weerbericht. stadsnieuws" allerlei Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 14 Juli 1910. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Seydisfjord laagste 758.7 m.M te Haparanda Verwachting tot den avond van 15 Juli 1910 Zwakke winden uit N.-lyke richting. Gesteldheid van de lucht: Des ochtends betrokken later half bewolkt, droog weer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 76G m. H. Vorige stand te 12 uur 766 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 73 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 62 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 14 Juli des 's morgens 7 uur is 65° F. IV toch is de afdeeling van de houtbe werking en de metaalbewerking, en het is in beide onderdeelen, dat men de schoonste producten te aanschouwen krijgt. Zoowel zeer vernuftige machines als keurig koper- zaagwerk voor vooi werpen van smaak en voor voorwerpen van gebruik, toont do kracht van goede metaalbewerkers, en de keurigste voorwerpen, van de grootste tot de kleinste toe, in hout, doen zien hoe zeer op dit gebied in Nederland voel schoons aan te wijzen valt. Afdeeling V geeft kunstig riet-, touw en stroovlechtwerk te aanschouwen; in afdeeling VI is een ontzaggelijke hoeveel heid van nuttige en fraaie handwerken bijeengebracht; in afdeeling VII zijn schil derijen en teekeningen en keurige photo's nevens enkele fraaie producten van boetseer- cn kleiarbeid; in afdeeling VHI treft inen eeno bijzondere collectie aan van voorwer pen, vervaardigd uit postzegels„sigarenbaiid- jes of waardelooze grondstoffen. Over het algemeen staat dit knutselwerk in veler oordeel niet hoog aangeschreven, doch hier ziet men de voorbeelden, dat ook daarbij artisticiteit aanwezig kan zijn. Vermelden wy ten slotte nog afdeeling IX, de afdeeling der verzamelingen, en de zeer uitgebreide afdeeling X, waar een groot aantal ge stichten en instellingen van den meest uitcenloopendcn aard collectief hebben in gezonden. Het buitenland, dat bij de opening reeds van zijn belangstelling deed blijken dooi de aanwezigheid van meerdere gezanten, neemt met het koloniale deel de afdeeling XI in beslag. Dank zij de volhardende werkzaamheden van de betreffende com missie, zijn zoowel de Oost als de West uitnemend vertegenwoordigd met inzendin gen, waai van de originaliteit geen nader betoog behoeft. Van het buitenland trekt vooral de Oostenrijksche stand, inet mede werking der Regeering tot stand gebracht, de aandacht, terwijl niet minder de Zweed- sche hoerenkamer bewoudering verdient. Duitschland komt met een uitgebreide reeks van iparticuliere inzendingen, even eens uitnemend uit en Noorwegen en Denemarken zyn ook goed vertegenwoor digd. Wij vermelden voorts nog Spanje met schitterend handwerk, Frankrijk, Schotland, Turkije en de Ardennen, die alle medehiclpen tot een fraai geheel. De laatste afdeeling der Tentoonstelling eindelijk geeft een aanschouwelijk beeld van wat de huisvlyt in de samenleving beteekect. In de zaal treffen wy nog tal van bij zonderheden aan als het zeer eigenaardige Czaar Peterhuisje uit Zaandam, het Oud Ilollaudsche weefinterieur, de Markerkamer, do Friesche kamer van Neeltje Lettinga, do vertooning van Salomo's rechtspraak en niet te vergeten de afzonderlijke kunst zaal met een prachtige collectie schilderijen. In den tuin zien wij een Zaansche wind molen in miniatuur, een groote motorboot, geheel huisvlijtwerk, die over zee naar hier gekomen is, en het hutje van de Friesche heide, hetwelk propaganda maakt voor het zegenrijke werk van ds. Visscher uit Rottcvalle. Voor afwisseling is er tevens gezorgd den geheelen dag is er muziek van een aardig buitenlandsch troepje in de restanraut zal zoo nu en dau Kokadorus zich doen hooien en in hot theesalon ziju een reeks van artistieke matinée's met veel zorg voorbereid. Scheveningen