WEERBERICHT. Uit de Pers. Thermometerstand KUNST EN WETENSCHAPPEN. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 8 Juli 1910. Hoogste baromoterstand 769.5 m.M. te Thorshann, laagste 747.1 m.M. te Memel. Verwachting tot den avond van 9 Juli 1910. Zwakke tot matige N.-lijke tot N.W.- ly'ke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand le AMERSFOORT. 761 m. M. Vorige stand te 12 uur 753 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 46 Hedenmiddag 12 uurF. 65 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrijdag 8 Juli des 's morgens 7 uur is 60° F. zaal en gobelins, naar ontwerpen van Luc O. Merlon, voor do kleine Nederland schildorijen van Ferdinand Bol voor het vertrek boven de kleine raadzaal en zeven geschilderde glazen voor het trappenhuis Duitschland een monumentaal hek aan den ingang van het erfItalië een deel van het marmer voor de gang Oosten- rijk-Hongarije bronzen en kristallen luch ters Noorwegen het graniet voor de stoep Zweden het graniet voor de be noden-verdieping en enkele zuilen Dene- markonhet porselein voor de fontein op de binnenplaats Zwitserland de klokken Rusland een jaspis-vaas van 3 M. hoog voor de middenzaalde Vereenigde Sta ten een groote marmeren groep, voorstel lende „Vrede door Recht", voor het eer ste plat van de trapMexico, onyx voor de trap Belgiëwaarschijnlijk de bronzen deuren van het gebouw Japan: met goud doorweven tapijten voor de bestuurskamer, die beschoten wordt met hout uit Brazilië. Uitsluiting te Enschede. Woensdagavond zijn de fabrieken van leden dor Fabrikantenvereeniging gesloten om deze week niet weer te werken. Zooals wij mededeelden, werken vele vaste arbei ders door. Rekenen wij dezen op 1000, dan zijn er nog 7000 arbeiders, die wer den uitgesloten. Volgens het jongste ver slag der E. v. K. en F. kan het gemiddelde loon per arbeider op f 9 per week worden gerekend en zal de loonderving voor deze halve week zijn een bedrag van f 38,000. Vrouwenkiesrecht onpo litieke neutraliteit. Wij ontvin gen een brochure, geschreven naar aan leiding van het uittreden van mej. Johanna Naber als lid van het hoofdbestuur der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. De aanleiding daartoe is een verschil met de andere leden van dat hoofdbestuur over de vraag, of de vereeniging in politiek opzicht al dan niet neutraal moet blijven. Het hoofdbestuur zegt: ja. Mej. Naber daarentegen meent, dat dit ook in zich sluit neutraliteit ten opzichte van onzen regeeringsvorm en van het Koningschap, en met een vereeniging die dit zou wenschen, begeert zij niet mede te werken. Het hoofdbestuur meent, dat dit een ver keerde interpretatie is, en beroept zich op art. 3 der Statuten, voorschrijvend, dat de vereeniging haar doel tracht te bereiken langs wettelijken weg. Voor het overige behoort zij neutraal te blijven ten opzichte van alle andere politieke, maatschappelijke en godsdienstige vragen, welke buiten de sfeer van den strijd voor vrouwenkiesrecht vallen. „Ware het anders dan zoude het hun, die verschillend denken, onmogelijk worden gezamelijk deel te blijven uitmaken van onze Vereeniging. Bij het aanwerven van nieuwe leden zouden wij dan niet kunnen aangeven, waartoe de leden zich verplichten, wanneer zij tot onze Vereeniging toetreden. Wij zouden worden gesteld voor oplossing van quaesties, die met het groote doel, waarvoor wij eendrachtig strijden kunnen, slechts in een verwijderd verband staan". De quaestie komt aan de orde op do algemeene vergadering, die a.s. Zaterdag en Zondag te Middelburg wordt gehouden. Geboorte en sterfte. Aan een statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederlaud