DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN OMSTREKEN. Het voordeeligst voor het huishouden is het 10 pCt. dividend van ons brood, De Overwinning. No. 194. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1910. 7e JAARGANG. BUITENLAND. BINNENLAND. in geld uitgekeerd f 10 f 25 per gezin. DE EEMLAHDER. Hoofdredacteur B. G. RIJKENN. Bureau: KLEINE H x AG 6. Telef. Intere. 18». Abonnementsprijs Prijs der Ad verten tiën: Per jaarf 4.—. Franco por Van 1 tot 5 regels f 0.40. Voor iederen regel meer f 0.08. post id. f 5.60. Per 3 maanden id. f 1.Franco per post Buiten het Kanton Amersfoort per regel f 0.10. (Bjj id. f 1.40. Afzonderlijke nummers f 0.05. abonnement belangrijke korting). Tot plaatsing van advert, en reel, van buiten het kanton Amersfoort in dit blad is „uitsluitend" gerechtigd het Alg. Binnen- en Buitenlandsch Advert.- bureau D. Y. ALTA, |Warmoesstr. 7S« 78) Amsterdam De overwinning, gisteren door de vrij zinnigen in het derde district bjj de ge meentelijke stembus behaald, is in één woord schitterend geweest. Al had men goeden moed, zoo'n gioote meerderheid had zelfs de grootste optimist niet verwacht. Deze uitslag zal aan de tegenpartij veel kunnen leeren. In de eerste plaats, dat zij haar manier vaD werken, wil zij in het derde district weer veld winnen, zal hebben te veran deren. We hebben hier voor ons liggen een partij strooibiljetten, die de herinnering wekken aan een t|jdvak voor vijfentwintig jaren. Gemeenplaatsen als „de reohte man op de rechte plaats" enz. zjjn schering en inslag. Over den candidaat zelf wordt zoo goed als niet gesproken, maar daarentegen worden zittende raadsleden van de tegen partij zwart gemaakt, en dezen moeten dienst doen om de candidatuur van de rechtsche partij te bevorderen. Het moet wel aangenaam zijn op deze wijze als candidaat te paradeeren 1 Maar bovendien vergeten de leiders der rechtsche partijen dat, wanneer hun tactiek faalt, ze reclame hebben gemaakt voor de linkerzijde. Door hun tactiek is het oordeel over de houding van de vrijzinnige fractie in den Gemeenteraad de inzet geworden van deze verkiezing. Welnu, de kiezers hebben dat oordeel uitgesproken. Het luidt gunstig voor de vrijzinnige Baadsfractie. Het bewijst, dat de kiezers in de meer derheid niet willen weten van handelingen als bijv. het weigeren van een onderzoek zelfs naar de mogelijkheid van het invoe ren eener progressieve inkomstenbelasting; het botweg afsnijden van vragen als die inzake van de kosten der verpleging van gemeentelijke patiënten in het Zieken huis, enz. De heeren der rechterzijde kunnen het zich voor gezegd houden eu die der lin kerzijde kunnen er een goedkeuring in zien van hun houding. Deze klaarheid is ons geschonken door de wijze, waarop men van rechts gemeend heeft deze verkiezing te moeten leiden. DUITSCHLAND. Te Muhlhausen is den Elzas is een sta king uitgebroken onder de lantaarnopste kers. De dienst wordt thans door bureau ambtenaren en controleurs vervuld. Eergisterenavond uitte zich de veront waardiging dar staker» in een opstootje, waarb|j de gasfabriek met steenen werd gebombardeerd. De politie joeg de menschen met de blanke sabel uiteen, waarbjj o.a. ook een politie-agent werd gewond. De stakers eischen een minimum loon van 3l/j mark. Tot dusver is aan dezen eisch nog geen gevolg gegeven. De National Zeitung deelt bijzon derheden mede over een nieuw kiesreoht- vooratel, dat in den herfst bjj den Prui- sischen Landdag zal worden ingediend. Het blad meldt, dat de inhoud van het voorstel nog niet vaststaat, maar dat de regeering voornemens is in plaats van de indirecte verkiezingen de directe, in plaats van de opbare de geheime stemming in te voeren. Het instituut der „Kulturtrager", die wegens maatschappelijke positie of afgelegdo examens in een hoogere klasse zullen worden ingedeeld dan waarin zij volgens hun belasting aanslag thuis behoo- ren, zal nog worden uitgebreid. En boven dien zal een gewijzigde indeeling der kiet> districten worden voorgesteld. De bevestiging dezer mededeeling blijft oog af te wachten, en het is niet waar- 8chijnl|jk dat zelfs over deze punten reeds een beslissing is genomen. Het Berlijnscne gemeentebestuur hoeft aan de directie van het stedelijk slachthuis verzocht een rapport uit te brengen over de thans in DuitBchland heerschende vleescb- nood en hooge vleeschprijzen. Dit rapport is thans ingediend. En de conclusie waartoe de rapporteurs komen is deze: dat er in de naaste toe komst niet veel kans is op een verbetering in den toestand) Immers de voornaamste oorzaak van den bestaanden toestand ligt niet in gebrek aan vee-voorraad in Duitschland, doch alleen in de omstandigheid, dat de grondeigenaars hun vee niet willen verkoopen. Het vorige jaar was nameljjk do hooi oogst nog al slecht uitgevallen. Het gevolg hiervan was, dat de grond eigenaars reeds gedurende don winter be gonnen hun veevoorraad, waarvoor zij geen voldoende hoeveelheid voedsel beschikbaar hadden, te verminderen. Dit jaar was de oogst goed, zoodat de landjonkers hun veestapel weer zoo spoedig mogelijk trachten aan