WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Stemming Provinciale Staten. Bieker Caapten A. J. Gerritsen E. van der D. H.C. A. De W. van Dr. A.J.A. Tromp van Holst A. M. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET EONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 14 Juni 1910 Hoogste barometerstand 770.5 m.M. te Coruna, laagste 755.0 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 15 Juni 1910. Moest matige Noord-Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtAfwisselende bewolking, weinig of geen regen. TemperatuurWarmer. Barometerstand to AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 761 m M. Vorige stand te 12 uur 757 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 70 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 64 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 14 Juni des morgeus 7 uur is 67" F. Deze eischen bestaan daariD, dat de curie verklaren moet, dat de ency cliek geen betrekking heelt op Duitsch- land, en dat zij niet in de kerken van den kansel zal worden afgelezen. Ver der moet het Pruisische episcopaat een voor de Protestanten bevredigende verklaring alleggen. Aan verschillende Duitsche bladen wordt uit Rome gemeld, dat ook de Beiersche gezant bij het Vaticaan, namens zijn regeering tegen de ency cliek heeft geprotesteerd. Dit zou natuurlijk nog van meer beteekenis zijn, dan het protest van den Pruisischen gezant, wijl de be volking van Beieren in haar meerder heid Katholiek is. Onder de bevolking breidt zich de beweging tegeD de encycliek uit. Tel kens hebben synodale bijeenkomsten plaats, te Berlijn, te Keulen, te Breslau en in de Protestantsche streken van Beieien. Te München werd in een drukbe zochte meeting een motie aangenomen, waarin als het beste antwoord op de encycliek werd aanbevolen, zich zoo sterk mogelijk aan te sluiten bij de Io-j-van-Rome-beweging. NOG EEN ONVERDRAAGZAAM HEID VAN DEN PAUS. De Pauselijke Nuntius overhandigde gisteren een nota van het Vaticaan aan den Spaanschen mini3tcr-president Canalejas, waarin geprotesteerd wordt tegen het decreet, dat toelaat uiterlijke teekenen van geloofsbelijdenissen, andere dan de Roorasch Katholieke, in het openbaar te vertoonen. SPANJE. In Spanje, waar de R.-Katho)ieke Kerk staatskerk is, is de uitoefening van andere geloofsbelijdenissen in het openbaar verboden. Wij hebben reeds gemeld, dat een koninklijk besluit is uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat inscrip ties, vaandels en andere uiterlijke teekenen op gebouwen en bij cere moniën van andere godsdiensten dan den Roomsch-katholieken, in het ver volg geoorloofd zullen zijn. Naar aanleiding van dat besluit moet er een tuftigewoordenwisseling hebben plaats gegrepen tusschen den Pauselijken nuntius en den minister van buitenlandsche zaken. De nuntius zei, dat terwijl de onderhandelingen met het Vaticaan over het Concor daat aan den gang zijn, de Spaan- sche regeering den toestand onver anderd behoort te laten. De minister antwoordde dat deze zaak met het Concordaat niets te maken heeft. De nuntius was zeer teleurgesteld en zocht minister Canalejas op, die het zelfde antwoordde als zijn ambtge noot van buitenlandsche zaken. De onderhandelingen tusschen re geering en Vaticaan omtrent de wij ziging van het Concordaat gaan niet naar weusch. Twee brieven van de Spaansche regeering zijn onbeant woord gebleven. Terstond na de opening van het parlement zal de regeering het wets ontwerp op de congregaties indienen. TURKIJE. De teekeuen die den storm voor spellen vermeerderen de moord op den journalist iu Constantinopel is gevolgd door een aanslag op den trein uit Europa. Waarom, met welk doei die aanslag is gepleegd 't Is nog uiet met zekerheid te zeggen eerst dacht men, dat de daders het gemunt had den op den persoou van minister Machmoet Sjefket Pasja, den minister