over Mei 1910, opge nomen in een bijvoegsel der Staatscourant van 7 Juli, no. 156, is het volgende ont leend: Aantal inwoners op 1 Mei 1910 5.869 340, levend geborenen 14.552 of 39.19 op de 1000 inwoners per jaar; overleden zonder levenloos aangegeven 6934; aantal over ledenen zonder levenloos aangegevenen op 1000 inwoners per jaar 15.28. Ovorleden op den leeftijd van minder dan een jaar 1479, 14 jaren 752, 513 jaren 242, 1419 jaren 199, 2029 jaren 324, 3039 jaren 319, 4049 jaren 413, 5064 jaren 916, 6579 jareu 1586, 80 jaren on daarboven 722, onbekend 6. Overleden ten gevolge van febris tyg- phoidea-typhus abdominalis 16 typhus exan- thematicu 4; febris intermittens, malaria- cacliexie 1 spokken mazelen 113; rood vonk 3; kinkhoest 73; diphtheritis 23; croup 8; dysenteria dysanteria epidemica influenza 24; Aziatische cholera cholera nostras 6; andere epidemische ziekten 15; longtuberculose 681; herscntuberculose 119; andere vormen van tuberculose 128; kankor en andere maligne tumoren 548; meningitis 101, apoplexie, hersenverweeking 342; or ganische hartgebreken 385; acute bronchitis 148; chronische bronchitis 128; pneumonia 387; ziekten van de maag 43; gastro-en- teritis (bij kinderen beneden 2 jaar) 303; hernia darmocclusie 31; levercirrhoso 29; nephritis en Brightsche ziekte 214; ziekten van de geslachtsorganen der vrouw 9; kraamvrouwenkoorts 13; andere ziekten van zwangerschap en kraambed 21; aan geboren zwakte en gebreken 298; ouder domszwakte 524; gewelddadige dood 161; zelfmoord 3S; andere ziekten 939; andere ziekten der adomhalingswerktuigen 598; onbekend 484. Werkmanskaar ton De Holl. Spoor heeft fraude ontdekt bij de aan vraag van werkmanskaarten. Eenige werk gevers hebben namelijk op aan de stations verkrijgbare formulieren, waarop die kaar ten moeten worden aangevraagd, namen geplaatst van arbeiders, die niet bij hen in dieust waren. De laatsten kregon zoo doende werkmanskaarten Amsterdaui-Bloe- aiendaal, waarvoor zjj f 1.80 per week be taalden, terwijl het gewone dagretour f 6.55 kost. De aanvragen hadden veel plaats om aan collega's een genoegen te doen en om dat het eenmaal een gewoonte was ge worden. De HaarlemBche justitie is in de zaak gemoeid en heeft reed9 eenige personen gehoord. Wanneeer een strafvervolging wordt ingesteld, is dit voor de betrokke nen des te erger, omdat geen geldboete, maar alleen gevangenisstraf kan worden gevorderd. De zaak Romer. Naar „Het Vad". verneemt, heeft overste Romer zich tot de Koningin gewend met een adres, waar in hij H. M. verzoekt, „hare hooge tus- schenkom8t te verleonen tot herstel mijner grieven, en tot verbetering van het door mij geleden onrecht, zoo noodig na ge houden onderzoek." Vrijhandel. Het is niet aangenaam schrijft de Nieuwe Aruhemsche Ct. vergelijkingen te maken tusschen de Engelsche financiën en de Duitsche en de Nederlandsche dan! Zeker, ook in Engeland moot men zich inspannen om te voldoen aan de ei- schen van het moderne staatsleven, maar Lloyd George heeft het weten door te zetten, dat men een groot deel der inkom sten haalt waar zij hot best gevonden kunnen worden: van de grondrente van de groote vermogens en de groote erfenis sen. In Duitschland voegt men een rommel van allerlei onmogelijke indirecte belastin gen bijeen, om slechts het grootgrondbezit te sparen, en noemt dat financieele hervor ming. Vandaar, dat Duitschland niet uit zjjn tekorten kan komen, terwijl Engeland, trots alles, batige saldo's aanwgst. Engeland's finantieele toestand is een triomf van het vrijhandelstelsel; die van Duitschland is een aanklacht tegen de protectie. Toch zit waarschijnlijk