WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINIvL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm. 10.50 uur. De Bilt, 11 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 769.1 m.M. te Coruna laagste 756.3 te Riga. Verwachting tot den avond van 12 Au gustus 1910. Zwakke tot matige N.W.- lijke tot wind. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. 765 m. M. Vorige stand tc 12 uur 761 m. M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 77 Laagste hedennachtF. 55 Hedenmiddag 12 uurF. 67 AMERSFOORTSCHE BAD-EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 11 Aug. des's morgens 7 uur is 65° F. Deze wapens zijn het land binnenge smokkeld, ondanks de waakzaamheid van de Britsche kruisers. Wanneer een schip met wapens en ammunitie wordt aange houden, verklaart de kapitein eenvoudig, dat de lading bestemd is voor Abessynië en dan zijn de Britsche ambtenaren verder machteloos. Dr. Borger deelt wijders mede, dat de Britsche autoriteiten reeds herhaaldelijk ge tracht hebben te weten te komen, waai de wapens verborgen zjjn, maar tot dus verre er nog niet in geslaagd zijn ook maar een enkelen Egyptenaar over te halen om eeuige aanwijzing te geven. Dat zijn inlichtingen echter juist zijn, is hem bevestigd door Britsche officieren in Egypte. Neder 1. Vereeniging voorGe- meentebelangen De Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen houdt haar jaarvergadering op 26 dezer te Steen- wijk. Aan de orde komt o.a.: verkiezing van bestuursleden wegens periodieke af treding van de hoeren F. B. s'Jacob, te Staverden, en U. J. Mijs, te Middelharnis; examenverslag 1910, en het ontwerp tot wijziging der armenwet. Aan de vergadering worden verschillende feestelijkheden verbonden, waaronder een tocht naar de bezittingen van de Maatschap pij van Weldadigheid. Het nieuwe reizigersta rief. Omtrent de nieuwe tariefsbepalingen is de Zw. Ct. in staat eenige mededeelingen te doen waaruit men in hoofdzaak kan zien hoe de toestand op 1 Jan. 1911 worden zal. A. Hoofdtaricf. De S.S., H. S. M. en de N. C. S. zullen plaatskaarten enkele reis uitgeven tegen den eenheidsprijs per kilometer van le kl. 3.25 ct2e kl 2.45 ets., 3e kl. 1.625 ets Voor D-treinen zullen event, plaatskaar- ren worden uitgegeven, in den prijs waar van de toeslag is inbegrepen. Retourkaar- ten tegen verminderden prijs zullen niet meer worden uitgegeven. Verlangt een reiziger een plaatskaart voor de heen en terugreis, dan zullen hem twee plaatskaar ten enkele reis worden uitgereikt, waarvan de eene als geldig voor een roiB in om gekeerde richting wordt gekenmerkt; deze is slechts geldig voor do terugreis op den dag der afgifto. Voor het buurtverkoer zulleu de S. S. en II. S. M. ééndaagsche retour biljetten ui'gcven legen den eenheidsprijs per IC. M. van le kl. 5 ets., 2e kl. 3J/4 ets., 3e kl. 2'/j ets. Waar deze plaatskaarten op hoofdlijnen worden uitgegeven, zullen zjj slechts op bepaalde op de tijdtafel kenbaar gemaakte tremen geldig zijn, zooals bijv. Sittard Herzogenrath, ZwolleCoevordenStads kanaalAssen enz., daar waar slechts bij zonder ingerichte, zoovenaamdo lokaal- treinen loopen, zullen zij voor alle treinen gelden. B. Tarief voor kilometerboekjes. De S.S., H. S. M., N. C. S. en N. B. D. S. zullen kilometerboekjes uitgeven, die zoo wel voor het vorkeer op de eigen lijnen dezer spoorwegen als voor het vorkeer tusschen deze maatschappijen onderling geldig zullen zijn. Er zullen beBtaan: le Kiloineterbockjes voor 500 K.M., gel dig voor 6 maanden, tegen den prijs van: le kl. f 15, 2e kl. f 11.25, 3e kl. f 7.50. 