is het 10 pCt. dividend van ons brood, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Donkere Schaduwen HET VOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. 134. ZATERDAG 11 JUNI 1910. 7e JAARGANG Hoofdredacteur B>. Cr. RIJKENS. BUITENLAND. FEUILLETON. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLANDEB ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- cn Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y.ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. DE PAUS EN DE PROTESTANTEN. Wij hebben gisteren reeds melding gemaakt van de behandeling der in terpellaties in het Pruisische Lager huis over de Pauselijke scheldparty op de Hervormers. Het belangrijkste was de redevoe ring van den nationaal-liberaal Hac kenberg. We geven daar een en ander uit weer Wij zjjn gewend, zei Hackenberg, aan onzachte brieven uit Rome. In de Canizius-encycliek van Leo XIII werd Lutber een oproerling genoemd, en zijn leer als vergif gebrandmerkt maar deze nieuwe encycliek overtreft alles wat op dit gebied nog geleverd is. Het werk der Hervormers, de hervorming, wordt hier, in verband met het modernisme in de tegenwoor dige katholieke Kerk, als een pest ge kenschetst en er wordt gezegd dat de hervormers onder den schijn van evangelische vrijheid een tuchteloos heid hebben teweeggebracht, zooals ze zelfs in de Middeneeuwen niet be staan heeft. Wat der. historischen kant der zaak betreft Hackenberg betoogde dat Luther, Zwingli, Melanchton en Cai- vijn door de protestanten nooit tot heiligen gemaakt zijn. „Wij protestan ten" zei Hackenberg „kennen hun zwakheden en fouten precies en we weten dat het mensehen waren als wijzelfmaar dat beeft geenszins de tegenpartij aan het licht gebracht, allerminst de Roomsche pamflettisten, doch de protestantsche wetenschap zelf. 'tls heel goed te begrijpen, dat Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. tegenover de liefde die deze man nen hebben verwekt ook hartstoch telijke haat heeft gestaan, maar dat alles is nu 400 jaar geleden, de hartstochtelijke strijd over de her vorming behoort tot het verleden, en men kan hem van een zuiver ge schiedkundig standpunt bezien. Zoo is ook inderdaad meermalen door de tegenpartij toegeven dat mannen als Luther niet aan een partij, maar aan heel de Duitsche natie toebehooren. Daarom juist is het zoo diep betreu renswaardig dat nog altijd, zoodra men ter hoogster plaatse in de kat holieke kerk over de protestanten te spreken komt, dit geschiedt in de meest krenkende termen. Het is be droevend, het is onbegrijpelijk voor ons, dat men den vorsten en volke ren, die eenmaal de hervormers volgden, verdorvenheid verwijt en zegt dat zy uit zinnelijken hartstocht den strijd bevorderd hebben terwyl een volk als het Duitsche ter wille van dien stryd zijn bestaan op het spel gezet heeft. Zoo iets doet men niet uit zinnelijken hartstocht, maar alleen met het hoogste en heiligste doel. „Ik houd het voor een verwarrend droombeeld, tegen de duidelijke fei ten in, te willen spreken over een 4) In dien tusschentyd had de rechter van instructie met den commissaris van politie de doodenkamer op en neer geloopen. Zij waren begonnen een spoor te volgen, dat ongeregeld op het vloerkleed gedropen kaarsvet hun aanwees. Dat spoor volgend, wa ren zy uit de slaapkamer van den vermoorde het portaal overgegaan en stonden juist op het punt om langs het trappenhuis de lange gang in te loopen, toen de dienaar ademloos te rugkwam. Wel, komt ge alleen? vroeg de rechter van instructie. De dienaar knikte. Mynheer Bepk kon helaas niet met my meekomen, berichtte hij de toestand van zyn vrouw, die al heel lang ziek is, is sinds gisteren veel gemeenschappelijke Christelijke we reldbeschouwing. De pauselijke ency cliek heeft dit ideaal, tot hetwelk velen zich laatstelijk te goeder trouw geneigd voelden, wreed vernietigd. We verwachten volstrekt niet dat de katholieken de hervormers beoordee- len en bespreken op de wijze en met de woorden, waarmee wjj dat doen, maar één ding mogen wy eischen en dat is dat wy niet wegens onze op vattingen beschimpt worden". PORTUGAL. Er komen onrustbarende berichten uit Portugal, die evenwel met het grootste voorbehoud aanvaard moeten worden. Het Paris Journal verneemt dat Koning Dom Manuel zal aftreden ten behoeve van zijn oom den Hertog van Oporto. De redeu van dat besluit zou gelogen zyn in de voortdurende troebelen en den slechten