WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorin 1Ü.50 uor. De Bilt, 12 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. te Biarritz laagste 756.0 te Riga. Verwachting tot den avond van 13 Au gustus 1910. Zwakke tot matige W-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT 764 m M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 78 Laagste hedennachtF. 52 Hedenmiddag 12 uurE. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Vrij dag 12 Aug. des '8 morgens 7 uur 65° F. dat een politiebeambte eergisteren in dron kenschap verklaarde, dat burgemeester Gay- nor gedood zou worden. Gaynor heeft steeds op krachtige wijze alle willekeurige maat regelen der politie bestreden. De vermiste kinderen. In on9 vorig nummer gaven wij reeds een kort bericht betreffende het gisteren voor het Amsterdamsch Gerechtshof behandelde be roep van den Voogdijraad tegen de be slissing van de Rechtbank, waarbij de wed. De Rijk in de voogdij over haar minder jarige kinderen was hersteld. De Tel. ver meldt nog omtrent deze behandeling: Up verzoek van den verdediger, werd, nadat genoemde getuigen gehoord waren, nog gehoord de heer L. van Westering, redactaur der „Hilversumsche Courant". Deze verklaardde dat hij in verband met deze quaestie de weduwe De Rijk meer malen had bezocht. Hij had een zeer gun- stigen indruk van de vrouw gekregen; steeds trof hij haar werkende aan, nu eens naaiendo, dan weer de huishouding doen de. Voorts deelde getuige mede. dat hy de vrouw had vergezeld bij het halen van haar kinderen te Heemskerk en te Noord- Deurningen bij Denekamp. Op de vraag van den president, of de kinderen blij waren hun moeder weer te zien, zeidehij: „dat de kinderen zeer ont roerd waren en in tranen uitbarstten." Zij vertelde later, dat ze dachten dat hun mooder dood was. Een der zusters had verklaard dat de moeder ziek was. De jongens hadden nooit iets van hun moeder gehoord, hoewel er meermalen geschreven was. Ook zij hadden aan hun moeder ge schreven, maar ontvingen geen antwoord. De zusters schreven dit toe aan het feit, dat de moeder verhuisd was zonder adres achter te laten. Getuige verklaardde nog, dat de we duwe op het oogenblik zeer netjes gehuis vest is, terwijl er in haar huis voldoende slaapplaatsen zijn voor de kinderen, voor zien van nieuw beddegoed. Ook de inboe del ziet er zeer netjes en goed verzorgd uit- De moeder iB thans weer in het bezit harer vijf kinderen. Nieuwe Munt. Fen paar jaar geleden werd met machtiging van H. M. de Koningin order gegeven om over te gaan tot het ontwerpen van een nieuwen beeldenaar voor 's Rijks munten (waarvoor de Koningin heeft geposeerd), waarbij dan tevens voor de keerzijde der munten een nieuw 9tempel moet worden gemaakt. Thans zijn de stempels gereed en zy 11 en er eerstdaags munten in omloop worden gebracht met den nieuwen beeldenaar. De eerste munten, daarmede vervaardigd, zijn halve guldens voor Indië; daarna zullen er Noderlandsche kwartjes en dubbeltjes, waar aan groote behoefte is, mede worden ge slagen, terwijl vermoedelijk eerst in den aanvang van 1911 guldens met den nieuwen beeldenaar in omloop komen. De nieuwe munt wijkt in zooverre van de oude af, dat de beeltenis van de Koningin niet slechts het hoofd, doch evenals op de postzegels ook een gedeelte van de buste in hermelijnen mantel te zien geeft. De munten zijn voorts voorzien van een broe deren rand. Het opschrift aan de achter zijde wordt duidelijker. Voorts worden proeven gedaan voor een nieuw model nikkelen stuiverstuk. Staatscommissie drink watervoorziening. De Staatscom missie voor drinkwatervoorziening onder