STADSNIEUWS. WEERBERICHT. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. ADVERTENTIEN E. J. Ruitenberg. Thermometerstand BINNENLAND. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 11 Juni 1910. Hoogste barometerstand 772.3 m.H. te Horta, laagste 755.1 m.M. te Portlandbill. Verwachting tot den avond van 12 Juni 1910. Meest zwakke wind. Gosteldheid van de lucht: Afwisselende bewolking, onweerachtig. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 in M. Vorige stand te 12 uur 755 m.M. drie gewichtige artikelen moet Dader overleg worden gepleegd tusschen Ministèren Commissie van Rapporteurs Het oDtwerp schreef den gemeen tebesturen toch voor een maximum rente, door particuliere banken van leeniDg te heffen, te fixeeren. De be doeling der Regeering was, dat iD die rente niet alleen de vergoeding voor geleend geld, doch ook de admi nistratiekosten zouden worden opge nomen, een systeem dat het voordeel van den eenvoud heeftde pandgever heeft aldus slechts met één cijfer tj doen en kan gemakkelijk berekenen hoeveel hij voor zyn goed terugmoet geven. Doch anderzijds kleeft dit stel seleen groot bezwaar aan, dat de heeren Drucker en Bos door een amendement wilden ondervangen het breDgt van zelf mee, dat de administratiekosten percentsgewijze berekend worden over het geleende bedrag. Nu zijn de mees te panden van geringe waarde en worden slechts voor korten duur ééns of twee weken in de lombard gegeven. Het zijn de panden van hen, die voor kleine negotie eenig bedrijfskapitaal noodig hebben 's Maandagsochtends brengen zij het pand om het 's Zater dags weer te lossen. In Leiden bedroeg bij de stedelijke bank het aantal dezer korte-termijn-beleeningen zelfs 78 pCt. van het totaal. Nu brengen die panden minstens evenveel kosten van bewaren en admimstreeren mede als de groote en voor langen tijd gegevene, doch bij een percentsgewijze heffing van het administratieloon zullen ót de kleine pandgevers te weinig óf de groote veel te veel betalen. De heer Drucker lichtte het treffend toede 67.000 weekpanden der Leidsche bank bren gen ongeveer op cent per stuk,dat is 428 gulden per jaar op een bedrag van 10.000 gulden, die zij de bank kosten. Een klein pand vergt minstens 1 4 1{ cent aan administratie en om in een week dit er op te winnen moet van een waarde van éen gulden onge veer 52 procent rente bedongen wor den, van een pand van 50 ents zelfs 104 procent. Zullen nu de gemeente besturen deze bezwaren onderkennen de, als algemeen maximum voor rente zulk een percentagestellen? Het zou de wet tot een paskwil maken en om zulks te voorkomen stelde de heer Bos met negen anderen, waaronder vier leden der Commissie van Rapporteurs, een wetswijziging voor, waardoor het mogelijk werd behalve rente ook een vaste som voor administratiekosten te bodingen, gelijk wordt toegelaten bij de gemeentelijke lombards. De Minister voelde wel, dat zijn stelsel niet doorvoerbaar was en toch wilde hij het andere niet overnemen, vandaar de uitgestelde behandeling dier artikelen. Verplichte winkelslui ting. Te Middelburg heeft de Ge meenteraad, op voorstel van Burg. en Weth., met 12 tegen 3 stemmen af wijzend beschikt op een verzoek van den Middelburgschen Bestuurdersbond om over te gaan tot invoering van verplichte winkelsluiting. Aan de universiteit te Utrecht werd het le natuurkundig examen met gunstig gevolg afgelegd unor mej. W. A. de Tourton Bruyns. De Stct. no. 134 bevat de Statuten der N. V. Bouwmaatschappij „Het Amersfoortsch Landhuis", te Baarn. Doelde exploitatie van onroerende goederen in Nederland gelegen, zoo door aan- of vei koop, ruiling en schen king van groDd en huizen, als door het stichten van woonhuizen en an dere gebouwen, het verhuren daarvan en verder door alle wettige middelen, die aan dat doel bevordeffjk kunnen zijn. Duur25 jaar. Kapitaal: f50.000, verdeeld in 50 aandeelen van f 1000, waarvan 25 geplaatst, waarop 10 pet. gestort. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan 1 directeur en 2 commissarissen. Voor het eerst zijn benoemd tot directeur de heer J. Ch. van Eepen, architect, te Baarn, en tot commissarissen de heeren D. Reiman, particulier, te Amersfoort, en H. G. Oijens, bankier, te Hilversum. PREDIKBEURTEN Zondag 12 Juni 1910. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10| uur, Ds. H. Makkink, Evang. Lutk.pred. te 's Hertogenbosch. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10$ uur, Ds. I. Hooykaas. DOOPSGEZINDE KRING. Logegebouw van Persijnstr. I. Geen dienst. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen dio zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van 1 Juni tot en mot 7 Juni 1910. GEVESTIGD. J. van Zwieten, van Oudshoorn naar Lange- straat 103. J. Kuoppers, van Leusden naar Leusder- weg 174. A. van Leuvcren, van Soest naar Utrecht- scheweg 24. M. J. van den Bergh, van Wagoningen naar Puntenburgerlaan 30. H. Dekker, van Naardcn naar Dalstraat 3. E. Dekker, van Naarden naar Dalstraat 3. G. M. J. Leeuwenberg, van Culemborg naar Muurhuizon 21. F. A. Liethof, van Hilversum naar Utrecht- scheweg 72. W. Blanken8poor, van Utrecht naar Plant soen 3. M. U. J. Charlé, van Rhedon naar Berg straat 14. B. E. Verschuur, van Tilburg naar Kamp straat 51. P. Heeck, van Doorwerth naar Soester- weg 276. F. YVaterhouw, van Infanteriekazerne naar Krui8kamp 63. T. W. Tilarski, van Haatten naar Kruis- kamp 63. M. Timmermans, van Utrecht naar Wol- fertstraat 30. J. Hovestad, van Rhenen naar Soesterw. 74. W. van Nus, van Utrecht naar Soesterw. 96. R. Hartkamp, van Hoogeveen naar Lange- straat 98. E. J. van 't Wel. wed. J. Zeeman, van Amsterdam naar Zuidsingel 57. K. F. E. vau Breda, van Den Helder naar Pun.tenburgerlaan 24. G. van Nimwegen, van Amsterdam naar Soes ter weg 234. P. J. F. van Voorst Vader, van Utrecht naar Soesterweg 4. J. Draaijer, van Utrecht naar Kampstr. 20. W. van de Kamp, van Nijkerk naar Wol- fertstraat 44. VERTROKKEN. C. M. Bloemendaal, van Kleine Koppel 13 naar Zeist. S. Witteveen, van Bisschopsweg 52 naar Nunspeet. H. van der Kolk, van Elleboogsteeg 6 naar Rheden. H. H. Batist en echtgenoote, van Arnhem- schepoortwal 14 naar Duitschland. A. G. van Vulpen, van Hendrik van Vian- denstraat 4 naar Zeist. A. van de Biezebos, van Soesterweg 115 naar Utrecht. P. Drijfhout, van Arnhemscheweg 168 naar Leusden. J. M. de Roon, van Pieter Pijperstraat 41 naar Sprang. A. J. J. Stilting, van Stationsdwarsstr. 10 naar Baarn. H. Kok, van Soesterw. 96 naar Hoogland. R. van Esveld, van Nieuwewog 5 naar Batavia. N. Michon, van Teutstraat 41 naar Brede- voort. J. A. de Valk, van Kortcgracht 20 naar 3e Kazernesiraat 15. J. G. Bern?, van Utrechtschestr. 44 naar Cleve. K. C. Klomp, van Lange Beekstraat 8 naar Elshout, Gemeente Oudheusden. A. M. IJsselman, wed. A. J. Vermeulen, van Nieuwstraat 19 naar Transvaal. G' J. M. Veen, van Zuid9ingel 44 naar Hilversum. J. M. van Nimwegen, van Achter Luiaard 57 naar le Kazernestraat 13. A. Zwarts, van Soesterweg 153 naar Leus den. D. C. Steinbuch, van Korte Bergstr. 41 naar Utrecht. H. J. Bosma, van Leusderweg 92 naar Amsterdam. W. Meijerink, van St. Jorisstraat 12 naar Hilversum. B i b 1 e-h t e 1. De aandeelhou ders van de vennootschap, welke het Bible-Hotel te Amsterdam exploiteert, hebben gisterenochtend in hun ver gadering met algemeens stemmen, 227, besloten het bod, door de „Ver- eeniging voor den Effectenhandel" ge- I daan voor de gebouwen der vennoot schap, aan te nemen. Voor f 850.000 zijn verkocht het hotel en de vijf perceelen, daarnaast, in de Warmoesstraat en aaD de Beursstraat, die aan de vennootschap behooren, d.i. voor ongeveer f 560 per vierk. M. of bijna het dubbele van hetgeen de gemeente wist te bedingen voor het terrein, dat aan „De Bijen korf" verkocht is. Met de verkoopsom zullen worden betaald de hypothecaire en obligatie- schuld van f725.000 ongeveer, een schadevergoeding aan den directeur, de kosten der liquidatie. Aan de aan deelhouders komt ten goede de op brengst van den inventaris eD, zoo mogelijk, de waarde der firma. Boos weer. Sinds menschen- heugenis is West-Duitschland niet zoo geteisterd door hevige, vernielende onweders als in den laatsten t(jd. Dezer dagen werden injhet Rijnland alleen meer