Uit de Pers. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND STADSNIEUWS. Uit de Omgeving ALLERLEI MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 6 Juli 1910. Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Horta, laagste 749.6 m.M. te "Wisby. Verwachting tot den avond van 7 Juli 1910 Matige tot krachtige N W.-lijke, later afnemende en krimpende wind. Gesteldheid van de lucht: Veranderlijke bewolking, waarschijnlijk regen of onweers buien. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 753 m. M. Vorige stand to 12 uur 763 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 64 Laagste hedennachtF. 51 Hedenmiddag 12 uurF. 59 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag 6 Juli des 's morgens 7 uur is 61° F. een wet op den arbeidsduur van winkel bedienden ingediend. Dit wetsontwerp is volkomen gelijk aan dat, hetwelk in de vorige zitting door minister Gladstone was ingediend. In zijn mondelinge toelichting deed minister Churohill uitkomen, dat de winkelbedienden niet in staat waren door organisatie deze hervorming de ver mindering van hun arbeidstijd te bereiken en dat de pogingen van winkeliers om door onderlinge overeenkomst tot vervroegde winkelsluiting te komen waren mislukt. Daarom achtte de regeering een ingrijpen van den wetgever noodig. Het ontwerp be trof ongeveer een millioen bedienden en een half millioen winkeliers. De bepalingen waren zeer elastisch en tal van uitzonde ringen waren toegelaten. Het wetsontwerp dat niet voorschrijft hoe lang de winkels open mogen zyn bepaalt, dat de arbeidstijd van een -winkel- bediende niet langer mag zijn dan zestig uur per week, dat hy na acht uur niet meer aan het werk raag worden gehouden, of meer dan drie avonden per week en dat hem voldoende rusttijden voor het gebruik zijner maaltijden moeten worden toegestaan. "Verder zijn bepalingen opge nomen omtrent een algemeenen halven vacantiedag en omtrent de winkelsluiting op Zondag. Aan de plaatselijke besturen wordt vryheid gegeven verordeningen op de winkelsluiting vast te stellen, indien een meerderheid van tweederden dit verlangt. Gisteren zijn de groote Engelsche zee manoeuvres begonnen. Tusschen de drie en vierhonderd schepen, de grootste zeemacht vormende, die ooit ter wereld bijeen is geweest, zullen er aan deelnemen. Het Middellandsche Zee-eskader, dat zyn hoofd kwartieren bij Malta heeft, het Atlantische eskader met Gibraltar tot basis, zyn er voor naar het Kanaal gekomen. De ver zamelde vloot is driemaal sterker dan de geheele Duitsche marine. Yoor het eerst zullen nu ook de dread noughts in een eskader worden samenge bracht, en op de Dreadnought zelf zal de bevelhebber, admiraal sir Willam May, zijn vlag hijschen. Er zijn er in Engeland, die het samen brengen van deze groote vloot uittartend tegenover Duitschland vinden, bovendien onnoodig en zeer kostbaar achten. Het rapport overde Krupp- leveranties. Aan het Berliner Tage- blatt worden uit den Haag bijzonderheden geseind uit het rapport der Kruppcommissie VolgeDS dien correspondent moet er van de beweringen van het Kamerlid Thom son niet veel overblyven, gaat het Marine- Departement vrij uit en moeten alleen aan Oorlog en Koloniën kleine vergissingen zijn begaan. Het komt ods voor, zegt het Vad., dat men goed zou doen langs officicelcn weg uit het rapport te jpubliceeren wat voor publiciteit geschikt is, opdat het land wete wat hier waar is en wat niet. De uitsluiting te Enschede. De heer G. Elhorst lid der Tweede Ka mer heeft den gecom bi neerden arbeiders or ganisaties te Enschede medegedeeld, dat ook een tweede poging var item om tot toenadenug te komeu