Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 130. DINSDAG 7 JUNI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Hoofdredacteur B>. G-. RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco por post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f1.—. Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers fO.C5. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) DUITSCÏÏLA ND EN DE PAUSE LIJKE ENCYCLIEK. De Boromaeus-encycliek van den Paus, met zijn heftigen uitval tegeD de Protestanten, zal, zooals wy reeds in 't kort meldden, aanleiding geven tot drie interpellaties in het Pruisi sche Huis van Afgevaardigden. Een van de nationaal-liberalen, een van de conservatieven en een van de vrij - conservatieven. Die van de nationaal- liberalen heeft ongeveer den volgen den inhoud De Boromaeus-encycliek bevat be schimpingen tegen de Protestantsche kerk, de Hervormers en de Duitsche vorsten en volkeren, die de Hervor ming aanhangen welke maatregelen denkt nu de regeering te nemen om den door de Encycliek in gevaar ge- brachten confessioueelen vrede te be waren De conservatieven vragen welke maatregelen de regeering denkt te nemen, ten einde de beschimpingen in de Encycliek te weerspreken, het zij door den Pruisischen gezant by het Vaticaan, hetzij langs anderen weg. En de vrij-cocservatieven vra gen ongeveer hetzelfde. Dat de nationaal-liberalen zulk een interpellatie hebben ingediend, laat zich hooren zy staan in het politieke strijdperk lijnrecht tegenover de ka tholieke partij (het Centrum) en ze beschouwen waarschijnlijk de ioter- pellatie als een goede gelegenheid om hunDe tegenstanders een slag toe te brengen. Haar de conservatieven, de bondgenooten van het Centrum, waar om brengen zij deze, voor de Duit sche katholieken zoo stekelige zaak ter sprake Wellicht doen zij dat om de volgende reden Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. D Warm en hel vielen op een voor middag in Juli de zonnestralen in de straten der stud neer. In den afgeloopen nacht had zich een zwaar onweer ontlast over het niet heel groote dal, waarin de stad gelegen was. Nog hingen aan de tak ken der boomen en struiken de zware regendruppels, maar blauw en veel belovend lachte de hemel alweer de aarde tegen. Alleen aan den uitersten rand van den horizon, daar, waar de fabrieken in een wijden gordel de stad omsloten en hun zwarte rook zuilen uit de hooge schoorsteenen naar boven zonden, scheen een vale nevel de stad van de buitenwereld af te sluiten. Voor een in voornamen styl ge bouwde villa van twee verdiepingen Do conservatieven hebben door hun innig samengaan met het Centrum, eerst bjj de financieele hervormingen en toen bij de behandeling van het Pruisische kiesrecht (vooral dharby) ontevredenheid gewekt onder een groot deel der partij, dat niet gediend was van het bondgenootschap met de ka tholieken. De party heeft er zelfs naar all6 waarschijnlijk zwaar door geleden, gelijk o.a. by tusschentydsche ver kiezingen gebleken is. De leiders der partij trachten reeds een jaar lang die ontevredenheid tegen te gaan, en nu biedt de Pauselijke Encycliek hun een welkome gelegenheid, zich als warme voorvechters van het protestantisme op te werpen en daardoor hun ver toornde volgelingen weer te winnen. Natuurlijk moeten zy hierby met de uiterste omzichtigheid te werk gaaD, want zij willen voor geen geld het bondgenootschap met het Centrum laten springen ze zullen dus bij de behandeling der interpellatie alles moeten vermijden wat de katholieken diep zou kunnen krenken, terwijl zij aan den anderen kant zich toch moe ten voordoen als vurige kampioenen voor het protestantsche geloof. Waar lijk geen gemakkelijke taak Uit allerlei plaatsen, o. a. Berlijn, Breslau, Halle, Hainm en Remscheid, wordt gomold, dat er protestvergade ringen van het evangelische verbond worden voorbereid. Verschillende bla den, o.a. de „Deutsche Zeitung", over wegen, of het tegenover de pauselijke beschimpingen op de hervormers niet dienstig zou zijn, een zondenregister van de pausen en van hoofdmannen van de katholieke kerk openbaar te maken en het gesjacher met kerke lijke ambten en de ondeugden van deD tijd voor de Hervorming weer eens op te delven. Ook enkele R. katholieke bladen in de Kochstiasze bleven twee rijtui gen stilstaan. Eenige donker gekleede heeren, benevens een paar politiebe ambten in UDiform stapten er uit. De eerste was een slanke, ongeveer vijftigjarige man van hooge gestalte, met een gryzenden baard om zijn ver standig gelaat, waarin de koude en scherpe oogen achter twee met goud omrande brillenglazen half verborgen waien. Hij was het ook, die zich tot den politieagent wendde, die onmiddellijk achter den dienaar, die de voordeur der villa opende, te voorschijn kwam en op militaire wyze groette. Hoe lang ben je hier al vroeg hij hem. Een uur, edelachtbare heer. Mynheer de inspecteur is hier zelf ook geweesthy heeft alles afgesloteD en my de sleutels gegeven. Ga mij dan voor en maak de ver schillende kamers opent luidde het