donderdag 18 augustus 1910. DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. 19 augustus. w. h. kam buitenland" No. VU 92. 7e JAARGANG. Hoofdredacteur H. CS. RIJKENS. Bureau: KLRISll HaAG G. Telef. Intere. 183. Abonnementsprijs: Prijs der Advertentien Per jaarf 4.Franco per Fkqei<pS Van 1 tot 5 regels 10.40. Yoar iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (By id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f0.05. - abonnementbelangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van bniten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Bnitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, |Warmoesstr. 75- 78] Amsterdam Morgen 19 Augustus worden de kie zers in het derde district weder ter stembus geroepen omeen lid van den Gemeenteraad te kiezen. Zij hebben de keuze tusschen den cleriealen heer van Heioma en den vrij zinnigen heer Kam. We hopen dat alle vrijzinnigen zich van den hoogen ernst van deze verkie zing bewust zullen zijn. Waar het om gaat Als men het nog niet wist, had men het reeds veertien dagen voor de stemming kunnen lezen in het roomschikatholieke hoofdorgaan De Tijd. Dit blad schreef: „Het belooft in het twijfelachtige derde district een heeteri strijd; wint rechts, dan is de Baad om, wat van gewicht is voor de keuze van een nieuwen wethouder van openbare werken". En de Roomsch-katholieke'piopaganda- club „Dr. Schaepman", waarvan de beer Jorissen voorzitter is, schrijft als ant woord op de waarschuwing der vrijzin nigen dat de Raad om is, als de heer Kam wordt gekozen „Juist, zeer terecht opgemerkt. Daar is het ons ook om te doen". Brengt dit alles eens in verband met het harde werken dat juist de roomschen doen voor den candidaat van Heioma en ge zult, u herinnerende, dat Rome niets voor niets doet, (zie o.a. de ru briek Uit de Pers in dit nummer) be grijpen, dat er bij een eventueele keuze van den heer Yan Heioma, voor de Roomschen iets afvalt. De buit zullen zjj binnen halen, in welken vorm dan ook. Welke middelen Rome in het werk stelt, om den heer van Heioma gekozen te krijgen, blijkt het best uit het boven vermelde strooibiljet van de propaganda- club „Dr. Schaepman". Daarin lezen we o.a. „Dat onder een rechtschen Raad de belangen der gemeentewerklieden goed zullen worden behartigd, heeft de jongste raadsvergadering bewezen, waarin de heer Gerritsen de loonre geling van de agenda wilde af voeren, doch de heer Joris sen voorstelde deze zaak inde afdeelingen te onder- z o e k e n". Die Schaepmannianen blijken uitste kende leerlingen van Liguori te zijn. Dat woordje „doch" moet bij oningewijden de meening vestigen alsof de heer Ger ritsen het slecht met de arbeiders zou meenen en eenvoudig de zaak van de agenda wilde schrappen. Van wat de heer Gerritsen verder zei, wordt natuur lijk niets meegedeeld. Heel veel kwaad kan deze zinsnede uit het bewuste strooibiljet niet doen de arbeiders hier ter stede weten allen wel wie de, heer Gerritsen is en ook weten zij zeer goed het onderscheid tusschen dezen en den heer Jorissen maar als roomseke strijdwijze verdient zij toch gesignaleerd te worden. De vereeniging „Schaepman" neemt het blijkbaar ook niet zoo nauw met wat zij den kiezers voorpraat. Als men weinig of niets van zijn candidaat weet te zeggen, voert men aan dat deze vroeger burgemeester is geweest iets wat niets zegt als men den heer van Heioma niet te na gesproken eens nagaat wie voor twintig jaren alzoo dorpsburgemeester werden. Dat schijnt „Dr. 8chaepman" zelf ook te begrijpen en daarom gaat ze fantaseeren. Ze schrijft alweer in het meervermelöe strooibiljet dat de heer van Heioma is oud-secretaris van Ede. Dat is louter fantasie de heer van Heioma is dat nooit geweest. Maar als was dit ook zoo, dan zou zoo iemand toch nooit de voorkeur kunnen genieten boven iemand als de heer Kam, die jaren lang gemeente architect van Amersfoort is geweest en van de toestanden hier uitnemend op de hoogte is, al is hij wellicht geen Hoevelakenscbe specialiteit. Als een candidaat weinig beteekent, doet men alle mogelijke moeite de aan dacht van hem af te leiden. Zoo ook bier. De Roomsche vereeniging haalt er het aftreden van den heer Sanders bij, dat natuurlijk de schuld is van deze verbazend slechte menschen, Rijkens en Gerritsen. En dan zegt ze dat de vergadering, waar den heer Sanders verzocht werd heen te gaan, door slechts enkele kiezers werd bijgewoond. Dit is weer een opzettelijk gebruikte onjuist heid. Er zijn hier ter stede nog nooit beter bezochte vergaderingen van Kies- vereenigingen geweest dan die van „Gemeentebelang". Op de bewuste ver gadering is het besluit om den heer Sanders te verzoeken heen te gaan ge nomen met 54 tegen 4 stemmen, terwijl er twee blanco waren. Er is gezegd door de tegenpartij, dat de heer Kam te oud is. We zouden kunnen antwoorden met het woord van Dr. Schaepman nu niet de vereeni ging maar de dichter dat het oude somtijds frisscher is dan het nieuwe. Niemand is oud, dan die het wezen wil. De heer Kam kon een goede veer tiger wezen, omdat hij jong wil blijven en dat wel op de beste manier, waarmee een mensch dat aangename doel berei ken kan: door veel te werken. Wanneer iemand, na vele jaren van voortdurend