BERICHT. Donkere Schaduwen DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. DINSDAG 28 JUNI 1910. 7e JAARGANG BUITENLAND. FEUILLETON. BINNENLAND. -[/■V DE EEMLANDER Hoofdredacteur B. G. BIJKENS. ABONNEMENTSPRIJS Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f4.—. Franco per post id. f6.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. BureauBREEDESTRAAT 18. Telefoon Interc. 62. Van 1 Buiten PRIJS DER ADVERTENTIEN tot 6 regels f0.40. Voor iederen regel meer f0.08. het Kanton Amersfoort per regel fO.10. (Bij abonnemont belangrijke korting.) Tot plaatsing van advertcntiën en reclames van buiten het kanton Amersloort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hot Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentiebureau D. Y. ALTA,Warmoosslraat 76-78 te Amsterdam. Met ingang van 1 Juli a.s. zal ons blad in grooter formaat verschijnen. Het geïllustreerd Zondagsblad, dat blijkbaar niet door de lezers werd ge waardeerd, zal dan niet meer bij de Eemlander worden gevoegd. De vergrooting van het formaat zal voor de abonné's geen meerdere kos ten meebrengen. Vanal 1 Juli wordt het bureau van de Eemlander verplaatst naar de Kleine Haag 6. Het intercommunaal telephoonnum- raer is 183. DE DIRECTIE. DE KRETENZER-QUAESTIE. Reuter brengt twee belangrijke be richten over de Kretenzer-quaestie Ten eerste hebben de beschermende mogendheden officieel bekend gemaakt dat ze een schip extra naar Kreta zullen zenden en ten tweede vooral dat is belangrijk hebben ze de verantwoordelijkheid voor de defini tieve oplossing der Kretenzer quaestie van haar schouders gewenteld en aan heel Europa overgedragen. Dit is ge schied in den vorm van een mede deling aan de Porte, waarin wordt gezegd dat als de Porte de zaak ge heel geregeld wil zien, zij zich moet wenden tot al de mogendheden, die het verdrag van Berlijn onderteekend hebben. Waarschijnlijk hebben de be schermende mogendheden geen kans gezien een oplossing te bedenken waar- Naar het Duitsch door PAUL HENKES. 17) De rechter was begonnen in de ka mer op en neer te loopen en zoo toe vallig vlak bij een zijwand van de kast blijven staaD. Toen hij daarop een vierkant, wit met een blauw stem pel bedrukt stukje papier zag vastge plakt, keek by den mechaniciën weer scherp aaD. Is deze kast verzegeld vroeg hij. De lippen van den slotenmaker tril den zenuwachtig. Gisteren heb ik bezoek gehad van den deurwaarder- Verzegelde bij uw laatste meu bilair Juist. Hij nam het laatste geld mee, dat ik nog bezat. Alleen mijn gereedschap heeft hij mij gelaten De slotenmaker scheen er nog iets bij te willen voegen, maar hy werd mee Griekenland en Turkije beide te- vredeu zouden zijn en zijn ze van meening, dat als er dan een conflict moet komen, de verantwoordelijkheid daarvoor gedragen moet worden door heel Europa en niet door de vier be schermende mogendheden alleen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het vonnis, waarbij Hofrichter veroordeeld is tot degradatie en 20 jaren opsluiting, werd de beklaagde schu'dig geacht aan moord met voor bedachte rade op kapitein Mader, aan poging tot moord op elf officieren, aan poging tot omkooping van de be wakers gedurende het proces, en aan nog eenige andere lichtere misdrijven. De bekentenis, die Hofrichter den 27n April vrijwillig had afgelegd, kon geen grondslag vormen van 't vonnis, omdat hij haar den 9n Mei weer in getrokken had zonder de bekentenis of de herroeping nader te motiveeren. Wegens de herroeping kon beklaagde echter niet ter dood veroordeeld wor den en evenmin tot levenslangen dwangarbeid. AaDgaande de verkrijging van het vergift, moet zijn gebleken, dat Hof- richter dit reeds eenige jaren geleden van zijn vader gekregen had voor photographische doeleinden. Het von nis komt verder tot den s otsom, dat Hofrichter op het oogenblik niet on toerekenbaar is, het evenmin was toen bij den moord pleegde en geheel ver antwoordelijk moet worden geacht voor zijn daad, ofschoon een zekere geesteszwakte wel bij hem bestaat. DUITSCHLAND. De Duitsche pers is vol over den uitslag der tusschentijdscbe verkie zing in het district Friedberg-Büdin- gen, waar in herstemming de sociaal democraat Bufold werd gekozen met blijkbaar door verdriet overmand. Hij beet zich op de lippen en keerde zich haastig om. Zijn dochter sloeg haar arm om zijn hal3 en keek hem, diep bewogen, in het gelaat. Houd moed, vader, er zullon weer I betere tijden komen, fluisterde zij. De rechter van instructie had zijn oogen afgewend. Hij was, als om ge legenheid te hebben even na te den ken, in de kamer op en neer gaan loo pen. Toen liep hij naar de deur, die naar het aangrenzende vertrek leidde. Hij wierp een blik in de kale ruim te. Onverschillig bleven zijn oogen op de eenvoudige werkbank rusten welks bovenblad met allerlei werktuigen, ha mers, vijlen, boren en graveermesjes bedekt was. Dit is dus uw werkplaats? zei hij, nu weer tot den werktuigkundige, ter wijl de commissaris de werkplaats geheel binnenging en bij de werkbank ging staan. De mechaniciën knikte bevestigend. Ik moest mij in deze bescheiden woning