vindt by haar arbeid het bezwaar, dat nog nooit de gegevens, verkregen bij de vele boringen, die tot heden hier te lande zijn verricht, behoorlijk en stelselmatig zijn ver zameld. De Commissie heeft thans besloten tot die verzameling over te gaan en naar mate het werk gereed komt, de vruchten van dien arbeid ook voor andere takken van Staatsdienst beschikbaar te stellen. In de eerste plaats moeten alsnog zooveel mogelijk verzameld worden de uitkomsten verkregen bij vroeger verrichte boringen. Het tweede deel der taak van de Commissie zal zijn het stelselmatig verzamelen van al wat by de boringen, die voor alle doel einden nog dagclyks geschieden, bekend wordt. De gemeentebesturen zijn Inamens den Minister van Binnenlandsche Zaken uitge- noodigd, hun medewerking te verleenen tot behoorlijke vervulling van de tweeledige taak die de Staatscommissie op zich genomen heeft. Een daartoe betrekkelijke vragenreeks is te dien einde ter beantwoording aan de gemeentebesturen voorgelegd. Over het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort lezen we in het Vad. het volgende: Thans is de bouw, zoo meldt men ons, voltooid. Aannemer was de heer Wegerif uit Apeldoorn. Het geheel was ontworpen door den hoofdingenieur voor gevangenissen en gerechtsgebouwen, den heer Metselaar. Het gesticht is berekend voor opname van 144 jongens, verdeeld in 9 afdeelingen van 16. Iedere afdeeling heeft haar schooi en verblijflokaal en slaapzaal, waar voor elk kind een cabine is afgeschoten, zoodat men er rrij is, zonder aan het toezicht te zyn onttrokken. Kerk en ziekenzaal zijn natuurlijk aan wezig. Godsdienstige zorg en geneeskundige hulp worden echter verstrekt door heeren geestelijken en medici te Amersfoort. Een aanstelling heeft echter nog niet plaats gehad, evenmin nog als een directeursbe noeming. Dit is echter binnen eenige dagen te wachten. Het terrein, groot 10 H.Aligt op den top van den Amersfoortschen berg. Naar alle zyden strekt zich een prachtig pano rama uit. Omtrent de oefeningen in het Lek- accës, waaraan het hier in garnizoen liggend 5e regiment, het le regt. huzaren en het le regiment veld-artillerie zullen doelnemen kunuen wij het volgende meedeelen. Deze oefeningeu worden gehouden onder leiding van den commandant der Nieuwe IIoll. Waterlinie. De verdedigde lijn strekt zich uit tus8chen Wijk bij Duurstede en Vianen. Tot dit doel is op oorlogssterkte gebracht de bezetting der permanente werken (forten, vooi werken enz.), Waalsche Wetering, Korte Uitweg, Lunet aan de Wiel, Honswijk, 't Spoei en Everdingen. De verdedigende partij staat onder com mando van generaal-majoor Roeloffs, bevel hebber in de 2e mil. afdeeling. Buiten bovengenoemde vesting-artillerie nemen daaraan deel een bataljon infanterie 4o reg., een bat. 9e reg. en 3 bataljons lie reg., van welke laatste er een op 24 Aug. naar de aanvallende partij overgaat. Verder 3 compagnieën wielrijders, de staf en 2 batterijen van de le afd. 4e reg. veld-artillerie, 2 sectiën mitrailleurs en houwitserbatterij. De aanvallende partij wordt geformeerd door het 5e reg. infanterie, op 24 Aug. versterkt met bovengenoemd bataljon 11e reg.; 1 peletou le reg. huzaren; le afd. (3 batterijen) le reg veld-artillerie; 2 sectiën mitrailleurs; 1 afdeeling bespannen vesting-artillerie. Deze party wordt aangevoerd door den kolonel Spierin<*hs, commandant van het 5e rog. infanterie. De oefeningen loopen over 16 Ang.27 Aug., terwijl de aanvallende actie begint op 22 Aug. Het hoofdkwartier van den algemeenen leider is van 18 tot 27 Aug. gevestigd te Culemborg. Brieven voor militairen op manoeuvre. De