KIEST in District 111 OP VRIJDAG 19 Augustus binnenland! stadsnieuws. BIJ DE HERSTEMMINJG WEERBERICHT. Uit de Pers. Het Oud Gemeente-Architect. Bestuur der HAesvereeniging „GEMEENTEBELANG? Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINXL. NED. MET. INSTITUUT. Opgemaakt voorm 10.50 uur. De Bilt, 18 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 767.1 m.M. te Coruna laagste 751.1 te Dunro6sness. Verwachting tot den avond van 19 Au gustus 1910. Zwakko tot matige meest Z.W.-lijko wind. Gesteldheid van de lucht: Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. TemperatuurDezelfde. (Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 763 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennachtF. 59 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Donder dag 17 Aug. des morgens 7 uur 65" F. is geweest, Maar ondanks de logenstraf fingen, uit Madrid en uit Rome, gelooft do openbare meening, dat die bezoeken aanwijzingen zijn dat een minnelijke regeling van het geschil met het Vatikaan op handen is. Toen koningin Maria Cristina het verzoek van den nuutius om in gehoor te worden ontvangen, kreeg, heeft zij Canalejas' raad gevraagd. De minister antwoordde, dat de regeering haar raadde den nuntius te ontvangen. De Voz de Guipuzcoa bevat een telegram uit Madrid, behelzende, dat de liberalen niet te spreken zijn over hot verblyf van den nuntius te Zarauz, zijne uitBtapjes naar San Sebastian en zijne bezoeken aan den minister van buitenlandsche zaken en aan de Koningin-Moeder. Zij meenen, dat het heen en weer trekken van dien geeste lijke maar Vatikaansche kunstjes zijn, om het laud in den waan te brengen, dat Maria Cristina de Roomsche staatkunde steunde. Het verdwenen meisje. De ge heimzinnige verdwijning vau de 13-jarige Theodora Kraak is tot heden een myste rie gebleven. Dinsdag 19 Juli is het meis je verdwenen en sedert is taal nog teeken van haar vernomen. Thans is er eenig nieuws, dat met de verdwijning van het meisje in verband wordt gebracht. De gemeenteveldwachter D. Rustenho- ven, te Oosterbeek, heeft Dinsdagavond een prentbriefkaart ontvangen uit Loui- sendorp bij Cassel, welke Maandag van daar was verzonden. Die prentbrief kaart draagt het adres L. Rustenburg, ge meenteveldwachter, Oosterbeek; terwijl zy is onderteekend L. B. Kraak. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat men hier met een misplaatste grap te doen heeft, doch ook kan verondersteld worden, dat men hier een leveustee- ken van het vermiste meisje heeft. Het haudschrift wijst er op, dat iemand met weinig intellect de schrijver is. Uit vergelijking is gebleken, dat het hand schrift niet is van Theodora Kraak. Maar de mogelijkheid blijft open, dat zij de kaart door iemaud namens haar liet schrij ven en dat de schrijvei er een verkeerde ouderteekening ouder plaatste. Men zal zich herinneren, dat Theodo ra ten vorige jare geruimen tijd in Duitsch- land gelogeerd heeft. De politie te Oos terbeek heeft in verband met deze prent briefkaart aanleidiug gevonden om zich in verbinding te stellen met de Polizeibehor- de te Cassel met het verzoek om naspo ring te doen. (N. Arnh. Ct.) Cholera? Men meldt uit Ben schop aan de Stichtsche Courant: Naar alle waarschijnlijkheid heeft zich dezen nacht een geval van cholera in de gemeente voorgedaan. De veehouder Van Z., die gezond en wel ter ruste ging, werd dezen nacht zeer ernstig ongesteld, onder zeer verdachte verschijnselen. De II. Sacrementen werden hem reeds toegedoend. Het terrein om de woning is door de politie afgezet. Zondagsdienst spoorwe gen.. Men bericht aan de N. R. Ctdat er by de aanstaande winterdienstregeling een groote beperking van den Zondagdienst op de spoorwegen te wachten is. Zeer vele, op sommige trajecten alle, goederen treinen zullen op Zondag vervallen. De nieuwe retourkaarten. Naar wij vernemen, zullen na de invoering van de nieuwe reizigersturieven op 1 Janu ari 1911 retourkaarten nog slechts voor het buurtverkeer en voor gezelschappen - worden afgegeven. Vordt eenzelfde reis' heen en terug op denzelfden dag met ge- wone plaatskaarten afgelegd, dan zal de reiziger zich daartoe op het station van vertrek kunnen voorzien van twee enkele reiskaarten, van welke een met het stem pel .Terug" als geldig voor de terugreis zal worden gewaarmerkt. Nieuwe werkstaking? Uit Enschede seinde men gisteravond .Omdat de wevers der firma N. I. Menko, fabriek Roomweg, niet tevreden waren met de verdeeling der kettings, hebben allen hedenmiddag om 5 uur het werk weder neergelegd en de fabriek ver laten". Roomsch-katliolieken en openbare leeszalen. Wy hebben onlangs melding gemaakt van de plannen der Regeering in zake openbare leeszalen en bibliotheken. De Maasbode teekent thans bij die me- dedeeling het volgeodo aan. „Dit bericht noemt té veel feiten en is tè uitgewerkt, dan dat we zouden aanne men hier met een voortbrengsel van den komkommertijd te doen te hebben. „Maar ongelooflijk klinkt het ons toch. „Eeu rechtsche regeering en een groote rechtsche meerderheid en dan zulke plan nen? Het schynt een ongerijmdheid. Immers, hoe het anti-revolutionuaire beginsel