Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. WOENSDAG 22 JUNI 1910. 7e JAARGANG BUITEINLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B. Gr. RIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Por jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f1.Franco per post id. fl.40. Aizonderlijke nummers f0.05. BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. PRIJS DEB AD VERTEN TIEN Van 1 tot 5 regels 10.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten hot Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoesstraat 76 78 to Amsterdam. EEN LUTHER-KERK IN ROME. De Frankfurter Zeitung beval, een artikel, waarin wordt uiteen gezet .naar aanleiding van de Bor- romaeus-encycliek en de houding van het Vaticaan tegenover de Duitsche regeering „Wie in Rome gewoond heeft be grijpt dien toestand heter, wijl men daar dagelijks kan waarnemen, daL de Pauselijke Stoel slechts eerbied heeft voor vastbesloten en krachtige tegenstanders. Het was een niet-goed te maken fout van de Pruisische re geering, dat zij het comité voor de oprichting vau de Luther-kerk 111 Rome indertijd niet steunde. Dit werd uitgelegd als een zwakheid van het protestantisme, en als men de Ency cliek goed wii begrijpen, moet men het vreesachtige terugkrabbelen van Pruisen in die quaeslie wel in over weging nemen. „Er is daarom slechts een antwoord, dat op dit oogonblik waarde heeft tegenover het Vaticaan Men verza- mele in Duitscbland thans geld, noo- dig voor het oprichten van de Luther- kerk te Rome. Zooals de zakeu nu staan, zal het benoodigde bedrag in enkele maanden bijeen zijn, temeer daar alle vrije denkers, die reeds lang aan de kerk ontgroeid zijn, maar toch begrijpen dat voor de hervormers der vrijheid van gedachte eerst een weg in de wereld gebaand moet worden, gaarne daartoe zullen bijdragen." En het blad besluit „Een Luther-kerk in Rome, in het gezicht van het Vaticaan, dan zou een machtig protestantsch antwoord zijn op de Borromaeus-encycliek I" GROOT BRITANNIË. Bij de audiëntie door hem aan da- Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. 13) Dat zat hierbeneden tusschen de reet van de deur. Aberti bekeek de stukjes nauwkeu rig- Dat is ongetwijfeld een stuk van een halsketting, meende hij, terwijl hij den commissaris de stukjes weer teruggat, Bewaar het goelHij keek op ziju horloge Voorloopig hebben wij hier nu niets te doen, zei hij tot den dienaar. U zal u wel ter be schikking van de wacht stellen, die ik hier in huis achterlaat, en even als de keukenmeid vanmiddag op mijn bureau in het paleis van justi tie komen om het protocol op te ma ken. De lijken blijven verloopig on veranderd liggen. Toen wendde hij zich tot den commissaris. Wjj zullen nu eerst naar den heer Karl Beck mesafgevaardigden van vereenigingen tot bevordering van vrouwenkiesrecht en hare tegenstanders verleend, ver klaarde Asquitb nog, dat het Lagerhuis de gelegenheid gegeven behoort te worden om z.,n meening over dit vraagstuk uit te spreken. Asquitb zal dus in den Minister raad mededeeling doen over de door de dames verdedigde standpunten en een verklaring in het Lagerhuis af leggen. SPANJE. In antwoord op een verzoek van een delegatie van repuhhkeinsche parlementsleden, die een uitgebreide amnestie ^vroegen, vooral voor alle Spanjaarden, die naar aanleiding van de gebeurtenissen te Barcelona het land waren uitgezet, verklaarde de minister-president Canalejas, dat de reeds afgekondigde gedeeltelijke am nestie voldoende was, en dat de le den der delegatie aan de bannelingen konden soinen, dat het hun vrij stond naar Spanje terug te keeren. In geheel Spanje worden bijeen komsten gehouden tegen de anti-cle- ricale politiek der regeeriug. De mi nister-president heeft talrijke dreig- telegrammem ontvangen. De geeste lijkheid laat zich niet onbetuigd, kar dinaal Aguirre, aartsbisschop van Toledo, primaat van Spanje, organi seert in iedere diocese protesteerenie volksvergaderingen en laat verzoek schriften, aan de regeering gericht, rondgaan. PORTUGAL. Het Portugeesche kabinet heeft zijn ontslag aangeboden. Dit staat in ver band met de knoeiprjjen aan degroole land-credietbank waarover we onlangs reeds schreven. De directeur der bank, gaan, hernam hjj, opnieuw met zyn inferieur een veelzeggenden blik wis selend. Ik ben verlangend uit den mond van dien mijnheer zelfde gron den te vernemen van zijn weigering om aan onze roepstem gevolg te ge ven. U volgt mij met drie man. Nu keerde hij zich beleefd tot den arts om. U wil wel zoo goed zjjn mij het voorloopig bericht van uw bevinding nog hedenmiddag schriftelijk mee te deelen De arts knikte. Als u er niets tegen hebt, zal ik morgenmiddag hier in huis de lijkope ning laten plaats hebben. Ik verzoek u mij te laten weten hoe laat u daarmee wil beginnen. Hij nam beleefd afscheid van der arts, die dadeiqk daarna vertrok. Alberti ging met zjjn ondergeschik ten door de achterdeur naar den tuin. Hjj stak dien over opende met het stalen sleuteltje de verbindiugsdeur en ging nu met de overigen niar de binnenplaats der buren. Met critischen blik