WEERBERICHT. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. ALLERLEI. Thermometerstand MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INST1TUÜT. Opgemaakt voorm. 10.50 uar. De Bilt, 20 Augustus 1910. Hoogste barometerstand 767.6 m.M. te Clermont laagste 746.6 te Riga. Verwachting tot den avond van 21 Au gustus 1910. Matige tot krachtige Z.-lijke tot Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Aanvankelijk betrokken en regen later opklarend. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT 764 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennachtF. 56 Hedenmiddag 12 uurF. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. TEMPERATUUR van het water op Zater dag 20 Aug. des morgens 7 uur is 64° F. Jongen" iu den geest van den Bond der ScoutB in Engeland. De Nederlandsche Bond voor Lichame lijke Opvoeding neemt dit werk ter hand. Het plan is, dat de jongens zich vereeni- geu tot clubjes of groepen, en dat zij oudere en bevoegde personen tot leiders kiezen. Do leiders der groepen zouden dan aan het Bureau van don Ncderlandschen Boud voor Lichamelijke Opvoeding moe ten opgeven het aantal en de namen der jongens van hun groepen met verklaring tevens, dat zij lid van den Bond zijn of wenBchen te worden. Van Bonde- wege worden dan den leiders medegedeeld de namen dor leiders van de overige groe pen in de plaats hunner inwoning, terwijl zij dan tevens kennis ontvangen van de nummers hunner groepen. De groepen verkrijgen het recht de vlag van den Bond te voeren; zij moeten echter in het kruispunt den naam of het wapen van de plaats hunner inwoning aanbrengen (zulks in stede van den leeuw die op den Bondsstandaard is aangebracht). Boven het kruispunt wordt dan het num mer van de groep geplaatst. De Nederlandsche bond voor Lichame lijke Opvoeding neemt nu op zich, inlichtin- tiugen te verstrekken, behulpzaam te zijn waar het geldt leiding te geven, enz. Te vens wordt ernstig overwogen in hoeverre het mogelijk is, bij tijdige aanvrage, tegen matige vergoeding, tentmateriaal te ver schaffen. Inlichtingen worden verstrekt door den heer W. J. van Hoytema, lid van het hoofdbestuur van den Boud voor Lichame lijke Opvoeding Jacob Gillisstraat X. den Haag. Een nieuwe pensioenbewe ging. Men meldt ons: Uit de belanghebbende, by het N. V. V. aangesloten bonden van ambtenaren en arbeiders in dienst bij Rijk, Provincie, Waterschap, Gemeente, Spoor en Tram weg-Mij., is, op initiatief van den Bond van Nederlandsche gemeentewerklieden, na ampele samenspreking op een tweetal daarvoor gehouden vergaderingen, een comité gevormd, dat zich speciaal zal heb ben te belasten met het voeren een krach tige actie ter verkrijging van onderscheidene zeer noodig geacht wordende verbeteringen in de bestaande pensioenwetten alsmede van opname in die wetten van alle hierboven bedoelde groepen van ambtenaren en arbeiders bonevenB hunne weduwen en weezen. Als voorzitter van dit Comité zal fungee- ren de heer N. v. Hinte, secretaris van den Bond van Ned. Gem. werklieden, ter wijl de heer B. J. v. Stapele, voorzitter van den Nieuwen Nederlandschen Postbond, IJsclubstraat 43 bl te Rotterdam, als secretaris-penningmeester zal optreden. Het Leuvenumsche bosch gespaard. Naar de ,N. R. Ct." ver neemt, beeft do vennootschap Het Leuve numsche Bosch in haar Dinsdag gehouden vergadering besloten, het bosch te behouden, zoodat dit ongerept voort blijft bestaan. De vennootschap heeft ten slotte het ge