te vullen. Daarom willen zij thaus hun vee niet of in niet voldoende mate verkoopen. Dit heeft aanleiding gegeven tot de verkeerde meening, dat er in Duitschland gebrek aan vee was. Het is echter niet waarschijnlijk, dat de agrariërs genegen zullen zijn, in den eersten t|jd hun gedragslijn te wijzigen. Aldus bet rapport In vrijzinnige kringen is men algemeen overtuigd, dat de eenige manier om eens en voor goed een einde aan den vleesch- nood te maken, bestaat in bet openstellen der grenzen voor den invoer van buiten landsch vee. Vooral de vee-invoer uit Uostenrjjk en Denemarken wil men bevr|jd zien van de hinderpalen, welke dezen thans door qua rantaine en dergelijke maatregelen in den weg worden gelegd. FRANKRIJK. In de haven van Cherbourg worden op het oogenblik proeven genomen met ver schillende stelsels van reddingsapparaten voor onderzeeërs, door allerlei uitvinders, naar aanleiding van de ramp met de Pluviose aan de hand. In het bijzonder trekt de aandacht van de onderzoekende ingenieurs, het voorstel om verplaatsbare kiosken te gebruiken, die zoodanig ingoricht zouden zijn, dat het ge- heele personeel van den onderzeeër, zoodra er gevaar dreigt, daarin plaats kan nemen en die zich gemakkelijk uit de diepte om hoog zouden kunnen bewegen. Ook worden er proeven gedaan met tele fonische seinen door middel van klokken; men schjjnt er -zelfs reeds in geslaagd te zijn onder zee over een afstand van vier mijl verbinding te krijgen. SPANJE. Het bestuur van de Baskische Club te San Sebastiaan is in staat van beschuldiging gestold. Door het parket is tevens sluiting der club gelast. Te Zumarraga hebben de besturen der verschillende clericale vereenigingen in de Baskische provinciën en in Navarra be sloten, dat op een en denzelfden dag in de gansche streek groote clericale meetings zouden worden gehouden. De clericale organisaties zullen een groote bijeenkomst te Pampeluna houden. Te Carrion de los Condcs werd een groote clericale demonstratie gehouden, waaraan ongeveer 3000 personen deelnamen. Zij verliep rustig. DENEMARKEN. Er is sprake van een groote werksta king van zeelieden en dokwerkers. Op het internationaal congres van tran sportarbeiders, dat van 23 tot 27 Aug. te Kopenhagen vorgadert, zal van verschillende zijden het voorstel worden gedaan om alle Europeesche scheepslieden en havenar beiders het werk te laten stakeu voor veer tien dagen. De Deensche leiders zeggen, dat die maatregel noodig is, om verbetering te verkrijgen van de slechte omstandigheden waaronder de scheepslieden en havenar beiders werken; maar dat de mannen tot onderhundelen zjjn bereid. De meeste stoom vaart-maatschappijen hebben echter, naar de Deensche admiraal Richelieu verzekerde, in den laatston tijd weinig verdiend, zoo dat zij de loonen niet kunnen verhoogen. Naar de admiraal gelooft, zou het zeevolk niets winnen door een staking. 008TENRIJK-H0NGARIJE. De 80e geboortedag van Keizor Frans Joseph is in de geheele monarchie met godsdienstplechtigheden, waarbjj ook de overheden tegenwoordig waren, met schooi en andere feesten, gevierd. Talrjjke welda digheidsstichtingen zjjn in 't geheolo land opgericht. Te Weenen, waar feestelijk gevlagd werd en waar men vele versieringen had aange bracht, werd de dag door kanonschoten en klokgelui ingeluid. Van alle souvereinen kwamen te Ischl, waar de Keizer vertoeft, telegrammen met gelukwenschen binnen. Keizer Wilhelm zond een lang telegram, dat zeer hartelijk gesteld was. KRETA. De vijandschap tusschen Christenen en op Muzelmannen wordt met den dag grooter en zal, naar men vreest, in de naaste coo- komst tot verwikkelingen moeten leiden. De Mohammedanen zijn herhaaldelijk te Rethymo en Sotda tot gewelddadigheden overgegaan. Te Kandia staken zij de woning in brand van een Christen, die levend ver brand werd. Dit gaf aanleiding tot wraak oefeningen. Drie pogingen tot moord op Muzelmannen werden verricht. AMERIKA. Aan den heer Roosevelt is door den Nationalen Bond van neger-kooplieden in de IVereenigde Staten de steun toegezegd van de kiesgerechtigde negers bjj Jeeu eventueele candidatuur voor een derde presidentschap, nadat hij hier to New-Yo. k een rede had gehouden voor gedelegeerden van den Bond Bond van den Hollaudschen Jongen. Uit d<»n Haag bericht inen: Naar aanleiding van een aantal gedane vragen is het plan ontstaan tot oprichting van een „Bond van den Hollandschen beschuit en koek, daar zij worden vervaardigd van prima en zuivere grondstoffen. Ons brood is niet kleverig maar flink doorbak ken door onze speciale ovens, waardoor het veel lichter verteerbaar en voedzamer iB Reeds in Januari 1910 is. over 1909 Men lette op de echte nootzoete tarwesmaak van ons „Melkbrood" en .Gezondheidbrood" welke smaak alleen door de beste soorten tarwe kan worden gegeven, alsmede dat ons brood niet Is beschadigd door spoorwegvervoer enz., alsmede waardoor zjjn korsten niet taal, doch croqnant zijn. Vraag een dividendboekje aan de Afdeeling „Broodfabriek" van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak, Amersfoort,

De Eemlander | 1910 | | pagina 1