ook over openbare leeszalen moge denkon, ze we ten toch, dat de Katholieken er vierkant tegenover staan. Eu de coalitie cischt, dat met onze beginselen rekening worde ge houden, wil een samengaan mogelijk blijven. „De anti-revolutionuaire minister Heems kerk kent toch ons standpunt in deze. Is het dan niet roekeloos met zulk een voorstel ter tafel te komen? „Indien dan ook het bericht waar is, achten wy het onze plicht een ernstig protest te doen hooien. „Uit beginsel zijn wij tegeu openbare leeszalen, zooals wij uit beginsel tegen openbaar onderwijs zyn. Ja, we achten het gevaar, dat openbare leeszalen en bibliothe ken meebrengen, nog veel grooter dan dat van openbaar onderwys, wegens het vry- wel absolute gemis van toezicht, wegenB de algemeene zucht tot lezen zoowel by ontwikkelden als onontwikkelden, wegens de enorme massa onzedelyke en ongods dienstige lectuur, wegens den ontzaggelij ken invloed van het geschrevene. „Wanneer we het openbaar onderwys vergelijkon met do mest, welke den bodem 't meest geschikt maakt tot het kweeken van de plant der ongodsdienstigheid en der onzedelijkheid, dan is do openbare bibliotheek en leeszaal het zaad, waaruit die plant noodwendig moet opbloeien." De cursiveeringen zyn van ons, zegt het Handelsblad. Wij zyn zeer benieuwd te vernemen onder welken vorm en voorwend sel de anti-revolutionairen en Christelyk- Historischen zullen toegeven aan den eisch van de Katholieken om slechts staatssteun te geven aan leeszalen onder priesterlijk toezicht, om slechts de volksontwikkeling te steunen, indien de ontwikkeling op de bekende wijze geleid wordt door pries ters. Want zooals bekend is, de keuze der boeken in de bedoelde leeszalen wordt wel door ontwikkelde menschen en goede bur gers bepaald, echter niet door een pries terlijk college. De machtige invloed van het krachtig ste deel onzer kerkelijke regeeringspartij is iu den laatsten tijd ook by de behan deling van de Borromaeus-Encycliek zoo duidelijk gebleken, dat het van groot be lang is af te wachten of de regeering thans overeenkomstig den weusch van de „Katho lieken" zooals de Maasbode zegt, eiken steun aan deze machtigste en beste factor voor volksontwikkeling, de openbare lees zaal, zal onthouden. Hedenmorgen had de officeele in gebruik- stelling plaats van de nieuwe Stoneysluizen aan den Gr. Koppel. De oude verlaat met de onoog'lijke balken is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor een modern bouwwerk, dat een reclame mag genoemd worden voor de uitvoerders. De aannemer, de heer C. H. van Haarlem te Vianen heeft, evenals den leveranoier van den yzoren bovenbouw, de firma Ensink Co. te Hilversum fraai, degelyk werk geleverd. Dank zy de goede zorgen van den heer J. G. van Leur, die inet vlaggen een passende versiering had aangebracht, had de sluis heden morgen een feestelijk aan zien. Behalve de watergraaf van hot water schap de rivier do Eem, beken en aankleve van dien, Mr. W. H. de Beaufort en de heemradon waren aanwezig hoofdingelanden en ingelanden, ook van naburige water schappen, de hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat Jhr. H. E. Ram, Wethouder Sanders, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en eenige belangstellenden. Te ruim 10 uur ging de watergraaf over tot het inmetselen van den gedenksteon. Deze, in het midden der sluis'aaugebracht vermeldt met duidelijke letter het volgende: Voltooiing der sluis Augustus 1910. Watergraaf: Mr. W. H. de Beaufort. Heemraden Mr. A. Royaards van Scherpenzeol A Lagemaat. Joh. Knoppers. H. Butselaar. Herms. P. van Haselen, seor. penn. Hierna werd de sluis geopend en kon ieder zich overtuigen van de gemakkelijke wyze, waarop nu in een minimum van tijd tot meerderen waterafvoer kan worden overgegaan. De aanwezigen begaven zich daarop naar do directiekeet waar du eerewijn werd aan- geboden waarna Mr. W. II. de Beaufort ongeveor als volgt sprak: Ik dauk allen, die door hun hier zijn hun belangstelling doen blyken. Dank komt in de eerste plaats toe aan het Bestuur der gemeente Amersfoort voor de mede werking ondervonden gedurende den loop van dit werk. Die medewerking was twee ledig. In de eersto plaats door het geven van alle gevraagde faciliteiten by do uit voering van het werk en in de tweede plaats door het krachtig helpen om ge durende het werk den waterafvoer in vol doende mate te doen plaats hebbes. Toen ik pas lid van het waterschapscol lege werd, nu ongeveer 40 jaar geleden, was de verhouding een geheol andero, zelfs soms vyandig. Ik verheug me dat die toe stand tot de geschiedenis behoort. Dank moet ik ook brengen aan den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat voor zyn nuttige wenken gegeven by de stichting van het werk. Op zyn advies werd ook de goedkeuring ran de Provinciale Staten verkregen, terwyl tydene het werk zijn voorlichting van goeden dienst was. Ik beveel ons Waterschap gaarne in zyn verdere belangstelling aan. Ook de aannemer verdient dank voor de voortreffelijke wyze, waarop hy het werk heeft uitgevoerd. Binnen den be paalden tyd is het werk afgeleverd, zonder

De Eemlander | 1910 | | pagina 2