DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN.! No. 184. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. Staatsburgerlijk onderricht. DE EEMLANDER. Hoofdredacteur H. O. BUKGH8. Abonnementsprijs: Per jaarf 4.Franco per post id. f 5,60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. Bureau: KMEINE H.ltO 6. Telef. In tere. 18». Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iedercn regel meer f 0.08. Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bij abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is .uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandseh Advert.- bureau D. Y. 1ALTA, Warmoes8tr.|76- 78 Amsterdam De Hollander is individualist van aard en neiging, zijn gemeenschapszin blijkt meestal slecht ontwikkeld te zijn als zyn vrijheid er door zou moeten lyden. Toch cischt het moderne leven steeds meer het leven van allen vóór allén, de groote ont wikkeling van het vereenigingsleveu is er een uiting van. En de vrijheid, die zou moeten lijden door gemeenschapszin, is meestal de rechte vrijheid niet. Nadat het staatsrecht en aanverwante vakkon aan de universiteiten meer in eere zijn gekomen, komt men nu langzamerhand tot de overtuiging, dat ook een algemeen, staatsburgerlijk onderricht eisch wordt. Lezingen, lectuur, vereenigingon, wijzen in deze richting, politieke programma's, de uitoefening van het stemrecht, ja zelfs de behartiging der alledaagsche materieels belangen eischcn kennis op dit gebied. Te weinig wetskennis ook heeft men in 't algemeen. Van bijna dagelijks voorko mende rechtsverhoudingen worden de rege len niet gekend. En is het juist niet de wet, die den mensch in de moderne maat schappij disciplineeren, aan tucht gewonnen moet Aan een artikel van dr. Otto Richter uit Dusseldorf over de hoofdlijnen, waarbinnen een staatsburgerlijk onderricht zich bewe gen moet, willen wy een en ander, dat van belang is voor dit onderwerp, ontleenen. Do staatsburgerlijke opvoeding, zegt hy, heeft neiging en dat bewijzen ook de werken over het thema in twee extre men te vervallen, namelijk of op de prac- tische of op de theoretische zijde te veel nadruk te leggen. In het eerste geval gaat men van de mecning uit, dat den aankomenden staats burger zooveel mogelijk dergeljjke onder werpen onder den aandacht gebracht moe ten worden, tot de kennis waarvan zijn egoisme hem drijft. Zoo brengt men den leerlingen van vakscholen meestal het practisch toepasselijke uit het handels- of wisselrecht bij. In 't andere geval gaat men daarentegen zeer theoretisch te werk, hoort men veel van zelfbestuur, van staats systemen, van productiemiddelen, enz. Hierbij worden aan de abstracties ten koste van de kennis der levensverhoudingen op te eenzijdige wijze opmerkzaamheid ge schonken, en blyft de staatsburgerlijke knobbel in werkelijkheid nog onontwik keld. Dat men in beide extremen vervalt, is hierdoor te verklaren, dat het doel var het staatsburgerlijk onderricht niet helder voor oogen staat. Het gaat er namelijk om, den aan komenden staatsburger duidelijk te maken, dat in gemeente, staat en rjjk personenge- meenschappen te zien zijn, die de bevor dering van het algemeen belang ten doel hebben, en die slechts bestaan kunnen, wanneer de enkeling zijn individueele be langen tot op zekere hoogte aan de alge- meene aanpast of onderwerpt, en dat zjj zich bovendien slechts kunnen ontwikkelen, wanneer de enkeling in dienst der alge- meene doeleinden medewerkt. Dit kan men Blechts duidelijk maken door hem staatsburgerlijk inzicht bij te brengen kennis van de inrichting en den werkkring dezer gemeenschappen met hun besturende en wetgevende organen, als gemeenteraad, provinciale staten, waterschappen, burge meesterschap, enz. Aanknooping aan het concrete is daarby vooral gewenscht. Ver der ook van kamers van koophandel, en van arbeid, coöperatieve vereenigingen, het arbeidsverdrag. Van de rechtsverhoudingen in het familieverband is evenzeer kennis noodig, hoe velen weten daarvan zelfs de eenvoudigste bepalingen niet. De opbouw van het onderwys van het familie- en arbeidsverband tot de private en publieke personengemeenschappen, en van daar tot de gemeenschappen, die aan een territoir verbonden