van oorlog en het meest heteekenend lid van het kabinet, die met dien trein uit Albanië zou terugkeeren naar Constantinopel, maar zijn plan heeft veranderd en per boot is ge gaan. Thans evenwel is de overheer- schende meening, dat het niet zoozeer op minister Sjefket Pasja gemunt was, maar dat men met dezen aan slag een belangrijk strategisch punt heeft willen vernietigen, hetgeen ook inderdaad gelukt schijnt te zyn. Hoe 't ook zjj, of het den Jong- TurkscheD minister gold of het een taktische maatregel was, in beide ge vallen is de zaak zeer ernstig, want in elk geval zal men er de Griekpn van verdenken, die aldus den besten Turkschen generaal wilden doodeü, of zich eon militair voordeel verschaffen, en wanneer men bedenkt, dat nu reeds een groot aantal menschen iu Turkije de Grieken uit het rijk willen verbannen, dan kan men begrijpen hoe dan de stemming zou worden het uitbreken van den reeds zoo lang dreigenden Grieksch-Turkschen oorlog zou natuurlijk heel goed het gevolg kunnen zijn van de opwinding. Tegen deBorromaeus- encycliek. In de Remonstrantsche gemeente in den Haag hield de voor ganger ds. P. Heoring, Zondagmorgen een leerrede over de geschiedenis, be schouwd in het licht van den gods dienst. Daarna wijdde spr. ook eenige be schouwingen aan de vooral in Duitsch- land zooveel verontwaardiging ver wekkende Borromaeus-encycliek van Paus Pius X. Spr. begon met daaruit de volgen de passage voor te lezen „In diru tijd (bedoeld wordt de tijd der hervorming) waarin aan alle harts tochten de teugel we'd gevierd, en de kennis der waarheid bijna in haar geheel verkracht en verduisterd werd, vlamde onafgebroken de strijd op met de dwalingen en scheen de mensche- lijko maatschappij, aldoor dieper ver zinkend in de boosheid, naar den af grond des verderfs heen te spoeden. Te midden van de e rampen [stonden er hoogmoedige en oproerige mannen op, vijanden van Christus' kruis, man nen die alleen bezield waren met aardsche gevoelens en wier God hun buik was. Dezen legden er zich niet op toe de zeden te verbeteren, maar de ge loofsartikelen te loochenen en zoo ver meerderden zjj de verwarring, ver slapten voor zichzelf en voor anderen de banden van het geoorloofde of verwierpen met minachting de gezag hebbende leiding der kei k om de harts tochten der meest bedorven vorsten te steunen en ondermijnden als ware tyrannen haar leer, haar giondslagen en haar tucht. In navolging van de boozen, tot wie de bedieiging is ge richt Wee u, die het goede kwaad en het kwade goed noemt, noemden zij dit opstandige rumoer en dat be derf van geloof en zeden hervorming eu zich-zelven hervormers. In werke lijkheid echter waren zij bedervers." Spr. gevoelde zich byna verplicht om zich tegenover zijn gehoor te verontschuldigen, dat hij woorden van zoo groote onverdraagzaamheid in het bedehuis herhaalde. Ware het niet de Paus, bet hooid vau eeu der talrijkste afdeelingen der Christenheid, die deze woorden heeft gesproken, dan zouden ze met stil zwijgen voorbijgegaan moeten wor den. Dan zouden ze niet in staat ge weest zjjn ons, hervormden, te kren ken. Nu is het evenwel anders. Door deze encycliek worden ook wy, Nederlanders, in onze dierbaarste ge oelens gekwetstook onze geloofs helden worden iu dit herderlijk rond schrijven verguisd. Spr. herdacht allen, die hier te lande hebben gele den en gestreden voor de reformatie, van wie sommigen zelfs 't leven heb ben moeten laten voor hunne over tuiging, hetzij door de handen van een sluipmoordenaar, hetzij op den brandstapel. Iu de eerste plaats Wil lem den Zwijger, den grooteu vader des vaderlands, wiens heerlijke arbeid voor onze geloofsvrijheid met den sluipmoord te Delft uiet werd ver nietigd, maar die' door dien smade- lijken dood juist als het ware tot een heilige figuur ui onze geschiede nis verheven is. Voorts herinnerde spr. aan de pastoor