WEERBERICHT. Thermouieterstand BINJNENLAN O. UIT BE PERS. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 10 Juni 1910 Hoogste barometerstand 761.6 m.M. te Horta, laagste 754.6 m.M. te Vlissingen. Verwachting tot den avond van 11 Juni 1910. Meest zwakke wind. Gesteldheid van de lucht: Afwisselende bewolking, onweerachtig. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 761 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 87 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 78 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 10 Juni des morgens 7 uur is 72° F. het mü niet doenlijk, nog heden verdere verklaringen te geven. Het was echter noodzakelijk om de interpellatie reeds heden te beant woorden, omdat het, met het oog op de opwinding in het geheele land, een gerechtvaardigd verlangen schijnt, om onmiddellijk te worden ingelicht over de meening der Staatsregeering. De Staatsregeering is, in het algemeen belang, besloten om het hare te doen, ten einde den godsdienstvrede te be waren en te beschermen. Na de rede van den Rijkskanselier verklaarde Herold van het Centrum, dat hij over de uiting van het hoofd der Katholieke Kerk geen oordeel weusebte te vellen. De Pool Jazdc- zewski sloot zich hierbij aan. De vrij zinnige Gjjssling uitte de verwachting, dat de Regeering sterk genoeg zou zijn om voor de smaad der Christelijke Kerk aangedaan, genoegdoening te verkrijgen. Daarop werden de debatten ge sloten. SPANJE. 't Begint te dagen zelfs in Spanje. Canalejas heeft aan den Koning voor gesteld, alle besluiten, betrekking hebben op artikel 2 der grondwet, en in het bizonder dat, hetwelk aan alle godsdiensten, behalve de katho lieke, verbiedt in het openbaar zich te uiten, af te schaffen. TURKIJE. Een bijzondere berichtgever van het Bulgaarscbe telegraafagentschap meldt over Prizrend uit Dzjakowa De ontwapening van de Albaniërs wordt voortgezet. De overheid gaat daarbij krachtdadig te werk. Een klein aantal geweren is door de eigenaars vrijwillig ingeleverd, tot 7 dezer toe ongeveer 1500 Mauser- en Martini geweren. De overheid verlangt ech ter de uitlevering van ten minste 5000 geweren. De troepen gaan voort, de huizen van hen die zonder deug delijke reden afwezig zijn, in brand te steken. De opstandelingen in de bergen van Rjeka zjju ongeveer 12,000 uran sterk en staan onder aanvoering van de hoofden Rasim, Batoesj en Isa Bole- tinats. KRETA. De Politische Correspondenz deelt mede, dat te Konstantinopel in krin gen, die nauw verbonden zijn aan de Porte, gezegd wordt, dat de mogend heden nog steeds besloten zijn tot de handhaving van den status quo in het Kretenzer vraagstuk, daar zij de oplossing ervan als een zaak beschou wen, die onderworpen dient te wor den aan de beslissing van Europa. PERZIË. In Aetrabad had de volksmenigte zich van twee Russische onderdanen, waarvan de eene van moord beschul digd was, tenvijl de andere niets mis daan had, meester gemaakt. Na verscheidene pijnigingen heeft het gepeupel ze door stokslagen en steenworpen gedood. Het door den Russiscben consul in gestelde onderzoek voerde tot het resultaat, dat de plaatselijke overhe den mede schuld hadden aan den moord, waarop de Russische gezant te Teheran op krachtige wijze onmid dellijke afzetting en bestraffing van den Perzischen gouverneur eisebte en van alle personen, wier schuld bij het onderzoek bewezen was. Tevens werd schadevergoeding geëischt ten bate van de achtergelaten betrekkin gen van êén der vermoorden. TWEEDE KAMER. De strijd over het wetsontwerp in zake banken van leening, heeft zich gister geconcentreerd in een discussie over de sociale taak der gemeente besturen ten opzichte van het belee- nen van panden. De Bank van Leening is in de te genwoordige maatschappij noodzake lijk. Een noodzakelijk kwaad? Ja en neen. Ja, zoo zij leidt tot de misbrui ken, die particuliere pandhuishouders te gaarne hanteeren om zich op sinis tere manier te verrijken. Neen indien zij met socialen zin, naar vaste regelen wordt geëxploiteerd, gelijk onze groote gemeenten doeD, zonder winstbejag, doch ook zonder verlies. Ook dan