dinsdag 2 augustus 1910. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. ""büitenlang ""binnenland. No. 178. 7e JAARGANG. Bevordering van contante betaling. Hoofdredacteur It. G. R IJ It E S 8. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: UI.KIXK H*AU O. Telef. Intcre. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor icderen regel meer f 0.08. Buiten liet Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing vau advert, en reel, van buiten bet kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen - en Buitenlandsch Advert.- bureau D, Y. JALTA, Warmoesstr. 71- 78 Amsterdam In de vergadering, welke de staats commissie voor den middenstand, gelijk wij reeds meedeelden, Donderdag in 't gebouw van de directie van de afdeeling „Landbouw" in den Haag heeft gehouden, heeft zij vastgesteld een wetsontwerp op de contante betaling, dat aan haar was voorgelegd door de sub commissie voor 't crediet-vraagstuk, waarvan de heer mr. J. Stoop, te Leeuwarden, voor zitter en mr. C. Frikkers, te Amsterdam, secretaris is. In de algemeene beschouwingen wordt meegedeeld, dat door het „Institut international pour l'étude du problème des classes moyennes" eenigen tijd ge leden de vraag werd voorgelegd, ol niet door een andere dan de bestaande rege ling van de moratoire interessen de contante betaling bevorderd zou kunnen worden De commissie heeft die vraag niet bevestigend kunnen beantwoorden, doch zij vond bij de besprekingen over dit onderwerp aanleiding tot bet stellen van deze andere vraag: „Welke maatregel zou genomen kunnen worden om 't veel voorkomende langdurig uitstellen van betaling, ook van goede debiteuren, tegen te gaan." De commissie is er van overtuigd, dat inderdaad bet in die vraag omschreven euvel een zoo groo- ten omvang beeft, dat het zaak is, om te trachten, daaraan tegemoet te komen. Tallooze gevallen zijn haar bekend, hoe het gebruikelijk is, den middenstand en de klein-nijverheid op betaling van ver schuldigde gelden te laten wachten. Aan den plicht om te betalen moet eenige drang worden bijgezet. Dit kan geschieden door den klant duidelijk te maken, dat de toezending der rekening beteekent, dat men betaling wenscht binnen korten tijd. De drang zal daarin moeten bestaan, dat na verloop van dien tijd, en na het inzenden der rekening, interessen voor bet crediet, dat de klant verder vraagt, moeten worden betaald. De bedoeling is niet zoozeer, om den crediteur van deze renten te doen pro- fiteeren als wel om den debiteur er toe te brengen, d« rekening binnen een maand te betalen. Die interessen moeten niet ingaan op het oogenblik van den koop immers verkoop op crediet behoeft niet noodzakelijk uit den booze te zijn maar kort na het tijdstip,waarop betaling wordt gevraagd; in bet ont werp is aangenomen een maand daarna. Iets vexatoirs heeft deze maatregel niet, wanneer hij in de wet wordt vastgelegd en de propaganda er voor zorgt, dat de daartoe noodige formaliteiten algemeen wordeD gevolgd. Want éen formaliteit is onmisbaar, omdat officieel moet worden vastgesteld, wanneer de rekening ingezonden is. Aan den winkelier blijft overgelaten, wanneer hij zijn rekening wil inzenden en wie langer crediet wil geren, zal dat kunnen blijven doen. Maar wie betaling wenscht zal, zonder daar rechtstreeks om te vragen, een middel hebben, om dien wensch aan den klant duidelijker kenbaar te maken, dan hij dat thans kan doen. In ieder geval zullen de jaarrekeningen binnen een maand, nadat ze verzonden zijn, betaald moeten worden. De klant, die de gestempelde reke ning (zie 't 2e en 3e artikel van het ontwerp) thuis krijgt, weet, dat die reke ning niet bestemd is om tot een volgend jaar opgeborgen te worden, maar om betaald te worden en dat hel niet betalen binnen een maand hem geld zal kosten. Het wetsontwerp bestaat uit drie ar tikelen, meldt De Tel. verder. Het le artikel bepaalt, dat aan artikel 1286 van het burgerlijk wetboek de volgende alinea zal worden toegevoegd. „Indien echter een geldsom verschul digd is wegens levering van waren, als bedoeld in art. 1554 van dit wetboek of