2e Kilometerboekjes voor 1000 K.M., geldig voor 12 maanden, tegen den prijs van f 30, f 22,50 en f 15. Waarborgsom voor de kilometerboekjes van 500 K.M. f 2.50 en voor die van 1000 K.M. f 5. Als bijzonderheid kan worden mede gedeeld dat bij afstanden van meer dan 200 K.M. in plaats van den werkelijken afstand slechts 200 K.M. in het K.M.boekje zal worden ingevuld. De Nederlandsche spoorwegen zijn tot dezen maatregel over gegaan om de hoogere prijzen voor groote afstanden te voorkomen, die door de in voering van de nieuwe eenheidsprijzen der gewone plaatskaarten tegenover de prijzen van de thans bestaande retourkaarten zouden ontstaan. Zoo zou bv. de reis Den Haag Maastricht (263 K.M.) en terug volgens het nieuwe tarief met gewone plaatskaarten enkele reis in de le klasse kosten 2 X f 8.55 r: f 17.10, terwjjl zij thans slechts f 14 25 kost. Bij het nieuwe tariefsysteem zal, als men de reis Den HaagMaastricht en terug, met een kilometerboekje maakt, zoowel voor de heen als voor de terugreis 200 K.M. in totaal 400 K.M. ingeschreven worden en daar een K. M- van een K.M. boekje le kl. 3 ets. (een K.M. boekje voor 500 K.M. le kl. kost f 15) zal de reis slechts f 12 kosten. Om iedereen van déze gunstige bepaling te kunnen laten profi- teeren, zullen naast de kilometerboekjes van 500 en 1000 K M. nog bijzondere kilometerboekjes voor 400 K.M. uitgegeven worden tegen den prijs van le kl. f 12, 2e kl. f 9 en 3e kl. f 6. Deze kilometerboekjes zullen Blechts 2 biljetten bevatten, waarvoor elk biljet voor een willekeurige reis geldig is; een waar borgsom zal niet gevorderd worden. De bijzondere kilometerboekjes zullen niet persoonlijk zijn: men zal er twee en kele reizen mede kunnen maken (ook voor hetzelfde baanvak); verder zullen twee per sonen daarmede te zameu één enkele reis kunnen afleggen. De uitsluiting te Enschedé Het fabrikantencomitie richtte heden tot de organisatie-besturen het volgend ant woord: Wij ontvingen Uwo letteren van gisteren. Met den inhoud daarvan kunnen wij niet accoord gaan, evenmin kunnen wij uwe voorstellen aanvaarden. De beschuldi gingen door u tegen den firma N. I. Men- ko en hare bazen zijn naar onze overtui ging op grond van ons onderzoek Onge rechtvaardigd. De werklieden kunnen zich van een rechtvaardige behandeling verze kerd houden. Overigens verwijzen wij naar ons schrij ven van 5 dezer, hetwelk geen aanvulling behoeft. De hierboven vermelde voorstellen der werklieden zijn dus verworpen. De waarschuwing gister in de gemeente door de organisatiebesturen verspreid, luidt als volgt: De beroering, die de laatste avonden in onze stad gaande is, moet zeer zeker aan den rechtvaardigen strijd der arbeiders schade doen. We zullen thans geen oor deel vellen, wie aan de relletjes van de laatste dagen de meeste schuld draagt. Doch we waarschuwen een ieder om de politie geen aanleiding tot optreden te ge ven. Het is ons bekend, dat een deel der arneider8 zich gaarne ophoudt in den om trek der fabriek aan den Roomweg. Dat is verkeerd en geheel tegen onzen zin. Wanneer alleen de posten daar zijn dan is het voldoende. Daarom noodigen wjj de uitgeslotenen dringend uit zich 'a avonds niet op straat te bewegen, wanneer dit niet noodig is en bovenal den omtrek der fabriek te vermijden. Voortdurend oponthoud bij de iabriek kan door optreden der politie kwa de gevolgen hebben en we moeten alles doen om dit te vermijden. Men blijve dus kalm en bedaard en vooral dringen wij er bij ouderen op aan, hun kinderen thuis te houden. Bedenkt wel de organisaties hebben geen verant woordelijkheid voor de