DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. No. 179. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. LANDER. H oo f «1 r e «1 a c t e n r R. O. RIJHESü. Abonnementsprijs: Per jaart 4.Franco per post id. f5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco pur post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: ULEISE HiAO Telei. Interc. 163. Prijs der Ad verten tien: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedoren regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- eu Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. fALTA, Warmoesstr. 76- 78 Amsterdam Spanje en het Vaticaan. Al noemt minister Canalejas en terug roeping van den Spaanschen gezant bij het Vaticaan geen volledige verbreking der diplomatieke betrekkingen, toch vatten de bladen van beide partijen, in Spanje zoowel als in het buitenland, haar op uls een uiter mate vijandige daad jegens den Heiligen Stoel, die met een volledige breuk slechts zeer weinig verschilt. De liberale bladen zijn er natuurlijk zeer verheugd over, prijzen hoogelijk „de daad van mannelijk heid en onafhankelijkheid die de regeering heeft volbracht", maar voegen er aan too dat dit een uitgangspunt voor een vordere campagne moet wezen en de regeering niet op haar lauweren mag rusten. Deze bladen betoogen nog eens dat de breuk met den Heiligen Stoel uitslniteud te wijten is aan de onverzoenlijkheid van de Curie, en dat de Spaausche regeering aan haar waar digheid verplicht was, do voorwaarden door Rome gesteld te verwerpen. Aan het Vaticaan daarentegen beschul digt men den Spaanschen minister van onder den schijn van verzoeningsgezindheid de breuk te hebben uitgelokt. Zoo seint do Vaticaansche correspondent van de katho lieke Croix. Canalejas zegt eerst aldus deze correspondent dat hij de vrijheid der congregaties wil beperken en regelen- Het Vaticaan antwoordt: „'t Is goed'. En daar kondigt Canalejas opeens het Konin klijk besluit af op de uiterlijke uitoefening der niet-katholieke eerediensten, en laat onmiddellijk daarop het tot dusver nooit toegepaste besluit van 1902 tegen de gees telijke ordes voor den dag halen. En ten slotte doet hij den Koning een troonrede uitspreken waarin allerlei hatelijkheden worden gezegd op het godsdienstig onder was. Het Vaticaan protesteert en wil op die wijze niet verder onderhandeleu; maar de minister antwoordt dat dit alles met het Concordaat niets uit te staan heeft Hoe kan het Vaticaan dan anders doen dan eischen dan die anti-katholieke maatregelen worden ingetrokken, wil het verder onder handelen Canalejas' antwoord op dien eisch bestaat in de terugroeping van dengezant. Ziedaar de voorstelling van katholieken kant. Wat op het oogenblik den toestand uog sterker gespannen maakt, is de quaestie van de betooging in Bilbao. Gelijk bekend willen de katholieken en nationalisten van Bilbao op zeven Augustus een betooging houden. De regeering heeft die betooging verboden, daar ze haar als een provocatie beschouwt, maar de katholieken willen het verbod overtreden. Zij hebben tevens een telegram aan Kardinaal Merry del Val (des Pausen staatssecretaris) gezonden en van dezen een antwoord ontvangen, dat de re geering te weten is gekomen en waarover ze zeer verontwaardigd is. De Pauselijke staatssecretaris zegt namelijk in dat tele gram, dat de toestand ernstig is en dat de katholieken moeten volharden in hun hou ding. De regeering beschouwt dit als een ongeoorloofde inmenging in Spanje's binnen- landsche aangelegenheden, en wel als een heel gevaarlijke, want de katholieken hebben het telegram van Merry del Val laton drukken en bij duizendtallen in de provincie laten verspreiden. De regeering vreest dat het gevolg hiervan zou kunnen wezen een gewapende opstand van de dweepzieke geloovigeu. FRANKRIJK. Gisterennacht hebben te Parijs de dak werkers, lood- en zinkarbeiders het werk ge staakt. Bij deze staking zijp 12,000 arbeiders betrokken. De stakers willen een loons- verhoogiug van 2 francs per dag en een toeslag van 