schil, dat aanvankelijk geleid had tot het besluit om het bosch te verkoopen, beslecht, door aan een van de deelhebbers, met wien verschil van metning was ontstaan, zijn aandeel uit te keeren. Een besluit, zegt de N. R. Ct., waardoor de eigenaren van het Leuvenumsche Bosch zeker de erken telijkheid van alle natuurvrienden hebben verdiend, nu hun genegenheid voor deze mooie bezitting, waar een ieder vrij mag wandelen, zoo onbaatzuchtig heeft weer staan aan de kans op zeer aauzieniyke winsten door den verkoop van die prach tige boomen „als heipalen en mijnhout„. Ofschoon we in ons nummer van gisteren reeds den uitslag der verkiezing in district UI meedeelden, laten we de cijfers hier nogmaals volgen, mede ter vergelijking met de stemming op 9 Augustus. Aantal kiezers 748 Uitgebrachte stemmen 669 Onwaarde 6 Verstrekte meerderheid 332 M. van Heioma (clericaal) 301 W. H. Kam (vrijzinnig) 362 Gekozen alzoo de heer W. H. Kam. Bg de stemming op 9 Augustus was de uitslag als volgt Aantal kiezers 748 Uitgebrachte stemmen 625 Onwaarde 11 Verstrekte meerderheid 3Q8 M. van Heioma (clericaal) 287. J. Hofland (soc. dem.) 49 W. H. Kam (vrijzinnig) 278 Vergeleken bij de eerste stemming is de heer Kam dus 84 stemmen vooruitgegaan.! De kiesveroeniging „Gemeentebelang"! hield gisterenavond in ,Ons Huis" eon! feestelijke bijeenkomst, die door een groot! aantal leden en genoodigden werd bgge- woond. Door verschillende sprekers werd de overwinning der vrijzinnigen in het derde district herdacht, terwijl ook het; nieuw gekozen lid, de heer W. H. Kam, het woord voerde. In de Amersfoortsche Bad- en Zwem inrichting werd het diploma uitgereikt aan de Jongejuffrouw F. S. Schreuder en de Jongeheeren C. Brandsen. F. J. Spieker- mann, M. van Dgk, J. E. A. Brandsen en F. S. P. Houbaer. Hedenmorgen tegen half twaalf, kwam uit het westen een luchtballon aan- drgven, die statig over Amersfoort zweefde en in Oostelijke richting verdween. Het was de„ Amsterdam", die te Utrecht was opgestegen, met kapitein Walaardt Sacré als balloncommandant. De opstijging eerst op gisteren bepaald, was uitgesteld wegens het ongunstige weer. Programma van het concert, morgen avond in Amicitia te geven door de Staf muziek van het 5e Regiment Infanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1. En Manoeuvre, marche, Bikkers 2. Ouverture „Le Barbier de Sevilla" Ros sini 3. „Calanthe", wals, Holzraann 4. Gedeelten uit de Opera „Paljas", Leon cavallo; 5. Ouverture „Piqué Dame",Suppé. 6. a „Serenata" Engellied, Braga, b. Ga- votto uit het ballet „Phantasiën im Bremer Rathskeller" Steinmann 7. Rêverie, Yieuxtamps 8. Potpourri uit „La Fille de Madame Angot", Lecocq. 't Is te hopen, dat nu morgen het weer eens zal meewerken om het concours hippique op Birkhoven goed te doen slagen. Het programma belooft veel interessants, zoodat zeker een druk bezoek mag verwacht worden. In ons nummer van Zaterdag 6 Augustus namen we het programma in zijn geheel op, zoodat we thans volstaan met er op te wijzen, dat er op voorkomen nummers voor eenspannen en tweespannen, toebehoorende aan landbouwers en aan particulieren, concours voor het bestgaand rgpaard, springconcours en jachtrit achter een jagermeester met eindloop van 1200 meter. Te Utrecht slaagde gisteren voor het examen gymnastiek L O. onze 6tadgenoote, mej. C. R. Kok. Met den trein van 4.28 passeerde alhier de bgzondere Britsche ambassade, die zich naar het Loo begaf ter vervulling der zending, de officieële bekendmaking van de aanvaarding der regeering door koning George V, aan H. M. de Koningin. Met den trein, die hedenavond 10'.40 alhier aankomt, keert het gezantschap weder terug. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis dat op Donderdag 1 September 1910 het herhalingsonderwijs voor jongens met drie jarigen cursus een aanvang zal nemen. Zij die gewoon lager onderwgs genoten hebben kunnen zich eiken avoud tusschen 7 en 9 uur aanmelden bij het Hoofd der Herhalingsschool P. van den Hooff Azn. Westsingel 6. Het onderwijs omvat de vakken: 1. Neder landsche taal, 2. Rekenen, 3. Teekeueu, 4. Kennis der Natuur, 5. Vaderlandsche Geschiedenis, 6. Aardrijkskunde, 7. Boek houden, 8. Hoogduitsche taal. Voor hen die niet meer dan 96 uur in het jaar onderwgs wenschen te genieten omvat het onderwijs de vakken sub 14 genoemd. Het schoolgeld bedaaagt 30 cent per maand. BARNEVELD. De welbekende schapen- markten hebben hier weder een aanvang genomen. Tengevolge van het in cultuur brengen van heidegronden, is het aantal schapen de laatste jaren echter zeer ver minderd. Gisteren was de aanvoer dan ook niet groot. Ongeveer 250 beesten waren ter markt aangevoerd. Toch was de handel vrg levendig te noemen. Hamels golden f 12 f 15,. lammeren [10 f 13 en ooien f9 f 11. Om zijn kind te redden. Te Schaik was de landbouwer M. v. d. Lin den met een zijner familieleden bezig een muur al te breken, toen deze op een onverwacht oogenblik kwam te vallen. Zgn zwager waarschuwde hem nog bijtijds doch Van der Linden, ziende, dat een zijner kinderen zich ouder den vallende muur begaf, sprong eensklaps toe om zgn kind te redden. Doch de muur bedolf beiden, Van der Linden werd zwaar gewond doch zijn kind, geheel bedolven onder de steen massa werd niet gedeerd. Woensdag is Van der Linden aan zijne bekomen verwon ding overleden. Een luchtverschijnsel. Uit Papendrecht wordt aan de D. Ct. geschre ven: Gisteravond ongeveer kwart voor tien werd hier een zelden voorkomend luchtver schijnsel waargenomen. Terwijl de maan onder den rand van een donkero regen wolk doorscheen, werd aan den tegenover- gestelden kant van hot luchtruim beginnende in het Zuidwesten een geelwitte lichtboog beschreven, die, in 't Noordwesten eindi gende, ongeveer drie minuten in zgn ge heel zichtbaar bleef. De hoogte van dezen maanregenboog bedroeg ongeveer 35 gr. Brutaal. Te Barcelona is Woens dag, even vóórdat de trein naar de grens vertrok, een buitengewoon brutale spoorweg diefstal gepleegd. Senor Camps, afgevaardigde van Barce lona, die met zijn echlgenoote naar Vichy zou gaan, had reeds plaats genomen in den trein, maar stapte nog even uit om een der ambtenaren iets te zeggen. Hij was nauwelijks op het perron, of een vreemde man stapte in de coupé en rukte mevr. Camps een taschje uit de hand, dat aan sieraden en bankpapier een waarde van f 20,000 bevatte. De verschrikte dame riep onmiddellgk om hulp; de gauwdief was echter reeds spoorloos verdwenen. Autosuggestie. Men schrijft aan' de ,Nw. Sr. Ct Een eigenaardig geval hiervan deed zich onlangs in het Blorasche voor. Een hout vester miste af en toe kleine bedragen uit zijn lessenaar en hoeveel moeite hij ook deed om den dader of de daderes te vin den, het gelukte hem niet. Eindelijk liet hij de verdenking ruston op zgn spèn. Deze bediende echter die bij hoog en laag zwoer, daarvan niets te weten, vroeg aan zijn heer eenige dagen verlofmen stond hom die toe en de spèn ging op reis naar