telt in dit seizoen we-ke- lijk iets van beteekenis meer. DeBorromeus-encycliek. Aan het departement van buitenlandsche zaken werd den Hnagschen correspondent van ,De Maasbode" nador medegedeeld, dat mgr. Gualterie de opdracht van den Paus mondeliug heeft overgebracht. Voorts werd hem verzekerd, dat het bericht in de „Staatscourant" van Zaterdagavond de tex- tueele wedergave was van de door den zaakgelastigde gedane mededeeling. OuderlijkeMachtenVoogdy. Ingesteld is een staatscommissie om te onderzoeken op welke wyze aan de be palingen van het Burgerlijk Wetboek, omtrent de ouderlijke macht en voogdij, een eenvoudige redactie is te geven, zonder nochtans daarin c-enige zakelijke wijziging aan te brengen. Zij heeft de opdracht, als eindresultaat van het onderzoek een her- zieningsvoorstel aan H. M. de Koningin aan te bieden, met een toelichtende memorie. Benoemd zijn tot lid en voorzitter mr. J. Limburg; tot leden mr, G. Jannink, J. R. Snoeck Henkemans, en A. C. A. van Vuuren, allen leden der Tweede Kamer te 's-Gravenhage; tot lid en secretaris mr, C. J. MJ Milde, secretaris van den voogdij raad te 's-Gravenhage. Valsche telegrammen. Het Ilbld. deelde mede, dat aan verschillende huizen in New-York telegrammen waron gezonden, heetend afkomstig te ziju van Labouchere Oyens en Cos' Bank te Am- stedam en waarin opdracht werd gegeven tot aaukoop van groote posten preferente Marineaandeelen. Gebleken is, dat deze telegrammen valsch zijn. Nader meldt het blad hieromtrent het volgende: De baukdirectie ontving hedon morgen vyf telegrammen uit New-York, afkomstig van firma 's daar ter stede. In drie van die telegrammen werd gemeld, dat men nadere orders afwachtte alvorens te koopen, de beide andere meldden, dat de opracht was uitgevoerd. Deze telegram men bleken betrekking te hebben op val sche code-telegiammon, uit Amsterdam ver zouden met de gebruikelijke onderteekening „Locobank" Drie der vijf fiirma's hadden lont geroken, o.a. doordat voor het telegram niet gebruikt was de speciale code, welke tu9schen die firma's en de Bank gebezigd werd. De beide overige hadden de opdracht uitgevoerd en gekocht, echter niet, naar de directie ons meedeelde, tot buitensporig hooge bedragen. Intuschcn is ten gevolge van deze valsche telegrammen de koers der preferente aandeelen te New-Y"ork 1 pCt. opgezet. Dit zal ook wel de bedoe ling geweest zijn van den afzender van de telegrammen, welke hij, naar reeds geble ken is, gisteren telephonisch aan het Rijks telegraafkantoor hier ter stede heeft opge geven. De politie onderzoekt de zaak. Prov. Staten van Utrecht. Na de pauze werd Dinsdag een geheime vergadering gehouden. In de daarop vol gende openbare zitting werd de provinciale begrooting voor 1911 behandeld. De heer Kettlitz deelde mede, dat, wanneer na het in werking stellen der nieuwe spoorweg tarieven door Gedeputeerde Staten geen verandering wordt gebracht in hun systeem van samenstelling van den post „reis en verblijfkosten van de beambten bij den Proviucialcn Waterstaat", door hem daar omtrent in een volgende zitting een voor stel zal worden gedaan. Het lid van Gede puteerde Staten, de heer Van Ittersum, antwoordde op een desbetreffende vraag, dat de N. V. IIoll. Electrische Spoorweg- Mij. zich voorstelt in Januari 1911 te kun- overgaan tot de aanbesteding der werken van een spoorweg van Nieuwcrsluis over Vinkeveen, VVilnis en Mijdrecht naar Uithoorn. De geheele begrooting werd daarop goed gekeurd, sluitende in ontvangsten en uit gaven op f 412.599, terwijl besloten werd in 1911 elf opcenten te heffen op de hoofd sommen der belastingen op de gebouwde en op de ongobouwde eigendommen, als mede op de pet'8oneele belasting. Daarna keurden de Staten goed een wijziging van het Reglement van politie lOor den Leid- schen Rijn. Verder kwam aan de orde het gewijzigd reglement voor