WEERBERICHT. Thermometers! oud STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 26 Juli 1910. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Horta laagste 746.9 m.M te Skudesnaes. Verwachting tot den avond van 27 Juli 1910. Meest matige tot krachtige W.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk opklarende, later toenemende bewolkiDg en waarschijnlijk regen. Temperatuur Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT 754 m. M. Vorige 6tand to 12 uur 752 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 56 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag 26 Juli des 's morgens 7 uur is 59° F. van den heer v. d. Wiel, waarin uitge sproken werd dat deze positie dringend verbetering behoeft en do hoop uitgedrukt, dat de minister dienaangaande spoedig met voorstellen zal komen. Aan het bondsbestuur werd opgedragen de samenstelling van een program van aktie in studie te nemon en op de volgende alge- meene vergadering met voorstellen dien aangaande te komen. Eveneens werd het bondsbestuur opge dragen het vraagstuk van don Zondags dienst te onderzoeken. Met algemeeno stemmen werd de vol gende motie van don heer v. d. Woudo aangenomen „De Ned. Post- on Telegraafbond, ken nis genomen hebbende van het wetsont werp tot regeling van de positie der vrouwelijke rijksambtenaren en onderwijze ressen bij het openbaar onderwijs, die in het huwelijk treden; van oordeel, dat bij de gehuwde vrouw zelve de beshssing moet liggen ten opzichte vau het aanvaarden of voortzetten van beroepsaarbeid buiten het gezin; verzoekt de Tweede Kamer dor Staten- Generaal bovengenoemd wetsontwerp niet aan te nemen, doch er bij de regeering op aan te dringen ton opzichte van ge huwde ambtenaressen en onderwijzeressen maatregelen te nemen en te bevorderen, die de vereeniging van ambtswerk en ge zinszorg vergemakkelijken." Besloten werd dat de bond zal toetreden tot de pensioenvcreeuiging van burgerlijke ambtenaren. Een referendum zal worden gehouden over het besluit dat in den Bond fakulla- tief afdeelingen kunnen worden opgericht. De uitsluiting te Enschedé. De gecombineerde organisatie-besturen heb ben Zaterdag aan het comité uit de Fa- brikantenvereeniging het volgende schrijven gezonden: Wij nemen de vrijheid, in gevolg geacht schrijven van 14 Juli j.l., eenige inlichtingen aan u te vragen, welko gij, naar wij vertrouwen, met het oog op de belangrijkheid van het bestaande geschil, wel zult willen verstrekken. Blijkens uw schrijven wenscht gij door de betrokken patroons en ar beiders zeiven, zonder bemiddeling tegenwoordigheid of voorafgaande toe stemming der arbeidersorganisaties te worden ingelicht Verder doet gij opmerken, dat het verstrekken van inlichtingen niets heeft uit te staan met de quaestie van er kenning der organisaties. Mogen wij nu uwe bedoeliug zoo opvatten, dat uwerzijds de eisch wordt gesteld, dat door de arbeiders, zonder bemiddeling, tegenwoordigheid of voor afgaande toestemming der arbeiders organisaties inlichtiugen worden ver strekt, doch dat daarnevens ook uwer zijds de fabrikanten, leden uwer ver eeniging, vrij worden gelaten aan de arbeidersorganisaties, op desbetreffende aanvrage, inlichtingen te verstrekken Wij stellen deze vraag, omdat tot dusverre door leden uwer vereeniging bij herhaling tegenover onze besturen werd beweerd, dat het reglement uwer vereenigiDg den leden verbood aan onze organisaties iulichtingen te geven. Bestaat deze bepalingen en wordt zij gehandhaafd, dan zou uw hierboven weergegeven eisch