WEERBERICHT. Thermometerstand LANDBOUW. STADSNIEUWS. MEDEDEELENGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin. 10.50 uur. Do Bilt, 2 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Horta laagste 750 3 m.M te Holyhead. Verwachting tot den avond van 3 Au gustus 1910. Meest matige W.-lijke tot Z.W-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur: Koeler. (Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag to 12 uur 757 m. M. Vorige stand te 12 uur 701 m. M. to Amersfoort. Hoogste gisterenF. 74 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 76 AMEBSFOORTSCHE BAD EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Dins dag Augustus des 's morgeus 7 uur is 64° F. „4o. een verbod van arbeid voor vrou wen op Zaterdagmiddag en gedurende 8 weken direct vóór en na de bevalling, „5o. dat de leeftijd onder welken kinde ren geen arbeid mogen verrichten, worde gesteld op 14 jaar, „6e. dat do leeftijdsgrens; vastgesteld voor „jeugdige" personen, worde gebracht op 18 jaar, „7o. dat de uitzonderingsbepaling in art. 1 der Arbeidswet voor landbouw, tuinbouw, boschbouw, veehouderij en veenderij ver- valle." Bij het adres is een uitvoerige Memorie van Toelichting gevoegd. De uitsluiting te Enschedé. Door de gecombineerde besturen der or ganisaties is aan het comité uit de Fabri kantenvereeniging op het laatste schrijven 't volgende geantwoord: We namen kennis van uwe letteren van heden, waaruit blijkt, dan onze voorstellen door u zijn aangenomen, zoodat thans het struikelblok is wegge ruimd, wat tot nu toe heeft verhinderd, dat de onderhandelingen tusschen de besturen van de wederzijdsche organisa ties konden plaats hebben. Wij verschil len met u van mcening, waar u schrijft, dat „waarschijnlijk veel leed en schade aan de bevolking onzer stad zou zyn gespaard gebleven, indien we drie maan den geleden met dit voorstel waren gekomenOnze overtuiging is, dat wanneer uwo vereeniging indertijd het door on9 aanhangig gemaakt geschil ernstig had behandeld, een voorstel als door ons thans gedaan, niet noodig ware geweest. Een verdere discussie hierover zal echter weinig baten. Wij deelen u mede, dat uw comité de arbeiderscommiB8ie van de firma Menko c.s. Maandagmorgen na |afloop der stakersvergadering, circa 11 uur, kan hooren. Het adres van genoemde commissie is J. Weasels, Lipperkerk- straat 72, alhier. Onze besturen hebben tegen Maandagmiddag 3 uur een onder houd met de firma Menko aangevraagd. Na dit onderhoud zijn we te allen tijde bereid met uw comité over de grieven te confereeren. Plaats en tijd laten we aan u over. (volgen handteokeningen.) Aan de firma Menko is door de gccoinb. besturen het volgendo schrijven gericht: Naar aanleiding van het schrijven door het comité uit de Fabrikantenver- eeniging aan ons gencht, verzoeken we u beleefd om de vertegenwoordigers der vakorganisaties a. s. Maandagnamiddag tegen 3 uur een onderhoud toe te staan, teneinde inlichtingen van u te verkrijgen over het bestaande conflict op uwe fa briek. Gaarne zouden we tegen a.s. Maandagmiddag 12 uur van u bericht ontvangen, of u zulks gelegen komt, ter- wijl we tevens, indien u zich kan ver eenigen met dit onderhoud, gaarne van u zouden willen vernemen, welke plaats u voor dit onderhoud het geschiktst acht. ("Volgt onderteekeniug). Deze brieven werden Zaterdagavond j 1. door de gecombineerde besturen verzonden. Het comité der Fabrikantenvereenigiug heeft aan de organisatiebesturen bericht, dat