bij de Fabrikanten- vereeniging geen resultaten heeft gehad. In verband hiermede brengt by den eisch der Fabrikantenvereeniging ouder de aandacht der organisaties, nl. om vooraf de grieven van de stakende arbeiders te hooren, alvorens tot confereeren kan wor den overgegaan. Donderdag a.s. zal een meeling worden belegd, waar o. a. door den beer mr. P. J. Troelstra het woord zal worden gevoerd. Algemeen kiesrecht. Eenigen tyd geleden is door het partijbestuur der S. D. A. P. eeD commissie benoemd, die werkzaam zal zyu ten behoeve van de propaganda en de organisatie voor het algemeen kiesrecht. Deze commissie rekent het ook tot baar taak artikelen te schrij ven en deze de kleine pers toe te zenden ter plaatsing. Zy zal binnenkort met de toezending van artikelen aanvangen. Congrei gemeentewerklie den. Op het te Rotterdam gehouden congres van den Bond van gemeentewerk lieden is de volgende motie bij accamatie aangenomen: „De algemeenc vergadering, „van oordeel, dat, waar de gemeente werklieden zich hebben georganiseerd, zy daarmee getuigenis afleggen van hun ernstigen wil, niet |slechts om te Btrijden voor hunne materieele en staatkundige belangen on rechten ala werklieden in dienst der gemeente in het bijzonder en als behooreude tot de arbeidersklasse in het algemeen, maar ook om hunne kennis omtrent de inrichtingen dor maatschappij en omtrent het bedrijfsleven te vermeer deren, teneinde door die meerdere kennis een betere materieele positie en een hoogere plaats in de maatschappij en in het be drijfsleven in te nemen; „vooropstellende, dat die organisaties elk lid in het bijzonder, en eiken arbeider in het algemeen, ten plicht stellen, om in de maatschappij door redelijk en zedelijk gedrag van dit Btreven blijk te geven, en de opgedragen arbeidstaak onder de een maal gegeven omstandigheden zoo goed mogelijk te vervullen; „acht het een plicht van de gemeente besturen, om dit streven der vakvereeni- gingen te steunen en daaraan tegemoet te komen, door aan de organisaties van ge meente-arbeiders, onverschillig op welk standpunt iu den algemeenen strijd der arbeidersklasse die organisaties zich meenen te moeten plaatsen, de gelegenheid te geven, in het beheer der gemeentebedrijven stelselmatig van advies te dienen in alle aangelegenheden waarbij zulk een advies van voorlichting of nut strekken kan, en daartoe aan de directiën van dc verschil lende bedrijven last te geven; „oordeelt, dat in den aanTang deze adviezen en bemoeiingen kunnen betreffen in de eerste plaats de arbeidsverdeeling, den arbeidsduur, de arbeidsloonen, de wijze van loonberekening (uurloon, stukloon, enz.,) vertier ook technische aibeidsaange- legonheden, waarbij de prachtische kennis van de arbeiders van waarde kan zijn, voorts vraagstukken van hygiène bij den arbeid, enz.; „dringt er bij de gemeentebesturen op aan, voor de werklieden dor respectieve lijke diensten, cursussen te organiseeren, waarby zij hunne kenniB omtreut liet be trokken bedrijf kunnen vermeerderen, res pectievelijk administratieve kennis omtrent bun speciaal bedrijf kunnen verkrygen; „roept de gemeentewerklieden op, door aansluiting bij de organisatie te toonen, dat zij in dezen slechts van een georganiseerd optreden goede resultaten verwachten, en zich hun plicht bewust zijn". Politiek in de kerk. Iu het christen-socialistisch blad „Opwaarts" uit Johanna Brcevoort haar weerzin tegen de coalitie-prediking van de kansels der gere formeerde kerken. Zij schrijft: Ik weet niet of ze iu de Hervormde Kerk gehouden worden, maar de verkie- ziDgspreeken iu de Gereformeerde Kerken hebben mij altijd als een gloeiend yzer tegen de