in Deu Haag minister Kolkman te broeden ovor het plan hoo Nederland's schatkist te vullen door toepassing der protectie en daarmee de chronische tekorten om te scheppen in batige saldo's. Laat hij zijn blik richten naar Engeland en van Lloyd George leeren, hoe alleen uit de toepassing van de liberale staatkun de op financieel gebied een gezonde finan cieele toestand kan geboren worden. Onder Vrienden. Land en Volk schrijft: „Wij vernemen de volgende toelichting op de tweede driestar der Standaard van gisterenavond. De heer Kuyper moet aan den heer Van Ileeckeren een briefje hebben geschrevon, houdende mededeeling, dat zijn mandaat als lid der Eerste Kamer zou worden ver lengd, indien hij zich wilde verbiuden om over „de zaak" verder te zwijgen. Het briefje hield verder het verzoek in, dat het uan den afzender zou worden teruggezonden. De heer van Heeckeren heeft bedankt en het briefje teruggezonden, nadat het was gefotografeerd. Dat is de „stipt neutrale houding", door den schrijver in De Standaard aangeno men. Men ziet, dat de heer Kuyper zic-h weer volmaakt loider der coalitie gevoelt en uit de ervaring, met briefjes opgedaan, heeft geleerd. Echter nog niet genoeg geleerd". De merkwaardige geschiedenis van het Leger des Heils, door Hulda Friederichs. Hollandia-Drukkerjj, Baarn f 1.25 ing. f 1.75 geb. Dit mag mot volle recht een belang wekkend boek worden genoemd. Miss Frie derichs heeft kennis gemaakt met het Le ger des Heils, niet zoo maar eens vluch tig, maar van zeer nabij. En uit alles blijkt, dat haar grondig onderzoek naar het stre ven en werken ervan, bij haar een groo te liefde heeft doen ontstaan, voor den onvorpoosden arbeid en groote toewijding in deu strijd tegen ellende, armoede en misdaad, door generaal Booth in East End van Londen het eerst aangehouden en daarna gepredikt en aangevangen in tal van landen. Deze liefde belette der schrijf ster echter aiet, met groote objectiviteit te schrijven over deze merkwaardige we reldbeweging en haar werk zal zeker de sympathie voor het, door, onwetenden nog veel gesmade, Leger des Heils doen toenemen. Het boek is door de Hollandia Druk kerij uitstekend uitgevoerd, terwijl fraaie illustraties sommige deelen van het liefde werk in beeld brengen. De gisterenavond uitgeschreven openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken kon niet doorgaan, aangezien geen voldoende aantal leden tegenwoordig was. Met den voorzitter waren slechls de heer A. Eysink en de secretaris ter vergadering. Een nieuwe vergadering is nu uitgeschre ven op Zaterdag a.s. De heer K. v. d. Burg is benoemd tot primus-curator voor Utrecht van de Nationalo Vereeniging voor gereformeerd voorbereidend hooger ouderwijs te Kampen. De 1ste luitenant L. J. Baerends en de 2e luitenant C. Sisselaar van het 5e Regiment Infanterie worden op 16 Juni voor den tijd van 3 maanden gedetacheerd bij de Normaal Schietschool te 's Graven- hage tot het volgen van oen schietcursus. - In het Officiers Springconcours bij het concours hippique te 's Gravenhage be haalde luit. Jhr. J. A. Roëll den eersten prijs met Cleric (rijder luit. Labouchère). Een vijfde prijs werd behaald door luit. Coblijn met Hengst H. De minister van justitie heeft benoemd tot plaatsvervangend lid der Staatscommissie, voor het jaar 1910 belast met het afnemen van het voorbereidend examen, bedoeld bij het vierde lid van art. 13 der wet op het notarisambt, den heer J. M. J. Hoog, leeraar aan de hoogero burgerschool met vijfjarigen cursus te Amersfoort. Pogramma van het concert Zondag avond te geven op het terras van Amecitia door do Stafmuziek van het 5e regiment Infanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1. Trough night to light, marsch, Lau- kicn. 2. -Ouverture Athalia", Mendels sohn. 3. Conte8 d'Hoffmann, valse, Offen bach. 4. Grande fantaisie sur der motifs de l'opéra „Roméa et Juliette," Gounod. 