dir. gen. der posterijen en telegraphie noodigd Belanghebbenden dringend uit, om op de adreszijde van de brieven en andere stukken, bestemd voor de militairen die vau 17 tot en met 26 Aug. aan de groote manoeuvres aan het Lekacces zullen deel nemen, behalve den naam van den geadres seerde te vermelden het korps en het onder deel daarvan, waartoe hij behoort, en voorts de plaats van bestemming als volgt aan te duiden „Op groote manoevre aan het Lekacces." De spoedige overkomst van do voor de manoevreerende troepen bestemde brieven en verdere stukken, door middel van de veldpoBt, zal hierdoor belangryk worden gebaat. Dinsdag 16 Augustus a.s. zal aan den wachtmeester F. de Wit den gouden me daille voor 36-jarigen dienst worden uit gereikt. De lieer G A. Fijnvandraat slaagde na voortgezet examen voor het staatsexamen tot toelating van de universiteit. De militie tweede luitenant H. v. d. Zoo de Jong, die bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefeningen onder de wapens Was, is met groot verlof vertrokken. In de Remon8trant8che kerk zal Zondag 14 Aug. a.s. als spreker optreden, ds, W. Haverkamp, predikant te Nymegen. Eén huwelijk met hindernis- en. Van een huwelijk met hindernissen 'erhaalt de Matin Juist op het oogenblik, dat de burge meester van Persan een huwelijk zou vol trekken, kwam hij tot do ontdekking, dat de bruidegom, een robuste kerel met zwa- ren 6nor, een meisje was. Zyn geboorte bewijs zei het duidelijk en of by al be toogde, dat toch de militieraad hem ge schikt voor den dienst had verklaard, er hielp niets aan, trouwen mocht hij niet, althans niet met een vrouw. Maar ook bij de bruid bestond een bezwaar. Zij was aangegeven als de wettige dochter van een man, die in werkelijkheid nooit met haar moeder was gehuwd geweest de wettige echtgenoot echter dezer moeder was al sinds 20 jaar spoorloos verdwenen en wordt <1ub door de wet als dood beschouwd. De burgemeester wist niets anders te doen, dan de twee verloofden aan te raden zich tot de Rechtbanken van Clermont en d'Evreux te wenden en af te wachten wat deze zouden beslissen. Als ze er voordien tijd van door gaan is het hun niet kwalijk te nemen, meent de Matin. Treinroof. Aan het station Swiss Cottage van den Londenschen stadspoor- weg bemerkte een seinwachter, dat de deur van een coupé eerste klasse van een aan komenden trein openstond en hij gaf dus liet sein tot stoppen, juist toen de trein de tunilel zou binnenrijden. De toegesnelde conducteurs, die een blik wierpen in den wagen, zagen daar tot hunnen schrik een vijftig jarig man, een zekeren Frost, badende in zijn bloed liggen. Een jonge man, die alleen met hem in de coupé had gezeten, had hem eenige stations vroeger overvallen, maar Frost, die eeD krachtig man is, had zich te weer gesteld en er was een hevig gevecht ontstaan. De vreemdeling had toen plotseling een revolver op Frost afgeschoten, waardoor dezen de kinnebak verbryzeld werd en hij half bewusteloos was neerge zegen. Onmiddellijk daarop werd door de amb tenaren een onderzoek ingesteld, en werd aan het andere einde van de tunnel een halfbezwymd jongmensch ontdekt, die vol gens de beschrijving van Frost de aanval ler moet zyn geweest. Het schijnt een buitenlander te zijn. In zyn zakken werden een aantal bedelbrieven gevonden. Het verdwijnen van f 11.000. Aan het politiebureau gymnasium, Singel, te Amsterdam werd gistermiddag tegen twaalven door den looper N. van een der besteldiensten, aangifte gedaan van het verliezen van een portefeuille met f 11.000 welk bedrag door den aangever was ge ïncasseerd voor de commissionnairs in effecten, de heeren