WEERBERICHT. Thermometersfand LANDBOUW. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. HEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. HET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. Do Bilt, 30 Juli 1910. Hoogste barometerstand 766.5 m.H. to Horta laagste 745.5 m.H te Malinhead. Verwachting tot den avond van 31 Juli 1910. Zwakke tot matige Z.O.lijke tot Z.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijke bewolking, mogelijk onweer. Temperatuur: Warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. 760 ji. M. Vorige stand te 12 uur 756 m. M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagsto hedennachtF. 47 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 30 Juli des 's morgens 7 uur is 62° F. nemen, zakelijker tegenspraak noodig ware, dan hier geleverd wordt. Men gelieve zich te herinneren, dat, in 1908, bij missives van 15 en 21 Maart, overgelegd aan de Arrondissements-Recht- bank alhier, als voogden zich hebben aan geboden de St. Aloysiusstichting hier en het St. Gudulagesticht te Lochem. "Welnu, gisteren werd bericht dat in eerst- gemelde stichting de kinderen niet zgn noch waren en volmaakt hetzelfde wordt heden uit Lochem gemeld. Men vraagt zich af, of het, in Neder land, aan een persoon of vereeniging vrg staan mag do rechtelijke macht om den tuin te leiden en hare beslissingen onuit voerbaar te maken. Hier ware opheldering, maar ter zake dienstige, hoog noodig. J. A. LEVY. A'dam, 29 Juli '10. Naar Australië, een para dijs voor onze landbouwers. Als zoodanig wordt voor de jonge ener gieke landbouweiB Queensland aanbevolen. Queensland is gelegen in Australië; is een rijk land met een gezegend klimaat, onge veer als Italië, en waar nog een toekomst ligt, omdat er gebrek is aan boeren. Men oordeele zelf en vrage een boekje gratis aan den Regeeringsagent van Queensland Rokin 5T Amsterdam, zooals in achter staande advertentie is aangegeven. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort ts het volgend request gezonden Geeft eerbiedig te kennen R. de Haas Confiseur-Cuisinier, wonende te Amersfoort aan de Langestraat No. 87 dat requestant zich op 12 Maart 1910 gewend heeft tot Burgemeester en Wet houders van Amersfoort vergunning ver zoekende tot het gedeeltelijk amoveeren en weder opbouwen tot Winkelhuis van het perceel Langestraat 86 te Amersfoort; dat Burgemeester en Wethouders bij hun besluit van 8 April 1910 bedoeld hebben afgewezen op grond dat, bljjkens do over gelegde teekening het te bouwen perceel niet in de rooilijn zou komen te staan dat Burgemeester en Wethouders hunne beslissing hebben gemotiveerd met een be roep op artikel 3 der bouwverordening van 26 April 1906 dat artikel 3 voornoemd bepaalt, dat wanneer, zooals voor de Langestraat, de rooilijn niet door den Raad is vastgesteld als rooilijn geldt de richtingslijn der be lendende gebouwen, terwijl indien de be lendende gebouwen in een verschillende richtingslijn liggen, die van het meest achterwaarts gelegen perceel als rooilijn wordt aangenomen dat krachtens deze bepaling voor een op open terrein nieuw ter plaatso te bouwen perceel de rooiliju inderdaad meer achterwaarts zou liggen dan op do door requestant overgelegde teekening staat aangegeven dat het voor reqnestant zooals hier, bg jaren aaneengesloten bouw zeer de vraag blijft of voornoemde toepassing ter plaatse in rechtclijn, niet feitelijk een wijzi ging der rooilijn zou kunnen zijn. dat evenwel de bepalingen betreffende rooilijn en richtingslijn alleen dan van toe passing kunnen