H» D. Gerritsen Dr.iJ. A. Thomas AI. Tromp v.Bolst DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Donkere Schaduwen No. 136. DINSDAG 14 JUNI 1910. 7e JAARGANG Verkiezing Provineiele Staten. FEUILLETON. BUITENLAND. DE EEMLANDEH Hoofdredacteur B>- G- RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. fl.40. Afzonderlijke nummers f0.05. -rr Van 1 Buiten PRIJS DER ADVER1ENTIEN: tot 5 regels f0.40. Voor iederon regel moer f0.08. het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangryko korting.) Tot plaatsing »an advcrltnliSn en reclame» van builen hel Vanion Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA.Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam in. In de R. K. Eembode van 11 Juni, waarin een verkiezingsartikel voor komt, lezen we „Naeenzeer harden,inspannenden arbeid zijn de anti-liberale fracties er gelukkig eindelijk in geslaagd ook in de Eerste Kamer eene meer derheid te bekomen, die hare be ginselen in de wetgeving van onzen Staat weet va3t te leggen en die hooghoudt het besef, dat aan God ook in de staatkunde de eerste plaats toekomt." Dat is weer het oude, bekende liedje. Maar zoo langzamerhand zullen de kiezers toch ook wel gaan inzien, dat er van dat ,God in de Staatkunde" niet veel terecht komt. Veel meer schoone vruchten dan de subsidies- quaestie zal de coalitie wel ni9t kunnen uitwerken. De behandeling van de Drankwet heeft destyds ieder duidelijk gemaakt, hoe de combinatie, waarop D. Kuy- per steunde tot werkelijk besturen de kracht miste. De Roomschen, die tegenover het Drankvraagstuk geheel anders staan dan de anti-revolutio nairen, hebben hem gedwongen voet voor voet alles terug te nemen, wat Dr. Euyper oorspronkelijk had ge- eischt. Bij de wijziging der Gemeentewet, bleek, toen de eeds-quaeatie behan deld werd, niets van het voortkomen uit één wortel des geloofs. Toen de a. r. heer Lucasse vroeg om wederinvoering der doodstraf, scheepte de Roomsche minister Loeff hem eenvoudig af met de opmerking, dat daar nu geen tyd voor was. De Roomschen zullen blyven staaD Naar het Duitsch DOOK PAUL HENKES. 6) U heeft gelyk, waarde Grosser het handvlak van de de doode is anders dan dat van het spoorhet schijnt bovendien de afdruk van een manne lijke hand te zyn. De moord is echter blijkbaar ook niet door een enkel mensch begaan. De heeren keerden naar het woon vertrek terug, waar de arts intusschen met een nauwkeurig onderzoek van het lijk begonnen was. Naast de sofa stond een met wit damast gedekte tafel, waarop de overblyfselen van oen lekker avond eten en eenige ledige wynflesschen nog te vinden waren. Een enkel glas stond leeg op de tafel. Do commissaris van politie was vlak by het venster gaan staan, toen wees hij op eenige witte vlekken, die op het herstel van den Nederland- schen gezantschapspost by den Hei ligen Stoel. Loslating van dien eisch ware eene miskenning van het ver leden hunner partij en een wegmof felen van een der punten van haar programma. Maar even bekend is het, dat de anti-revolutionaire party en vooral de christelijk-historischen niet te vinden zijn voor de erkenning van het wereldlijk gezag van den Paus, gelegen in het afvaardigen van een diplomatieken vertegenwoordiger van Nederland naar het Vaticaan. Verder zijn er de vaccine-quaestie, ei z. enz. Heeft men dus, behalve in de dub- beltjes-quaestie der subsidie, geen re den om met elkaar verder mêe te gaan, er is voor de christelijk-histo rischen thans een' bizondere reden om niet op de Roomsche candidaten te stemmen. De dezer dagen verschenen ency cliek van den Paus, waarin degroote Hervormers, Luther, Calvyn, Zwingli, e.a. werden uitgescholden, waarin de R.K. priesters en het R. K. volk te gen de evangelische kerk worden op gestookt zooals de conservatieve Duitsche Reichsbote zegt de her vorming een pestilentie wordt ge noemd, enz. enz., heeft het protes- tantsche volk zoo diep beleedigd, dat zij alle reden hebben om niet langer aan de coalitie mêe te doen. De betere naturen onder de christelijk-histori schen hebben dit dan ook reeds be grepen en een Ds. v. Hoogenhuijze, een Eeuchenius en een v. d. Laar hebben dit onomwonden uitgesproken. Onder de Amersfoortsche Christe- lyk-Historischen was reeds in 1901 een streven om zich los te maken van de coalitie. In dat jaar toch diende de afdee- ling Amersfoort van den Chr. Hist. op den vloer vlak by een laag kastje te zien waren. Eyk eens, mjjuheer, hier is weer hetzelfde spoor van kaarsvet. Ten overvloede staat hier ook nog een zilveren kandelaar, waarvan de beide kaarsen bijna geheel afgebrand zyn. Het metaal zit aan den eenen kant vol kaarsvet, een onweerlegbaar tee- ken, dat de kandelaar scheef gehou den is. Een ander duidelijk spoor is niet te ontdekken. Ik beu het met u eens, dat de misdadiger niet van buiten af gekomen kan zijn. Is dit echter toch het geval, dan