de fabriekscommissie der firma Menko hedenmiddag om drie uur in do fabriek aan dtn Roomweg ter plaatse, waar zij dit vóór de staking geweigerd had de door het comité gewenschte inlichtingen kan verstrekken. De firma Menko stond aan de organi satiebesturen het gevraagde onderhoud toe op Dinsdagmiddag halfdrie. Stoomploegen der Nederlandscke Heidemaatschappij. De Nedorlandsche Heidemaatschappij te Utrecht, gaat in de omstreken van Maars- bergen, terreinen met den stoomploeg be werken. Het apparaat, het tweede dat thans door deze Maatschappij in 't work is gesteld (het andere ploegt op het oogenblik in Bra- brant) bestaat uit twee groote locomobielen die de benoodigde kracht leveren en den zwaren ploeg, aan een kabel verbonden, tusschen zich heen en weer trekken. Er zullen twee stukken grond geploegd worden. Het éóne waarmede men bezig is behoort toe aan het Opvoedingsgesticht der Neder- landsche Hervormde Kerk, terwijl het an dere het eigendom is van den heer mr. W. B. Blijdenstein te Amsterdam. Het acte-examen Engehch L O. is met goed gevolg afgelegd door Mej. H. C. Koensz, onderwijzeres alhier. Bij den Raad dezer gemeente is het volgend adres ingekomen: Edelachtbare Heeren. Geven met verschuldigdeD eerbied te ken nen, de Bond van Nederlandsche Gemeen tewerklieden afdeeling Amersfoort en de Roomsch Katholieke Bond van Gemeente werklieden afdeeling Amersfoort, domicilie kiezende bij C. Wynen Arnhemscheweg No. 135 Amersfoort. Dat zjj, na met groote belangstelling te hebbben kennis genomen van het voorstel van B. en W. tot herziening der loonen van de werklieden in dienst der Gemeente, Uwen Raad beleefd maar dringend ver zoeken 1. alvorens het voorstel van B. en W. in behandeling te nemen de organisaties van Gemeentewerklieden in de gelegenheid worden gesteld, zoowel mondeling als schrif telijk, hunne meening daarover kenbaar te maken; 2. zoo Uwen Raad het eerste verzoek mocht verwerpen, adressanten gelooven daaraan niet, een loonregeling vast te stellen waarbij wordt bepaald: a. dat een minimumloon van f 10 per week worde ingevoerd: b. dat voor de vaststelling der periodieke loonsverhooging een mildere regeling worde getroffen. c. de loonen voor het personeel van do gasfabriek te verhoogen; dat zij ter nadere motiveering van deze verzoeken Uwen Raad beleefd verwijzen naar bijgaande memorie van toelichting. Namens bovengenoemde organisatie voor de Bond van Ned. Gemeente werklieden. Voorzitter, J. IJZERMAN. Secretaris C. WIJNEN. Naoiens de Bond van R. K. Ge meentewerklieden. Secretaris, POT. Aan den Raad der Gemeente Amersfooit. Memorie van toelichting behoorende bij het adres van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden afdeeling Amersfoort en de Roomsch-Katholioke Bond van Ge meentewerklieden afdeeling Amersfoort van Juli 1910. Zoo er eene regeling is die diep ingrijpt, zoowel in de gezinnen der arbeiders als in het gemeentebedrijf dan is het zeker wel een regeling der loonen. Beiden, de Gemeente en de werklieden hebben daarbij groot belang. De Gemeente, omdat het haar niet on verschillig kan zijn of hare werklieden ar beiders onder omstandigheden dat zij met lust en ijver hunne werkzaamheden verrich ten; de werklieden, omdat zij er grootbe lang bij hebben dat zij met hunne vrouweu en kinderen behoorlijk kunnen wonen goed kunnen worden gevoed en gekleod. Waar hier nu twee belanghebbenden zijn, gaat het dan wel aan dat de eene belangheb bende maar decroteerd, „zoo zal het en