13s Si Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. 7e JAARGANG No. -fê'U MAANDAG 27 JUNI 1910. BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. Hoofdredacteur S. Gr RIJKENS. Bureau BREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f1.—Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 5 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het kanton Amersfoort In dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D.Y. ALTA,Warmoesstraat 76-78 te Amsterdam. FRANKRIJK. De minister van Justitie Barthou heeft bevolen den in hechtenis geno men machinist Leduc, aan wien de schuld van het spoorwegongeluk te Villepreux wordt toegeschreven, weer in vrijheid te stellen. Het onderzoek schijnt hem dus ontlast te hebben. De oorzaken van het ongeluk wor den nu in den gebrekkigen signaal- dienst gezien. Het bloksysteem, dat voor alle spoorwegmaatschappijen is voorgeschreven, moet juist op den staatsspoorweg tusschen Versailles en Villepreux ontbreken. Bij de tegen woordige snelheden, heeft ook een secretaris van den bond van machi nisten en stokers verklaard, zjjn de signalen geheel onvoldoende. Gedu rende de laatste vijftien jaren zijn de eerste verdubbeld, terwijl men aan de laatste niet geraakt heeft. De staking op de Zuiderspoor wegen in Frankrijk is geëindigd. De voornaamste eischen der stakers zijn ingewilligd. NOORWEGEN. Uit Christiania wordt gemeld, dat de staking in de bouwvakken, die aldaar zeven weken geduurd heeft, thans geëindigd is, nadat van weers zijden eeuige concessies gedaan wa ren. DUITSCHLAND. Zooals men zich zal herinneren, heeft Koning Friedrich August van Saksen,ofschoon hij katholiek is, eenige dagen geleden een krachtig protest laten hooren tegen de uitlatingen over de hervormers, voorkomende in de Borromaeus-encycliek. Daarvoor heeft de bevolking van Dresden den Koning, Naar het Duitsch DOOR PAUL HENKES. 16) Dat kan ik werkelijk niet zeg gen, bekende hij. Het onweer had my zeker slaperig gemaakt, ik deed alles wat ik kon om wakker te blijven, ik trok mijn werkbank vlak voor het raam u ziet, daar staat zij Dog ja, ik maakte het venster open in de hoop, dat de koele nachtlucht mij wakker zou houden, maar ten slotte heeft de vermoeidheid toch over mijn wil gezegevierd. Toen ik wakker werd, was het al vijf uur in den morgen, en ik ging nu vlug naar bed, nadat ik mij eerst overtuigd had, dat mijn vrouw sliep. Heeft u dus vannacht niets on gewoons opgemerkt? Niet het minste. Is u gisterenmiddag bij uw buur man, baron v. Engler, aan 't werk die van een reis terugkeerdVrijdag j.l. warme hulde gebracht. In de hoofdstraten der residentie, die versierd waren met vlaggen en guirlandes, stonden duizenden langs den weg geschaard, dien de Koning zou nemen, en voor het raadhuis had den zich het gemeentebestuur en de raad opgesteld. Dr. Hopf hield daar een rede, waarin hij uiting gaf aan de dankbaarheid van het volk voor des Konings houding in deze quaestie, waarop de Koning kort, maar gemoe delijk antwoordde: „Het was voor mij een moeilijk geval, maar we wil len hopen, dat nu de kalmte terug keert." Daarna reed hij onder de toejuichin gen van de menigte naar het paleis. OOSTENRIJK—HONGARIJE. Keizer Frans Jozef heeft te Boeda pest het vonnis, over luitenant Hof- richter gestreken, onderteekend en het luidt: twintig jaar tuchthuisstraf en degradatie. Als verzachtende omstan digheden hebben gegolden, het goede gedrag van Hofrichter als officier vóór de misdaad en het getuigenis der dok ters, dat hij geestelijk minderwaar dig is. RUSLAND. Sedert eenige dagen heerscht te Rostof a/d Don een zeer kwaadaardige cholera-epidemie. Er komen dagelijks 2 a 300 ziektegevallen voor, meeren- deels met doodelijken afloop. Er zijn uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen ter bestrijding der epidemie en uit alle deelen van Rus land zijn geneesheeren naar de geteis terde stad gezonden om te trachten de ziekte tot staan te brengen. In de stad heerscht een hevige pa niek. De beste vrienden durven elkan der de hand niet meer te geven geweest Enkele rainuton. De baron had het ongeluk gehad de brandkast dicht te slaan, terwijl de sleutel nog iD de kast lag. Omdat de kast nog uit mijn voormalige fabriek afkomstig is, was ik met de constructie van het slot volkomen vertrouwd, Het gelukte mij de kast in een paar minuten te ope nen. Werd u daarvoor betaald Een bitter glimlachje speelde om de lippen van Beek. De heer baron vond het gepast mjj met een hal :e mark af te schepen, zei bij. Is u sinda dien tjjd niet meer in de naburige villi geweest Neen I Weet u niet, wat er sinds dien tijd in het huis van den heer baron is voorgevallen Verbaasd keek Beek den rechter aan, wiens vragen hem blijkbaar pijn lijk begonnen te hinderen. Wat zou er dan gebeurd zijn vroeg hij angstig. Alberti keek hrm doordringend aan. Is u daar werkeljk niets van bekend? vroeg hij toen, ieder afzonderlijk woord met nad> ut' uitsprekend. Wel nu, dan zal ik hetu vertellen. De heer De verkoop van groenten en