kim zq kwade gevolgen in het leven roepen, doordien velen slechts tot pleizier maken en kermis houden hun have beleenen, maar in het algemeen is zjj het deugdelijk middel om de zwakken in den strijd om het bestaan te hel pen en hen uit der woekeraars handen te houden. De overheid, een lombard onder houdende, doet deswege een goed werk, weert kwade bemoeiing van particu lieren en waar het wetsontwerp be oogt het bank-van-leeningsbedrijf beter te doen beantwoorden aau sociale be hoeften en de particuliere pandjes huizen door de te maken winst de kiem van het verderf in zich hebben, is de aandrang om de gemeenten een prikkel te geven tot het stichten van eigen beleeningsbanken allerzins ver klaarbaar en sympathiek. De heer Schaper wilde zelfs, door een amendement, den gemeenten met een bebouwde kom boven 5000 in woners (wettelijk begrip, sedert de drankwet dergelijke onderscheiding toelaat) den dwang opleggen een bank van leening te stichten, tenzij haar door Gedeputeerde daarvan vrijstelling werd verleend op grond, dat op vol doende wijze in de gemeente in de behoefte aan een behoorlijke lombard (zonder winstbejag) ware voorzien. Technisch was dit amendement niet onberispelijk. Het hield geen rekening met de gemeenten, waarin niet de geringste behoefte aan een bank van leening bestaat, zou zells in zulke ge meenten iiet volk allicht prikkelen tot pandbeleening buiten noodzaak. Bovendien moge het begrip bebouwde kom voor de oogmerken des drank wetgevers voldoende houvast bieden, de Minister legde uit, dat het volstrekt niet vast genoeg omlijnd is om een goede praktijk der banken van leening te verzekeren. Ten slotte zal het geval, dat in een gemeente door particulieren een louter „humani taire" bank van leening wordt geëx ploiteerd, zich wel zoo zelden voor doen, dat practisch de vrijstelling der Gedeputeerden een wassen neus zou zijn- Maar deze oneff nheden waren ge makkelijk op te heffen en de heer Shaper heeft in de pauze de gelegen heid daartoe gevonden. En in begin sel had het amendement dit groote voordeel boven het amendement De Visser, hetwelk er stond, dat het de gemeentelijke automonie onaangetast liet, immers allen gemeenten gelijken dwang oplegde, zonder Gedeputeerde Staten uit eigen hoofde de bevoegd heid tot ingrijpen te geven. De heer De Visser toch wi'de dit college het recht verleenen, daar waar behoefte bestond, de gemeentebesturen de op richting eener Bank van Leening te gelasten. Tegen dit voorstel wareu heel wat meer principieele en technische be zwaren in te brengen geweest. Het bevatte geen enkele sanctie, gaf den Commissaris der Koningin geen middel in handen voor verwezenlijking van der Gedeputeerden last, en zelfs de Minister wilde zich slechts zeer voor zichtig uitlaten over diens bevoegdhe den in deze. Maar bet was een amendement der rechterzijde en in den tegenwoordigen tijd geeft dit een voorsprong. Boven dien, werd het voorstel-Schaper ver worpen, dan zou door dat van den heer De Visser ten minste iets van 't beoogde doel zijn bereikt, schoon niet veel waar men wel mag bewe ren, dat in het algemeen de sociale zin der gemeentebesturen dien van Gedeputeerdeu staat. Het armendement-Schaper is ten slotte verworpen; dat van den heer De Visser aanvaard met vele stemmen van links. Het M. U. L. O.-ontwerp is aange nomen. Links, behalve de heer Ver- heq, tegen rechts. Het verbaast ons niet, dat voor de vrijzinnigen van deze wetsvoordracht de aardigheid af is. De enquête G. E. W. t e Amsterdam. Het aan dr. De Gel der gegeven ontslag is door B. en \V. verleend met de bepaling, dat tot aan 1 Juli a.s. de ontslagene in het genot van zijn salaris zal bljjven. Er is bij den Raad nog altijd een voorstel Vliegen-Gulden aanhangig, om het ontslag-De Gelder te verande ren in schorsing, tot aan het tijdstip, waarop de enquêtecommissie uitspraak zal hebben gedaan. Dat voorstel zal, zqn onze inlichtingen juist, in de Raadsvergadering van a.s. Woensdag worden behandeld. Tenzij B. en W. in de hedenmiddag te houden verga ring van het dagelqksch gemeentebe stuur besluiten, wat niet onmoge lijk is dat dr. De