antwoord. Toen wendde hij zich tot den die naar, die voor hem stond te buigen. Ik ben de rechter van instructie Alberti, zei hij kort en afgemeten. Wy komen hier op grond van de hedenmorgen by ons ingekomen in lichtingen. hebben den moed aan hun ontstem ming over de pauselijke aanschrijving lucht te geven. ITALIË. Ferri, de Italiaansche socialist, heeft zich wegens den handdruk, met den Koning gewisseld, moeten verantwoor den voor de socialistische Kamergroep. Ferri redeneerde aldus: De socialisten willen de macht in handen krijgen en zijn iD Italië bereid minister te worden. Ja, ze streven daarnaar, 't Is daarom verstandig, den Koning te naderen en hem te over tuigen dat de socialisten een ernstige partij zijn. „Ik ben nooit een hoveling geweest" zei Ferri „maar ik heb den Koning met Majesteit aan gesproken, omdat ik werkelijk niet wist wat ik anders tegen hem zeggen zou. Daarom ben ik nog geen verrader. Evenmin een charlatan. Mijn denk beelden hebben zich ontwikkeld. Zie daar I Ik beu er van overtuigd dat de monarchie voor de verwezenlijking van het socialistisch programma geens zins ongunstig is. Ik ben niet de eenige die dat zegt. Bebel heeft het ook ver kondigd op het congres te Amsterdam". Daarop legde Ferri nog eens uit dat het voor dit oogenblik voor Italië het beste is, dat de socialisten regeerings- partij worden. Zyn woorden maakten grooten in druk. Een beslissing werd nog niet genomen door de socialistische Kamer- groep. FRANKRIJK. De regeering, die uit den afloop der stemming heeft afgeleid, dat het volk verandering van het kiesstelsel wenscht, naar den kant der even redige vertegenwoordiging, heeft een wetsontwerp uitgewerk, dat in den herfst aan de Kamer zal worden aan- De dienaar knikte vol ijver. Willen de heeren zoo goed zyn, binnen te komen zei hy op ge- smoorden toon. U is hier terecht! Daarop deed hij de vestibule-deur wjjd open en ging toen eerbiedig ter zyde staan. De rechter van instructie, gevolgd door de overige heeren, trad de rui me, smaakvol gestofteerde hal bin nen. U heeft het misschien zelf aan gegeven vroeg hjj aan den die naar, toen deze de deur achter de binnengekomenen gesloten had. De aangesprokene boog. Het kan nu misschien twee uur geleden zyn, zei hij. Was u het ook, die de misdaad het eerst ontdekte Ja, ik kwam in de slaapkamer van mijn geërbiedigden heer, ant woordde de dienaar, terwijl hy nog by de herinnering daarvan scheen te beven. Het was een afschuwelijk gezichtO, mijn arme arme mees ter I Hoe laat was het ongeveer, toen u de slaapkamer binnenkwam? Precies kwart voor negen. Hoe weet u dat zoo nauwkeurig? Ik had eens voor al de opdracht geboden. Wi.i zullen er een en ander uit mededeelen. Ten eerste zal de Kamer twintig leden minder tellen dan thans, dus 577 in plaats van 597. Dan wordt ingevoerd het zoogenaamde „scrutin de liste", d. w. z. het uitbrengen van zyn stem niet op één candidaat, maar op de lijst van candidaten van een partij. Daarbij moet nu de minder heid tot haar recht kunnen komen en dat geschiedt aldus De lijst waarop de meeste stem men uitgebracht zyn is geenszins gekozen zij mag slechts een aantal afgevaardigden kiezen, evenais de lysten waarop minder stemmen zyn uitgebracht; maar natuurlijk kiezen deze laatste, minder afgevaardigden. Een voorbeeld In een departement zijn b. v. 150,000 kiesgerechtigde burgers en het mag 5 afgevaardigden afzenden. Nu deelt men dat aantal afgevaar digden (5) op het aantal kiezers (150,000 en het quotient (d. i. d. 30,000) deelt men weer op het stem- menlal dat op iedere lijst is uitge bracht. Zyn er dus b.v. op de radico- socialische lijst 90,000 stemmen uit gebracht en op de clericale 60,000, dan mag de radico-socialistische lijst drie (90,000 gedeeld door 30,000) afgevaardigden kiezen en de clericale twee. Zoo komt de minderheid in het departement tot haar recht. Ten slotte wordt in het ontwerp de duur van een mandaat gebracht op zes jaar, terwijl niet de geheele Kamer ineens zal aftredeo, maar iedere twee jaar een derde, zooals in onze gemeenteraden geschiedt. Ziedaar eeDige hoofdpunten van dit ontwerp. Of het ooit wet zal worden? RUSLAND. In den loop van de debatten over van myn meester gekregen, om hem zijn ontbijt precies op dit uur te brengen. Heeft u by die gelegenheid de ontdekking gedaan Juist. De recht- r van instructie liep ver der. Hy scheen de localiteit grondig op te nemen. Er is nog een tweede aangifte ingekomen, zei hij toen weer. Is de ontdekking, die daarop betrekking heeft, eveneens van u afkom tig Neen, van de keukenmeid Anna, antwoordde de dienaar. Zij wil de volgens haar gewoonte in de zit kamer van de freule gaan opguimen, en vond freule Dora uitgestrekt dood op den vloer liggen. Zij snelde door de verbindingsgang naai mij toeik had intnsschen al het afschuwelijk schouwspel in de kamer van mijn meester achter den rug. Waarheen leidt deze deur? Naar den tuin. En die lage ingang links onder het trappenhuis schijnt naar den kel der te gaan (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1