WEERBERICHT. Thermonieterstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AGENDA. Uit de Omgeving LANGS DEN WEG. MEDEDEELINGEN VAN HET K.ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bildt, 27 Juni 1910. Hoogste barometerstand 771.4 m.M. te Horta, laagste 740.6 m.M. te Skagen. Verwachting tot den avond van 28 Juni 1910. Meest matige Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien. TemperatuurDezeltde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 755 m M. Vorige stand te 12 uur 749 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 44 Hedenmiddag 12 uurF. 58 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 27 Juni des morgeus 7 uur is 62° F. slechts in het geheim over de zaak te beraadslagen. Vermoedelijk is dit de reden, waarom de Tweede Kamer niet heeft besloten tot openbaarmaking, waartoe de Com missie heeft geadviseerd. (AvpJ. DE BORROHAE ENCYCLIEK. De groote bladen bevatten beschou wingen naar aanleiding van de inter pellatie-Van Doorn, Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer. De N. R. Ct. het geval uitvoerig nagaande, komt tot de volgende con clusie .Per slot van rekening heeft de interpellatie-Van Doorn geen prac- tisch resultaat opgeleverd. Dat was te voorzien. Niettemin blijkt merk waardig de eenerzjjds slappe, ander zijds onnoodig-agressieve houding, heden door de heeren Ankerman en Van der Voort van Zjjp aangenomen. Door op den coalitie-ijver dezer heeren een onbedoeld licht te doen vallen heeft de heer Van Doorn wiens interpellatie wfj overigens niet zullen verdedigen veler oogen geopend en de werkelijk naïeve politieke massa rijkelyk stof ter overdenking geschonken. Duidelijker dan ooit is heden gebleken, dat bjj sommige protestanten de liefde voor de coalitie alles overtreft. Men be hoeft allerminst een anti papist te zfjn, om dit verschijnsel niet geheel onbedenkelijk te achten". Het „Hdbl." meent, dat de Borro- mae-quaestie niet beter had kunnen worden aangepakt dan op de „handige, sobere en toch warme wijze, waarop de heer Van Doorn het heelt gedaan." Het blad zegt aan het slot van zijn bespreking. „Wij gelooven dat velen in den lande niet zullen nalaten met den interpellant op te merken, dat onze regeering niet gedaan heeft wat de Roomsche koning in Saksen wèl heeft gedaanProtest aanteekenen tegen het honen van haar protestantsche onderdanen. En dat had onze regee ring, zoo niet formeel en diplomatiek, dan toch heden in het Parlement kunnen doen." De „N. Ct." keurt eveneens de hou ding van den minister ai. „Het was zegt het blad een onmiddellijk mislukte „handigheid", die erger dan een onhandigheid is." Het blad brengt mede hulde aan den interpellant en zegt ten slotte ,Het geeft toch niets, zoo is gezegd, en het is alles maar politiek. Wee de partij, hoe klein ook, die zich door de eerste overweging het zwijgen laat opleggen. En wat de politiek betreft, wat wordt er van haar, indien zij het verband en de aanraking met nationale tradities zou moeten prijsgeven en niet zich te weer mogen sti llen tegen het gevaar dat deze bedreigt Want op de vraag die heden in het debat gesteld en door den steller verkeerd beantwoord werd hoe het toch komt dat de Borromaeus-encycliek in Duitsb- land ontroering en opschudding heeft teweeggebracht, doch Engeland en Skandinavië onbewogen heeft gelaten is dit het antwoord In het Duitsche Rijk gevoelt men achter de Encycliek het gevaar van Rome's wassende macht, in de aDdere landen schijnt dit voorsbaDds ODbeteekenend. Met welke van deze zijn naburen vertoont Nederland in zijn politieke ontwikke ling de meeste overeenkomst ROZENDAG. De zaal van Amiciti-i was gisteren in een waren lusthof herschapen. Dank zij de passende vei siering der zaal door den heer J. .Versteeg uit Arnhem en de smaakvolle schikk'ng der inzen dingen, had de zaal het aanzien van een grooten rozentuin, waar de roos in de meeste verscheidenheid van kleur en vorm aanwezig was; van de meest ijle soorten met slechts één kroon, tot den tot vollen uitbloei gekomen rozen, in onderscheidene variëteiten. Te elf uur waren reeds betrekkelijk veel belangstellenden aanwezig, toen de voorzitter van de vereeniging „Nos Jungunt Rosae", Jhr. J. L. Mock van Santpoort het woord nam om de ten toonstelling te openen. Van een ten toonstelling was eigenlijk geen sprake, maar van een rozendag. De vereeni ging lijdt nl. aan een ziekte, die niet heel vreemd ;is, bloedarmoede. Van daar, dat geen tentoonstelling kon worden georganisseerd, maar een rozen- dag is ingericht om in weinig kosten te vervallen. Ieder heeft zooveel mo gelijk ingezonden, wat de moeite van het zien waard is en het resultaat is zeker alleszins bevredigend. Een dag als deze heeft nog dit vooi, dat het najagen van onderscheidingen op den achtergrond raakt. Dat is een geluk kig verschijnsel, want het vermindert den naijver en doet deze cultuur op vatten, zooals dat eigenlijk moet. Hiermee was de rozendag officieel geopend en verspreidden de talrijke bezoekers zich door de zaal, langs de lange tafels, waarop een rozenweelde was tentoongesteld, die in een woord schitterend mocht worden genoemd. Geen wonder dat vele dames en hee ren, in den middag zijn er een 600-tal geweest, kwamen genieten van deze bloemenpracht. Byzonder veel belangstelling vonden de nieuw gekweekte rozen, die nog niet in den handel zijn. De vereeni ging looft ieder jaar een gouden medaille uit voor de beste Nederland- sche aanwinst. De keuringscommissie van dit jaar, bestaande uit de heeren Jbr. J. L. Mock, G. A. van Rossum en J. Versteeg, is ditmaal niet tot een definitief besluit gekomen. Een viertal rozen, nl. twee soorten der firma Ver steeg, een van W. Lourens en een van H. A. Verschuren en zoon zullen aan een herkeuring ter plaatse worden onderworpen en daarna zal de medaille definitief worden toegekend. HET KEGELCONCOURS. Zaterdagavond is het stedelijk kegel concours in de sociëteit „Vereeniging" officieel geopend. Tegen acht uur ver- eenigden een aantal kegelaars en be langstellenden zich in de kegelbaan en sprak de voorzitter der regelingscom missie, de heer L. Houbaer, een wel komstwoord. Als voorzitter der regelingscommis sie, zoo sprak hij ongeveer, doet het mij genoegen dit concours te mogen openen en u een hartelijk welkom toe te roepen. Het was een uitstekend denkbeeld van het Bestuur dezer socië teit om het concours binnen haar muren te houden, want de gelegenheid daarvoor is bier uitstekend. En waar het na gedane dagtaak goed is zich te gaan ontspannen, mag de kegelsport daa'voor uitstekend geschikt worden genoemd. Dank zij de milde wyze waarop het Bestuur one gesteund heeft, kunnen we u een spiegelgladde baan aanbieden. Aangenaam is het my u te kunnen meedeelen, dat reeds een groot aantal medailles en kunstvoorwerpen voor den korpswedstrijd zijn beschikbaar gesteld, zoodat ook die wel zal slagen. Dan is er ditmaal ook een wisselbeker uitgeloofd om het concours meer aan trekkelijk te maken. Ten slotte een woord van dank aan allen, die ons gesteund hebben. En nu heeren het spel gaat beginnen. Nadat de hteren W. v. d. Donker en A. Nefkens de baan geïnspecteerd en deze volmaakt in orde bevonden hadden deed de heer L. Houbaer den eersten worp en opende het concours met een poedel. Denzelfden avond en ook gisteren werd van de baan druk gebruik ge maakt. De buren H. en v. d. P. aan den Woestijgerweg liggen al geruimen tjjd met elkaar overdoop. Over allerlei kleinigheden ontstonden gedurig twis ten en dan ging het hard tegen hard. Tot nog toe bleef het echter bij mondge- vechten, maar gisteren is het tot hand tastelijkheden gekomen met het treurig gevolg, 'lat v. d. P. vrij ernstig door H. is verwond. Weer was over een nietigheid twist ontstaan, ten slotte grepen ze elkaar aan en beet v. d. P. zijn tegenstander in den duim. Deze trok daarop zijn mes en gaf v. d. P. eenige sneden over zijn gezicht, een steek in den arm en een in de zyde. De laatste drong vrjj diep door, zoo dat vermoedelijk een long is geraakt. Arts Kamerling verleende spoedig ge neeskundige hulp, terwijl H. in hech tenis werd genomen. Nadat hij een verhoor had ondergaan en proces ver baal tegen hem was opgemaakt, is hij weder op vrije voeten gelaten. In de Amersf. zweminrichting weiden gediplomeerd mej. E. Laten- stejjn van Voorst en mej. M. H. J. Schroder, en de jongeheeren