5. Ouverture „Nabucadonosor", Verdi. 6. Des Negers Fraum, Amerikanische Fan tasie, Myddleton. 7. Zwei Ungarische b iinze, Brahms. 8. Grosze Fantasie aus der Oper „Des Prophet", Meyerbeer. Het muziekkorps van het le regiment huzaren zal Zondagmiddag, bij gunstig weder, een matinee geven op Birkenhoven Overgangsexamen H. B. S. Aan het einde van den cursus 1909 1910 der Atnersfoortsche hoogere burger school zijn de volgende leerlingen bevorderd: Tot klasse II: Suzanna Klasser, H. C. Schipper, D. H. v. Scbuppen, H. Barendregt, G. J. Bonk, E. Willemstijn, A. v. Dormolen, K. H. Schoneboom, Claus H. K. Mahler, W. D. v. Mourik, D. van de Heg, E. J. Hilling, W. Bijl. J. W. de Bruijn, W. H- Meijburg, Louis E, C. Mahler, G. W. van der Kaay, T. C. de Ruijter de Wildt, G. A. Suer- mondt, R. Schouten, A. B. J. Degon, E. van Doorn, J. van der Steur, F. M. van Veen, G. J. van den Bovenkamp, J. D. Berkhujjsen, W. de Wekker, J. Wolfswin kel, L. H. M. Lefébure, N. A A. van Dijk, Elize de Roij van Zuydewijn J. J. J. M. Bal. Voorwaardelijk met herexamen in een of meer vakken: J. J. Jurrissen, C. J. Verhoef, W. A. J. Maarloveld en J. C. E. W. van Stijrum. Niet bevordord werden 19 van de 55 leerlingen der eerste klasse. Tot klasse IH: H. A. de Groot, G- D. I. Birnie, L. G. M. Baas Becking, Thallea, G. Taconis, Geertruida R. de "Vries, Anth. van Dishoeck, Fokkeline Charl Dufour, R. Koudij9, J. Oosterhuis, A. van den Tol, J. W. U. Doornbos, Maria E. S. Schuver, W. E. Kroesen, Roeline Hofstede Crull, J. E. F. Alderdiugk Thijm, J. Rengersen, O. II. Bauer, J. Mulder, K. Zeevat, W. von Heraert, II. A. Münzebrock, W. F. Loge- mann, D. J. Wever M. J. van Eijck, Betsie van Doorn, Ine J. C. van Andel, Marie J. D. van Andel, W. A Stork, D. van Kolfschoten, R. Troulder, J. C. Wee raat, Etionne Dufour, Sophia L. Hilling, J. A. de Koeijer, J. G. la Seur, Charles L. A. Dufour, A. J. G. Jappo Alberts, P. J, Terpstra, Maria W. Roll, K. W. Bouwensch, S- van Dissel, Heintje de Weert, N. J. J. van der Lijn, B. H. Storck, J. W. C. Wolterbeek, Ch. M. v. d. Bijll, D. Schreu- der, Ph. F. L. v. Ilombracht, N. J. Zijlstra, G. A. L. Boissevaiu. Voorwaardelijk: Adriana Eulzinger, L. J. D. van Holhte, W. M. Korthals Altcs en F. F. van den Nieuwenhuizen. Niet bevorderd werden 10 van do 64 leerlingen der tweede klasse. Tot klasse IV. W. L. M. E van Leeuwen, J. Kok, Ch, Coster, J. Dekker, H. M. Meier Mattern. J. K. A. Nieboer, K. van der Knoop, J. Tan, L. Boom, J. Bischoff, Joh. Schone boom, Rebecca Quorido, A. W. R. Tbiel, W. F. Eijsvoogel, Maria Bar. von Hammers- weil, J. A. H. Bode, H. Zijl, C. B. Sibenius Trip, J. Valkhoff, P. F. M. de Pauw, J. Jonker, B. A. van Doorn, H. W. J. Fens, N. R. J. Buwalda, F. Haacke, T. de Jong, A. Houtsmiiller, J. C. van lugen, J. F. van Doorn, C. Noorduijo, B. J. Reminelts, J. G. Kam, J. II. Romijn, Cath. R. do Winter, Agnita Zijl, J. I. Noest, P. A. Miedema, D- W. Boissevain en J. M. Steen beek. VoorwaardelijkW. Meijer, H. Ph. Abbinga, K. Bosch, H. Moorrees, A. Ri chard, J. Prins, Marie C. de Ruijter de Wildt, H. F Arnold, D. Houtzager. Niet bevorderd werden .18 van de 66 leerlingen der derde klasse. Tot klasse V. J. J. van Os, J. Mensing, J. A. Suermondt, SuzeM C. vau Veen, A. Jappe Alberts, G. J. Buijs, W. v. d. Donker, G. J. van Dam, J. J. Moolhuisen, P, H. A. van Aken, H,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2