zijn, is de meest natuurlijke, omdat op deze Wijze gelegen heid geboden wordt den het geheel door- trekkenden rooden draad aan te toonen: da stelling van den enkeling tot do ge meenschap, die een zelfstandig doel heeft, en op de overeenkomst daarin tusschen de kleinste en de grootste gemeenschappen. Uit een paedagogisch oogpunt is deze stof- indeeling ook zeer geschikt, zij zal voor iederen kring van lezers of hoorders dienst kunnen doen. Al naar de intelligentie, de vóór-kennis van een kring, den beschik baren tijd tot ouderwys, kan men den ver schillenden hoofdstukken een meer of minder diepgaande behandeling ten deel laten worden. Men moet den leerling in alles leeren bcgrypen, onthouden is niet genoeg. Hij moet, voor nieuwe gevalen geplaatst, zijn kennis ook kunnen toepassen. Gronden moeten daarom veel worden bygobracht, de rationes legis. Ook van sommige privaatrechtelijke ver houdingen als de koop en huurovereen komst kan men den meer gevorderden leer lingen de hoofdbeginselen bijbrengen. Wat in 't voorbaande van het staats burgerlijke onderricht in 'l algemeen ge zegd is, geldt evenzeer voor het mannelijke als voor het vrouwelijke geslacht. Het voortdurend aangroeiende getal van meisjes en vrouwen in de bedry ven, de stijgende beteekenis, die de vrouwelijke medearbeid in het openbare leven, in 't armen- en ziekenwezen, bij voogdjj en woningtoe standen, enz toekomt, doet in 't algemeen ook dezelfde eischen voor de opvoeding der vrouwen stellen. Alleen moet met de bestemming van de vrouw, die, behalve dat zij met die van den man punten van overeenkomst toont, ook zeer wezenlijk daarvan verschilt, wel degelijk rekening gehouden worden. De zwarte Zondag. Neen, een „rooden of moet men zeg gen zwarten? Zondag" heeft Spanje gisteren niet doorgemaakt. Bijzonderheden weten wy nog niet, maar kort en bondig is een telegram ons komen vertellen, dat er in 't geheel geen incidenten zijn voor gevallen, nóch in San Sebastiaan, nóch in eenige andere plaats van den omtrek. Blykbaar dus hebben de geloovigen ge hoor gegeven aan het bevel der leiders, op het laatste oogenblik gegeven, om alle plannen voor de betooging te laten varen, 't Is trouwens de vraag of zy wel anders hadden kunnen doen, want de regeering had alle wegen naar de stad, zoowel te water als te land, onder haar toezicht ge nomen en op punten van belang waren troepen opgesteld. Er zou dus naar alle waar schijnlijkheid toch niet veel terecht geko men zyn van de betooging, al hadden de r.katholiekon er niet vrijwillig van afgezien. Zaterdagmorgen heeft zich, naar de bladen melden, in San Sebastiaan nog een incidentje voorgedaan, dat ten slotte slechts tot vroolijkheid aanleiding heeft gogeven. Een troep boeren kwam de stad binnen, geleid door priesters. In de stad gekomen, werd men spoedig een patrouille gewaar en nauwelijks hadden de priesters de sol daten in hot oog gekregen of in een om mezien waren ze verdwenen De boeren stonden bevend op elkaar gedrongen en dachten niet anders of de soldaten zouden hen zonder geuade neerschieten, maar ze waren spoedig gerustgesteld door de over heid, die hen met de grootste voorkomend heid behandelde. Yan de priesters was niets meer te zien. 't Is Reuters's agentschap, dat dit bericht verspreidt. Nuar een Engelsch blad uit Madrid ver neemt, was het comité, dat de betooging in San Sebastiaan zou leiden, Zaterdag morgen aan het beraadslagen over het al of niet houden der betooging, toen er een bode binnenkvam met een besluit van de regeering, waarby de commissieleden voor den rechter werden gedaagd. Toen besloot men do betooging niet te laten doorgaan. DUITSCHLAND Hoezeer de rechten van de Doema reeds verkort zyn, de vrijheid van het woord was tot dusver den Russischen afgevaar digden gelaten. Van tijd tot tyd konden zij dientengevolge, zelfs in de derde Doema, staaltjes van wanbeheer aan de kaak stel len en daarby ook de schuldigen aanwij zen. Natuurlijk was deze vrijheid der Rus sische bureaucratie bijzonder onaangenaam, maar zy had tot dusver erin berust als een onvermijdelijk kwaad. Thans wenscht zij dit niet langer te doen. In een land waar de bureaucratie altijd oppermachtig is geweest en haar oppermacht wil handhaven