zijn, indien of een geheel nieuw perceel wordt gebouwd of althans do voorgevel van een oud perceel goheel opnieuw wordt opgetrokken. dat requestant blijkens de overgelegde teekeningen slechts een gedeeltelijke vernieuwing van den voorgevel beoogt, waarbij de fundeering on de keldermuren ruim 3 Meter diep tot ougeveer 30 c.M. boven den stoep blijven bestaan dat ouder deze omstandigheden de be palingen betroffendo de rooilijn niet van toepassing kunnen zijn dat immers artikel 40 der voornoemde Bouwverordening behoorende tot Hoofd stuk III „Geheele of gedeeltelijke vernieu wing van Wouingen", bepaalt dat de be palingen van Hoofdstuk II van toepassing zijn bij geheele ofgodeeltelij- ken verniouwing van woningen met dien verstande dat bij gedeeltelijke vernieuwing alleen die bepa li n ge n van toepassing zijn, die voor hette vernieuwen gedeel te zelve geschreven z ij n. dat bij een gedeeltelgko vernieuwing van een voorgevel op oude grondslageu slechts bepalingen, die dit bovenge deelte betreffen toepasselijk worden, en dus nimmer het voorschrift van arti kel 3, dat uit den aard der zaak slechts op verplaatsing of geheele verniou wing van den voorgevel zou kunnen slaan; dat requestant op deze gronden meent dat Burgemeester en Wethouders ten on rechte afwijzend op zijn verzoek hebben beschikt dat artikel 3 voornoemd bepaalt, dat do rooiing, bij het bouwen in acht te nemen door Burgemeester en Wethouders voor iedere woning wordt bepaald, maar dat indien afwgking van de rooilijn gewenscht wordt, de Raad daarin wijziging brengen en zelfstandig een rooilijn vaststellen kan dat requestant voor de uitoefening van het bedrijf groot belang heeft, dat de voor gevel van zijn te vernieuwen perceel niet achterwaarts worde verplaatst, en hij dus afwijking van de volgens artikel 3 vast gestelde rooilijn wenscht weshalve de requestant zich wendt tot den Raad, met eerbiedig verzoek, dat het den Raad behage, Primair: het beroepen besluit van Burgemeester en Wethouders te vernietigen en requestantB voorino ld verzoek alsnog toe te wijzen Subsidiair voor des requostants per ceel aan de Langestraat 86 wijziging te brengen in de door B. en W. vastgestelde rooiing en rooilijn en deze alsnog vast te stellen zooals die steeds voor dat perceel is geweest. 't Welk doende, enz. (get) R. de HAAS. Hierbij hebben B. en W. het volgende voorstel aan den Raad gedaan Wij hebben de eer Uwe vergadering aan te bieden een adres van R. de Ilaas, waarbij hij bij U in beroep komt van eene afwijzende beschikking welke hem door Burgemeester en Wethouders gegeven is op een bouwaanvrage betreffende bijkans algeheele afbraak en wederopbouw van het perceel Langestraat 86. Wij hebben omtrent dit adres het advies van de Fabricagecommissie ingewonnen en kunnen voorzoover het de al of niet toe passelijkheid van artikel 3 der bouwveror dening betreft, ons geheel vereenigen mot het gevoelen der meerderheid van de Fa bricagecommissie. Op grond hiervan stellen wij U voor het verzoek van adressant van de hand te wijzen voorzoover het verzoek betreft de vernietiging van het besluit van Buigerueesler en Wethouders, Waar adressant secundair verzocht dat indien uwe vergadering ten deze artikel 3 der Bouwverordening vau toepassing ver klaart, zij voorzoover hot perceel Lange straat 86 betreft, eene wijziging in de rooilijn zal brengen, en zal bepalen dat voor dat perceel als rooilijn zal gelden de richtingslijn van de thans aldaar staan- den gevel, meenen wij U met het oog op het feit dat de plaatselijke toestand aldaar geen geheele