DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, No, 176. ZATERDAG 30 JULI 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. Hoofdredaetenr H. G. R I.I U G N fl. Bureau: KLEINE U,tA« TclefIntere. 18». Abonnementsprijs: Prijs der Advertentie» Per jaarf 4.Franco per Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. tl.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten het kanton Amorsfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. SALTA, Warmoesstr.|76- 78 Arasterdam FRANKRIJK. In de begrootiugscommissie van de Ka mer heeft minister Viviaui medodcelingen gedaan over het in werkiug treden van de wet op het ouderdoms-pensioeu. In het eerste half jaar (van Juli tot December 1911) zullen de uitgaven 45 millioen frank bedragen. De staf van ambtenaren, die voor den nieuwen dienst wordt gevormd, zal alleen 1.8 millioen frank kosten. GROOT BRITTANNEE. In 1872 is een proces aanhangig ge weest om een baronetschap en daaraan verbonden groote bezittingen, dat om zijn langen duur en de hooge kosten vermaard is gebleven. Het proces is toen gevoerd tegen sir Henry Tichborne, die nu op 44- jarigen leeftijd in Hampshire overleden is. Roger Tichborne nl., oom van den nu gestorven Henry en erfgenaam van titel en bezittingen, begaf zich, na een ongelukkige liefde, in 1852 naar Valparaiso. Daar bleef hij gernimen tijd. Eindelijk scheepte hij zich in om naar Engeland terug te kecren, maar het schip verging. Ieder geloofde dat Roger verdronken was, alleen zijn moeder niet. Die adverteerde voortdurend om be richt van haar zoon te krijgen, en eiken avond werd op zijn slaapkamer het licht opgestoken, als kon hij nog altijd komen. De rechter sprak zijn vermoedelijk over lijden uit en 'n broeder werd baronet. Deze stierf in I860, het jaar dat z(jn zoon Henry geboren werd. Deze was dus al baronet in de wieg. Kort daarop werd het gerucht verspreid, dat de doodgewaande Roger nog leefde en in Australië als slager den kost verdiende. De moeder van Roger liet den man over komen, en nu eischte deze als rechtheb bende titel en bezittingen op. Op den 103n dag van het proces trok de eischer zich terug. Hij werd toen vervolgd wegens meineed. Dit strafproces duurde van Mei 1S73 tot Februari 1874. De sla ger, die Ortou heette, werd voroordeeld tot 14 jaar gevangenisstraf. In 1898 is hij ge storven. Eerst in 1895 gaf hij toe Sir Roger Tichborne niet te zijn. De twee processen hadden samen ongeveer 2'/j millioen gul- deu gekost. De nieuwe vorm van do Koninklijke Verklaring eergisteren door Asquith voor gesteld, is gister na een uitvoerige dis cussie in het Lagerhuis aangenomen 'met 244 tegen 54 stemmen. De premier had de eerst door hem zelf voorgestelde formule, waarmee het lidmaat schap van de Staatskerk voor den Koning werd vereischt, laten vallen voor een algemeene Protestantsche geloofsbelijdenis. Daarmee kwam hij aan de verlangens van hen t6 gemoet, die niet tot de Engelscho staatskerk behooren en toch Protestanten zijn. SPANJE. Naar aanleiding van de door de regoering ontvangen nota van het Vatikaan, waar over Reuter seinde, spreekt de Madridsche correspondent van de „Temps" reeds van een ultimatum, door de Heilige Stoel aan Canalejas gesteld. De berichtgever is van oordeel, dat de afbreking der betrekkingen thans als aanstaande kan worden geacht. GRIEKENLAND. De Turkscho gezant te Athene, Nabi- bey, die thans te Konstantinopel vertoeft, moet aan het blad Tannin niet alleen mede- deelingen hebben gedaan over de voorne mens en bedoelingen der Grieksche re geering, maar ook over den persoon vau den Koning en den Kroonprins. Zijn mede- deelingen hebben, naar aan de Voss. Ztg. wordt bericht, te Athene een zeer onaan- genamen indruk gemaakt. De pers veroor deelt eensgezind zijn gebrek aan takt en verwijt don gezant, dat hij zich te Athene voordoet als een tegenstander van het Jong- Turksche Comité, terwijl hij te Konstanti- tinopel dien heeren naar den mond praat. Men weuscht dat de Grieksche regeering de terugroeping van den gezant zal eischen. Zulk een eisch zou zeker niet in staat zijn de gespannen verstandhouding te ver beteren. Van Grieksche zijde wordt daartoe zoo goed als niets gedaan; het Grieksche volk tracht zelfs de moeilijkheden eer te vergrooten. Zoo beeft de mededeeling, dat Turkije niet kan gedoogen, dat Kretenser partijleiders tot leden van de Grieksche nationale vergadering worden gekozen, alleen geleid tot aan besluit van de kies- vereenigingen te Athene en elders om de oandidatuur van Venizelos te handhaven en wordt in sommige politieke kringen de candidaatstelling van andere Kretenzer leiders overwogen. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft, dd. 26 dezer: In de Birzgew. Wédeinosti van vandaag komt een artikeltje voor, waarin gewezen wordt op het groote nut, dat onder de tegenwoordige omstandigheden ecu alge meen anti-cholera-congres zou kunnen te weeg brengen. Haast alle goevernemeuten van Europecsch Rusland zjjn door de ziekte aangegrepen. In St. Petersburg is nu het derde epidemie-jaar begonnen en de stad staat nog even hulpeloos tegenover de ge vaarlijke ziekte als vóór drie jaren. Er is geschreven in de dagbladen, gejammerd, gewaarschuwd, maar daarbij is het gebleven. De gelegenheid tot studie gedurende .de twee epidemie jaren is vruchteloos voorbij gegaan, Men had gehoopt dat het uit zou z\jn dit jaar, maar de ziekte is toch terug gekomen. Behalve barakken bouweD en theehuizen inrichten voor de arme bevolking, de meest elementaire maatregelen, heeft men zoo goed als niets gedaan In Parijs, zegt het blad, heeft men dezer dagen door medische autoriteiten hooren verklaren, dat Neder land zich op de beste wijze voor de cholera had beschut. En wie weet er nu bijv. bij ons in Petersburg iets af van de voor zorgsmaatregelen die Nederland genomen heeft? Ironisch zal het buitenland op onze machtelooze onbeholpenheid blijven toezien, zucht hot blad. Maar het tot stand brengen van een congres is in Rusland geen gemakkelijk werk. Daar komen zooveel moeilijkheden bij kijken. De regeering houdt niot erg van congressen. Men gaat bij congressen zoo licht buiten zijn boekje. Haagsche politie. De HaagBche correspondent van „De Tijd" schrijft: „Er is op het oogenlik weer een schan daal gaande in het Haagsche politiekorps. Een agent moet zich vergrepen hebben aan een 14-jarig meisje. De zaak is in onderzoek. Naar verluidt, zal er nog wel meer loskomen. „Natuurlijk, dat onder een zoo groot korps al6 dat van onze politie, ook wel eens een minderwaardig individu kan voor komen. Toch loopt het hier wel wat de spuitgaten uit. We hebben er nu reeds onder gehad, die zich schuldig maakten aan chantage, aan diefstal, aan vergrijpen tegen openbare zedelijkheid, zelfs hield er een een rendez-vous-huis. Nu weer dit treurig geval, 't is meer dan erg. Wie zal de krachtige man zijn, om hier eens orde en retheid in het politie- huishouden te brengen?" De uitsluiting to Enscho- d In antwoord op het schrijven van de fabrikantenvereeniging vau den den 25en dezer, hebben de gecombineerde besturen der werklieden thans de volgende voor stellen aan het comité uit de fabrikanten vereeniging gezonden: „a. de commissie uit de arbeiders van de firma N. G. Meuko geeft aan 't comité ui: de fabrikantenvereeniging alle moge lijko inlichtingen over hot geschil: „b. eene commissie, bestaande uit 6 vertegenwoordigers der vakorganisaties, wendt zich om die inlichtingen tot de firma N. J. Menko; „c daarna volgt een samenkomst van het comité uit de fabrikantenvereeniging en de vertegenwoordigers van de vakorga nisaties, waarin getracht zal worden do punten van geschil tot eene goede oplos sing te brengen. „Een gunstig antwoord op dit schrijven tegemoet ziende, enz Een onrecht goed gemaakt. Het Hbld. ontving het volgende schrijven Onder bovengenoemden titel zijn in uw blad cenige berichten opgenomen in zake de ontzetting uit de ouderlijke macht van de Wed. de Rijk. Beleefd verzoek ik u op dezelfde wijzo onderstaande verklaring tor kennis uwer lezers te willen brengen. Aan de Hilvcrsumscho R. K. Geestelij ken is nimmer toen ter tijd iets gebleken van „die protestanBche neigingen" bij Gertr, Fokker, wed. van Dirk de Rijk nooh is ons iets bekend van hetgeen in de bladen verhaald wordt omtrent haar zoogenaamd bijbellezen. De notulen van het R. K. Armbestuur, waarin verschillende malen van Wed. de Rijk sprake is, makon er dan ook met geen enkol woord melding vau. Ook is het nimmer gebleken, dat zij ha re kinderen om religie-bezwaren van de Fraterschool thuis hield. Zij werd veroor deeld 6 Juli 1909 wegens overtreding van do leerplichtwet en bij deze veroordeeling heeft zij voor zoover ons bekend is geen religie-bezwaren geopperd. Hoogachlend, Dr. M. I. SCHRADER, Pastoor. Wjj gaven van dit schrijven kennis aan mr. J. A Levy, die als advocaat voor do van haar kinderen beroofde moeder opkwam. Deze schrijft: De redactie had de goedheid boven staande mededeeling te mijnor konnis te brengen. Zij geeft mij aanleiding tot de volgende opmerkingen: Dat aan de R.-K. geestelijken iets „ge bleken" zou zjjn van de protestantsche neigingen der weduwe De Rijk is nimmer beweerd, volmaakt onverschillig en hoogst natuurlijk. Men pleegt de voorgaugers van eon kerkgenootschap, dal men verlaten wil, van zyno voornemens niet op de hoogte te stellen. Het zoogenaamd bijbellezen is ingevolge de stellige verklaring der vrouw een wer kelijk bijbellezen, gelijk het uit hare hand- rukkon van den bijbel, door een kapelaan, blijkens dezelfde verklaring, een werkelijk gewelddadige handeling was. Om zaken als deze te notuleeren zou de naivcteit der R.IC, geestolijkheid te Hilversum grooter moeten zijn, dan ik haar onderstel. Hetzelfde geldt voor het blijken van religiebczwaren der moeder in verband met de Fraterschool. De boete wegens over treding der leerplicht ad f 0.50 is door do moeder betaald. Het wil mij voorkomen dat om de kcr- kolijke tint aan deze treurige zaak te ont. beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer is Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete turwesmaak wan ons „Melkbrood" en „Clezondheidbrood", welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zijn korsten niet taal, doch croquant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort.

De Eemlander | 1910 | | pagina 1