borst gebrand. Geen wonder, dat de coalitie de over winning behaalt, als 't volk week aan week, in de ambtelijke bedieeing des Woords, alles wat niet buigt voor de leidslieden der coalitie uit den boozc hoort noemen, en 't stemmen op Roomschen, als ze maar cao- litie-mannen zijn, van een Ger. Kansel als een Godegevallig werk wordt aangeprezen. In den dienst des Woords mag uiet ge beden wordeu, zooals ik onlangs nog hoor de: „Heere geef dat Uw volk mag stem men op de mannen, die opkomeu voor uw eere, opdat de Kroon omringd raag blijven met mannen naar Uw hart en de vijand niet zegge: ha, ha," Er zijn duizenden in ons land, die de Kroon thans volstrekt niet omringd achtend met mannen naar Gods hart Zijn dan al die duizenden in het land, die goed en bloed veil hebben voor Gods Woord, maar wier geweten hun verbiedt op een Roomsche te stemmen, vijanden van God Zijn dan de christen-socialisten, die evengoed als de coalitie-mannen staan op de Twaalf Artikelen des Geloofs, vijan den van God? De kerk heeft geen personen te vergo den. In 't vorige jaar woonde ik een gods dienstoefening bij in de Ger. Kerk te S. Er werd een „Calvyupreek" gehouden en de prediker zei o. m.„de lijn der Gods openbaring loopt over Adam, Mozes, Elia, Jesaja, Jcremia, de Apostelen, Augustinus, Calvyn dr. Kuyper". En dat werd ge zegd nndden in de hitte van de „lintjes- quaesti". Zulke dingen noem ik den dienst des Woords en der Gobeden misbruiken, ja sleuren door het slijk van tnenschelyke hartstochten. En daarentegen gaat mijn krachtig protest. Een vau twee: óf de kerk moet allen, die niet voor rechts stemmen brengen onder kerkelijke tucht (want ze gaan dan tegeu God in) en zoo gaan we den weg naar Rome's hiërarchie op, óf de kerk heeft elke partij los te laten en de genre te alleen te belichten met Gods Heilig Woord. Bij den Raad dezer gemeoute is het volgend schrijven ingekomen: Aan don Gemeenteraad van Amersfoort. Ingevolge art. 18 der Gemeentewet, heeft ondergeteokende de eer hierbij zijn ontslag als raadslid te nemen. De reden hiervoor ia een verschil vao opvatting over de toe passing der beginselen, die bij zijne ver kiezing voorop werden gesteld, tusschen hem eenerzyds en sommige leden van den raad en de kiesvereeniging, die hem can- dideerde, auderzijds, zoodat hy meent, dat de kleine areerderheden, die hem respec tievelijk tot raadslid en tot wethouder kozen, niet meer bestaan. Hetwelk doende, enz. (w. g.) T. SANDERS. Gisterenavond hield de schietvereening Wilhelmiua, afdeeling Amersfoort Kou. Ned. Bond van Oud Onderoffecieren eene niet druk bezochte vergadering in de Arend. Besloten werd deel te nemen aan den schietwedstrijd verbonden aan de algemeene vergadering van den boud te Rotterdam. Tevens zal een nieuwe buks aangeschaft worden, waarvoor aandeelen a fl,worden afgegeven en waarvan reeds 31 direct werden geplaatst, In de godsdienstoefening. Zondagmorgen in de Evang. Luth. Kerk te houden zal als spreker optreden Ds. J. Ph. Makkink, Evang Luth. predikant te Kampen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt morgenavond een Openbare verga dering ter Raadhuize. Hedenmiddag had de zwemwedstrijd Koppel-Zweminrichting plaats. By het punt van aanvang en verder laugs de beek tot aan Monnikendam stouden verscheiden be langstellenden geschaard, het voor Amcrsf. zoo vreemde schouwspel gadeslaand. Er waren 15 deelnemers, die elk 2 minuten na elkaar vertrokken. De afstand, ongeveer 1800 M., was voor een achttal te groot, zy moesten het na korter of langer tyd opgeven. Yoor ieder zwemmer was een bootje aanwezig zoodat zij, die het opgaven, daarin konden plaats nemen De eerst