WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Thermometerstand Raadszitting. MEDEDEELINGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 3 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 770.6 m.M. te Horta, laagste 747.5 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 4 Au gustus 1910. Zwakke tot matige Z. oos telijke tot Zuidelijke wind, meest zwaar bewolkt, mogelijk onweer, warmer. barometerstand te AMERSFOORT. 759 ai. M. Vorige stand te 12 uur 757 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 53 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Woens dag Augustus des 's morgens 7 uur is 64" F. landsche Vereeniging voor herstel van drank zuchtigen, die tracht op meerdere plaatsen dergelijke bureaux op te richten. Op de vergaderingen met de voorzitters van de gezondheidscommissiën van Noord en Zuid-Holland, Zeeland en Utrecht werd op de wenschelijkheid gewezen om deze pogingen zooveel mogelyk tes teunen, zegt hot Tijd. voor Soc. Hyg. Gevonden op den openbaren weg en aan 't politiebureau terug te bekomen: een rijwielpomp; een poppensprei. By het toelatingsexamen voor de Gerard Adriaan van Swaten Tuinbouwschool te Fredriksoord is o.a. geslaagd H. van Heukelom alhier. EINDEXAMEN H. B. S GROEP V. Van de 5e groep zijn geslaagd de na volgende leerlingen van de H. B. S. te Amersfoort: L G. J. Berman, A. W. Brons, S. Knoppers, J. Liscaljot, H. Streef kerk en J. Kool. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Woensdag 3 Augustus 'b nam. l'/2 uur. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren: Rolandus Hagendoorn, Salo mons en Tromp van Holst. Ingekomen zijn o.a. de volgende inge komen stukken: Vorschillende besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van Raadsbesluiten. Van B. en W. de gemeente-rekening, de rek. van het wegenfondsen proces-verbaal en kasopname bij den Gemeente-ontvanger. Een schryven van den heer Th. Sanders waarbij hij aan den Raad zijn ontslagname als Raadslid inzendt. DE VOORZITTER Tot mijn groot leedwezen heb ik van dat schrijven kennis genomen. Ik betreur voor de gemeente, dat wc den zoo kundigen, technisch bouwkun digen wethouder zullen moeten missen. Ik breng hem dank voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan en blijf de belangen onzer stad bij voortduring bij hem aanbe velen. (Applaus.) Een adreB van een aantal ouderB van leerlingen der Hoogere Burgerschool, wo nende to Bussum en in andere plaatsen in het Gooi, waarbij verzocht wordt do thans vastgestelde verordening op de school geldheffing zoodanig te wijzigen dat de leerlingen die reeds voor de vaststelling der verordening de schcol bezochten voor het oude bedrag van het schoolgeld de school mogen blijven bezoeken. De VOORZITTER Ik stel voor adres santen te verwijzen naar het rapport van de Gemeentebesturen, zooals dat ook vroeger reeds gedaan is. Aldus besloten. Een adres van Albert van Doorn te Hil versum, waarbij verzocht wordt, hem in verband met bet feit dat hij drie kinderen de Hoogere Burgerschool doet bezoeken, eene reductie op het schoolgeld te verleeneu. De VOORZITTER: Ik stel voor adres sant mee te deeleu dat de verordening geen reductie toelaat. Aldus besloten. Een schrijven van J. C. Rolandus Ha- gedoorn, waarbij hij ontslag verzoekt als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwy6. Onder dankbetuiging eervol verleend. Een schrijven van E. G. Drenth waarbij hy eervol ontslag verzoekt als lid der Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs. Onder dankbetuiging eervol verleend. Een adres van de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, waarbij zij een