kwajongensrelletjes, die 's avonds plaats hebben. Verhooging der vleesch- p r ij z e n Het „Vad." vestigt do aandacht op de zich in den laatsten tijd zeer uitge- breidenden uitvoer van slachtvee naar Zwitserlaud en Italië, waardoor binnen enkeledagen de vleeschprijzen aanmerkelijk, zelfs met 15 a 16 ets. per pond zouden worden verhoogd. Wij hebben ons, ter nadere inlichting, tot eenige, direct by den vloeschandei betrokkenen gewend en van hen vernomen, dat deze en de vorige week op de vee markten hier te lande, vooral op de buiten- markten, reusachtige opkoopen voor Zwit serland en Italië zjjn gedaan. De gevolgen bleveu niet uit. De slagers moesten hier ter kalvermarkt minstens 40 ets. per kilo meer betalen dan voor een drietal weken. Wanneer de Zwitsersche veekoopers de volgende week op onze markten zouden terugkomen, wordt vleeschprijsverhooging hoogstwaarschijnlijk geacht. De menschen, die het weten kunnen, gelooven niet dat de Zwitsers zich de volgende week weer op onze markten zullen vertoonen. 't Is niet de eerste keer van het jaar dat de Zwitsers hier komen inkoopen. Zij hebben reeds eenige malen geprobeerd in hoeverre zij met het Hollandsche vee tegen Zwitaersch- inlandsoh konden concurreeren, maar het lukt zelden. Op ieder hier gekocht kalf komt nl. een f 30 onkosten aan vracht en inkomend recht voor het in Zwitserland is. Het zal daardoor waarschijnlijk nog al losloopen met de verhooging der vleesch prijzen, wanneer de Zwitsers maar weg blyven. i De vermiste kinderen. Gistermiddag is voor het Gerechtshof te Amsterdam behandeld het verzoek van den Voogdijraad Amsterdam II, ter vernietiging van het vonnnis der Amsterdamsche Recht bank, waarbij de wed. De Rijk werd her steld in de voogdij over haar kinderen.; Pleidooien werden door de advocaten van beide partijen, mr. J. A. Levy voor de weduwe De Rijk en mr. Goudsmit voor den Voogdijraad gehouden inzake de ontvankelijkheid van het appel, en voorts werden de getuigen gehoord over de hoofd zaak. De pleidooien in de hoofdzaak werden bepaald op 18 Augustus a.s. Hedenavond houdt de kiesvereeniging „Gemeentebelang" een algemeene leden vergadering in „Ons Huis". Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het examen handteekeneu L. O. onze stad genoot, do heer W. E. Noordman. De afstandswijzers van den A.N.W.B. zijn van de hoeken vau het Beukenlaantjo verplaatst naar de Varkensmarkt en den Soesterweg. Tot den hoofdcursus te Kampen zijn met ingang van 1 October o.m. toegelaten de leerlingen van den cursus van het 5e regiment inlanterieSergeanten L. C. van der Schee en A. J. K. Jacobs voor infan terie hier te laude en H. Muusze voor adm. Oost-Indische Leger. Verder zijn van het 5e reg. inf. toege laten voor infanterie h. t. 1. sergeant W. Duyoe, voor adm. h. t. 1. sergeant L. L. H. H. Bellaard, die de lessen op den cursus van het 6c regiment te Breda volg den, en voor infanterie h. t. 1. sergeant N. Tibo, die geen lessen op een cursus volgde. A. D. Het telkens opduikend bericht, als zou door luitenaut C. Gordijn of diens associés, de heeren Scholtens, reeds binnen kort gevlogen worden op de heide tusschen Soesterberg en Amersfoort, mist allen grond, zegt do Tol, Wanneer het genoemden heereu te doen was geweest om vliegen in Nederland te doen demonstreeren door Nederlanders, dan zouden zij anderen zijn vooi geweest. Dan had dit reeds in het begin dezes jaars plaats gehad. Hun reis naar de Frarsche fabrieken had toch plaats November 1909, financiën waren geen be zwaar, prachtig terrein is welwillend van den Minister van Oorlog te hunner dispo