wegens verrichte werkzaamheden, niet voortspruitende uit een arbeids overeenkomst, en waaromtrent niet con tractueel een tijdstip van bepaling tus schen partijen is vastgesteld, dan zijn de in de le alinea genoemde interessen verschuldigd sedert den dertigsr.en dag, nadat de rekening voor gezegde leve ringen of werkzaamheden aan den schul denaar, met inachtneming van de for maliteit in art. 19a der wet 15 April 1891, stbl. 87, bepaald, is toegezonden". In art. 2 wordt aan de rekeningen, in bovenstaande toevoeging genoemd, rechtskracht tegen derden verleend van den dag, dat zij voorzien zijn van het daartoe voorgeschreven poststempel. De plaatsing van dit stempel wordt geregeld in het derde artikel, waarbij n.l. in de wet van 15 April 1891. stbl. 87, na art 19, de volgende bepaling wordt in gelascht. „Ten einde aan de rekeningen, die overeenkomstig de bepaling der laatste alinea van art. 1286 B. W, per post zijn toegezonden, een vaste dagteeke ning te verleenen, worden deze op de wijze bij Kon. besluit vast te stellen, van een stempel voorzien, welk stem pel eveneens wordt gedrukt op een bij de aanbieding tor stempeling over te leggen duplicaat dor bedoelde rekening, hetwelk na de sfempeling aan dengene, die de rekening ter stempeliug aanbood, teruggegeven wordt, terwijl het origineel exemplaar der rekening op denzelfden dag door de post aan den geadresseerde toegezonden wordt. Deze stempeling zal gratis geschieden." In de toelichting op art. I, zegt de commissie nog: „De moratoire interessen zijn thans geregeld in art. 1286 B W.; het lag dus voor de hand, om een poging te doen, de gewenschte regeling aan dat artikel te doen aansluiten. „Die regeling moet in hoofdzaak zien op het soort vorderingen, ten aanzien waarvan zich het hierboven beschreven euvel vertoont. De commisde meent, dat hetzelfde verschijnsel zich niet voordoet in den groothandel, waarbij een bepaalde tijd voor de betaling van het geleverde pleegt te worden vastge steld, waaraan strikt de hand gehouden, wordt. De voorgestelde maatregel moet dus voornamelijk gelden voor den dé tail-verkoop van goederen en voor zoo danige werkzaamheden, als waarvoor niet contractueel de tijd van betaling is vastgesteld. „Nog eerder dan vorderingen uit der gelijke goederenleveringen, worden vor deringen wegens werkzaamheden in den regel op de jaarrekening geschreven." Bij art. 3 merkt de commissie op, dat de. administratie der posterijen het aan gewezen lichaam is, om door stempeling aan de rekeningen een „date certaine' te geven. Het bewijs van die stempeling moet echter ook de leverancier hebben, als hij zal willen kunnen aantoonen, dat iuderdaad op zekeren datum de rekening verzonden ia. De zekerste weg daartoe schijnt, om een duplicaat van de toegezonden rekening van hetzelfde stempel te doen voorzien. Zoodra dus de rekening aan de post afgegeven wordt, krijgt zij haat- dagstempel; de post bezorgt haar aan den klant, nadat ze door de postadministratie gesloten geworden is, dit laaste opdat niet met opzet of abusievelijk de verzending door den crediteur vertraagd of verzuimd worde. DUITSCHLAND. Alweer eeo overwinning der socialisten bij een tusschcutijdschc rjjksdagsverkiezing in Duitscbland! In het Wurtembergsche district Canstatt-Ludwigsberg, dat tot dus ver in handen was der nationaal liberalen, heeft de sociaal democraat Keil in de her- stemming zijn liberalen en zijn conserva tieven tegenstander met verpletterende meerderheid verslagen. Keil kreeg 17,705 stemmen, de candidaat der nationaallibe- ralcn en vrijzinnige partijen 9528 en de candidaat van den Boerenbond slechts 4930. Waarlijk, voor zooveel uit tnsschentijdsche verkiezingen valt op te maken, heeft de reactiouuaire politiek van het zwart-blauwe blok de socialistische stemmen met duizen den en duizenden doeu stijgen. Bij een stemming als deze kan men er van op aan hebben tal van lieden, die vroeger den nationaal-liberaal gesteund zouden heoben, deu socialist hun stem gegeven. 