dan 20 personen door den bliksem gedood. Tengevolge van het ware weder aan den Bovenrijn, was Donderdag bij Linz het spoorwegverkeer gestremd. Ook Midden-Duitschland, speciaal Kurhessen en Tburingen, hebben ernstig geleden door regen en onweders. Meer dan twaalf personen werden daar door deD bliksem getroffen. Te Wolmünster bij Trier sloeg de bliksem in een groep van negen per sonen, die een schuilplaats hadden gezocht onder een boom. Een meisje werd doodgeslagen, vijf andere per sonen werden verlamd. Hoteldieven. Tegen een van de grootste benden van hoteldie ven, die ooit bestaan hebben, begint heden een strafproces te Bozen (Tyrol.) Het is de beüde Hornscbuh en met gezellen, die reeds 10 jaren bestond en vele malen van zich heeft doen spreken. Aan bet hoofd stond de nu 34 jaar oude, uit Badtbal in het hertogdom Gotha geboortig zijnde, schoosteenve- ger Albert Hornscbuh. Hornschuh klauterle langs bliksemafleiders en regengooten op en af, zooals dat ook aan een dief, die geen brekebeen is in zijn vak, betaamt. Waardevolle diensten zijn den schel men gedurende de laatste jaren bewe zen door een Dicht van Hornschuh, die niet ouder zijnde dan 17 jaar, de opdracht had als aardige, interessante jonge dame de hotelgasten in de eet zaal cm zich heen te verzamelen en te boeien, terwijl de mannelijke leden van de bende in de kamers aan het werk togen. Een eigen secretaris had zelfs de bende, die in Parijs woonde en van daar uit door een levendige briefwis seling het verband tusschen de onge veer 20 leden der dievenvereeniging onderhield. Men heeft kunnen nagaan, dat voor 1,8 millioen gulden aan geld en ju- weelen is buitgemaakt. De inhechte nisneming is vooral te danken geweest aan de Berlijnsche crimineele politie. Enkele leden der bende zijn reeds ver oordeeld. Het proces te Bozen loopt nu over de inbraken en diefstallen, die in Oos tenrijk en Zwitserland begaan zijn. An ancient Prayer. My unknown friend, mony thanks for yom postcard. I'll take your sin cere advice to heart and I'll try to keep up the chain. M. B. MEDELEZER voor de EEMLANDER gezocht, om trek K.Bergstraat—Wilhelminastraat. Brieven onder letter M. R. bureau van dit blad. TIMMERMAN en MAKELAAR WEV ERSIN GEL 11. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 84 Laagste hedennachtF. 60 Hedenmiddag 12 uurF. 69 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR' van het water op Zater dag II Juni des morgeus 7 uur is 73° F. wetsontwerp is aangenomen, is met deze voorwaarde ongetwijfeld in strijd. Toen het wetsontwerp was aange nomen ODtstond een stormachtig ap plaus. De barbaar Poerisjkewitsj riep luid Finis Finlandiae." Het einde van Finland. KRETA. De consuls der mogendheden-voog- dessen overhandigden gisteren aan het Uitvoerend Bewind van Creta een laatste gemeenschappelijke nota, waarin gezegd wordt, dat, wanneer de CreteDzische regeeriDg den Mo- hammedaanschen afgevaardigden niet toestaat aan de werkzaamheden deel te nemen, de mogendheden de maat regelen zullen treffen, die de toestand eischt. FRANKRIJK. De Rechtbank van Louhans (Saöne- en-Loire) heeft een klant veroordeeld van den priester Santol, den directeur van het „placement familial" te Pa rijs. Deze Louis Breton geheeten, acht-en-veertig jaar oud, had zich tot Santol gewend met verzoek hem iemand te leveren, die hem kon ge leiden, daar hij al sedert vijftien jaar blind was. De geestelijke stond hem tegen betaling van vijftien francs een arm jongetje van twaaf jaar af, wiens vader met een groot gezin te Parijs woont. Bovendien was er bepaald, dat de blinde man voor bet „huren" van den knaap jaarlijks bonderdvijftig francs aan Santol zou betalen. Maar de blinde stelde zich niet tevreden het kind als geleider te gebruiken, bij dwong het tot bedelen en als het niet genoeg ophaalde werd het mis handeld. De blinde man is kortgele den aangehouden juist toen bij bezig was het knaapje te ranselen en tot een maand gevangenisstraf veroor deeld. Het kind is van hem wegge nomen. TWEEDE KAMER. Het wetsontwerp op de Banken van Leening is nagenoeg afgehandeld over

De Eemlander | 1910 | | pagina 2