A. E. Green, en P. van Goor. Naar wij vernemen zullen de eerste wedrennen op Birkhoven wor den gehouden op 17 of 24 Juli a.s. Maandag 25 Juli zullen 500 Aro- sterdamsche schoolkinderen eon bezoek brengen aan Birkhoven. Mendeeltons mede, dat er maatregelen worden ge nomen door den heer Hollertt om voor een eenigszins feestelijke ontvangst te zorgen. De heer I. van Spiegel, onder wijzer aan de Jongensschool alhier komt voor op de voordracht ter be noeming van een onderwijzer aan de school voor M.U.L.O. te Apeldoorn. Hedenavond houdt de brandweer een oefening. De heer N. Hazendonk heeft be dankt als directeur van het „Gemengd Geheelonthouderskoof", alhier. Op den openbaren weg is een zakmesje gevonden, /dat op het bureau van politie is gedeponeerd. In de St. llenricuskerk in het Soesterk wartier zijn vorige week eenige altaarschellen gestolen. De dader is nog niet opgespoord. Hieronder worden gratis opgenomen aankondigingen van vergadoringen, uitvoeringen enz.) 28 Juni. Vergadering Ver. „Vergunning" in de Keizerskroon. 3 Juli. Openluehtmeeting Ned. Ver. op het Stort. BAARN. Een broodbakker alhier heeft zjjn onderoven als broedmachine gebruikt. Deze moderne kunstmoeder bracht na verloop van drie weken uit 13 eieren 8 kuikens voort. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek). XXXIII. In de vorige week is hier ter stede eene vergadering gehouden, die in hooge mate mijn aandacht heeft ge trokken. Niet zoozeer om het onder werp dat er behandeld werd, als wel om de wijze waarop het werd behandeld. Ik bedoel de vergadering, die tot doel had, te komen tot het stichten eener inkoopsvereeniging, een ver eeniging, die door het koopen bij groote hoeveelheden, aanmerkelijk la gere pryzen meent te kunnen be dingen. Ik voor mij acht een dergelijke vereeniging niet zoo gewenscht, al ben ik ook geen tegenstander van coöperatie. Maar dat is hier op 't oogenblik de vraag niet. Het frappante van deze vergadering was voor mij het feit, dat eigenlijk niemand zijn naam genoemd wilde hebben. In de Eendande' las ik: „een bestuur werd gekozen", maar de namen ontbraken. In de Amersfoort sche Courant waren alleen de kwali teiten van de sprekers aangegeven een onderwijzer, een militair, een ander onderwijzer, iemand, enz. Is dit een troep conspirateurs, dacht ik bij mezelven? Zijn die menschen soms van meening, dat zij, hetgeen zjj uitvoeren, niet in den haak is Als men een eerljjke zaak voor heeft, wat kwaad kan het dan in 's hemelsnaam, dat de wereld weet, dat men daaraan meewerkt? Is het soms vrees om superieuren onaange naam te stemmen Maar ik lees dat de vergaderden waren Rijks-, Ge meente- en Spoorwegambtenaren. We zijn toch werkelyk de tyden gelukkig voorbij, dat superieuren het hun ambtenaren laten gevoe en als dezen, buiten hun dienst, zich niet in alle opzichten voegen naar hun raee- ningen. Hoe ik de zaak ook bekijk, die ge heimzinnigheid blijft my een raadsel. Een raadsel blyft het mij ook, hoe het op den duur met den Bisscbops- weg moet gaan. Ik heb gezien, dat deze wordt be straat, door een particulier, eigenaar \an de maeste woningen aan dien weg. Ben ik wel ingelicht, dan zal de weg ook worden verlicht door dezen particulier, door middel van petroleum. Als verkeersweg zal hij dan ver moedelijk worden afgesloten voor ry- en voertuigen en daarvan kan menig een dan nog eens last ondervinden. Hoe dit ook zy, de kans voor de gemeente om op goedkoope wyze strooken grond te verkrijgen, waar door daar een breederen weg zou kun nen worden aangelegd, schijnt nu voor langen tijd, zoo niet voor goed, voorbij te zyn. Eenigen tjjd geleden hebben de Amersfoortsche huismoeders de op dracht gekregen de afval uit hunne huizen netjes in tweeën te verdeelen, n.l. de overblijfselen van steenkool en cokes apart te houden. De vuilnis wagens waren dan ook in twee af- deelingen gesplitst ten einde die laatst genoemde overblijfselen afzonderlijk te kunnen houden. Vele huismoeders hebben na dien order afzonderlijke vergaarbakken moeten aanschaffen. Dezer dagen, ziende dat in de vuil niskarren die af./cheiding niet meer bestond, vroeg ik aan den geleider

De Eemlander | 1910 | | pagina 2