achteruitbouw mogelijk raakt, zonder het perceel aanmerkelijk in waarde te doen verminderen, te moeten voorstel len het verzoek van addressaut gedeelte lijk in te willigen, en als rooilijn te bepalen een lijn liggende 60 centimeter achter den tegenwoordigen gevel en 60 centimeter bui- iou de rooilijn, zooals die overeenkomstig het bepaalde artikel 3 der Bouwverorde ning vastgesteld is. Indien men adressant toestaat zijn ge vel in die lijn te plaatsen, kan door wij ziging van den binnenbouw van het per ceel zooveel ruimte gewonnen worden dat hij aldaar ongeveer evenveel ruimte ver- kiijgt als hij op zijn oorspronkelijk inge- dienende teekeningen had. Op grond van het bovenstaande bieden wij U het hiernevensgaand conceptbesluit ter vastelling aan. Burgemeester en Wethouders van Amers foort. De Secretaris J. E. II. de BEAUFORT. L.-S. De Burgemeester, WUYTIERS. Aan den Raad der gemeente Amersfoort. Naar men ons mededeeld zullen de heeren H. J. Smit, K. Beem, J. E. de Boor en C. Mahler de kleuren der A. Z. en P. C. in de Nationale Zwemwedstrijd welke Zondag a.s. te Zwolle gehouden wordt verdedigen. Veel succes zij den heeren toegewenscht. Gisterenavond omstreeks 6 uur viel vrouw L. bg het waterputten in de Gracht aan de Weversingel. Twee militairen, die zich in de nabijheid bevonden, hadden het geluk de drenkelinge spoedig uit het water te halen. Na veel inspanning is het gelukt do levensgeesten weder op te wekken. Bij de sportfeeBten te 's Graveuhage van den Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding heeft het le Regiment Huzaren een voetbalwedstrijd gewonnen met 01 tegen het 3e Regiment Huzaren en een doelbalspel te paard met 130 tegen het zelfde regiment, zoodat het le Regiment den eersten prijs krijgt. De le luitenant A. Kloeke vau het 5e regiment infanterie wordt met ingang van 15 Augustus overgeplaatst bij het 3e regiment en komt te Vlissingen in garni zoen. EINDEXAMEN H.B.S. GROEP IV. Van groep IV zijn geslaagd de volgende leerlingen van de Hoogore BurgBchcol te Amersfoort mej. Jeannette G. de Vries, F. A. Holleman, G. J. B. Brumer, A. F. Verhoeff en W. G. van den Beig. Naar alle waarschijnlijkheid zal de schoolbevolking der H.B.S. alhier voor den cursus 19101911 naar alle waarschijn lijkheid als volgt over de verschillende klassen verdeeld zijn: le klasse ongeveer 70 leerlingen 2e 51 3e 65 4e 54 9e 33 In verband met het bestaande stellen B. en W. voor de le klassen te splitsen in 3 afdeelingen, de 2e in 2, de 3e in 3, de 4e .in 3 en de 5e iu 2. Hierdoor zal de school dus door 13 afdeeliugen bezet wor den. Deze verdeeling maakt het noodza kelijk de school te versterkon met een tijdelijkeu leeraar in de Wis- en Natuur kunde; een tijdelijke leeraar in de Nederl. taal en Letterkunde en Geschiedenis en een tijdelijk buitengewoon leerares in de Gymnastiek. Gisteren namiddag om vijf uur ge- raakter Achter Luiaard een jongentje van ongeveer vijf jaar te water. De C. heer Bar ling sprong het gekleed achterna en mocht het op het drooge brengen. Het was toen echter reeds bewusteloos. Na ijverig pogen gelukte het aan jonkvrouwe A. M. Wittert van Hoogland de levensgeesten weer op te wekken, zoodat het ongeluk nog goed is afgeloopen. De stand van het Kegelconcours is thans als volgt: 1. A. Nefkeus 41 2. B, H. Kniper 39 3. G. W. Zwurs 38 4. G. C. de Jerga 37 5 J, D. van Baars 37 6. W. H. Schuileman 37 7. Louis Muysje 37 8. B. v. d. Meiden 37 9. G. A. van Loo 37 10. K. W. Jaeger 36 11. H. W, J. Fortuyn 36 12. L. A. Houbaer 36 13. B. Schimmel 36 14. P. Nefkens 36 