Jan De Bakker in Den Haag, Duifhuys te Utrecht, Van Merula te Heenvliet eu anderen, die hun overgang tot de reformatie en hun strijd voor godsdienstvrijheid met het leven moe sten bekoopen. Zij allen worden door deze encycliek vernederd van geloofs helden tot bedervers van geloot en zeden. Daartegen komt gebeel onze ziel in opstand. Beschouwen wij onze vaderlandsche geschiedenis in het licht van den godsdienst, dan zien wjj in hen allen van God gegeven arbeiders, door Hem gezonden om ook in ons vaderland het hooge goed der godsdienstvrijheid te brengen. Naar wjj vernemen heeft een dames-comité hedenmiddag aan arts II. H. E. Morren, ter gelegenheid van eeu huiselijk feest, dat hij dezer dageD herdenkt, een bewijs van waardeering en sympathie aangeboden, namens een zeer groot aantal zijner patiënten. Het idee den steeds zorgzamen, con- scientieusen en kundigen medicus te huldigen voDd veel bijval, zoodat bet- comité spoedig van veler steun en medewerking was verzekerd. DaarvaD getuigt dan ook een, het geschenk vergezellend album, dat de handteeke- ningen van vele dankbare patieDten van arts Morren bevat. De Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, afdeeling Amersfoort, houdt Woensdag 15 Juni van half drie tot half vijf in hotel Reichmann een feestelijke vergadering voor hare leden en geuoodigden. Mevrouw Versluys Poelman uit Amsterdam zal als spreek ster optreden en Mevr. v. D.B. en mej. R. zullen eenige zang- en piano nummers ten gehoore brengen. De jaarlijksche nationale velddag van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 13 Juli op het landgoed Nimmerdor, al hier. Hij zal dit jaar geleid worden door den secretaris voor buitenland sche zaken aan 't internationale hoofd kwartier van het Leger des Heils te Londen, commandant Howard. Behalve de gewone samenkomsten zullen er ook maatschappelijke de monstraties en een zendingsdienst ge houden worden. Verder zal er een muzikale demoDStratie gehouden wor den, waaraan 100 muzikanten en 200 zangers zullen deelnemen. Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondag a s. iD het Logegebouw een godsdienstoefening gehoudeü, waar in als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Gate. In de Evang. Luthersche Kerk zal Zondag a.s. als spreker optreden Ds. P. Groote, Evang. Luth. predikant te Amsterdam. Bij het te Breda gehouden con cours hippique behaalde luit. C. H. Labouchère met Perhaps in het spring concours jachtpaarden een derden prijs. Id het groot springconcours be haalde luit. Labouchère den 2den prijs met Dreadnought en twee 4de prijzen met Perhaps en Gigolette. Iu het nummer BestgaaDd officiers dienstpaard, uitsluitend voor de deel nemers aau den jachlrit of een der springconcoursen, gesplitst in cavalerie en artillerie, behaalde luit. J. J. van Santen van de artillerie met iDtrepid den eersten prijs. De Stembns i« geopend Vrij dag 17 Juni van vooriniddags 8 lot namiddag. 5 uur. Wanneer ge het met ons eens zijt, en ge de vrijzinnige candidaten wilt kiezen, 7noct Uw stembiljet er, 'wanneer ge het in de Stembus doet, aldus uitzien Het vakje voor de namen Gerritsen, Thomas en Tromp van Holst dus al leen zwart maken. ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Het O.M. bij de Rechtbank te Haar lem vorderde heden in hooger beroep tegen den heer Scb., onderstationchef te Haarlem wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde door mag- netiseeren, acht maal honderd gulden boete, subsidiair acht maal twintig dagen gevangenisstraf. Een professor als gift menger. Te Chaus-de Fonds in het Zwitsersche kanton Neuchatel werden dezer dagen tot niet geringe verbazing der bevolking, professor Majou en de vrouw van een aanzienlijk koopman in hechtenis genomen, onder verden king van giftmoord. Tusschen beiden bestond sedert geruimen tijd een lief-

De Eemlander | 1910 | | pagina 2