zoo moet het." Men zou toch mogen ver wachten dat tenminste de andere belang hebbenden worden gehoord, de wenschen der werklieden kunnen worden verde digd. Op dat standpunt stelde zich ook de commissie uit Uwen Raad, die opdracht kreeg oen werkliedenreglement te ontwer pen. Die commissie noodigde de bestuur ders nit de wenscben en verlangens ken baar te maken en het is de vaste over tuiging van adressanten, dat die commissie daarmede de Gemeente zal bevoordeelen. Immers daardoor kwam de commissie te weten wat er in de harten der werklieden leeft. Adressanten zijn overtuigd dat de nu voorgestelde regeling de werklieden in ern- stigo mate zal teleurstellen. Is het dan niet wen8chelijk, neen noodzakelijk dat de arbeiders worden overtuigd van het ver keerde inzicht? Moet het Gemeentebestuur dan niet trachten door het weerleggen der grieven, de werklieden te overtuigen dat zij ten onrechte teleurgesteld zijn? Adressanten vertrouwen dat Uwen Raad dit verzoek zal inwilligen en den werklie den gelegenheid wordt gegeven op eon ge geven op een gepaste wijze hunne ver langens te openbaren. Wat het tweede verzoek aangaat, adres santen meenen zij het dan ook niet in de tails, dat zij nu reeds eenige wenschen moeten kenbaar maken, voor het geval Uwen Raad mochten besluiten het in sub 1 vervatte verzoek te verwerpen. Wel is waar is de vrees van adressanten niet groot, het recht- en billijkheidsgevoel van Uwen Raad staat ons daarvoor bijna zeker borg, maar de mogelijkheid dat ons verzoek zal worden verworpen bestaat. Het is dus in verband daarmede dat de ze motiveering worde gegeven. Adressant merkte reeds op dat doze her ziening der loonen den werklieden eene teleurstelling is. Een teleurstelling omdat bij de werklieden vaststaat dat in Uwen Raad een meerderheid aanwezig is die er op staat dat een minimumloon van 10 gul den per week wordt ingevoerd. Immers bij de behandeling der Gemeentebegroo- ting voor 1910 bleek uit de besprekingen in de afdeeliugen duidelijk dat tenminste een 10 tal raadsleden zich voor de vast stelling van een miniumloon van 10 gulden per week hebben uitgesproken. Bovendien, adressanten leggen er den nadruk op, een minimum loon van f 10 p. w. voorziet nog niet in de meest be scheiden behoeften van een arbeidersgezin van een middelmatige groote. Berekende niet Dr. Mouqeutte, na een speciaal daar voor ingesteld onderzoek, dat een middel matig gezin te Utrecht minstens 14 gulden por weck moet hebben in te komen, zal het althans. voor ondervoeding worden be hoed De Gemeente behoeft zich toch niet te stellen op het standpunt van een particu liere werkgever, die moet naar liet oordeel van adressanten rekening honden met de behoeften. Adressanten staan met dit oordeel niet alleen. De bekende Dr. Raaymakers sprak het op de Kath. 8oc. week. gehouden in September te Rotterdam, onomwonden uit De Gemeente moet een loon betalen waar mede een middelmatig gezin behoorlijk kan rondkomen. De Liberale Nieuwe Rotterdammer Cou rant verkondigde de stelling dat het loon moet voldoen aan de eischen dat de ar beiders goed kunnen wonen zich wel kun- kleeden en voeden. Wanneer adressanten er nu nog de aan dacht op vestigen dat do prjjzen der eer ste levensbehoeften steeds stijgen. M QO 'O .2 o s o 3 "2 co P h—l 0} tX) a - P Ot Ot P <73 T3 f* P O ra X3 3 O T3 rH 3 ra p fl S 'z ra ^3 4-> 2 t- o F o -c .o r- t—1 f** GJ Verm, sinds 1909 p. K.G. in centen. 