monsterde hij nog eens het een arraelqken indruk makende huis. Eenvoudige, maar kraakzindelijke en met moeite heel gehouden vitrage-gordjjnen waren het Luciano de Castro, de man die geknoeid heeft, is leider der regeeringspartjj in het parlement. De regeering was van hem afhankelijk, en hij had de regee ring noodig om zichzelf te bescher men daarom heeft hjj het kabinet aangespoord te blijven en het parle ment, waarin de oppositie zich hevig begon te roeren, te ontbinden. De legeering heeft dat wiüen doen, maar de Koning heeft het geweigerd. Waar schijnlijk is de Koning zoo rechtvaardig en verstandig opgetreden, wijl hq be greep dat toegeven aan de regeering in deze de republikeinsche strooming, zou verergeren en het droevige lot van zjjn vader heeft hem het ge vaar daarvan doen inzien. FINLAND. Zooals te verwachten was, woidt uit Petersburg aan de Frankfurter Zeitung geseind, zjjn in verschillende deelen van Finland groote protest meetings gehouden, waaraan vertegen woordigers van alle partijen deelnamen en waarop nog meerdere zullen volgen. Alle moties werden met algemeene stemmen aangenomen. Gewezen wordt daarin op de onwaardige wjjztwaarop de vertegenwoordiging van een groot volk een ongehoorde rechtsverkrach ting pleegde. Het Finsche volk staat als één man achter zijn Landdag en het voelt zich niet gebonden door een wetgeving, die in strijd is met zijn grondwet. Aan den cadettenleider Mil- joekoff is in verschillende telegrammen dank betuigd voor zijn waardig en mannelijk optreden. De Encycliek. De Kerke- raad van de Nederduitseh Hervormde Gemeente te Amsterdam heeft in zjjne vergadering van gisteren met alge meene stemmen het volgende protest vastgesteld „De Kerkeraad van de Nederduitseh Hervormde Gemeente te Amsterdam, kennis genomen hebbende v .n den smaad, dien Paus Pius X in zyn jongste encycliek den Kerkhervormers van de 16e eeuw en den vorstej, die hun ter zjjde stonden, heeft aan gedaan, spreekt daartegen zijn ernstig protest uit. „Met innigen dank aan God gedenkt de Kerkeraad Prins Willem van Oran je, die met zjjn leven den strijd voor de vrijheid van godsdienst en geweten heeft bezegeld gedenkt de broeders en zusters uit den hervormingstijd in en huiten Nederland, die vervolgd zijn om het woord Gods en de getuigenis van Jezus Christus, als deu eenigen algenoegzamen Zaligmaker, buiten wien geen zaligheid te zoeken en te vinden is, en die goed en bloed heb ben geofferd voor het vrije gebruik van Gods heilig en dierbaar woord. „De Kerkeraad zendt tot God de bede op, dat bovenal de oogen der verblinden mogen opengaan voor Jezus Christus, onzeu eenigen Hooge- priester en Heer." Limburgsche verkie zingen. De Avondpost vestigt de aandacht op de blijkens „Staatscou rant" van 19 20 Juni j. I. goedge keurde statuten der vereeniging (no. 821)„Onafhankelijke Kiesvereeniging Maastricht.' Daarin wordt onder art. 3 „Doei" o.m. gezegd „een meer georganiseerd en onaf hankelijk politiek leven en een zui vering van den politieken toestand in Limburg, meer in het bijzonder ech ter in bet kiesdistrict Maastricht" en voorts die in hun sneeuwwitte blankheid de voorste vensters van de eerste verdie ping versierden. In tegenstelling daar van waren achter de vuile beneden ramen niets kan groezelig roode en en verscheurde sitsen gordijnen te zien. De rechter zag een naar 't scheen nog jeugdig vrouwenhoofd, dat even voor een der vensters der eerste ver dieping verscheen, om zich dadelijk daarop weer terug te trekken. Kom, laat ons gaan zei hij. Zij ginge t de lange, gepleisterde gang van het huis in. Een bedompte lucht heerschte daarbiunen. Allerlei oud huisraad, dat de toch al nauwe ruimte nog rne.ir versperde, stond hier bijeen. Aan den linkerhand van de gang leidden eenige smalle, uitgesleten steenen treden naar het eigenlijke trappenhuis. Toen de rechter met zijn gevolg de toegangsdeur tot de benedenwoning voorbij gingen, werd deze even ge opend. Voorzichtig gluurde een klein onaanzienlijk mannetje met een vet tig glanzend zwart pak aan door de reet, een mannetje wiens gezicht met de vast opéengeklemde lippen en de toegeknepen, listig en tegelijk koude fonkelende oogen bepaald een weer- zinwekkenden indruk maakten. Hjj scheen deu rechter van instruc tie wel van aanzien te kennen, want plotseling deed bij de deur der voor kamer heelemaal open en begon on derdanig te buigen. Mijnheer de rechter AlbertiWel, wel. Wat verschaft mijn arm huis die groote eer begon hij met onaan genaam snerpende stem, die in scher pe tegenstelling was met zijn zooge naamde deemoed. Albert; nam even zjjn hoed af. Mijn weg brengt my niet tot u, mijnheer Hij scheen zich blijkbaar den naam van het mannetje niet meer te herrin- neren. Schimmel is mijn naam, haastte zich het mannetje te verzekeren, in- tusschen steeds zijn magere dorre handen legen elkaar wrijvend. Alberti bleef aarzelend staan. Wat ik zeggen wil, mijnheer Schimmel, vroeg hij toen plotseling heeft u v, onaebt misschien iets bij zonders vernomen De uitdrager keek hem verbaasd aan. (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 1