de bron Djandjang in do afdeeling Blora, waarvan verteld wordt, dat het water de kracht bezit om menschen, die gestolen hebben, ziek te maken. De spèn kwam eenige dagen geleden terug met een gendie van dat water, riep alle bedienden bgeen en liet allen van het water drinken, met de mededeeling, die onschuldig waren aan de diefstallen, niets zou overkomen, maar dat de schuldige een ongeluk zou treffen. Er gingen een paar weken voorbij, tot de baboe van de familie, die al een poos daar diende, plotseling zenuwachtig en raar begon te doen. Het einde van 't liedje was, dat zg bekende, de diefstallen gepleegd te hebben. De toestand van die baboe was er echter zoo op verergerd, dat het noodza kelijk werd, haar in het stadsverband te doen opnemen. De dokter-djawa gelooft, dat het mensch gok zal wordeu, zoo heeft zg zich, na het gebruik van dat water dat natuurlijk allerminst de eigenschap heeft, door de inlanders daaraan toegeschreven door vrees opgewonden. De houtvester, die niet gedacht had, dat de proefneming zoo'n uitwerking zou hebben, heeft er nu spijt van zgn toestemming tot zooiets verleend te hebben. Een woest rgden in den nacht. Een eigenaardig automobiel ongeluk is er van de week op eeu nacht in Engeland gebeurd. Tussohen Hucknall en Aunesley reed een tuf in volle vaart door een kudde schapen heen en verdween in de duisternis zonder zich verder om iets te bekommeren. Elf schapen werden gedood en vier verminkt. Vergiftiging in Zuid-I tali Ten gevolge van het eten van vruchten, die door desinlecteerende middelen bedorven waren, zgn te Trani vgftien personen ziek geworden, waarvan twaalf zijn gestorven en te Barletta twaalf, waarvan er zeven zijn gestorven. De regeering heeft uitge breide maatregelen genomen. Zg spreekt beslist het bericht tegen, dat er hier van cholera sprake is. De brand in het Karersee- hotel. In een bericht uit Bozen aan een Duitsch blad, over een brand in het Karer- see-hotel, wordt nog eens bgzonder de nadruk gelegd op het onvoldoende van do bluschmiddelen. Als daar te voren goed voor gezorgd was, zou de brand niet zulk een omvang gekregen hebben. De slangen pasten niet en ook was er te weinig water druk, om de tweede verdieping te bereiken. Vóór de brandweer uit de omliggende plaatson was aangerukt, had het vuur al dermate om zich heen gegrepen, dat aan redding niet meer te denken viel. Het geval toont, zoo zegt do berichtgever, dat in groote afgelegen berghotels volstrekt niet alle voorwaarden voor de veiligheid van leven en goed der gaston aanwezig zgn. Over de oorzaak van den brand zgn de lezingen verschillend. De meesten zeggen dat een niet goed trekkende schoorsteen de oorzaak is geweest. Onder de gasten agn er eenigen die voor een bedrag van tienduizenden aan voor werpen van waarde verloren hebben. De overheid te Bozen had gezorgd voor 526 bedden voor de verjaagde gasten. Den gauschen nacht was het een drukte van belang op-den weg tusschen Bozen en den Karersee. Honderd en vijftig personen heb ben gedurende den nacht in het bosch gekampeerd. Opgave van de Vereeniging „HANDELenUIJ VERHEID" van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 10 Aug. tot en met 16 Augs. 1910. GEVESTIGD. J. Molenaar, van Soest naar Soesterweg 303, J. H. Schoenmaker, van Zutphen naar Arnhem- scheweg 2. C. J. Smolders, van Weesp naar Stoovestr. 5. E, C. Smolders, van Weesp naar Stoorestraat M. J. Smolders, van Weesp naar Stoorestraat 5.

De Eemlander | 1910 | | pagina 2