geldelyken toestand des lands. Voort mompelt men dat de revolutionnairen sinds eenigen tijd weer aan het werk zyn. Er moet een plan ontdekt zyn om de Portugeesche garnizoenen tot een open lijken opstand te verleiden. De leider van het complot zou de republikein Cordero wezen. De crisis van het oogenblik schijnt ontstaan te zijn als gevolg van een financieel schandaal. Aan een bank zyn onbehoorlijke dingen gebeurd, die men geheim wil houden, omdat de directeur der bank de leider der meer derheidspartij in het parlement is. Deze verhindert nu de regeering om af te treden, daar hij door geen onpartijdi ge regeering zyn zaak wil laten onder zoeken, en 't schijnt zelfs dat hy de Kt oon heeft weten over te halen om liever het parlement te ontbinden dan de regeering naar huis te zenden. Komt die Kamerontbinding inder daad tot stand, dan vreest men voor de ernstige gevolgen, daar het volk natuurlijk een en ander over het fi nancieel schandaal vernomen heeft en de hartstochten heftig opgezweept zijn. RUSLAND. Het geheele wetsontwerp betreffende Finland is aangenomen met 264 tegen 23 stemmen van Octobristen, in wier naam Gljeboff verklaardo dat de Octobristen de noodzakelijkheid van een algemeene rykswetgeving ei ken nen, waar het vragen geldt, die zoo wel Fiulaud als het geheele Rijk be treften, mits de volledige zelfstandig heid van Finland voor de binnen- landsche aangelegenheden gewaar borgd blyve. De vorm, waarin het beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedza i er is. Reeds in Januari 1910 is over 1999 Flinke dépöthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag oen dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. erger geworden. Ongeduldig schudde de beambte met hoofd. Dat komt heel ongelegen. Misschien zouden wij een bood schap kunnen zenden naar onzen ge wonen deskundige, den heer Waller, bracht de commissaris van politie in het midden. Hy woont niet zoo heel ver weg. De agent kan in een half uur met hem terug zijn. Doe dat, antwoordde de rech ter van instructie. Wij hebben in dien tusschentijd hier werk in over vloed. Een politieagent kreeg de noodige bevelen en snelde weg. Esn man blijft hier ter bewaking achter, beval de rechter van in structie. Wy zullen intusschen naar de kamers van de vermoorde dame gaan. Onderweg maakte de commissaris van politie den rechter opmerkzaam op eenige druppels kaarsvet, die hier en daar op den vloer zichtbaar wa ren. Hier is beslist iemand in groote haast langs gegaan, zei hij fluis terend. De rechter van instructie wendde zicht tot den dienaar. Deze gang is de eenige verbin dingsweg tusschen de verschillende woonvertrekken, nietwaar vroeg hy. De eenige. Dan is het zeker wel meer voor gekomen, dat men 's avonds met een brandende kaars heen en weer ge gaan is O ja. Welnu, dan zijn die kaarsvet vlekken hier van geen beteekenis, zei de commissaris van politie. Ik vraag excuus, viel hem de dienaar in de rede, maar gisteren avond waren de vetvlekken er nog niet. Dat zou ik kunnen zweren. Hoe weet u dat zoo precies vroeg de rechter van instructie ver baasd. Freule Dora was altijd zeer streng, helderde de gevraagde op, zy kon het minste vlekje niet uit staan. Nog gisteren heb ik de geheele gang moeten boenen. Dat is wat anders, zei de rechter van instructie peizend voor zich neer kijkend, het is hier in de gang tamelijk donker, breng eens een lamp. Toen de dienaar het bevel uitge voerd had, zetten de beide heereu hun onderzoekingen voort. Onmiskenbaar waren de kaarsvlekken een eind- weegs lang de gaDg te volgen. Plotseling greep de commissaris zijn geheel in de vervolging verdiep ten superieur by den arm. Pardon, mynheer, waarvoor houdt u dit? Hij wees op een plek in den licht- gekleurden ganglooper, die by op pervlakkige, beschouwing alleen vuil scheen te zijn. Op een wenk van den beambte kwam de dienaar met de lamp na- derby. Dat is een bloedspoor, ant woordde de rechter van instructie, na eenige oogenblikken zwygens. Het is ongetwyfeld de afdruk van een band, zei nu de commis saris. De moordenaar is van zijn slachtoffer in de slaapkamer door de ze gang naar het andere deel van het huis gegaan. Hy' heeft zeker vlug ge loopen het flikkerende kaarslicht heeft misschien niet geuoeg licht ver spreid, daarom heeft hij onder het voortloopen met de vrije hand om zich heen getast, opdat hij niet zou vallen. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1