DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Donkere Schaduwen No. 133. VRIJDAG 10 JUNI 1910. Te JAARGANG Wat nu FEUILLETON. BUITENLAND. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur B G. RIJKEN S. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiton PRIJS DER ADVERT ENTIEN: tot 6 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. het Kanton Amersfoort per regel f0.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën an reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend'' gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. We staan weldra weer voor deze vraag Wat nu Het Nederlandsche volk, voor zoo ver het op de verkiezingen invloed uitoefent, heeft zich twee achtereen volgende malen uitgesproken tegen den vooruitgang, of liever de kleur- looze middenstof heeft haar g iwicht geworpen in de schaal van het be houd. Of daarmede het behoud ook maar eenigermate geholpen is, zooals de conservatieven het zouden wenschen, blijft een vraag, maar de clericale leiders hebben daarmede althans het roer van staat behouden. Ten voordeele van de belangen,"die de kleurlooze middenstof behartigd wenscht te zien Och, arme. De vooruitgang wordt op die wijze niet tegenhouden. De maatschappij gaat voort zich te ontwikkelen, steeds Dieuwe combinatiën ontstaan, nieuwe rechtsfiguren ontwikkelen, nieuwe toestanden worden geboren maar de wetgeving houdt daarmede alleen geen gelijken tred. De klove tusscheD wet en recht wordt alleen dieper en breeder, omdat de gekozenen des volks krachtens hunne beginselen of hun partijbelang niet de taak kunnen volvoeren van aan deze nieuwe denkbeelden en toe standen de juiste regeling te geven. Zoo ontstaat de politieke malaise. Werk is er voor Regeering en wet geving voldoende, ja in overvloed, maar de meerderheid in haar onder worpenheid aan de behoudzucht ele menten in haar midden, ziet niet in wat te regelen is en hoe, wat zich op den voorgrond dringt, geregeld moet worden. Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. 3) Neen, edelachtbare, freule Dora zei gisterenavond, dat ik eens eenige uren verstrooiing moest zoekenik had de laatste nachten door veel wa ken te veel van mjjn krachten ge vergd mynheer de baron had een slaapdrank gehad en zou mij zoo doende niet noodig hebben, zei ze. Waart gy anders gewooD, bij den zieke te waken Ja, ik sliep op de sofa in de voor kamer. De baron behoefde maar te bellen, dan was ik dadelijk by hem, want ik slaap heel licht. Hoe laat kwam u vannacht thuis Het zal ongeveer vier uur ge weest zijn. Bemerkte u toen niets bijzon ders? Dergelijke toestand wreekt zich in allerlei opzicht. De partijen, die de regeermacht bezitten en daarvan niet het juiste gebruik weten te maken, ge voelen instinctmatig, dat zjj een slecht figuur makdn voor de kiezers en trach ten dit op allerlei wijs te verbergen, de partijen, die in de minderheid zijn, oefenen kritiek uit zonder genade over hetgeen zij bij de meerderheid bemer ken in die richting. Kabaal houdt alzoo de vertegen woordiging des volks bezig. Maar de maatschappelijke ontwikkeling gaat steeds voort. Nieuwe eiscben worden gehoord, uieuwe toestanden ontwikkeien zich maar de Regeering hoort niet. Zy denkt slechts aan consolidatie van haar macht. Politiek wordt niet meer gedreven, slechts parasitisme. Alles gevolg van den verkeerden opzet der partijen. Weldra zal de natie zich weer heb ben uit te spreken over de samenstel ling van een der deelen van de wet gevende macht, van de Eerste Kamer, want de politieke verhouding in de niet-politieke provinciale staten bepaalt de politiek van de Eerste Kamer. En thans meer dan ooit. Wat de Eerste Kamer nog by machte scheen in de dagen, toen de vrijzinni gen onder hare leden de meerderheid hadden, n.l. zich te stellen eener par ty- en staatsbelang, dat schijnt zij thans niet meer te kunnen, zij is ge worden een Kamer van louter tegen stand, zelfs tegen het weinige wat de tegenwoordige Regeering heden nog aanbiedt. De kiezers hebben thans weer de keus. De kleurlooze middenstof kan haar gewicht weer in de schaal leggen vóór de coalitie zal zij doeD met in haar Niet het minste. Voordat ik mij ter ruste begaf, luisterde ik aan de slaapkamerdeur, maar omdat alles rustig was, ging ik ook naar bed. O, had ik kunnen vermoeden, dat de stilte des doods in dit huis heerscntel Er sprak zóóveel oprechte, smarte lijke deelneming uit de gelaatstrek ken van den reeds bejaarden dienaar, dat de rechter van instructie voldaan voor zich héén knikte. Waar is de sleutel van de brand kast Mijnheer was altijd gewoon hem onder zyn hoofdkussen te bewaren. Was dat bekeDd Neen. Alleen de freule en ik wis ten dat. De keukenmeid niet. Neen, want zü had hier of in de slaapkamer hiernaast nooit iets te doen. Freule Dcra en ik waren de eenige, die den zieke verpleegden. De rechter van instructie ging weer naar de slaapkamer terug en Daderde het ledikant met assistentie van den commissaris van politie zocht hij on der het verkreukelde hoofdkussen een poosje tevergeefs naar de sleutels. Er is geen sleutel