aankomende in de zweminrichting was de badmeester de heer L. Pezie, die ook den koristen tijd maakte nl. 39 min. 38'/s sec. Daar hij echter buiten mede dingen meezwom werd de eerste prijs, een verguld zilveren medaille, behaald door de» heer C. Boem in 39 min. 433/& sec. Verder was de uitslag 2e prys, zilveren medaille, K. Beem in 40 min. 59 sec., 3e prijs, idem, M. Lagerwey in 42 min 49'/i, sec4e prys bron zen medaille, 0. .Mahler in 44j min. 44J/s sec., 5e prijs, idem. P. H. Dijkster- huis in 46 min. 6e prys, idem. H. de Kempenaor in 53 min. 25sec- Door de politie is hedennacht op den openbaren weg een konijn opgevangen. Een meisje, wier aanhouding door haar vader was verzocht, werd gisterenavond door de politie in gezelschap van eenigo matrozen en een paar vriendinnen aange troffen. Zij werd overgebracht naar het bureau vau politie, vergezold van een der matrozen, die haar blijkbaar uiet in deu steek wilde laten. Tot zijn niet geringe verbazing moest hij echter bij het bureau afscheid nemen en werd het meisje naar haar oudere teruggebracht. Op den opeubarenweg zijn gevonden een ceintuur eu een portemonnaie met een rozenkrans. BARNEVELD. Alhier werd Maandag door den brievenbesteller J. W. v. S. een aangeteekenden brief geopend en daaruit een bedrag van f75 ontvreemd. De ge adresseerde weigerde later den brief, die er geschonden uit zag, in ontvangst te nemen, de diefstal kwaiu uu uit eu de besteller werd in hechtenis genomen. Hy heeft bekend. Het geld, dat hij achter de schuur in deu groud begraven had, is daar in beslag genomen SOEST. Op de Soesterheidc, nabij de staiious Soesterberg en Huis ter Heide, zal eiude dozer maand een aanvang worden gemaakt met het uemen van vliegproeven. Het ligt in de bedoeling van du firma Yerwey en Lugard te 's-Gravenhage, die dit terrein van de gemeente Soest gehuurd heeft, aldaar vliegdemonstraties en vlieg proeven to houden. Door de politie gezocht. Enkele dagen geleden vervoegde zich by een der groote Haagsche bankersnuizen iemand, zich noemende M. A. Smith, ver moedelijk Engelechman of Amerikaan, om oen tiental circular notes van Cook's bureau in te wisselen, n.l. acht van 10 pond en twee van 5 pond. Dezer dagen ontving het bankiershuis een brief uit Londen over aldaar gestolenjcircular notes. Toen bleek, dat vier der ingewisselde 10 pondB notes vervalscht waren en dat de naam C. C. Jones, die er oorspronkelijk op vermeld stond, er van was verwyderd en de naam M. A, Smith er voor in de plaats was gesteld. De vier vervalsehte notes waren van den Londen»chen diefstal afkomstig. Do man, die de bonB ter inwisseling aaubood, wordt thans door de politie gezocht. Zonderlinge zanger. In de opera van Covent Garden te Londen zingt tegenwoordig een Rus met name Baklanof. Behalve dat hij een schoone bariton heeft, bezit deze Rus, die tot een oud geslacht schijnt te hooren, landerijen iu het gouver nement Kiêf. Eenige dagen geleden hoorde hij, dat boeren zyn eigendommen hadden geplunderd. Hij seinde terug, dat men geen vervolging tegen hen moest instellen. Maar het bericht kwam, dat er dertig boeren als schuldig aan de plundering ge vangen waren genomen. Baklanof gaat nu naar Rusland terug. Hij wil zelf de boeren verdedigen, want deze zeldzame man, die uit een romau van Tolstoj schynt weggeloopen, mag ook als ad vocaat pleiten: De boeren willen land hebben, zegt hij. Ik voel daar alles voor. Ik vind het heel onaaugeuaam, dat men die mcnschen nu wil vervolgen. Als het mij onverschillig is, beroofd te worden door lieden, die in den groud brave menschen zyu, zie ik niet in,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2