Gelder zijn sa laris zal blijven genieten tot de en quête-commissie haar rapport heeft uitgebracht. Daar deze commissie niet vóór 1 Juli met haar omvangrijken arbeid gereed za! zijn, zal hoogstwaarschijn lijk de voor dr. De Gelder fatale ter mijn van 1 Juli a.s. in verband daar mede worden veranderd. (Tel.) Bond van Vereenigin- gen van Huiseigenaren. Te Utrecht zal eerstdaags een vergade ring worden gehouden tot oprichting van een Bond van Vereenigingen van Huiseigenaren. Nede r 1 andsche Bond van Gemeenteambtenaren. De algemeene vergadering van dezen bond zal dit jaar worden gehouden te Middelburg, op Donderdag 15 Septem ber. De afdeeling Zeeland verbindt daaraan verschillende feestelijkheden. Het bondsbestuur heeft besloten, naar aanleiding -van een voorstel der afdeeling Noord-Holland om thans werkzaam te zijn voor het verkrijgen van een toelage voor huishuur voor de gehuwde ambtenaren, te kennen te geven, dat het den juisten tijd voor een actie in deze niet aangebroken acht. Bij den nieuwen minister van ju stitie zal vanwege het bondsbestuur een audiëntie aangevraagd worden, ten einde er op aan te dringen, bij de algemeene regeling van den rechts toestand der burgerlijke ambtenaren, de gemeente-ambtenaren niet uit te sluiten. Tot redacteur van het jaarboekje van den bond is benoemd de heer P. Sikkes, ambtenaar ter secretarie te Groningen. Het bondsbestuur heeft besloten aan de algemeene vergadering voor te stel len, bij de regeering aan te dringen op het bevorderen van volledige Zon dagsrust, voor zooveel we kzaamheden betreffende den burgerlijken stand aangaat. EEN EERLIJKE KLANK. Wij maakten dezer dagen melding van een stuk door ds. A. G. H. van Hoogehuyze in de Nederlander en de Vaderlander geschreven. Hier laten wij een gedeelte van dit terljjke woord van een onverpolitiseerd christen vol gen. „Het was niet een strijd voor recht en gerechtigheid, voor waarheid en de eere Gods. Integendeel, er is aan de wereld aanleiding gegeven, om het Christen dom met steenen te werpen. En dat is wel het allerdroevigste van de ge heele zaak. En nu is hier duidelijk uitgekomen boo groot het gevaar is van de tegen woordige coalitie, van het kunstmatig samenhouden van wat in den grond der zaak niet één is en niet één kan zjjn, van wat op den duur toch niet by elkander te houden is. Te ver staat het geloovige-Prote- stantsche deel van het Nederlandsche volk van Rome afte ver staat de Christelijk-Histonsche af van een partij, die dr. Kuyper heeft als haar erkende leider en wie het blijkbaar te doen is om macht en succes, dan dat een vereeniging van zulke partij en op den duur mogelijk zou zijn. En bovendien, men kan dat niet verantwoorden voor God. Boven alles heeft men te zjjnwaar. Wat dan? uit elkander gaan en liberalisme en socialisme laten zege vieren Ja I zelfs tot dien prijs, wanneer men overtuigd is, dat God dateischt. Dan heeft men de eere Gods hooger te stellen dan succesdan moet men liever schade willen lijden met God, dan voorspoed hebben op een wijze waarvan men twijfelt, of di6 wel naar Gods wil is. En als dan de Christelijke partijen wederom in de minderheid komen Dat gaat ook onder toelating Gods en bovendien, God heeft waarlijk geeD menschen noodig om voor Zijn eer te zorgen. De waarheid wordt er ten slotte mee gediend, en de zaak des Heeren wordt meer bevorderd door oprecht heid, door eenvoudig getuigen van de geloovigen, dan door overmacht. Maar dat alles behoeft nog niet. Het ongeloof behoeft nog niet te ze- zevieren, wanneer de coalitie wordt verbroken." Hedenmiddag werd in het hotel „de Zwaan" ten overstaan van notaris Johs. Knoppers geveild de kapitale boerenhofstede genaamd „De vurige wagen* gelegen in de Birkt en be- hoorende aan de familie Croockewit. De hofstede werd geveild in 10 per- ceelen en diverse combinatiën. De perceelen 16 werden opge houden voor f 26320, de perceelen 7 10 werden in massa toegewezen aan de Gebr. Hoksbergen voor f 11930. In ons blad van Dinsdag j. 1. klaagde R. over de herrie en het ge joel in de omgeving van de muziek-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2