't Is te begrijpen, dat men van gema tigd liberalen kant zich hierover ongerust maakt. Zoo schrijft de National-Liberale Korrespoudez, dat daok zij de „Jonkers en Papen politiek" tot diep in het nationaal gezinde burgerdom de sympathie is door gedrongen voor het denkbeeld vau een groot, vrijzinnig, blok „van Basscrman tot Bebel"; er is langzamerhand onverschillig heid ontstaan ten opzichte der sociaal-de mocratie, en toen nu onlangs de Badeusche socialisten vóór de begrootiug stemden, waande men dat ideaal reeds nabij Geluk kig maar, zoo gaat het blad voort, dat de groote partijbladen Yorwii-ts en Neue Zeit dit ideaal der „grootblok-dwepers" met schendende hand vernietigd hebben; Karl Kautsky schrijft met ronde woorden, dat die „groolblok politiek" erger zou wezen dan een misdaad: ze zou een ontzagwek kende domheid zjjn. Uit Keuleu wordt aan de „Berl. Lok. Anzeiger" bnricht dat men in R. Ka tholieke klingen aldaar een contrabetooging tegen de encycliek-protesten vooi bereidt on wel door een algemeene bedevaart naar het graf van Borromaus en naar Rome. aan welke kardinaal Fischer, aartsbisschop van Keulen, zou deelnemen. ITALIË. De nota van Spanje is gisterochtend te 7 uur op het Vaticaan overhandigd. De gezant is vertrokken, zonder vooraf een bezoek al te leggen. RUSLAND. Nog schandelijker feiten dan bjj de an dere revisies in Rusland heelt hot onder zoek, door senator Glisjtsjinki omtrent de intendance in Siberië ingesteld, aan het licht gebracht. Tijdens den Russisch Japanschcn oorlog werd daar zoo gestolen, dat do in tendanten bij het hazardspel om niet min der dan een bierglas vol goudstukken speelden. Iu één nacht werden vermogens gewonnen en verspeeld. En do verliezer maakte, zells als hij alles verloren had, niet, zooals elders in dergelijke gevalllou wel geschiedt, een einde aan zgn leven, maar begon den volgenden dag slechts wat harder te stelen, om het verlorene zoo spoedig mogelijk te herwinnen. Buitenge woon voordeelig voor de iutendanten waren vooral de leveranties van tenten, de re geering betaalde n.l. voor groote en ont ving slechts kleine, zoodat zij op deze wjjze voor millioenen beoadeeld werd. En wan neer er al eens iets werd ontdekt, dan werd de schuldige niet bestraft, maar naar een Europeesch district overgeplaatst, waar het stelen minder gemakkelijk maar het leven veel aangenamer was. Glisjtsjinki zal nu ook een onderzoek instellen naar de handelingen van dc ambte naren van den Mandsjoerijschen spoorweg. Ook van deze revisie zijn opzienbare ont- hulliugcn to verwachten. Zaterdag jl. hadden zich in de laatste 24 uren te St. Petersburg 83 nieuwe ge vallen van cholera voorgedaan en 28 Bteifgevallen. Het geheele aantal zieken bedroeg 439. Wegens het om zich grijpen van de cholera is het vervoer vau steenkolen in de vallei van de Donetz (zijrivier van de Don) op de helft teruggebracht. W ij z i g i n g der A r b e i d s w et. Naar aanleiding van het ontwerp tot wij ziging der arbeidswet is door hot bestuur van het Ned. Vakverbond een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin voorzitter en secretaris zeggen: „dat zij met leedwezen moeten consta- teeren, dat bij deze wijzigingen met de voornaamste eischen der georganiseerde arbeiders geen rekening is gehouden, zoo dat ten opzichte van den arbeid van vol wassen mannen niets wordt bepaald, „de beperking van den nachtarbeid voor vrouwen en jeugdige personen lang nief zoo ver gaat als van een wetsontwerp in de tegeuwoordige tijdsomstandigheden mag worden verwacht en „dc beperking van deu arbeidsduur der jeugdige personen, evenals do leeftijdsgrens, waarbiuuen deze tot de beschermde perso nen blijven gerekend, nog zeer veel te wenschen laat." Derhalve verzoeken adressanten alsnog wijzigingen in de wet aan le brengen, waardoor worden verkregen: „lo. een wettelijk vastgestelde 10 uiige arbeidsdag als maximum voor alle volwas sen mannen, „2o. afschaffing van allen nachtar beid, welke door den aard van het bedrijf niet strikt geboden is, „3o. een arbeidstijd voor vrouwen en jeugdige peraonen, die beperkt is tot de uren tusschen 7 uur voormiddag en 5 uur namiddag,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1