is het 10 pCt. dividend van ons brood, DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Doukere Schaduwen HET VOORDEELIGST VOOR HET HUISHOUDEN No. ja*. iLVb ZATERDAG 25 JUNI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. in geld uitgekeerd 10 a 25 per gezin. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G-. RIJKEN S. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS PRIJS DER ADTERTENTIEN Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.Franeo per ufesli i "TPM Van 1 tot 5 regels 10.40. Yoor iederon regel meei f0.08. post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Alzonderlijke nummers f0.05. abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeon Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76 78 te Amsterdam SPANJE. By het uiteengaan van deD Minis terraad verklaarde Canalejas, dat over de religieuss quaestie beraadslaagd werd. Canalejas zal met den monarch voet bü stuk houden. De regeering zal haar gedragslijn niet wijzigen. De premier legde den nadruk op de goede bedoelingen door hem ten opzichte van den H. Stoel betoond. De regeering zal haar democrati- schen en vooruitstrevenden arbeid voortzetten, de prerogatieven der Kroon en de civiele macht hooghou den. Zij zal voortgaan de religieuss associaties te beperken en te ver minderen. De jongste decreten betreffende den godsdienst zullen niet gewijzigd wor den, geen ministerie zou ze kunnen intrekken, zonder de beschaving te benadeelen. De regeering beeft slechts één ant woord ontvangen op de beide tot het Yaticaan gerichte nota's en zal een antwoord vragen. De laatste protestnota van den H. Stoel tegen bet bekende decreet liiold geen verhand met de onderhandelin gen over het Concordaat. De regee- ringspolitiek bedoelt geenszins den godsdienst te schaden, maar wil de nationale souvereiniteit hooghouden. Canalejas is van plan een ieders meening te eerbiedigen, maar zal op bedreigingen antwoorden met de mid delen, die de wet te zyner beschik king stelt. Hy ontving uit den vreemde tal van aanmoedigingen en gelukwen- schen met zijn programma. TURKIJE. De autoriteiten in Macedonië be- Naar het Duitsch door PAUL HENKES. 15) Toen de rechter zich nu ver over de ieuDing van het balcon heen bukte, kwam by ook naderbij. Is er iets wat uw aandacht trekt? vroeg hy met moeilijk bedwon gen stem. Alberti keerde zich om en mat hem met een strengen blik. Kijk eens naar dit uithangbord, dat hier onder tegen het balcon is aangebracht i zei hij. Daarbij wees hij op een tamelijk groot ijzeren schild, welks verbleekte vergulde letters het opschrift aan gaven „Ludwig Schimmel. In- en verkoop van kleedingstukken, goud en zilverwerken, antiquiteiten". Het schild is totaal verborgen riep de mechaniciën plotseling ver baasd. sloten de Grieksche schol -n, Grieksche onderdanen en Grieksche onderwijzers uit Macedonië te verjagen. Is dit bericht juist en er is geen afdoende reden het te betwyfe'en, dan mag men het, mede door het feit, dat van overheidswege niefs tegen den anti-Griekse'.en boycott wordt gedaan, beschouwen als een teeken, dat Tur kije den oorlog tegeu Griekenland zoekt. De Grieksche boycott in Turkye geeft dagelijks aanbiding tot daad werkelijkheden. Een Grieksch stoom schip, dat onder Eugelsche vlag voer, werd in de Bospoi ushaven Beikos aangevallen met en steenen gebombar deerd. TWEEDE KAMER. DE ENCYCLIEK. Gisteren was aan de orde de in terpellatie van mr. van Doorn naar aanleiding van de Borromaeus-ency- cliek. De heer v. Doorn begint met een herinnering aan een interpellatie van zyn vader in de Kamer, nu 57 jaar geleden. Toen wareD er nog Pro testanten, die vreesden voor de uit breiding van den R.-K. invloed, al stelde de toemalige interpelUnt zich Diet op bet standpunt. Tegen de vrijheid der R.-K. zal niemand meer opkomen, niet in of buiten de Kamer. Niemand zal zich bemoeien met hetgeen er binnen de organisatie dier kerk geschiedt. Maar anders wordt het, wanneer de Paus niet schroomt zich te uiten op een wijze, die andersdenkenden grieft. Wanneer het Protestantisme door den Paus een pest genoemd wordt, kan ons de denkbeelden van den Paus over het Protestantisme onverschillig laten. Het Protestantisme moge de bron van alle slechts zyn, een feit is toch, dat wy in ons land, zoowel links als rechts, steeds naar het voor beeld zien van andere landen, die onder den invloed der Hervorming staan. Maar wy eischen wel, dat wy in onze traditiën niet worden aangetast. En nu lezen we in de encycliek, dat ook het Nederlandsche