DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No, 172. DINSDAG 26 JULI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER. 11 o o t <1 r e d a c t e n r 55. <3. K 1.9 Si K lï S. Abonnementsprijs: Per jaar f 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KLEINE HaAG 6. Telef. Interc. 183. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing' van advert, en reel, van buiten het kantor. Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd hel Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D, Y. ALTA, Warmoesstr. 74- 78 Amsterdam De sociaal - democratische partij in Duitschland. Do woelingen in de sociaal-democratie in Duitschland komen natuurlijk uit liet Zuiden. Zij moeten uit Zuid-Duitschland komen, omdat het daar liet meest democratische deel van Duitschland is omdat de tegen stelling tusschen Noord en Zuid ook onder de sociaal-democratie werkt en omdat ginds het gevoel voer discipline niet zoo sterk is als in het „stramme" Pruisen. Telkens besluit de sociaal-democratische Partijdag, die, eveuals Bondsraad en Rijks dag, onder Pruisische leiding staat, dat de sociaal democraten zich zullen handhaven in hun geïsoleerde positie van critiseerende afbrekerij iD het parlement. En telkens blijkt weer, dat de Zuidduitsche broeders ernstige parlementaire neigingen krijgen, mee willen opbouwen en verantwoordelijk heid dragen. Pas is weer zulk een geschil openbaar geworden of daar trekt men op „beschou wingen u uit En altijd zijn het weer de zelfde woordenoverwinning van het revisionisme, verwording tot een radicalo partij zonder revolutionnaire neigingen, vorming van een groot blok vau liberalen, vrijzinnigen en sociaal-democraten om ceu- trum en conservatieven de regeering uit handen te nemen. Een ander soort „beschouwers" ziet in die gevallen van insubordinatie tegen het partijbestuur de veelgenoemde kanker, die bet lichaam der partij zal aantasten, haar in veel deelen uiteen zal doen vallen en een eind zal maken aan de nachtmerrie der rustige burgers, die dynamiet ruiken als zij een „JSozi" zien. Doch ook voor deze beschouwers komt de partijdag en dan is het uit. Heeft dan wat er in Baden gebeurt, geen beteekenis Wij zouden het niet gaarne beweren. Zeer zeker is het wel van belang, dat de sociaal-democraten daar met de vrijzinnigen samenwerken om de con servatieven en het centrum eruit te houden. Zeer zeker is het opmerkelijk, dat de so ciaal democraten met het aannemer, der begrooting een verantwoordelijkheid aan vaarden, die altijd en overal zwaar weegt. Ja het is zelfs van eenig gewicht, dat zij de kinderachtige demonstraties bij aller lei hoch's, felicitaties en ontvangsten ach terwege laten, in zoover als dat bewijst, dat zij hun kiezers niet meer voor zoo dom houden, dat deze zich aan zulke uiter lijkheden zouden ergeren. Het bewijst, dat men in het zuiden dichter bij de democra tie staat dan in het noorden. Maar ten slotte bewijst, wat in Baden gebeurt, niets voor Duitschland. Iedereen zal wel begrijpen, dat de Duitsche sociaal democratie ten slotte voor een tweesprong komt: of den revolutionnairen of denjpar- lementairen weg zal men dan moeten in slaan. De thans gevolgde methode critiek zonder regeeringsmogelijkheid en dus re- gceringsverantwoordelijkhcid en met den stok van de revolutie achter de deur is wel gemakkelijk, maar alleen zoolang de kiezers dat accepteeren en de partij zich in de minderheid kan honden. Nu wijzen alle voorteekenen erop, dat de so ciaal-democratie in den Rijksdag bij de eerstvolgende verkiezingen een geweldig eind vooruit zal komen. En dan komt inderdaad de lastige vraag, gelijk de revi sionist Maurenbrecher haar nu reeds zoo scherp en zoo juist in de „Sozialistische Houatsbefte" heeft gesteld Rosa Luxem burg (d i. revolutiefantasieen) of de wil om de parlementaire macht te gebruiken. Dat wordt een belangrgke beslissing. En als die beslissing genomen moet wor den, zal het inderdaad van overwegend belang zijn of de revisionistische, Zuid- Duitsche, dan wel de stramm-revolutionnaire Pruisische