50 procent voor overwerk. Zij oefenen een scherpe contröle, om te belet ten dat er door den een of andere zou gewerkt worden in strijd met het6takiugs- besluit. Volgens de Ikdam heeft er op 29 Juli een gevecht plaats gehad tusschen Fransche troepen en een legermacht van den Sultan van Wadai. Laatstgenoemde verloor ongeveer duizend man. In een ander telegram wordt aan de Ikdam medegedeeld, dat de Sultan, na eerst zijn troepen te hebben versterkt, de Franschen onverhoeds aanviel eu dat deze terug moesten trekken, met achterla ting van 300 gesneuvelden. Het minsterie van koloniën heeft echter geen enkel bericht ontvangen omtrent het geen in bovenstaande telegrammen wordt medegedeeld. Aan het ministerie wijst nion er op, dat het onwaarschijnlijk is, dat het cijfer der Fransche verliezen zoo hoog zou zijn, daar het gelijk zou zjjn aan het effectief der troepen, die te Abechar in garnizoen zijn. Het Franscho ministerio van buiten- landscho zaken maakt de volgende opgave openbaar over den uitslag van de verkiezing voor de algemeene (provinciale) raden conservatieven en nationalisten 210 49), progressieven (republikeinen van de rech terzijde) 139 —24), republikeinen van de linkerzijde 351 (-j- 19), radicalen en socialistische radicalen 658 (-j- 23), socia listische republikeinen 28 11), partij socialisten 56 (-|- 21), revolutionairen 1 (0). Drie uitkomsten zijn nog niet bekend. Do arbeiders van het Parijsche kerkhof Père La Chaise genieten op het oogonblik een gedwongen rust en hun ar beid wordt verricht door geniesoldaten Er heeft nl. een algemeene uitsluiting plaats gehad en wel om de volgende reden: Een begrafenisondernemer en zerkenfabri kant had onder zijn personeel een niet aangesloten arbeider. De leiders van de vakvereeniging wilden nu den patroon dwin gen dien man te ontslaan en boycotten den ondernemer, toen zijn hun zin niet kregen. Deze gaf van het gebeurde kon nis aan zijn vakgenooten en dezen beslo ten zich met hem solidair te verklaren en proclameerden een algemeene uitsluiting, zoodat de graven thans niet of slechts ge brekkig worden onderhouden. De doodgravers zouden gisteren verga deren, teneinde te overwegen welke hou ding zij tegenover de geniesoldaten zullen aannemen. DUITSCHLAND, Te Metz liggen vijftig soldaten van het garnizoen aan buikloop ziek. Men schrijft de aandoening toe aan overmatig gebruik van „het sterk kalkhoudende water te Metz". Do militaire overheid heeft de patiënten afgezonderd en strenge ontsmettingsmaat regelen voorgeschreven. Er mogen geen burgers in de kazerne komen, niemand mag ze buiten den diensttijd verlaten en de soldaten, die buiten de kazerne dienst doen, mogen niet in herbergen enz komen.De corpsmanoeuvres, die den lSden dezer zouden beginnen gaan niet door. Ook te Straatsburg liggen eenige solda ten ziek aau eon aandoeniug, die op tyfus gelijkt. BELGIE. De Biusselsche correspondent van de Frankf. Ztg. vertelt de volgende vermake lijke geschiedenis: De onlangs tot afgevaardigde gekozen algemeene secretaris van het internationale socialistischo bureau Camille Huymans ont ving eenigen tijd geleden een brief van den minister van buitenlaodschc zaken, Davignon, waai in deze schreef: „Zeer geachte heer afgevaardigde! Wees zoo goed mij het officierskruis van de Leopoldorde terug te zenden, want hierbij ontvangt u het besluit van uw bevordering in den ridderstand van dezelfde orde. De versierselen gaan hierbij. Hoogachtend enz." Camille Huymans bekeek lachend het rid derkruis, ging zitten en schreef terug: „Mijn heer de minister! Ik ben geheel en al paf, daar ik zoo dom ben, niet te weten, dat ik officier was in de Leopoldorde. En nog meer verbaasd ben ik over de nieuwe orde. Ik verdien haar eigenlijk niet. Want mijn koningstrouw als socialist is altijd wat ver dacht. Ook sta ik in verdenking een weinig anti-clericaal te zijn, in het bijzonder sedert het tijdstip, waarop uwe geachte regeering de staatskweekscholen voor onderwijzers in Henegouwen onderdrukte. Wees daarom zoo goed het