15. J. W. K. de Bas 35 16. C. Jorna 35 17. A. J. van Zalingen 35 18. G. Muys 35 19. C. de Jager 35 20. G. H. Petten 35 21. W. Ittmann 34 22. H. W. J. M. de Jong 34 23. P. Dau- vulier 34 24. G. F. Nijland 34 25. H. C. A. de Jong 34 26. J. H. Huest 34 27 S. Posthuma 34 2S. M. Jacobs 33 29. G. H. J. Bonnier 33 30. E. E. v. Sweden 33. Aangaande het Concours kunnen wij ver der mêêdeelen, dat alle kaarten zijn ver kocht. Er moeten nog 474 afgeworpen worden. De gelegenheid hiervoor is open tot Dinsdag 2 Augustes 12 uur. Dan heeft de sluiting plaats. De corpswedstrijd zal worden gehouden Donderdag 4 Augustus om half acht. BAARN. In de gister gehouden Raads vergadering werden de geloofsbrieven van dr. A. J. A. Thomas goedgekeurd en tot toelating besloten. Aangeboden werd de gemeenterekening over 1909: ontvangsten f 282,487, uitgaven f 269,465, Baldo f 13,021. Aan de afd. Baarn der Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde werd voor 1910 toegekend f 100 subsidie met vrij gebruik van een schoollokaal ten behoeve van den tuinbouwwintercursus. Aan genoemde afdeeling werd ook een schoollokaal ten gebruike afgestaan voor een cursus in tuinarchitectuur. Tot hoofd der M. U. L. O. school werd met 8 stemmen benoemd de heer H. Koren stra te Doorn. De heer A. H. Fournier te Oud-Bcijerland bekwam 1 stem. Vastgesteld werd een verordening tot regeling der inning van legesrechten voor huwelijksvoltrekking, begrafenisrechten, keurloonen en inkomsten der gemeente reiniging. Eveneens werd vastgesteld een verordening op het gasbedrijf in de ge meente Baarn. Het concept van B. en W. werd echter gewijzigd in dien zin, dat de renten van het uitbreidiugsfonds zullen komen ten bate der gasfabriek. Aan den heer L. Dilman te Hilversum werd verhuurd het oude raadhuis voor twee jaar en 10 maanden tegen f 650 per jaar. Op voortel van den heer A. van Loersum wordt besloten hieraan do voorwaarde te verbinden dat het verkooplokaal des Zon dags onder den voormiddagkerktijd moet gesloten worden gehouden. De Volkszangschool kreeg wederom de beschikking over een schoollokaal voor repetities. Afpersing. Gistermiddag vervoegde zich ten kantore van den notaris Bode te Ginneken een gepensioneerd zeeofficier uit Leiden, die onder bedreiging, geld van genoemden notaris eischte. Plotseling haalde hij een revolver te voorschijn, doch de notaris pakte hem beet, een worsteling ontstond en het schieten word verhinderd, waarop de bezoeker de vlucht nam. De marechaussée werd spoedig gewaar schuwd de oud-zeeofficier werd achterhaald en naar het kantoor vau den notaris terug- gébracht tot nader onderzoek. De in beslag genomen revolver was met scherp geladen. Het anderzoek is nog in gang. Per s-g a s. De Berlijnsche corre spondent van het „Hdbl." wijst op de on dervinding in Berlijn opgedaan met het nieuwste middel tot straatverlichting, het pers-gas. Berlijn schaft in de hoofdstraten het electrisch gloeiliebt af, om het plaats te doen maken voor pers-gas. De eerste proef werd genomen in 1902. Deze slaagde niot bijzonder. Eerst toen het gelukte „In- vert-lampen" te fabriceeren voor pers-gas, begon de zegetocht. Eind 1908 was 40 kilimeter straat met persgas verlicht en de projecten zijn ge maakt voor nog 95 kilometer binnen enkele jaren. Meer en meer wordt de electrische bol verdrongen. En wie dan ook de moeite genomen heeft een vergelijking te maken in de lichtsterkte, zal zich hierover niet verwonderen. Het pers-gas kan practisch in iedere lichtsterkte aangewend worden. Het heeft

De Eemlander | 1910 | | pagina 2