zoo goed en zoo kwaad ais het ging inrichten, antwoordde hij, ook bij de deur vau de werkplaats staan gaarde. Op dit oogenblik stiet de commissa- 11,545 stemmen, tegen den agrariër van Helmolt, die 9413 stemmen ver wierf. Een ontzaglijke overwinning derhalve voor de sociaal-demociaue. Het district werd vroeger door den conservatieven Graaf Oriola vertegen woordigd. By de eerste stemming is ditmaal de nationaal-liberaal uitge vallen, zood-.it bij de herstemming de liberalen te kiezen ba iden tusschen den socialist en den verwoeden agra riër. De nationaal-liberalen hebben toen, niettegenstaande bun p irtij op het oogenblik lijnrecht tegenover de conservatieven staat, den conserva tief agrariscben candidaat gesteund, maar de andere liberale groepen heb ben den sociaal-democraat geholpeo. De radicale bladen vegen den natio naal-liberalen den mantel uit, omdat zij den politieken tegenstander heb ben gesteund. Wilden zij niet op een socialist stemmen, zeggen do bladen, dan hadden de nationaal-liberalen zich van stemming moeten onthouden. Daarentegen betoogen nationaal-libe- rale organen, dat boe de oogenblik- kelfike toestand in de politiek ook moge zijn, op den duur voor de bur gerlijke partijen de sociaal-democraat atijd bet grootste gevaar is. Hoe het ook zij, deze nieuwe soci alistische overwinning is in den g-ond de- zaak weer een gevolg van de richting, die de Duitsche politiek in de laatste tijden overheerschend isde almacht der conservatief-cleri- cale coalitie. Zjj drijft de meer gema tigden bij duizendtallen in de armen der sociaal-democratie. PORTUGAL. De Koning toekende een besluit tot ontbinding der Kamer. De datum der verkiezingen is nog niet vastgesteld- De nieuwe Cortes zullen 23 Sep tember bij eenkomen. ris een kreet van de grootste verba zing uit. Alstublieft, mijnheer, kom eens even hier 1 riep hy toen op haastigen toon, die zeer bij zijn anders kalme en onverschrokken gemoedsgesteld heid afstak. Nu? vroeg Alberti, onwillekeuiig naderbij komend. Ook de mecbaniciën keek verbaasd op en volgde den rechter op den voet. -Alberti ging naast den commissaris staan, die voor de werkbank stood, welks achterkant vlak tegen het ven ster stond. Verbaasd liet ook hij een korte kreet booren, toen by zag, hoe de commis saris verscbeideDe bankbiljetten, blijk baar van groote waarde, in de hand hield. Wat heeft u daar vroeg hij. Kijk eens hier, antwoordde de commissaris. Vier banknoten van dui zend mark Er klonk een schorre kreetmaar de beide heeren letten daar niet op. Bliksemsnel had de commissaris zyn zakboekje te voorschijn gehaald en er een blik in geworpen. Overtuig u zelf, hernam hij toen op gedempten toon, terwijl Lij op de nummers der verschillende bankbil- Neutraliteit van het o n d e r w ij s. De Stand, meldt, dat door ruim zeventig Kiesvereenigiugen iu ons land adhaesie betuigd is aan het adres aan H. M. de Koningin van den Bond van antirev. kiesvereni gingen in de Hoofdstad, waarin wordt gewezen op de gevaren der neutrali- teits-bewegiug en gevraagd om ver ruiming van het gebied der Vrjje School. Rouw. Wegens het overlijden van Prinses Marie Von Wied is de rouw voor vier dagen, ingegaan gis teren, golast voor alle officiereu van zee- en landmacht. Het ontdekte complot. Onze West van 7 Juni schrijft Het wordt steeds fraaier. Nu komen al porsonen zich vrij willig aanmelden als handlangers van Killinger. Een weggeloopen Britsch-Indiër van Mariënburg kwam zich dezer dagen aanmelden, en deelde mede ook hand langer te zyn. Hij legde daarbij ge heimzinnige verklaringen af omtrent bijeenkomsten in 't bosch, wapen oefeningen, voorradige geweren, enz. allemaal verhalen waarschijnlijk voort spruitend uit de bekende levendige verbeeldingskracht van Britsch-In- diërs. Eenige dagen geleden kwamen ach tereenvolgens verschillende Britsch- Indiërs, die aanzienlijke bedragen op de spaarbank hadden, bun geld op- ei.ïchen. Hun was ter oore gekomen, dat weldra een Spaansch schip de kolonie zou binnenvallen en beschie ten, de bank in de lucht laten vlie gen, enz. zoodat zij het veiliger von den nu hun geld in den grond te jetten wees, nu is de laatste twijfel op geheven, De nummers 098,463 tot 72 zijn gestolen, en hier in mijn handen heb ik de nummers 098,464, 65, —69, —71. De rechter van instructie had zich tot den mechaniciën gewend. Deze stond met asebgrauw gelaat over al le leden te beven, een be-id van iemand, die den grond onder zich voelt wegzinken en niet weet, waar aan dat te moeten toeschrijven. Dat is onmogelyk I riep hij uit, nadat men hem herhaalde malen tot spreken had aangemaand. Ik heb geen twee mark in huis, om vau zulke bankbiljetten maar niet eens te spro ken Een verachtelijk lachje speelde om de lippeD van Alberti, toen hij zich van den slotenmaker afwendde; hy beschouwde blijkbaar de verbazing van den laatste als volslagen huiche larij, die hem zeer tegenstond. U vergist zich toch blijkbaar, zei hij toen. Dit hier zijn werkelijk en waaiachtig echle banknoten. De commissaiis trok hem aan zijn mouw. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1910 | | pagina 1