fractie het heft in handen heeft Doch zoolang wij nog zoover niet zijn en er kan nog heel wat gebeuren voor wij zoover komen heeft die telkens weer aan den dag tredende neiging van het Zuiden om zelfstandig te zijn niet heel veel meer dan locale beteekenis. Zij geeft aan, dat de eenheid van Duitsch land nog altijd niet zoo groot is als men ons wel wil doen gelooven. Doch dat is niets nieuws. Eu eenige zekerheid, dat wat nu in Baden gebeurt, binnenkort in heel Duitfichland gebeuren zal, is er niet. BELGIË. Men herinnert zich ongetwijfeld den grooten brand in de Antwerpsche haven ter gelegenheid van de laatste groote boot- werkersstaking Ten gevolge der werksta king aan de haven en den brand dei hout stapels, hadden de houtkooplieden, die niet verzekerd waren, een proces ingespannen tegen het stadsbestuur, ten einde te hooien verklaren dat de stad verantwoordelijk was voor de door de stakers aaugerichtc schade De rechtbank van eersten aauleg te Ant werpen naai deze thesis aan en bij verle den jaar geveld vonnis veroordeelde zij de stad tot betaling eener schadeloosstelling, voor allen te samen circa l'/s millioen fr. bereikend. De vierde kamer van het beroepshof, door welke de zaak in beroep werd ge bracht hoeft nu, naar het H. v, A. meldt, in strijd met den advocaat-generaal, die herziening van het Antwerpsche vonnis gevraagd had besloten dat, alvorens oon beslist vonnis te vellen, een onderzoek zou ingsteld wordeu, ten einde te weten, of de branden het werk waren van misda dige handeu, gedurende de staking. SPANJE. We vinden nog eenige nadere berichten in verband niet den aanslag op Maura te Barcelona. De dader, Roca, is een lSjarigo jongen. Zijn vader en broeder zijn ook in hechtenis genomen, hoewel een huiszoeking in hun woning Diets opgeleverd heeft. De politie had strenge maatregelen genomen bij de komst van Maura. Het station was scherp bewaakt en ook in den trein zaten agenten. De aanslag giug zoo snel in zijn werk, dat niemand dien kon verhinderen. Een jonge dame, een nicht vail Maura, wierp zich na het tweede schot op Roca en trachtte hem tegen te houden, maar ze kon niet verhinderen dat Roca een derde schot laste. Daarna werd Roca door de agenten gegrepen. Hij zegt dat het niet "zijn bedoeling was geweest Maura te tref fen. Het volk had Roca bijna gelyncht. Gelijk gemeld, werden Maura en diens vriend Oüveira aan boord van de Miramar gebracht, die hem naar Palma bracht. De wonden van Maura zullen denkelyk binnen eenige dagen dicht zjjn. PORTUGAL. Do heer Antas, de gezant bij den H. Stoel, is eenigen tijd geleden gestorven. Het wordt der regeering niet gemakkelijk gemaakt de opengevallen plaats weder te bezetten. Twee door haar voorgestelde candidaten werden door het Vaticaan niet geschikt bevonden. De eenige verklaring van deze weigering is te zoeken in hc' feit, dat beiden liberalen, en partijgenooten van het huidige Kabinet zijn. De Secula neemt de opheffing van het gezantschap bij hot Vacticaaan niet onmo gelijk. GROOT-BRITANNIE. De voorstandsters van het vrouwenkies recht hebben Zaterdag te Londen weder een groote betoogiug gehouden ten gunste van het wetsontwerp-Shackleton, dat bij het Parlement aanhangig is. In twee op tochten trokken de vrouwen eu meisjes voor het uieerendee! in witte of lichte japonnen niet muziek en banieren met opschriften, naar Hydepark, waar van 40 tribunes redevoeringen werden gehouden. ITALIË. Uitvoerige berichten over noodweer in Italië tooueu dat daar werkelyk van een vreeselijke ramp kan worden gesproken. In de provincie Milaan richtte de wervel wind groote verwoestingen aan. Hier stortten tal van fubrieksschoor6toonen in, waardoor vele inenschenlevens meu noemt reeds het cijfer zestig verloren gingen Bovendien zijn honderden personen gewond. De schade aan oogst en boomgaarden is aanzienlijk. In Saronno i6 geen huis on beschadigd gebleven. Hier vonden drie menschen den dood. In Solaria werd een steenfabriek verwoest, veertien dooden en veie gewonden werden onder de puinhoopen weggehaald Eu zoo kan meu de lyst