ten koste van wat ook, kunnen de ambtenaren zich niet de waarheid laten zeggen door een paar on- beteekenende en onmachtige volksvertegen woordigers, die alleen maar geduld worden om een zekeren schijn op te houden, maar feitelijk geheel overbodig zijn. Waar deze toonen hun positie niet te begrijpen maar soms meenen, dat zy een recht heb ben om de ambtenaren op de vingers te zien, is het de heilige plicht van deze ambtenaren deu heeren volksvertegenwoor digers duidelijk te maken, wie in Rusland heeft te beslissen wat goed, wat kwaad is. Het middel is eenvoudig en afdoend de opheffing der parlementaire onschend baarheid. Inderdaad is, naar de „Russ. Korr." mededeelt bij het departement van bin- nenlandsche zaken te Petersburg een wets ontwerp in bewerking tot vaststelling vau de verantwoordelijkheid van afgevaardigden wegens belastering van staatsambtenaren in redevoeringen in de Doema. In dit ontwerp zal aan ieder staatsamb tenaar de plicht worden opgelegd zich bij zyn superieur te beklagen, „indien hij laster speurt m een redevoering van een afge vaardigde". Acht de superieur de klacht gegrond, dan brengt hy haar ter kennis van den ministerraad, die beslist of tegen den afgevaardigde een gerechtelijke ver volging zal worden ingesteld. Wordt het ontwerp wet en waarom zou men daaraan twijfelen dan weten dus de Doenta-leden, dat zij den mond slechts hebben te openen voor lofredenen op de regeering en haar ambtenaren. In Rusland noemt men dit„opbouwende critiek". DUITSCHLAND. Een kapitein te Fulda was op bet oefen terrein van het paard gestort en werd doo- delijk gewond in het stedelyk ziekenhuis opgenomen Spoedig meldde zich een Fran ciscaner aan om den gewonde, die katho liek van goloof was, de laatste troostmid delen der kerk te bieden. Hij werd echter op bevel van de genoesheoren afgewezen op dezen grond, dat zijn komst den ster vende onnoodig augst zou bereiden. Do gewonde, zoo word den pater gozegd, heeft rechtschapen geleefd en kan desnoods zon der de troostmiddelen der kerk sterven. Dietcngevolge weigerde de katholieke geestelijkheid den doode de kerkelijke be grafenis. Het lijk werd daarop op het ste delijk kerkhof begraven, nadat de super intendent een protestantscben lijkdienst had gehouden. Een groote menigte woonde de uitvaart bij. SPANJE. Te Bilbao heer9cht op het oogenblik een volkomen rust. De mijnwerkers besloten de staking vol te houden. Do Minister van Binnenlandsche Zaken, die zich thans te Bilbao bevindt, om den toestand te on derzoeken, is vol lof over de onvermoeide en onpartijdige werkzaamheid van het In stituut voor sociale hervormingen en be treurt het, dat alle pogingen tot bijlegging van het geschil afstuiten op de onverzoen lijke houding der mijneigenaars. De sym pathie der openbare meening en der pers voor de stakers wordt steeds grooter; het gemeentebestuur gaf reeds 1500 pesetas als ondersteuning en van alle kanten ont vangt het stakingscomité belangrijke bjj- dragen De mijneigenaars zonden een telegram aan den premier, waarin zij be weren, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij de onderhandelingen de grenzen zijner bevoegdheid overschreed. Canalejas evenwel antwoordde dat hy het optreden van den Minister in elk opzicht goed keurde. De regeering iB het eindeloos geharrewar moede en is van plan de troepen, die zich uitsluitend ter bescherming der mijneigenaren te Bilbao bevinden terug te trekken, in de hoop zoodoende een pressie op hen te kunnen uitoefenen. GRIEKENLAND. Voor do candidaatstelling, die Zaterdag voor de Grieksche Nationale Vergadering beeft plaatsgevonden, zyn in 't algemeen verkiezingsovereenkomsten tusschen de par tijen van Thcotokis en Rhallys aangegaan. Tegenover hen staan de Onafhankelijken en de aanhangers der party van Mavro- michalis. Te Athene behooren tot de can- didaten van de partij van Rhallys de Kretenser partijleiders Veniselos en Miche- lidakes evenals drie andere Kretenser staatslieden Deze zouden formeel niet als vertegenwoordigers van Kreta, doch als afgevaardigden van Atheensche districten gekozen worden. RUSLAND. Do cholera maakt nog steeds in Rusland ontzettend veel slachtoffers,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1