Moquette Co. N. Z. Voorburgwal 227. Aan de politie kwam de zaak eenigszins verdacht voor. Zij achtte het, om haar .bekende redenen, raadzaam, een ernstig onderzoek in te stellen en hield den looper voorloopig in arrest. Men achtte niet onmogelijk, dat de por tefeuille door iemand aan N. is ontfutseld, of wel aan een kornuit is ter hand gesteld. De recherche heeft den broer van den looper aangehouden en 'voor een verder verhoor gebracht naar het bureau St. Pie- tershal. Er werd huiszoeking gehouden, die ech ter geen resultaat had. Een papegaai als getuige. Een jeugdig echtgenoot richtte tegen zijn vrouw een eisch tot echtscheiding. Zy had hem bedrogen met zyn huisvriend Arthur, beweerde hij, eu als getuige beriep hy zich opzijn papegaai. Hy was n.l. 8 dagen afwezig geweest en bij zijn terug keer was hy zeer verrast de papegaai, die zich in do slaapkamer had bevonden, mot teedere stembuiging, met de 6tem van zijn vrouw te hooren zeggen „Arthur". Hij voegde daaraan een aantal liefkoozende benamingen toe, welke hy alleen kon ge hoord hebben van de vrouw, en (om ze zoo sprekend na te zeggen) niet eens maar herhaaldelijk. De echtgenoot zag daarin een onwederlegbaar bewijs van de ontrouw van zyn echtgenoote en hoewel de recht bank geen dieren als getuigen erkent, had de papegaai toch zyn plicht als aanbrenger gedaan, want de vrouw 'eindigde te be kennen. Een goede les. Elk staatsburger wordt geacht de wetten des lands te kennen. Dat is zoo in theorie, doch dat de practijk anders uitwyst, heeft een winkelier in een onzer provincie plaatsen ervaren. Een poos geleden wist een reiziger in papier hem te bepraten, een flinke hoeveel heid inwikkelpapier te koopen. Toen de partij werd geléverd, bleek ruim 20 pCt. te weinig te zyn en de partij bovendien van zoo slechte hoedanigheid to wezen, dat onze winkelier ter plaatse van inwooiDg voor lager prys stellig beter papier zou hebben ontvangen. Hy weigerde dan ook te ontvangen en ten langen leste volgde ten zijnen gunste een vonnis, waarbij hij in 't gelyk werd gesteld en de koop nietig werd verklaard. Onze winkelier meende nu van het „koopje" af te zyn. Doch hij had gerekend buiten de rechts- kennis van den leverancier. Immers zes weken later stond deze met een deurwaarder en diens getuigen benevens de volle heeveelheid besteld papier voor zijn deur. Of hy 't maar wilde accepteeren; er ontbrak geen velletje aan; er waB zelfs nog iets boven hot gewicht, „voor 't in drogen", ziet u Onze winkelier naar een advocaat, die zich heel het geval deed uitleggen en hem ten slotte ried, zich maar niet meer te verzetten, omdat anders weer een proce dure zou volgen met alle daaraan verbonden kosten. Wat was er gebeurd? De winkelier had verzuimd en hy heeft niet geweten dat hij dit moest doen, omdat noch kantonrechter noch wie ook hem gewezen heeft op die verplichting bij exploit aan den papier-leverancier binnen zes weken het vonnis te doen beteekenen. Een goede leB voor andere kooplieden, die niet zoo juist de wetten des landa kennen. Hbld.) Vergiftiging. Ten gevolge van champignons werd de familie B. aan het Kanaal in den Haag Woensdagavond hevig ongesteld. In allerijl werd dr. Ruys geroe pen, die in de nabyheid woont. Hy con stateerde verschijnselen van hevige vergif tiging. Een der zoons een 13-jarige knaap, bleek niet meer te redden; hy overleed spoedig daarna. De overige leden van hot huisgezin, dat uit 5 personen boBtond, zyn door het toedienen van tegengift gered. Hun toestand is echter nog bedenkelyk. De twee dionstboden hebben niet van de champignons gegeten. (Rsb.)

De Eemlander | 1910 | | pagina 2