het Groot-Water schap de Ronde Venen. De herziening van dit reglement was in hoofdzaak noodzake lijk geworden om de daarin vervatte bepa lingen in overeenstemming te brengen met de thans geldende waterschapswetgeving. Midden in de behandeling werden de be sprekingen verdaagd tot Woensdag. Tuinpartij ophetLoo. De jaarlijkBche groote tuinpartij voor civiele en militaire autoriteiten in het Kon. park het Loo zal plaats hebben op Donderdag 21 Juli. De gefotografeerde brief. Land en Volk heeft de volgende briefkaart ontvangen: Zeil a.See 10.7.10. M. H. de Red. In een Nederlandsch blad, dat ik hier vond, stond dat door uw blad een bericht zou zijn modegedecld, alsof ik dezer dagen in een schrijven van mijn hand aan Baron Van Heeckeren had aangeboden, zijn herbenoeming te willen bevordoren, mits op beding, dat hij van nu af aan zweeg in de bekende zaak en mij mijn brief terugzond. Ter rectificatie stel ik hier tegenover, dat van mij heel dit jaar geen enkel schrijven aan genoemd Kamerlid is uitgegaan. Vermoedelijk is hier verwarring in het spel met een ander schrijven waarvan sprake was in de Stand, van 6 Juli 1. waarin van bevordering van zijn herbenoeming met geen woord sprake was, maar aan een vriend, die zeer voor zyn herbenoeming ijverde, werd medege deeld, wat misschien nog eenig redmiddel zou zijn ter bereiking van wat hij beoogde. U dankzeggend voor de plaatsing van deze regelen heb ik de eer hoogachtend te zijn Uw dw. KUYPER. L. en V. teekent hierbij aan: „Wij plaat sen natuurlijk gaarne deze „rectificatie". Onze mededeeling kwam uit zeer vertrouw bare bron. Welke de oorspronkelijke bron moet zijn geweest, valt gemakkelijk te gissen. De mcdedeelingen omtrent brieven, welke uit die bron op wellen, hebben echter reeds meer tot duistere discussie aanleiding gegeven. Hier zal de oplossing wel zijn: dat de „zeer ijverende vriend" het schrijven van dr. Kuyper heeft doorgezonden aan den heer Van Heeckeren, mot verzoek, dit te willen terugzenden met ziju antwoord. Ook zoo kan do fotografie haar dienst hebben gedaan." De moord te Saribonoa. Omtrent den moord der inboorlingen op de bewoners van de Maleische nederzetting Saribonoa, op het eiland Si Por» (Sumatra) wordt nog gemeld, dat de gisting op het eiland al sedert December duurde. De bevolking van Si Obau, eiland Si Pora, weigerde aanvankelijk om zich aan te melden voor de registratie der bevolking en wegen aanleg. Later toen 3 brigades mare chaussee naar Si Pori kwamen, meldden zij zich wel, maar nu in zoo groote getale dat de regiatratie niet onmiddellijk ten eiude kon worden gebracht. Toen kroeg luit. Van der Zee met twee brigades marechaus see opdracht het werk te voltooien. Deze maatregelen deden ontevredenheid vei wach ten, daar oermenschen het nut daarvan niet inzien. Die ontevredenheid en hot dientengevolge te verwachten verzet is niet uitgebleven Zoo moest tl Mei j.l- naar Si Oban met de militaire machtwordeuopgerukt, waarbij ook aan onze zijde een drietal gewonden vielen. Wat nu op Si Pora is geschied, staat waarschijnlijk wel met een en ander in ver band. Do verhouding tusBchen de oorspron kelijke bewoners van de Mentawei eilanden en de Maleische kolonisten is niet van den besten aard, en meu zegt, dat do Maleiers daaraan wel schuld hebben. Dat de bewo ners van Si Pora hun ongenoegen koelen op de leden van een Maleische nederzet ting is te betreuren, maar behoeft derhalve geen verwondering te wekken, gegeven den staat van beschaving waarin de Mcu- taweiei'8 nog verkeeren. De Kiesvereeoiging „Gemeentebelang" vergadert Donderdag 21 dezer in „Ons Huis" o.a. tot het stellen van een candidaat voor het lidmaatschap van den Gemeente raad. Hedenmorgen kreeg een voerman op den Bisschopsweg een met steenen beladen kar over zyn rechtervoet, met het nood lottig gevolg dat zijn teenen er byna ge heel werden