sitie. Het werken van genoemde hoeren beoogt echter, iets anders dan vliegen als sport. Zij willen bereiken, wat nog nergens bereikt is, nl. vliegen met vleugelslag. Slagen zij, dan is Nederland vooraan in plaats van na te komen, en de heeren hebben hoop. Zij zijn tevreden over de reeds verkregen resultaten. Er zal echter nog wol eenige tijd mede heengaan, voor het toestel geheel beantwoorde aan de eischen die zij stellen. En eerst moet het zoover zijn, ze hebben geen haaBt. Hun debuut moet slagen zjjn. De voorbeweging is met slaande vleugels, wier standhoek van zelf wjjzigt nnar behoefte. Er zal dus zjjn een automatische equilibreur voor het transver sale evenwicht Uitgeschakeld wordt daar door het gauchis8emont, of dat gebeurt door scheluwtrekking van het zweefvlak, zooals by Wright of door ailerons of bjjvlakken. Het chassis is van aluminium en getrokken staal. Tegen het zoeken om de vleugelbewe ging te gebruiken bij vliegtoestellen wordt vaak aangevoerd, dat bij mechanische voortbeweging over den grond of in het water de rotatie het gewonnen heeft van de nabootsingsbewegingen van paard of visch. Zoo zal het ook zijn bij voortstuwing in de lucht. Hiertegen wordt hot volgende door luit. Gordjjn aangeroerd. De rotatie is to land en te water gebleken meer practisch te zijn dan poot- of vinbeweging. Is men echter gekomen tot aeroplane met schroef, omdat deze wijze beter bleek dan vogelbeweging? Neen, nog nooit heeft men tot dusver een toestelletje met vleugelslag in de hoogte kunnen krjjgen. Het vliegen is met de aero plane gelukt, ziedaar alles. Van „beter dan vleugelslag" is nog geen sprake. Zooals boven is vermeld, stelde de Minis- ster van Oorlog het groote terrein, naar wij meenen 700 H.A., ter beschikking van de heeren Gordijn en Scholtens. Z. Exc. interesseert zich bjjzonder voor hun werk. De Justitie te Utrecht heeft in ver zekerde bewaring gesteld de persoon die zich le dezer stede schuldig maakte aan onze- deljjke handelingen met een elf jarig meisje. Door de politie alhier is een ge signaleerde aangehouden, die naar Utrecht is overgebracht ten einde zjjn straf te ondergaan. Op het bureau van politie zjjn in lichtingen te bekomen omtrent een klein bruin hondje, dat op den openbare weg is opgevangen. Verder is aldaar gedeponeerd een beursjo met geld, dat op don openbaren weg is gevonden. Gistermiddag tegen half vier miste een dame uit de Korte Bergstraat haar 4-jarig zoontje. Daar het in den laatsten tjjd op verschillende plaatsen herhaaldeljjk voorkomt, dat kinderen worden ontvoerd, nam de politie aanstonds uitgebreide maat regelen. Eenige woonwagens werden door zocht, terwijl bij het station nauwlettend toezicht werd gehouden. Gelukkig bleek de kleine echter niet ontvoerd te zijn. Een agent van politie ontmoette het knaapje op den Soesterweg in gezelschap van een heer, die het kind in Birkhoven had aangetroffen. De kleine wandelaar was nameljjk de Barchman Wuytierslaan gegaan en verder Birkhoven doorgeloopen. Daar hjj den weg niet wist nam bedoelde heer het kind mede naar de stad, ten einde het bij de ouders terug te brengen. Een politichond zou hier zeker goede diensten hebben kunnen bewijzen 1 De Vereeniging „Handel en Nijver heid" houdt morgenavond half negen haar maandvergadering in de „Zwaan" ter be handeling van de voorgestelde wjjziging van het huishoudeljjk reglement. BAARN. De Prins en de Prinses von Teek zullen den 20 Augustus op het Pa leis Soestdijk aankomen met 3 kinderen en gedurende acht dagen de ga6ten zjjn van H- M. de Koningin Moeder,

De Eemlander | 1910 | | pagina 2