ridderkruis toe te zenden aan den afgevaardigde Louis Iluysmans, wiens koningstrouw volkomen onkreukbaar is. Verontschuldig het verdriet, dat ik u onge twijfeld berokken en aanvaard de betuiging van mijn oprechte hoogachting. Camille Iluysmans". Welk gezicht de minister trok toen hij dit schrijven las, weet inen helaas niet. ITALIË. Bij een verkiezing voor den gemeente raad in de stad Andria, heeft een groote menigte niet kiezers een poging gewaagd om het militaire cordon te breken en de bussen met stembriefjes te vernietigen. De soldaten hielden de aanvallers natuurlijk tegen, waarop dezen tweehonderd revolver schoten losten. De soldaten antwoordden met een salvo, waardoor tal van menschen gewond en twee gedood werden. OOSTENRIJK-HONGAR1JE. De sociaal democratische partij te Boe dapest heeft Zondag een betooging op touw gezet tegen de voortdurende stijging van de prijzen van huren en levensmiddelen. Meer dan tienduizend personen waar onder geheele gezinnen met vrouwen en kinderen - namen aan de betooging deel. Na afloop van de rondwandeling door de stad werd een vergadering gehouden, waarin op maatregelen vanwege de stedelijke regeering tegen het duurder worden van de kosten van levensonderhoud werd aan gedrongen, „opdat de arbeiders niet tot hot uiterste zullen worden gedreven." TURKIJE. Het boyott-conrité te Constantinopel deelde aan de bladen mede, dat de boycott der Grieksche waren streng voortgezet zal worden, totdat de beschermende mogend heden hare beloften betreffende Crota hebben verwerkelijkt. RUSLAND. Te Przelaika, aau do Russisch-Pruissieche grens is Maandag vanwege den krijgsraad een onderzook ingesteld naar de beschie ting van den Duitschen Inchtbol Tschudi door Russische grenssoldaten, in het vorige jaar. Bij het onderzoek waren de Duitsche en de Russische grensoverheid tegenwoordig Evenals verleden jaar bleek ook nu weer uit het onderzoek, dat de Tschudie bescho ten is, terwijl zij zich nog boven Pruisisch gebied bevond. Bond „de Post." Door den Ned, Bond van Post en Telegraafbeambten „de Post" is aan den Minister van Waterstaat een verzoekschrift gezonden naar aanleiding van het door voornoemden minister ge geven antwoord in de Tweede Kamer ten vorige jare omtrent het medetellen der postbode-jaren bij de berekening der jaar wedde. De Minister wenschte nl. de dienstjaren van gedeeltelijken dienst te reducoeren tot volle jaren en te berekenen naar een maat staf ad f 600. De Bond „de Post" vraagt berekening van alle dienstjaren en indien zulks niet wordt toegeBtaau als basis te nemen het aantal diensturen. In een als bijlage bij het request gevoegden staat wordt in een 100-tal gevallen de billijkheid daarvan aan getoond Prins Hendrik op de Brus- sel8chc Tentoonstelling. Uit Brussel wordt gemeld, dat Z. K. H. Prins Hendrik op Zaterdag 6 Augustus des vm. om 10''j uur een bezoek zal brengen aan het Nederlandsche Paviljoen op de Brus- solsohe Tentoonstelling. Rechtstoestand Bur gel ij- ke Ambtenaren. De Bond ter ver krijging eener wettelijke regeling van den Rechtstoestand der Burgerlijke Ambtenaren houdt zijn algemeene vergadering dit jaar op 24 September. De uitsluiting te Ensche- d Het comité der fabrikanten-vereeniging, werd voldoende door do betrokken arbei ders ingelicht en zal nu met de organisatie- besturen ouderhandelen. Deze onderhande ling zou heden middag kwart over twee beginnen. Consultatiebureaus voor alcoholisten. Te Rotterdam is door samenwerking van nagenoeg alle vereeni- gingen, die aldaar bestrijding van het alco holisme beoogen, een consultatie-bureau voor raad en hulp aan alcoholisten geopend. De vereeniging stelt zich ten doel, door oprichting en in stand houden van het con sultatie bureau: a. het bevorderen van het herstel van drankzuchtigen; b. het verleenen van raad en hulp aan allen, die direct of indirect lijden door het alcoholisme; c. het verzamelen van materiaal voor de bc8ludeering van het alcohol-vraagstuk. Het initiatief is uitgegaan van de Neder

De Eemlander | 1910 | | pagina 1