jaarlijkBche subsidie van f 350 en beschikbaar stelling van een localitcit tot het geven van een kosteloos zangonderwijs verzoekt. Om praeadvies. Eon adres van de vereeniging Johan van Oldenbarneveld, waarbij zij verzoekt lo. op het perceel kadastraal bekend gemeento Amersfoort O. is 1279 een monument voor Johan van Oldenbarneveld te mogen plaat sen; 2o. op dat aan de gemeente toebe- hoorende terrein werken te mogen uitvoeren; 3o het monument aan de gemeente in eigeudom over te mogen dragen. Om praeadvies. De bekende adressen van de drankbe strijders organisaties inzake de verlaging van het maximum aantal vergunningen en van de vereeniging „Verguuuing" om het verzoek af te wijzen. Om praeadvies. Het adres van de ver. Vergunningen" inzake het sluitingsuur der Café's in de kermisweek. In handen der Commissie van Wetgeving. 1. Benoeming van onderwijzeressen in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat, en de openbare lagere scholen 3e soort in de Koningstraat, de Puutenbuigerlaan en de Beekstraat. Aan de school Hellestraat worden be noemd de dames: Cbarl. F. Hendriks, M. J. Hendriks, M. Oudraad, M. Radersma en W. Dekker. Aan de school Koniugstraat de dames: P. II. Prins, M. Buytenhuys-Mooy, J. W. F. Bremer en B. Bone. Aan de school Puntenburg de dames: A C. van Haselen, G. van Haselen, J. A. P. Krook, M. Ebing en J. Eggink. Aan de 6chool Beekstraat de dames: D. J. van Goor, P. H. Worffel, B. Boshuizen, H. H. W. van Apeldoorn, G. H. J. For tuin, M. W. van Achterbergh en W. Vonk. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. Gaasbeek (onder wijzer O. L. School Beekstraat.) Wordt verleend met ingang van 1 Oct. 3. Aanbeveling van Burgermeester en Wethouders voor de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het lager onderwijs (vacature de Meijere.) Aanbevolen worden de heeren P. S R. Wolterbeek en Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys, waarvan benoemd wordt de heer P. S. R. Wolterbeek met 10 stemmen te gen 4 stemmen op den heer Jhr. S. M. van Reigersberg Versluys. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot splitsing der 6e klasse der Jongensschool. Wordt besloten conform het voorstel. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de loonen van werk- ieden, werkzaam aan de Gasfabriek, bij de reiniging en de fabricage. 6'. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de jaarwedde van het personeel van politie. De heer GERRITSEN: Ik zou heel gaarne de punten 5 en 6 van de agenda willen afvoeren. Ik ben nog niet vol doende op de_ hoogte omdat de tijd ont brak deze voorstellen te bestudeeren. Als mijn voorstel wordt aangeuomen zou ik aan de hoofden van dienst de per- I tinentc vraag willen doen richten of ze meenen dat het minimum loon mag dalen beneden f 10. De heer JORISSEN: Ik zou willen voor stellen deze punten met de ingekomen stukken te behandelen in de afdeelingen. De heer GERRITSENIk wil mijn voor stel dan wel intrekken en dat van den heer Jorissen steunen. De heer SANDERS: Ik ben tegen uit stel maar als de Raad het in de afdoelingeu wil behandelen is het mij goed. Maar ik ben tegeu het 6telleu van de vraag van den lieer Gerritsen. Het geldt hier een zaak uitsluitend behoorende tot de compe tentie van den Raad. De heer RIJKENS: Ik wil gaarne het voorstel van den heer Jorissen steunen maar ook de vraag van den heer Gerritsen. De zaak behoort tot onze competentie maar dat neemt niet weg, dat we ook ons licht wel kunnen opsteken bij de hoofden van dienst. De heer VAN KALKEN Ik geloof dat het niet noodig is die vraag te stellen, dat kunnen de leden zelf wel doen. Maar hot is noodig