ver volgen. Uit verschillende plaatsen komen dergelijke berichten, die we hier niet alle zullen weergeven. Het reddingswerk is met groote energie aangevat. Troepen en ufdeelingnn van de brandweer zijn naai de geteisterde streken gezonden. Omtrent den volledigen omvang van de ramp is men waarschijnlijk nog niet volkomen in gelicht, daar de telegrafische en telepho- niscbe verbindingen op verschillende plaatsen vernield zijn. TURKIJE In verbaud met de in Turkije ontdekte samenzwering zijn te Constantinopel weder verscheidene verdachten in hechtenis ge nomen; o.a. de prediker Hiisis Ained eu vier douanebeambten. Te Smyrna zijn een advocaat en een gewezen ambtenaar gevat. Prinses Tjadije, dochter van den vongen Sultan, ontkent ten sterkste de dagblad- geruchten, dat zij bij de sameuzwerhig be trokken zon zijn. Volgens de laatste berichten uit Con stantinopel is de boycot van Grieksche schepen en handelswaren zoodanig aan hot afnemen, dat zij binnen een paar dagen geheel gedaan zal zijn, zoodat een gemeen schappelijk optreden der mogendheden daartegen waarvan sprake was niet noodig zal wezen. RUSLAND. Het buitenverblijf Tatjana, aaD de Pola, behoorende aan de dochter van Leo To!- stoj, is totaal afgebrand. Daarbij zijn tal van belangrijke, eigenhandige geschriften van den grooten schrijver vernietigd. Cholera. Bij onderzoek is gebleken, dat een patiënt van het Duitsche stoom schip „Irmgard Horn" te Delfzijl leed aan Aziatische cholera. Zondagnamiddag is de patiënt overleden. Het tuindorp bij Hcngeloo (Ov.). De firma gebr Stork Co. heeft, zooals wij reeds vroeger meedeelden, twee boerderijen aangekocht, groot pl.m, 14 Hectaren. De eene zal verbouwd worden tot een ontspanningsgelegeoheid voor mu ziekuitvoeringen enz Met het oog op mo gelijke fabrieksuitbreidiug blijft het onmid dellijk achter de gieterij gelegen terrein onbebouwd on wordt voorloopig tot sport terrein ingelicht, voor twoe voetbalvelden, één als match- en één als cefeuveld. In overleg met de gemeente zal getracht worden langs beide zijden van de gieterij fli .ke, breede wegen te krijgen. By ruime beschikbaaretelling van grond voor bloementuintjes vóór de huizen en groentontuinen daarachter, biedt het gelieele terrein ruimte aan voor tweehonderd wo ningen, bij welker bouw zooveel mogelijk afwisseling zal worden betracht, zoowel alleenstaande als samengekoppelde wonin gen; de huurprijzen zullen loopeu van f2.50 of wellicht f 2 25, tot f5 en f6. Ook bij den algemeenen wegenaanleg wordt in het oog gehouden, dut het geheel door afwisseling grooter aantrekkelijkheid moet verkrijgen. Breede wegen met flauwe bochten wordeu door een paar pleintjes onderbroken, terwijl verbinding verkregen wordt door smallere dwarswegen. Er zal veel groen zijn, zoowel buiten als in de tuintjes, en van de reeds op het terrein aanwezige hooge boomen b'ry ven er zooveel mogelyk behouden. Om te beginnen zullen het volgende jaar een vijftigtal woningen gebouwd worden met huurprijzen van f 2.50 tot f 4.50 per week. Bij verhuring zal het personeel der fabriek de voorkeur hebben. Complot in Suriname. Op een vraag van den heer Patijn omtrent het complot in Suriname (ingezonden 22 Juni 1910), luidende:* „Is de RegeeriDg reeds in staat en zoo ja bereid, bij zonderheden mede le deelen omtrent het in Suriname ontdekt complot?" heeft de heer De Waal Malefijt, Minister van Ko loniën, geantwoord (ingezonden 21 Juli 1910): „Naar aanleiding van uw brief van 22 Juni j.l., No. 210, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik nog niet over voldoende gegevens beschik om de daarbij overgelegde vraag van den heer Patijn volledig te be antwoorden. Zoodru die gegevens in mijn bezit zijn, zal ik u mijn antwoord doen toekomen". Post- en Telegraafbond. De Noderlaodsche Post eu Telegraaf bond heeft Zondag*de algemoene vergade ring gehouden te Utrecht. Na langdurige besprekingen over do positie der klerken en koinmiezeu-tiiïlair werd ten slotte niet 78 stemmen voor en 62 stemmen tegen een motie aangenomen

De Eemlander | 1910 | | pagina 1