inhouden, het schep pen van verschillend recht voor de organisaties der fabrikanten en der arbeiders, waartoe door ons bezwaar lijk zal kunnen worden medegewerkt. Verder zouden wij willon vrageu is het uwe bedoeling, dat, wanneer de arbeiders (en de patroons) op de wijze als door u is aangegeven, aan de respectieve organisaties inlichtingen hebben verstrekt, de onderhandelingen over grieven e.d., gevoerd zullen wor den door uwe organisatie met de or ganisaties der arbeiders Op de groote beteekenis van deze vraag behoeven wij zeker niet nader uwe aandacht te vestigen. Een duidelijk en voor de arbeiders bevredigend ant woord op deze vragen zou de oplossing van het tegenwoordig conflict onge twijfeld zeer bevorderen. De Fabrikanten-Vereeniging antwoordde op dit schrijven het volgende: „Op uw eerstgestclde vraag deelen wij mee, dat leden onzer vereeniging volkomen vrij zijn, echter niet verplicht, inlichtingen te verstrekken omtrent geschillen welke bij hen voorkomen. Die vrijheid strekt zich uit tot ieder, ook tot uwe organisatie. In antwoord op de tweede vraag diene dat onze vereeniging zicht steeds op het standpunt heeft gesteld na ingewonnen en door beide partijen verstrekte inlichtingen met uwe organisaties over hangende ge schilpunten te willen onderhandelen, zoo dit h. i. kan bjjdragen tot beëindiging van het geschil en zoo inderdaad de geschilpun ten de moeite uwer bespreking waard wa ren. Dit is ook thans ons standpunt. Onze vereeniging kan evenwel uwe organisatie niet erkennen als vertegenwoor diger van alle werklieden in de textiel industrie te Enschede, waar slechts onge veer 7i doel van het totaal-aantal bij u is aangesloten. Voor besprekingen en onder handelingen wenscht zij te allen tijde open te blijven, ook voor niet-georganiseerden, in dien dezen zich daarvoor tot onze vereeni ging mochten wenden." De Prov, Statenverkiezing to Amsterdam in district IV. Bij de gisteren gehouden herstemming voor de tusschentijdsche verkiezing van een lid van de Provinciale Sratén van Noord-Hol land voor district IV in Amsterdam werden uitgebracht 2837 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heer H Barnstein (vrijz.-dem.) 1493 en de heer W. baron Roell (lib.) 1344 stemmen, zoodat gekozen is do heer H. Barnstein. Voor de volkshuisvesting. Naar men aan de „Arnb. Ct." mededeelt heeft het Rijk nu reeds een bedrag van ruim 15 millioen gulden voorgeschoten aan de vereenigingen tot verbetering der volks huisvesting in verschillende gemeenten van ons land. Kinderen verduisterd? In ons vorig nommer outleenden wij aan de „Hilversum. Crt." het bericht van de moeder die in de voogdij over haar kin deren was hersteld. Thans lezen we in do „de Courant" het volgende: „Nu de rechtbank de wed. de R., te Hilversum, in de voogdij over haar 5 min derjarige kinderen heeft hersteld, verzocht zij aan het bestuur van het R.-K. Leo- gesticht, te Borculo, haar te willen melden, wanneer zij de kinderen kon komen halen. Gisteren werd haar door het bestuur van bedoelde inrichting medegedeeld, dat haar kinderen daar niet zijn. De moeder weet op het oogenblik niet waar haar kinderun verblijf houden." Progressie. In do gisteren te Zutfen gehouden gemeenteraadszitting werd aangenomen de nieuwe verordening op de plaatselijke directie belasting naar het in komen (progressieve inkomstenbelasting). Vervolgens kwam in behandeling de ontwerp-verordening regelende het school geld voor de II. B. S. en de Burger avondschool ^progressieve schoolgeldheffing) B. en W. stelden