de zaak ernstig in de afdeelingen te behandelen opdat we een behoorlijke regeling krijgen waarmee Amersfoort is een voorbeeld voor andere gemeenten. De heer VELS HEIJNIk kan me goed verecnigen met hetgeen de vorige spreker zegt. Ik zou wel eens een duide lijk beeld willen hebben van den finau- cieelen toestand der gemeente en daarom kan ik me goed vereenigen met behande ling in de afdeelingen. De heer RIJKENSDe heer van Kal ken zegt: we kunnen dat zelf wel beoor- deelen. Dat is waar. Maar de menschen die dagelijks met de werklieden omgaan zullen hie vraag beter kunnen beantwoor den. Daarom zou ik wel willen vragen Welk bezwaar bestaat er toch tegen De heer GERRITSENIk kan mij ook niet voorstellen dat er eenig bezwaar tegen is. De heer VELS HEYNNeen, maar welk practiseh nut heeft het? De heer PLOMP De vraag kan slechts practische waarde hebben als men vraagt' kan men voor f 9 goede werklieden krijgen. De heer VAN KALKENNeen men moet niet vragen voor welk geld kan men ze krijgen, maar wat hebben ze noodig. De beer SANDERSHet is een sociale kwesiie, een kwestie van gevoel. Wat kan nu het antwoord voor nut hebben De heer OOSTERVEENlk ben het met den Wethouder eens en zie volstrekt het nut niet in. De heer GERRITSENDe bazen kuu- nen beter oordeelcn dan wij en daar zullen we zeker ons nut mee kunnen doen. De heer CELOSSE Ik ben tegen de vraag van den heer Gerritsen. Als de afdeeling de hoofden vanjdienst wil hooren kan ze dat toch doen, daar behoeven we ons nu niet toe te verbinden. Er is ge sproken over het lot van de arbeiders, waar sommige ledeu zich een warm vriend van toonden. Ik wil voor geen der leden in gevoel voor de arbeiders onderdoen, maar vraag nu slechts het voorBtel van dr. Jorissen te behandelen. De beer RIJKENS: Er wordt volstrekt geen conditie gesteld, het is alleen te doen om meer licht te verkrijgen in openbare behandeling. De heer CELOSSE: De heer Rijkens kan dat nu toch reeds infornieeren bij de hoofden van dienst, dan komt hij goed beslagen in de afdeelingen. Het voorstel-Jorissen wordt aangenomen met algemeene stemmen, zoodat de punten 5 en 6 van de agenda worden gevoerd. De heer RIJKENS: Waar blijft nu de vraag van den beer Gerritsen? Stemmen: Dat komt terecht. De heer Gerritsen trekt zijn vraag in. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de splitsing der klassen dei Hoogere Burgerschool en tot verster king van het personeel der Hoogere Bur gerschool de aanstelling van tijdelijke leer krachten voor den cursus 1910/1911. De beer GERRITSEN: Het spijt me dat de voorzitter van de Comm. van Toezicht met verlof is, dan zou hij beter dan ik het voorstel kuunen verdedigen, dat ik wil doen. De splitsing van het vorig jaar is in het nadeel van het onderwijs geweest. De tweede klas kan nu met geringe kos ten gesplitst worden' in 3 afdeelingen. Het groote voordeel is dan, dat we f 1000 meer subsidie krijgen, terwijl het voor het on derwijs beslist beter is. Ik stel dus voor ook de tweede klas te splitsen in 3 afdeelingen. We kunnen dan ook boven het getal 51 nog leerlingen aannemen. De heer CELOSSE: De heer Gerritsen zegt dat de splitsing van Vorig jaar ten nadeele van het onderwijs was. Dat kan men aannemen, maar hoe weet de heer Gerritsen dat? Daar bestaat hoegenaamd geen bewijs voor. Vorig jaar heeft de raad de kwestie uitgemaakt en nu behoeven we er toch niet op terug te komen. Het Rijk betaalt voor iedere klas f 1000, maar alge meen berekend, kost de klas ongeveer f 2000. Er zullen dan ook zeker geen be langen geschaad zijn als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer GERRITSEN: Bewijzen, dat het onderwijs