fruit is verboden en gekookt water wordt kosteloos verkrijgbaar gesteld. Wie maar eenigszins kan ontvlucht het tooneel van jammer en ellende. De vertrekkende treinen zijn stamp vol en aan het station zit voortdurend een ongeduldige meuigte te wachten op Dieuwe treinen, die hen lang niet vlug genoeg naar hun zin naar veili ger oorden kunnen vervoeren. Een beroemd Petersburgscb profes sor, die ter bestudeering van de ziekte naar Rostof is gezonden, heeft ver- blaard dat de ziekte moet worden toe geschreven aan het slechte water van de Don. Wijziging Drankwet. Door de Regeering is een wetsontwerp tot wijziging van het artikel in de Drankwet ingediend, dat de gevallen noemt, waarin vergunning wordt ge weigerd (artikel 8, eerste lid). In plaats van de woorden „wanneer de verzoeker een openbaar ambt be kleedt', zou worden gelezen „wanneer de verzoeker een betrekking in dienst van een publiekrechterlijk lichaam be kleedt, of lid is van een college v in burgemeester en wethouders of van Gedeputeerde Staten". De voorgestelde verandering wordt gemotiveerd door de moeilijkheden, die zich nu en dan voordeden bij de vaststelling, wie als ambtenaar moet worden beschouwd, wie niet. Afzonderlijk zijn nu ook de leden van B. en W. genoemd, omdat dezen niet steeds worden begrepen onder het voorafgaande en de bedoeling hen uit te sluiten, toch ongetwijfeld bij den wetgever bestond, immers B. en baron v. Engler en zijn nicht zjjn van nacht door misdadige hand om het leven febracht en de brandkast is leeggeplunderd. Groote God! riep de mechaniciën uit, terwijl hij vaalbleek in 't gezicht werd. Dat is immers niet mogelijk! Neen, neen, dat kan niet zijn Ook de zieke vrouw in het bed stiet een korte kreet van schrik uit. Het jonge meisje echter ging onwille keurig wat dichter bij haar vader staan. Aan een innerlijken drang ge volg gevend, legde zij beschermend haar hand op zijn arm, terwijl zjj te gelijkertijd met wijdgeopende, angsti ge oogeu naar den rechter keek. Een seconde lang heerschte er een doodelijke stilte in het vertrek. De rechter hield in dien tjjd voort durend zjjn blik op den mechaniciën gevestigd. Deze sloeg echter de oogen niet neer open en onbevangen beant woordde hij den blik van den be ambte. U leeft in moeilijke financieele omstandigheden, niet waar vroeg de laatste nu plotseling. Beek werd gloeiend rood in hot ge zicht. Mijn ongeluk is immers in de ge- heele stad bekend, antwoordde hij op W. zjjn medo geroepen om de Drank wet uit te voeren. Ontslagvan vrouwelijke ambtenaren. Het bestuur van het Comité van actie tegen het wetsont werp tot regeling van de positie van vrouwelijke rijksambtenaren en onder wijzeressen by het openbaar lager on derwijs, die in het huwelijk treden, heeft zicb als volgt geconstitueerd Mr. E. Fokker, voorzitter mevr. H.VV. H. Rutgers-Hoitsema, 2e voorzitster mejuffr. Anna Polak, le sec.mevr. W. Drucker, 2e secr. mejuffrouw H. Verwey Mejan, penningmeesteres; prof. M. W. P. A. Molengraaff en prof. mr. D. Simons, leden. BeperkteZondagsdienst. Naar het U. D. verneemt, bestaat bjj de regeering het plan om bjj den a.s. winterdieDSt der spoorwegen een be perkten Zondagsdienst in te voeren, om zoodoende het personeel Zondags meer vrij te kunnen geven. Het plan is dan om zeer vele trei nen te doen uitvallenalleen och tend-, avon.l- en internationale trei nen zullen blyven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal reizigers van alle treinen ge teld worden. Het Rapport derKrupp- Commissie. Overeenkomstig den wensch der Regeering wordt het rapport der Krupp-coramissie niet gepubliceerd. De omstandigheid, dat op verschillende regeeringsdaden ten aanzien van geschutleveranties cri- tiek wordt geoefend, maar bovenal het feit, dat de achterlijkheid van de firma Krupp in het stuk gecon stateerd wordt, heeft by enkele der betrokken bureaux groote ontstem ming gewekt, zoodat van die zjjde het verlangen wordt gekoesterd om bitteren toon. Enkele jaren geleden was ik nog een rijk man. Plotseling vervolgde my het ongeluk, nog meer had ik intusschen te lijden van val- sche vrienden, die ik argloos ver trouwde, die mij alles afhandig wis ten te maken. O, het is een ongeluk, arm te zijnkreunde hij nu opeens, terwijl zjjn blik met een smartelijke uitdrukking op zyn vrouw bleef rus ten, die zich blijkbaar in het laatste stadium der longtering bevond. Miju arme Kiitohm, in oo/.e vroegen om standigheden zou zij in het zonnige Zuiden genezing hebben kunnen zoe ken. Laten wij niet afdwalen, zei nu Alberti. U heeft vermoedelyk wel schulden Weer speelde er een trek van moei lijk bedwongen drift om de lippen van Beek. Ja ik b9b schulden, antwoord de hy, een anderen kint uitkijkend. Niet alleen de zware last van het on geluk heb ik te dragen, de grootste zorgen worden mij bereid door harde schuldeischers, die in gelukkiger dagen meermalen grooter so nmen aan mij verdiend hobben, dan ik hun nu schuldig ben en o zoo graig ziu willen betalen (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1