afgekneld. Arts Morren ver leende spoedig geneeskundige hulp. Handel en Nijverheid. Gisterenavond hield de voreeuiging „Handel en Nijverheid" haar maandverga dering in de Zwaan onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Na ope ning der vergadering, stelt de heer Frede- riks, met het oog op de slechte opkomst der leden, voor geen notulen te lezen, waartoe besloten wordt. Aan de orde is hierna een voorstel van het besiuur tot wijziging van art. II van het huish. regl. en wel door toevoeging aaDall. b. van tie woorden „gedu rende de maanden Mei, Juni, Juli, Aug., Sept en Oct. heeft het bestuur de vryheid van deze bepaling af te wijken." In devergadering van 14 Mei deed de heer v. d. Meiden het voorstel om het Bestuur te machtigen in de zomermaanden van hot reglement af te wijken in zooverre dit voorschrijft om iedere maand te vergade ren. Op voorstel van den voorzitter werd toen besloten dit eerst in een bestuursver gadering to behandelen, niet het gevolg, dat het Bestuur thans met een voorstel komt om het reglement in dier voege te wijzigen. De voorzitter merkt op, dat dit punt vroeger ook reeds aan de orde is geweest. Toen is het echter gevallen, want, werd er gezegd, al heeft het bestuur geen mode- deelingen, dan kunnen de leden er wel hebben. Dit behoeft echter geen bezwaar te ziju, want beeft iemand werkelyk iets belangrijks, dan kan hij zich toch tot het bestuur wenden en wil dit geen vergade ring uitschrijven, dan kan hij wel 10 leden bij elkaar krijgen die om een vergadering verzoeken, die dan binnen 14 dagen wordt uitgeschreven. De voorzitter gelooft dan ook dat hel best kan, vooral als de ver gaderingen zoo slecht bezocht worden als den laatsten tijd het geval is. Volgens het reglement moet echter 1/i van het aantal leden present zijn om over een reglementswijziging te besluiten zoodat deze vergadering niet competent is om een beslissing te nemen, waarom het punt wordt uitgesteld tot een volgende vergadering. Hierna wordt de vergadering gesloten. Een nieuwe ballonramp. „Het Duitsche luchtschip Erbslöh", dat gistermorgen te Leichlingon opsteeg, is dienzelfden morgen om kwart voor tienen boven het dorp Pattscheid, nabij Soliugen gesprongen. Het schip verbrandde geheel. De vijf inzittenden stortten ter aarde en werden op slag gedood. Huu lijken zijn onkenbaar verminkt. De gondel is geheel en al vernield en de motor boorde zich diep in den grond. Behalve de fabrikant Oskar Erbslöh, uit Elberfeld, naar wien de ballon genoemd werd, hadden in de gondel de beide inge nieurs Hocpp en Kranz, de fabrikant l'olle uit Barmen, en de monteur Spicks plaats genomen. De dertigjarige leider der expeditie, Erbslöh, is een in Duitschland op het gebied van luchtscheepvaart zeer bekende ver- schijuing. In 1907 wou hij te St. Loui9 de Gordon-Bennett wedstrijden, was directeur en stichter van een Rijnlandsche vennoot schap tot exploitatie van luchtschepen. Do ballon „Erbslöh" had eerst drie da gen geleden een proefreis gemaakt, die een schitterend verloop had. Het lucht schip was, volgens het bekende torpedo vormige, Fransche type gebouwd en had een inhoud van 3200 M3. Staking in de gevangenis In de gevangenis te Triest zaten een groot aantal personen wegens politioke vergrijpen. Daar zij dén aard vau do beschuldiging maar niet konuen vernemen, begonnen zy eeuigen tyd geleden alle voedsel en drank te weigeren, en dat hielden ze vol. Do president van do rechtbank beloofde toen, dat hun zaak biunen eeu weck zou voor komen, waarop zij weer gingen eten en drinken. Toen nu echter nogmaals acht dagen waren verstreken begon de voeding staking opnieuw. Daarop zijn Maandagoch tend tien van do g evangenon op vrije voeten gesteld. Ter dood veroordeeld. De Assizen te Parijs hebben zekeren Pierre Joserand ter dood veroordeeld. Toen deze

De Eemlander | 1910 | | pagina 2