moet hij een mede schuldige iu huis gehad hebben, fluisterde de rechter van instructie. Zeg eens, zei hij toen tot den dienaar, was de freule gisteren avond en een groot deel van den nacht alleen met den baron in huis? De keukenmeid was immers ook uit gegaan, nietwaar? Zy had ook verlof. Goed, roep haar dan eens hier I De dienaar snelde de kamer uit. Ik meen al licht te zien, zei de rechter toen fluisterend tot den com missaris. Die persoon daar hy wees als terloops even naar de doode, met wie de arts ,iog altijd bezig was ICiezersbond een motie in, luidende „De alg. vergadering overwegende, dat met de oprich ting van den Bond in 't bijzonder is bedoeld, om in ons staatsbestuur het geloovig Protestantsch karak ter der natie te handhaven, betreurt dat bij de jongste verkiezingen enkele leden de coalitie der Room sche en a.r. partijen gestemd hebben besluit, dat ook in den vervolge het optreden van den Bond gericht zal zijn zoowel tegen de sociale elementen in de liberale partij, als tegen het streven naar Roomsche sa- prematie in ons staatsbestuur; verklaart, dat tiengevolge, zoo lang het verbond der a.r. en Room sche partijen blijft voortduren, de Bond geen steun verleenen kan aan de a. r. partij en gaat over tot de orde van den dag." Als er in Amersfoort Dog zulke chiistelijk-historischen zijn en we zijn daarvan overtuigd dat ze dan thans ook de Roomsche en A.R. can didaten laten slippen. Ten slotte nog een woord tot de kleurlooze middenstof. Zij heeft zich te weinig bemoeid met vorige ver kiezingen. Maar zal zij nu ook thuis blyven na de EuyperLehmann Westmeyer historie? Door deze historie is gebleken van welke middelen de rechterzijde zich heeft bediend om de meerderheid in de regeering te verwerven, welke per sonen hare belangen dienen, hoe zjj aan de enorme geldsommen komt waarmee zy haie verkiezingskosten betaa't, en wat er waar is van haar bewering, dat zy haar overwinningen bij de stembus dankt aan Gods hulp. Dat alles zal de kleurlooze midden stof toch ook niet goedkeuren. Welnu schijnt den moord bedreven te heb ben. Misschien is toen haar geweten ontwaakt en heeft zy zichzelf ver geven. De dienaar, gevolgd door de keu kenmeid, trad du weer het vertrek binneD. Was u vannacht ook niet in huis? vroeg de rechter, terwyl hij vlak bij de keukenmeid ging staan. Ik had van de freule verlof ge kregen, om uit te gaaD, antwoord de zjj angstig, terwijl zij een angsti- gen zijdelingschen blik op het np de sofa liggende lyk wierp. Het is anders heel.inaal tnyn gewoonte niet, 's avonds uit te gaan, maar gisteren was er een bloedverwant vaü mij jarigik had de freule verlof ge vraagd en wilde maar tot op zijD laatst elf uur uitblijven zij vond echter goedig, dat ik maar zoo lang uit moest blijven als ik wilde. Zy gaf mij zelfs den huissleutel, wat anders nooit gebeurde. Lag het in den aard der doode, om uit eigen bewegiDg verlof te ge ven De keukenmeid fronste de wenk brauwen. Ik heb my er zelf over vor- baasd, antwoordde zy toen, men heeft thans gelegenheid te pro testeeren. Men stemme Vrydag de candidaten lid van den Gemeenteraad van A'foort oud-wethouder vao Baarn EN lid van den Gemeenteraad van A'foort. DE PAUS EN DE PROTESTANTEN. Men peinst te Rome nog steeds over het antwoord dat gegeven moet wor den aan den Ptuisiscben gezaDt bjj het Vaticaan. Dat is ook niet gemakkelijk. Prui sen laat zijn Protestanten niet belee- digen door den Paus en de Paus kan moeilyk iets herroepen, zonder dat zyn onfeilbaarheid geschaad wordt in de oogen der Roomsch-Katbolieken. In een telegram uit Beilyn aan de Külnische Zeituog wordt gezegd, dat de Pruisische Regeering zich niet zal tevreden stellen met een officieele be vestiging der verklaring, welke on langs in de Osservatore Romano is verschenen. Trouwens de gezant heeft eenige ondubbelzinnige vragen gesteld waa.- op niet met een algemeene verklaring kon worden geantwoord. vroeger was fteule Dora niet zoo vrij gevig op dat punt. Zoo is het, bevestigde de die naar. Pas sinds eenige maanden is zij anders geworden. Ik zei haar ook gisterenavond, dat ik liever thuis wilde blyven, omdat zij immers an ders geheel alleen met onzen zieken meester was, maar zy was er beslist op gesteld, dat ik gaan zou. Vond u dat niet vreemd? zei de rechter tot de keukenmeid. Deze schudde het hojfd. Het was nu al de derde maal, dat Frits en ik tegelijkertijd 's nachts verlof kregen. De tweede maal wilde ik thuis blijven, omdat ik kiespijn had gekregen, maar de freule wilde er niet van hooien, ik moest weg gaan. Vond u niet, dat zooiets te den ken gaf Jawei, maar de freule durfde men niet tegenspieken. De freule verdroeg over het alge meen geen tegenspraak, zei nu de dienaar. Ik dacht er heelemaal niet over, gisterennacht uit te gaan, maar freule Dora bood het mij zelf aan. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1