voor die progressie te laten beginnen bij een inkomen van f 3500 'sjaars, de heer mr. Drijber bij een inko men van f 1750. Dit laatste voorstel werd aangenomen. De geheole verordening werd echter aan gehouden, omdat mr. De Blécourt een amendement toezegde, dat de schoolgeld heffing voor de kinderen van forensen regelt. Aan den Raad dezer gemeente is thans het volgend schrijven gezonden: Edel Achtbare Hoeren. Naar aanleiding van het aan Uw Ver gadering gericht adres van het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging „Vergunning", voorkomende in de Eemlander van 11 Juli neemt het Bestuur der Afd. Amersfoort van de Nederl. Vereeniging tot Afscb. van alco holhoudende dranken alsnog de vrijheid het volgende ouder Uwe welwillende aan dacht te brengen: Met de meeste bescheidenheid merken wij op, dat door de vereeniging „Vergun ning" eene gcheele verkeerde uitlegging aan het bewuste wetsartikel wordt gegeven. Art. 4, 2e. lid, sub. 2. geeft de bevoegd heid om te bepalen, dat in eene gemeente door Heeren Burg. en Woths. geene ver gunningen mogen worden verleend. Is evenwel de splitsing in tap. en sl(jt. vergunningen van toepassing, wat in Amers foort het geval is, dan kan de raad ver zoeken le. dat geen tapvergunningen mogen worden verleend en Ze. dat geen tap- en slijlvergunningen mo gen worden verleend. Onze afdeeling nu vraagt, dat geen ver gunningen meer mogen worden verleend, dus noch tap-, noch slijtvergunningen. Do door „Vergunning" gesteldoe vraag, „wat meer het misbruik van sterkeu drank „in de haud zoude werken, het in de toe komst doen voortbestaan van vergunningen „a. en b. of uitsluitend van vergunningen b." is dus niet ter zake dienende. Op de hatelijkheid, dat onze leden liever zouden zien „dat in de toekomst „het gedistilleerd bij miisten 2 deciliter „zal worden verstrekt" zullen wij niet in gaan. De vereeniging „Vergunning" is van oordeel, dat door inwilliging van het door ons gedaan verzoek „nimmer eenige ver- „mindering van het aantal vergunningen „in deze gemeente te verwachten is." Met verwondering vragen wij ons daar om af, waarom verzot „Vergunning" zich dan tegen hot door ons gedaan verzoek? Het komt ons vreemd voor, dat de ver eeniging „Vergunning" zich de moeite go- troost in een zoo lijvig stuk op te komen tegen een adres, waarvan de inwilliging naar hare meeuing geen practische gevol gen zal hebben. Het doet eigenaardig aan te hooren, dat eene vereeniging van belanghebbenden bij den drankhandel zich stelt op het stand punt van een onthouders-vereeniging. Wij vinden in net door „Vergunning" aangevoerd'- geene aanleidiug, om op ons verzoek tei ug te komen. Integendeel. In de moeite, welke „ver gunning" doet om te voorkomen, dat het gevraagde besluit genomen wordt, zien wij het heste bewijs, dat ook in die kringen wordt begrepen, dat vermindering van het aantal drinkgelegenheden, vermindering van het drankgebruik en daardoor ver meerdering van de volkswelvaart ten ge- volgo zal hebben. Het Bestuur. 