geschaad is gaat moeilyk, maar het is jammer dat de heer Celosse niet met cijfers is gekomen. Dan had hij moeten komen met een groot getal leer lingen dat is blijven zitten in de 4de klas. Dat zijn de zwakkeu, die niet mee kunnen. En wat de berekening aaugaat men zal kunnen volstaan met uitbreiding van het aantal lesuren van sommige leeraren. De heer RIJKENS: Zou ik mogen vragen of ook advies van den Directeur is inge komen? De VOORZITTER: De Comm. van Toezicht geeft advies ta den directeur gehoord te hebben. Do heer RIJKENS: Ik houd me over tuigd dat do directeur is voor splitsing in drieën. We zijn nu al boven het getal 50 en 25 iB nu ook uiet zoo'n gunstig aantal in een kla9. De heer GERRITSENIk hoop dat de wethouder eens zal vragen hoe het met de Vierde klas i9 gegaan. De heer VELS HEYNWe hebben nu 51 leerlingen, als er nu eens 1 afgaat wat dan, dan missen we de subsidie. De heer GERRITSEN: Ja en als we er 10 bijkrijgen, krijgen we een boel meer. De heer SANDERSHet is heel goed mogelijk dat er nog leerlingen afvallen. Men kan niet met zekerheid zeggen, hoeveel leerlingen er zullen zijn. Ik kan ine niet voorstellen hoe er een paedagogisch be zwaar kan zijn of er 25 of 26 leerlingen zijn. Maar er is nog een bezwaar. De heer Gerritsen wil het aantal lesuren uit breiden, maar ik waarschuw er tegen diem weg niet op te gaan. Bij ziekte kan men dan niet in de lessen voorzien. De heer GERRITSEN: We zijn nog niet voldoende op de hoogte, zouden we nu het voorstel niet kunnen uitstellen. Ik wil mijn voorstel in dien geest wijzigen om het voorstel in de volgende vergadering te behandelen. De heer RIJKENS. Dau weten we met een hoeveel leerlingen er zijn. De heer SANDERS: Ik geloof dat men hetgeen men wenscht, alleen kan verkrij gen door het voorstel van B. en W. aan te nemen, met het verzoek, wanneer er meer leerlingen komen, dit in de volgen de vergadering te behandelen. Be heer RIJKENS: Mag ik er dan bij voegen, dat geen dwang wordt geoefend om geen leerlingen meer toe te laten. De hoer PLOMP: De heeren Gerritsen en Rijkens praten oïer het verkrijgen van leerlingen op de H. B. S. maar we zitten hier alleen voor het behartigen van de be langen der Gemeente. En dat belang vraagt dat er niet meer parallelklassen ko men; ik geloof dan ook, dat we het voor stel van B. en W. moeten aannemen. De heer GERRITSENIk neem gaarne het voorstel van den heer Sanders over, maar zou er op willen aandringen, dat geen leerlingen worden afgewezen als zo komen. Do heer SANDERS: De toelating is gesloten met 1 Juli. Wanneer nu de vraag van mij wordt aangenomen bestaat er ge legenheid de klas te splitsen en dau kun nen de leerlingen worden aangenomen. Het voorstel van B. en W, wordt aan genomen. Hierna leest de loco-secretaris oen schrijven voor van den heer L. Bochardt te Hilversum om zijn dochter tot de 4de klasse van de H.B S toe te laten. Besloten wordt aan dit verzoek te vol doen nu de 4de klasse wordt gesplitst in 3 klassen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in de Nedorlandsche taal en letter kunde en de geschiedenis, tn van een tijdelijk buitengewoon leerares in de Gym nastiek aan de Hoogere Burgerschool voor den cursus 1910/1911. Benoemd worden mej. J. C. v. d. Schroef! voor gymnastiek en de heer B. H. Peteri voor Ned. taal en letterkundo en geschie denis. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot machtiging van hun college tot ondeAandsche verhuring van een perceel weiland te Hoogland. Conform het voorstel besloten. 14. Onbewoonbaarverklariug van de perceelen Hellestraat no 32. 36. 3S. 40,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2