, dat de komeet den 19den zichtbaar zou zijn en dat alle berekeningen dwalingen waren. Bureaucratie iD Dene marken. Een bewoner van Kopen hagen wensebte uit Flensburg in Sleeswijk-Holstein een doopbriefje te ontvangen. Dit werd uit Kopenhagen afgezonden, kon echter niet over de grenzen, daar de brief niet ingeschre ven was. Daarop ging de brief na tuurlijk voor de tweede maal weg, nu ingeschreven. Maar ook deze kwam niet aan zyn adres, doch kwam terug, daar by in het Duitsch geschreven was. Thans is de brief voor de derde maal op reis. Kloostergep under d. In het Russische district Slawjuuoserbek is door onbekend gebleven daders een klooster uitgeplunderd. De roovers hadden eerst een bom over de kloo stermuren geworpen, waardoor de abt zwaar gewond, een monnik gedood en een priester licht gewond werd. Een zuinigespoorwegdi- rectie. De spoorwegdirectie van Kat- towitz, tracht up een eigenaardige manier den wensch van den minister van financiën om zuinigheid te be trachten, na te komen. Ze verzocht in het spoorwegblad den beambten, dat deze de briefcouverten met een penuemes voorzichtig zouden openen en daarna de couverten, na het oude adres te hebben doorgestreken, weer te gebruiken. De beambten moeten nu daags maar een uurtje langer vrij hebben om „couverten te openen". Een langloopend hor loge. Op het gebied van uurwerk- fabrikatie is in Engeland een interes sante uitvinding gedaan. Door den uitvinder Siegmund Kutnow is een horloge gemaakt, dat niet tikt en ook met behoeft te worden opgewonden, Hot kunstwerk is een electrisch hor loge, waarin de electrische stroom di rect werkt op het uit vijf raderen be staande raderwyk. Het hoofdrad loopt op een kogellager dat de grootte heeft van dat bij een fiets. Het wordt in beweging gebracht door een droge cellen batterij, die zich binnen in het werk bevindt. Het stroom verbruik is zoo gering dat de kleine battery het werk minstens duizend dagen in beweging houdt. Het horlo ge gaaf onder alle omstandigheden, in den trein zoowel als in een automo biel. Burgerlijke Stand vau 4 Juni 1910. OVERLEDENClara Maria van der Sluis 24 jr. ongehuwd. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. „Vondel", vertrok 2 Juni van Batavia naar Amsterdam. „Koning Willem I", thuisreis, vertrok 3 Juni van Aden.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2