1.30 1.36 1.41 0.13 Vorm. sinds 1903 p. K.G. in centen. O OD co CM 2 f- CM C5 CO CO 43" Prijs per K.G. in centen. o Ci CO C5 CO Cl cq cq t> rH cdiOvjiö O O 05 IOCOOJO «o co cq at t-" -<*i co* ci co O C5 14.84 11.19 10.50 8.20 BROODSOORTEN. Gebuild tarwebrood (Melk) Gebuild tarwebrood (Water) Ongobuild Tarwebrood Roggebrood ts w c o ca o -a Bovendien is een voortdurende verhoo- ging der woningkuur merkbaar, terwijl de prijzen van erwten, boonen, vleesch enz aan een vrij sterke stijging onderhevig zijn. Wanneer adressanten dus aandringen op een minimum van 10 gulden, dus op het niet aannemen van het voorstel van B. en W. van een maximum van f9 per week vast te stellen, dan meenen zjj zeer be scheiden te zijn. Het verzoek om mildere bepalingen ten opzichte van de periodieke verhoogin gen berust mede op de stijging der levens voorwaarden, terwijl dit ook verband houdt met de nooden der gezinnen.. Adressanten deelen volkomen de meening van zijne Excellentie, de tegenwoordige Minister van Binnenlandschc Zaken de heer Heemskerk die bij de nieuwe salarisrege- ling der rechters de regeling als volgt verdedigde „De periodieke verhooging klimt niet met de jaren, omdat de ambtenaar beter werk gaat leveren naarmate hij ouder wordt maar omdat zijne bezoldiging behoort te stijgen naarmate de lasten van zijn gezin zwaarder gaan drukken". Zie daarvoor de Memorie van Antwoord op de wet tot wijziging der rechterlijke organisatie 27e verg. 19 Mei blz. 977, Eerste Kamer 2e par. 1 2e alinea Adressanten vestigen er de aandacht van Uwen Raad op dat hier dus eveneens ver dedigd wordt de uitbetaling van een loon naar behoeften. Waar nu de behoeften dor gezinnen, al naarmate die zich uitbreiden grooter zijn dan f 1.20 per week en in den regel het grootst in de eerste jaren van het huwelijk daar meenen adressanten dat een mildere regeling als nu wordt voorgesteld wensche- lijk moet worden geacht. Nu de looucn aan de gasfabriek. Hier over merken adressanten op, dat zij met groote verwondering kennis namen van do uitsluiting die hier op het personeel der gasfabriek zal worden toegepast. En toch, ook daar voldoen de loonen niet aan do geslelde eischen. Gok daar zijn minimum loonen voor een aantal werklieden nog f 9 p.w. zelfs wordt aan de los6e sjouwers een loon van 14 cent per uur uitbetaald. Een verdere motiveering van deze ver zoeken kan naar de meening van adres santen overbodig worden geacht.. Slechts nog op eene zaak dient dej aan dacht te worden gevestigd. Het voorstel van B. en W. bepaald dat bij de vaststelling van deze loonregeling het aautal dienstjaren onmiddellijk zal mee tellen, voor een aantal werklieden zal dus een directe loonsverhooging worden verkro- genHoezeeradi essanten dcgoedebedoelingen van B. en W. ook waardeeren toch meenen zij dat deze milde bepalingen slechts van oogenblikkelijke belang zijn. Op den duur, neen na verloop van eenigen tijd, zal worden govoeld dat slechts luttele verbete ringen zijn ingevoerd, verbeteringen die niet in de behoeften voorzien, die er toe moeten leiden dat spoedig nieuwe loon regelingen dienen te wolden ontworpen. Bevondien kunnen wij er den aandacht op vestigen dat op geen enkele plaats in ons land do storting voor pensioen zoo zwaar is aL in Amersfoort. Zoo is het gced to vermelden dat in de gemeente Zutphen en Zeist geen cent premie wordt betaald, noch voor ouderdom, noch voor Weduwen en weezenpeDsioen. Hiermede bevelen adressanten hunne verzoeken zeer in de welwillendheid van

De Eemlander | 1910 | | pagina 2