8. IDZINGA, Voorz. L. STOLBERG, Secr. Amersfoort 25 Juli 1910. Mejuffrouw M. Jansen, onderwijzeres alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de christelijke school te Bunschoten. Door de politie alhier is gisteren aangehouden een man, die Zondagavond bij het ontruimen van de herberg te Schor- peuzeel op den gemeente-veldwachter Van Brummelen heeft geschoten. Het is de 33-jarige Jac. G. uit Amster dam. Hij heeft bekend en is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Scher- penzeel. Gisterenmiddag 4 uur kwam een postduif in het café van den heer Dool Stationsstraat alhier, geheel afgemat binnen vliegen. Het diertje was waarschijniijk door een roofvogel aangevallen, althans ze was ge havend en had een vleeschwond. Linkerpoot, wit metalen ring waarop vijf cijfers, rechterpoot, lettor P. 935. Gisteravond half negen viel een vis- schende jongen in de beek te water. De heer L. v. A. die daar juist mei zijn bootje aanwezig was pakte hem, doch ging daarmee zelf te water. De jongen fluks op het drooge brengen en A. naar huis om een droog pak, vereischte niet veel tijd. De Amsterdammertjes, die mot hun onderwijzers gisteren naar Birkhoven waren gekomeu om eens een dagje van de frissche boschlucht te genieten, hebben het slecht getroffen. Ze konden haast niet spelen en ravotten door de geweldige regenbuien, en met een nat pak gaat dit toch ook niet meer. Ze zagen er niet erg opgewekt uit, toen ze naar het station terug keerden, voorafgegaan door de muziek van het le Reg. Huzaren. Gelukkig was het toen droog. Er was veel volk aan 't station om de kleinen uitgeleide te doen. Onderwijzers en onderwijzeressen, bene vens de gérant van „Birkhoven" hebben al het mogelijke gedaan om den kleinen het zijn daar toch zoo aangenaam mogelijk te maken en dit is hun gelukt. Op het Concours-hippique gisteren te Leeuwarden gehouden, zijn door de vol gende Amersfoortsche officieren prijzeu behaald: Springconcours voor paarden, toebe- hoorende aau particulieren en gereden door heerrijders en officieren: eerstaankomende luit. J. M. de Kruyff met Meg; no. 2 luit. Laboucbére met Perhaps, no. 3 luit. Cobljjn met Black Paddy. Jachtrit voor paarden, toebehoorende aan particulieren en gereden door heer- rjjders en officieren, achter een jagermeester. Afstand plm. 2000 M., eindwedloop plm. S00 M. No. 1 was luit. J. J. van Santen met Intrepid. Van de niet-volbloed was no. 3 Gigolette van luit. C. H. Labouchère. Zondag 31 Juli zal om het kampioen schap van Nederland op den weg, uit geschreven door den „Nederlandsche Wieler bond" worden gereden over een afstand van 50 K.M. Begin en eindpunt zyn bjj het café „De Hortekop" aan den Arnhern- 8chen weg alhier. De wedstrijd begint om 1 uur 10 min. Er hebben zich 47 deel nemers aangemeld. Om 1.20 zal aldaar ook de wedstrijd voor nieuwelingen beginnen over een afstand van 25 K.M. Hiervoor hebben zich 75 deelnemers aangemeld. SOEST. Ter gelegenheid van het be zoek der Koniukljjke familie aan de Konin gin-Moeder ten paleize Soestdijk wordt te Soest door de vereenigiug tot bevordering van het vreemdelingenverkeer aldaar op 4 Augustus een nationaal bloemencorso ge houden. Tevens worden wedstrijden voor wielrijders georganiseerd, terwijl concerten zullen worden gegeven en des avonds eene algemeene illuminatie zal plaats hebben. ZEIST. Zondag 23 Juli hielden de Bouwvak-arbeiders een open luchtmeeting alhier. „De Blauwe Vaan" uit Utrecht en Amersfoort bracht liederen ten gehoore. De heer Varenkamp uit Amsterdam hield een rede over geheelonthouding, die tot resultaat had dat zich 16 personon aan meldden, om te ZeiBt een Afd. van de Ned. Ver. tot Afscb, van Alcoh.-Drankon te stichten. Op het terrein waren ongeveer 4oo menschcn aanwezig. Een vreeselijk drama. Zondag avond, vroeg spoelde bij slrandpaal 99 aan het Scheveuingsche strand aan een aanvankelijk onbekend persoon, die echter teekenen van leven gaf. Na door toepassing van de bij drenkelingen voorgeschreven middelen te zijn bijgobiacht, antwoordde

De Eemlander | 1910 | | pagina 2