aanwezig. Heeft uw meester misschien ook nog een andere bewaarplaats voor de herinnering gegrift wat achter ons ligt en met wat ons wacht voor oogen. De Kuyper-affaires; Lehman—West- meyervan Lynden, achter ons. Het tarief, de subsidien, enz., voor ons? Wij betwijfelen het. De maatschappü gaat toch haar gang. Het eenige wat de kleurloozen kurnen winnen door het verdere steu nen der clericalen is vermeerdering van onrust onder het volk, onmacht in de wetgeving, vergrooting der klove tusschen recht en wet, zoodat later met één sprong zal moeten worden ingehaald, wat thans geleidelik kan worden bereikt. De geschiedenis is de leermeesteres der volkeren, 't is maar jammer dat men zoo weinig van hare lessen pro fiteert. Steeds ziet men in de wereld geschiedenis hervormingen tegenhou den uit eigenbaat of domheid, steeds ziet men ze later zich toch baan bre ken, maar dan soms teil koste van bloed en tranen. Macauly, de groote Engelsche ge- schi-dschry ver, zeide het zoo juist Zij, die verbeteringen tegenhouden, omdat het nieuwigheden zyn, worden gedwongen die nieuwigheden toch aan te nemen, wanneer zy reeds opge houden hebben verbeteringen te zyn. Voortdurend ontwikkelt zich de maatschappij, voortdurend ontwikke len zich de denkbeelden, voortdurend wyzigen zich de verhoudingen. Met die ontwikkeling en wyziging moet de wetgeving geiyken tred houden, zal geen groote schade worden veroorzaakt, misschien ten bate van enkelen, maar zeker tot schade van de groote meer derheids des volks. Mogen de komende Staten-verkie- zingen toonen dat ons volk eindelyk wijs wordt en meer ten gunste van de vooruitstrevende denkbeelden ge kozen heeft. V. D. sleutels gehad? vroeg hy aan den dienaar. Stellig~niet! antwoordde de ze. De baron was immers verlamd, zonder hulp van anderen kon hy niet eens in bed overeind komen. De rechter ging weer naar de werk kamer terug. De kast is gewoon op slot, er is geen spoor van geweld aan te zien. Wil mynheer de rechter ra'j toe staan een opmerking te maken zei nu de dienaar. Gisterenmiddag moest mijnheer de baron nog in de brandkast wezen waarschijnlijk gemakshal/e had hy na het openen de sleutels voor zich in de kast gelegd toen oveikwam hem het ongeluk dat de deur toevallig in het slot viel. Hij riep my er bij, en ik moest hier vlak by naar den mechaniciën Beek... De rechter van instructie keek ver baasd op. De naam is my niet onbekend, zei hy. Dat is wel mogelyk, edelachtba re. Mynheer Beck had vroeger de groote brandkastenfabriek voor de Zuidelijke Poort. O ja, dat herinner ik mij. Hy heeft tegenspoed gehad en is aan lager wal geraakt. DE PAUS EN DE PROTESTANTEN. In het Pruisische Huis van Afge vaardigden werd gisteren beraadslaagd over de drie interpellaties betreffende de Borromeus-encycliek, welke door de afgevaardigden Pappenheim (con servatief), Haekenberg (nat. lib.) en graaf Moltke (vrij cons.) werden toe gelicht. Vooral de rede van Haekenberg maakte diepen indruk. De Minister-president verklaarde, dat de encycliek oordeelvellingen bevat over de hervormers, de hervorming en de Vorsten en volkeren, weike haar waren toegedaan, welke onze Evan gelische bevolking in hun religieuse zoowel als in hun politieke en zede lijke gevoelens hevig krenken. Ook de in den vorm diep krenkende oor deelvellingen verklaren de diepgaande opwinding in breede volkskringen, en dreigen gevaarlijk te worden voor den godsdienstvrede. Daarom heb ik on middellijk, nadat mij de Latynsche tekst in handen was gekomen, den gezant opgedragen om officieel by de curie te protesteeren en de verwach ting uit te spreken, dat de curie het middel vinden zal om het uit de en cycliek voortvloeieude nadeel re her stellen. (Levendige instemming). Tot deze verwachting zyn wy te meer gerechtigd, daar de curie, volgens een mededeeling van de Osservatore Ro mano, niet in het minst de bedoeling heeft gehad om de met-Katholieken van Duitscbland, alsmede hun Vorsten te krenken. (Vroolykheid links). De gezant heeft zich gisteren van deze opdracht gekweten. E-m defini tief antwoord kon in dezen korten tyd nog niet volgen. In dezen stand van zaken, schijnt - Hy is een zeer bekwaam mecha niciën, ging de dienaar voort. Als ik my niet vergis, is ook deze brandkast afkomstig uit zyn vroegere fabriek. Omdat hij hier vlak hij woont, riep ik hem er by hij had niet meer dan twee minuten noodig om de kast te openen. Dan zou het wel het verstandigst zyn hem weer hier te roepen, be sloot de rechter van instructie, na zich even bedacht te hebben. Woont hj hier heel dicht by? U kan zyn huis van de achterka mers uit zien. Wil u hem dan laten roepen Het zou opzien baren, als wij er een gerec .tsdienaar heen zonden, en ik zou dat vooral wel willen vermijden. Ik ben dadelijk weer hier terug, zei de dienaar. Verruimd ademhalend snelde hy weg blijkbaar in zyn schik, dat hij het afschuwelijk gezicht van de doo- denkamer en de bedompte lucht, die daarbinnen heersebte eenige oogen- blik ontloopen kon. He duurde maar enkele minuten, voor hij terug kwam. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1