ingespannen arbeid, op zijn zestigste jaar nog jong is gebleven, dan is er geen enkele reden om aan te nemen dat hij op zijn zeventigste oud zal zijn. Maar als de tegenpartij haar kracht moet zoeken in dergelijke beweegrede nen, blijkt ten duidelijkste dat onze candidaat een eminent man is en dat er andere, niet uitgeproken redenen moeten zijn, waarom zij bem uit den Raad wil weeren. En zoo is het. Men schuwt de vooruitgang en daarom neemt men een man, die, hoewel hij nog betrekkelijk kort geleden tot de liberalen werd gerekend, tot de cleriealen behoort. Men wil geeu belasting naar draag- krachlmen wil geen progressieve schoolgeldheffing, daarom neemt men een man der reactie. Men wil een clericaal men wil een man, |die, als hij wordt gekozen, Rome voordeel zal afwerpen. Denkt daaraan kiezers, en als soms nog na dit, een strooibiljet van de cle riealen u mocht bereiken, denkt dan om de onjuistheden, die ze u in vorige hebben opgedischt en geloof niet onvoor waardelijk. Helpt ons een man kiezen, van wien wij u niets behoeven te vertellen, omdat gij er alles van weet, omdat ge zijn beginselen kent, omdat ge zijn werken hebt gezien. Kiest met ons den heer oud gemeente-architect. De brand op de Brusselsche Tentoonstelling. Niettegenstaande alle maatregelen vleit zicb het tentoonstellingsbestuur niet met de hoop, dat het tentoonatellingsbezoek even druk zal blijven als het zonder den brand geweest zou zjjn. Dat is dus de eerste schadepost. Dan komt de waarde van bet vernielde, de schadevergoedingen die expo santen en geëmployeerden zullen eischen van de maatschappij die de tentoonstelling in elkaar heelt gezet, enzoovoort. Wie zal dat betalen? Ziehier een beschouwing daar omtrent in het H. v. A. „De ramp van Brussel heeft voor ieders geest deze twee gewichtige vraagpunten doen opryzen: Hoe staat het met verzeke ringen? Hoe staat het met de verantwoor delijkheid? Men hoeft maar enkel te denken aan dat leger van bedienden, toezichters, klein- verkoopers, die zoo plots van hunne brood- winnig zijn beroofd geworden. Hebben die menschen op iemand verhaal? In hoever kunnen die schadeloos gesteld worden? Welke verantwoordelijkheid kun nen de tentoonstellers inroepen? Zeker is het, dat de maatschappij der tentoonstelling alle risico's draagt der onder neming. door haar tot stand gebracht en die zy uitbaat met de hulp haar verleend door den Staat, do provincie en eenige gemeenten, in den vorm van toelagen, die gevoegd worden by de andere baton waar over zy beschikt: abonnementen, ingangen, loteryen en verhuring der plaatsen. Die maatschappij is gesticht ten kapitale van 2 millioen, waarborgkapitaal tegenover gebeurlijk deficit. Men was zeker van te sluiten met een schitterend boni. .Welk zal nu hot tekort py'n, nu het vuur grootendeels datgene heeit vernield, wat de bezoekers aantrok? De meeBte tentoonstellers zijn natuur lijk verzekerd. Door assurantie-maatschap pijen zyn ontzaglijke sommen gedekt; men noemt er eene die voor 300 millioenen betrokken is in verzekeringen voor de tentoonstelling. Maar men voorziet hier oneindige moei lijkheden. De compagnies kunnen, inderdaad, de heropbouwing eischen der vernielde gedeelten; gebeurt dat niet, dan zullen zij ongetwijfeld slechts toegeven mits verlaging der Bommen, die zij verplicht zyn uit te betalen. Dan heeft men ook de tentoonstellers, die alles verloren hebben en die zich rich ten tot de maatschappij, om van haar scha deloosstelling te vragen voor geleden en niet geheel door verzekering gedokte schade. Natuurlijk denkt men daarbij aan den Staat. Moreol enkel, erkent de Chronique, schijnt de Staat verantwoordelijk tegenover de Belgische en vreemde tentoonstellers, om te voorkomen, dat de Tentoonstelling van 1910 voor hen de ondergang zij". DUIT8CHLAND. De president van de Chileensche repu bliek, Pedro Montt, die gister te Bremen aankwam, is gisteravond aan een hartver lamming gestorven. De overledene was sedert 1906 president der Chileensche republiek. Te New York had hy zich ingescheept aan boord van de Kaiser Wilhelm der Grosse", hetzelfde schip, waarop de aanslag op burgemeester Gaynor gepleegd is. SPANJE. Men beweert te Rome algemeen dat Koning Alfons van Spanje een bezoek zal brengen aan den Koning van Italië, in den komenden herfst. De statiekamers der Spaansche ambassade worden al in gereed heid gebracht. Het bericht doet allerzonderlingst aan. Want wat zou Koning Alfons tegenover den Paus doen,-indien hij in Rome kwam? Bezoekt bij hem niet vóór hij den Koning opzoekt, dan is de breuk tusschen het Vaticaan en Spanje voltrokken, en aan den anderen kant zou het toch wel wat zonder ling zijn, dat de Spaansche Koning den Paus ging opzoeken op een oogenblik dat de verhouding tusschen 's Koniugs regeering en het Yaticaan allerminst gunstig is. 't Zal ons dus niet verwonderen, als de ge ruchten over het bezoek uit de lucht ge grepen blyken De Parijscho ochtendbladen vernemen uit San Sebastian, dat de Koningin Moeder van Spanje Dinsdagmiddag den nuntius heeft .ontvangen. Maar de minister van buitenlandscbe zaken was erbij tegenwoordig. De minister moot gezegd hebben, dat het bezoek niet meer dan een beleefdheid

De Eemlander | 1910 | | pagina 1