volk en de vorsten, die hier de Hervorming om helsden, behoorden tot de meest ver- dorvene. In ods land heerscht de Protestant- sche geestde fundamenten zijn hier gelegd door de Hervorming. En nu wordt dit tegenwoordig wei zoo veel mogelijk weggedoezeld, maar deze encycliek werpt toch een schel licht op dit feit. Aan de vorsten, die hier als de meest verdorvene worden gekenschetst, hebben wy ons vrye volksbestaan te dankendaarom past een woord van protest. Een volk, dat zyn geschiede nis niet eerst, is ten ondergang ge doemd. Onze Koningin is een erfdoch ter van het Stamhuis, dat hier wordt genoemd een der meest verloopeue en verdorvene van EuropaZeker zwij gen ware veel gemakkelyker geweest, maar wy mochten hier niet zwijgen en waar zy, op wier weg het 't eerst had gelegen hier te spreken, zwegen, heeft spr. gemeent het woord te moe ten nemen. De Paus is voor ons geen gewoon particulier persoondit blijkt reeds hieruit, dat men hier ontvangt een internuntius van den Paus. Het zou eenvoudig kinderachtig zijn, te zeg gen, dat het hoofd der Katholieke kerk een gewoon Italiaansch burger isdaarvoor bekleedt ds Paus een tè hooge plaats. Spr. dringt niet aan op een be paalden maatregel van de Regeering; beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbakken door onze speciale ovens, waardoor hot veel lichter verteerbaar en voedza er is. Reeds in Januari 1910 is over 1909 Flinke dépöthouders gevraagd ook voor nabijgelegen plaatsen. Vraag oen dividendboekje met vermelding dezer courant, aan de Afdeeling Broodfabriek van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort. vroeg hy. Ik zou wel durven beweren, dat het gisteren nog niet zoo was, ant woordde Beek haastig, weer naar het uithangb rd kijkend. De ijzeren stang van twee duim dik is byna heelema.il naar beneden omgebogen. Er moet een zware last voor aan het uithangbord gehangen hebben, het lykt er zelfs op, of het gewicht van een menschelyk lichaam den ijzeren stang verbogen heeft. Ds rechter keek hem lang en onder zoekend aan. Ik bewonder uw combinatiever mogen, zei hij droogjes, het zou ech ter ook mogelijk zijn, dat iemand zich het genoegen veroorloofd had, het uithangbord moedwillig te beschadigen, om den indruk te geven, alsof in den verloopen nacht zich iemand van dit balcon af op de straat had neerge laten en zich daarbij aan het uit hangbord had vastgeklemd. Niet waar? Beek kreeg een vnurroode kleur. Hij voelde de ironie, die in de woorden van den rechter lag opgesloten. Ik begrijp u werkelijk niet, her nam bij daarom, wie zou vannacht hi ar laDgs naar beneden zyn gegaan? O, ik geloof ook heebmaal niet, dat zich bier langs een mensch naar beneden gelaten heeft, zei Alberti nu. Maar als u er niets tegen heeft, zul len wij naar de kamer teruggaan. Zoo gebeurde. Zich steeds meer be klemd voelende worden, volgde de mechaniciën de beide heeren, wier ge baren en woorden hem steeds raad selachtiger voorkwamen. Is u vannacht tl'.ui gebleven vroeg Alberti dadelijk daarop aan den slotenmaker. Ik bsa -1U j nd thui s ge bleven. Heeft het vannacht niet hevig geonweerd? Ja, dat begon ongeveer om tien uur in den avond, luidde het antwoord van Beek. Mijn vrouw maakte zich ongerust en daarom bleef ik op. Is u alleen op gebleven of is uw dochter u misschien gezelschap blijven houden Ik wilde opblijven, maar vader wilde daar niet van hooreD, zei het jonge meisje nu met een diepe, wel luidende stem. Is u een deel van den nacht wakker gebleven vroeg Alberti, zich nu direct tot het jonge mei-je wen dend. Zij werd gloeiend rood in liet gelaat en keek verlegen voor zich ueer. Ik was tamelijk vermoeid, zei ze toen. Ik geloof, dat ik dadelijk ben ingeslapen, tooD ik wakker werd, was het al helder dag. Dus heeft u in den nacht niets ongewoons gehoord? Het jonge meisje keek hem ver baasd aan. Voor zoover ik weet, niet. En u bleef dus op zei Alberti nu weer tot den mechaniciën. Kon uw vrouw ook niet slapen? Kort na middernacht sliep zy gelukkig in, antwoordde Beck, die nog altijd niets scheen te begrijpen van de beteekenis al die vragen. En ging u toen ook naar bed Neen. Mfjn vrouw sliep zeer onrustig, ik besloot op te blijven, bovendien had ik nog allerlei werk af te maken. In den nacht? Menschen zooals wy moeten verdienen, waar en wanneer wij kun nen, antwoordje de mechaniciën. De ziekte van mijn vrouw kost veel geld, en ik heb daarom al veel nachten doorgewerkt. Hoe lang is u door blijven werken GVordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1